DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dawne modele Dacii - Silnik nie gasnie po odcieciu zaplonu.

piotrek84 - 2015-05-22, 11:27
Temat postu: Silnik nie gasnie po odcieciu zaplonu.
Jestem tu nowy, wiec przede wszystkim: witam kolegów z forum.

Jakiś czas temu stałem sie posiadaczem niebieskiej 1310p, ktora powoli restauruje. Blacharka, lakierowanie już za mna. Czekam na fotele od tapicera i w między czasie próbuje reanimować wnętrze, deskę rozdzielczą, zamki, podnosniki szyb i całą resztę.

Do tej pory jakoś sobie radziłem, ale od tygodnia prace stanęły. Powody:
1) Lampka od kontroli ciśnienia oleju pali się permanentnie nawet przy wyłączonym zaplonie. A przecież powinna zaswiecić się dopiero po przekręceniu kluczyka. Gasnie dopiero gdy silnik zacznie pracować.
2) Tu jest mocniej: po wyjeciu kluczyka ze stacyjki silnik nie gasnie. Po zdjeciu klemy rownież.

Do głowy przychodzi mi zwarcie gdzieś plusa zapłonu z plusem stałym, ale rozprułem większość instalacji i nie widzę niczego niepokojącego.

Bardzo proszę o jakieś sugestie co może być przyczyną.

Piotrek

route2000 - 2015-05-22, 11:47

To już może być samozapłon...
rafal_rx - 2015-05-22, 13:34
Temat postu: Re: Silnik nie gasnie po odcieciu zaplonu.
Jeśli samozapłon, to zdiąć kabel w.n. od cewki - wtedy będzie pewność. Jeśli po odłączeniu aku pracuje, to zapłon może mieć prąd z prądnicy. Albo coś namieszane w instalacji, albo stacyjka nie rozłącza, ew. zwarcie gdzieś na kablach do niej.
Lajkonik - 2015-05-22, 13:59

Na zwarcie wskazuje nie gasnąca kontrolka oleju. Stacyjka czegoś nie odcina i pewnie dlatego też silnik nie gaśnie. Pytanie gdzie to zwarcie?
Marek1603 - 2015-05-22, 15:19

Na stacyjce masz trzy pozycje.
1. podanie plusa na chyba zapalniczkę i dmuchawę,
2. Zapłon. Czasami 1 i 2 są połączone.
3. rozruch - podanie plusa na rozrusznik.

Sprawdź czy właśnie w pozycji zapłon nie ma przejścia przez stacyjkę. Odłączając przewody za stacyjką powinna zgasnąć kontrolka. Mogłeś też pomylić kable przy demontażu/montażu. Zdarzało się, że właśnie stacyjka ulegała uszkodzeniu. Czasami działał cały czas rozrusznik.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group