DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Radio CB + antena? Co kupić, gdzie i jak zamontować

mgg - 2007-11-16, 20:43
Temat postu: Radio CB + antena? Co kupić, gdzie i jak zamontować
Koledzy chciałbym usłyszeć waszą opinie na temat CB.
Zamierzam sobie kupić wybór padł na Lafayete Ares bo jest dość tani i krótki jak na CB i idelanie się mieści pod konsolą regulacji nawiewów. Ale jeszcze zastanawiam się nad anteną.
Najchętniej dokupiłbym stałą ok. 1m i zamontowałbym do otworu montażowego bagażnika.
Lub Sunker 1 krótką magnesówkę ok. 0,66m.
Prosze o porady co do CB i anteny , ale max chciałbym za zestaw zapłacić 350zł.
I czywiście ma byc homologacja.

Pablo78 - 2007-11-17, 19:17

Właśnie także się zastanawiam, jakbyście coś polecili, ale takiego jak nasze autka - czyli dobrego i niezbyt drogiego ;-)
jan ostrzyca - 2007-11-17, 20:15

Z tym "niedrogim" sprzetem to lepiej nie przesadzać. Najtańsze radyja kosztują ok. 250 zł a markowe klasy president ok. 500. Różnica w cenie niewielka a różnica w jakości już spora.

Mam inteka 110 plus (pierwsze radyjo w życiu) za 330 zł i teraz bym kupił coś nieco lepszego...

mgg - 2007-11-21, 07:57

Napewno Prezydent to klasyk i za firmę trzeba płacić . Wszyscy chwala Unidena ale nie ma homologacji w Polsce. Po za tym Prezydent jest strasznie długi ok. 200mm.
Słyszałem tez że może radio być trochę słabsze ale antena powinna być porządna.

jan ostrzyca - 2007-11-23, 20:13

Tak oto zainstalowałem cb w w loganie mvc:

http://picasaweb.google.pl/janostrzyca/CbWMcv

Pomiędzy konsolą środkową a tunelem jest przestrzeń zamaskowana plastikową zaślepką umocowaną na trzy zatrzaski. Po zdjęciu zaślepki pojawia się przestrzeń, w którą wchodzi wiekszość standartowych małych i średnich cb. Radyjo wystarczy wcisnąć na siłę i trzyma się dość dobrze.

Zaletą rozwiązania jest to nie tniemy i nie wiercimy plastików kokpitu, wadą, że radio jest dobrze widoczne i łatwo je ukraść.

petek - 2007-11-24, 09:32

W wersji Laureate jest tam plastikowy schowek. Nie wiem czy da się go wymontować, żeby włożyć CB.
Pablo78 - 2007-11-24, 12:56

Janie, czy do tych 330 zł są jeszcze jakieś dodatkowe koszty. Nie wiem, jakieś zaczepy czy cuś..? ;-)
jan ostrzyca - 2007-11-24, 13:59

W zestawie inteca 110 plus są:
radyjo,
gruszka,
zaczep gruszki,
ramka do przykręcenia do kokpitu,
troche śrubek,
instrukcja,
świadectwo zgodności.

Dokupiłem antenę emerson 100 cm na magnes i wtyczkę do zapalniczki.

Wszystko razem: 428 zł oraz 12 zł za zestrojenie radia i anteny.

Radyjo ma:
włącznik / wyłącznik z regulacją głośności,
regulację czułości radyja,
przełącznik am/fm ważne przy wyjazdach zagranicznych,
moc 4w,
pamięć trzech kanałów 9/19 i dowolny zaprogramowany.

W użytkowaniu jest bardzo proste, wszystko zrobisz nie odrywając wzroku od szosy.

Trochę za krótki kabel gruchy.

Dobry odbiór w mieście ok. 5 km ale zbiera śmieci do 10 km.

Dobre nadawanie w mieście do 5 km. Z lepszą anteną pewnie byłoby lepiej.

W trasie 5-10 km zależnie od terenu i pogody.

Dźwięk głośnika czysty i neutralny dla ucha.

Zbiera sporo zakłóceń od silnika, ale to zasługa mega prostego sposobu instalacji.

Na moje ucho lepszy jest president johny, jakiego mam w służbowym wózku. Podobna ergonomia, trochę lepszy odbiór, cena ok 700 zł z anteną i strojeniem.

KaS602 - 2007-11-24, 14:02

petek napisał/a:
W wersji Laureate jest tam plastikowy schowek. Nie wiem czy da się go wymontować, żeby włożyć CB.


Da sie i to bardzo latwo. Trzyma sie on na dwoch zatrzaskach z tylu.

Widoczny na zdjeciu od strony pasazera, po drogiej stronie taki sam system.

Pablo78 - 2007-11-24, 14:10

dzięki janie, chyba na to się zdecyduje, bo z wyższej półki to już dla mnie za drogo
jan ostrzyca - 2007-11-24, 14:23

Pablo78 napisał/a:
dzięki janie, chyba na to się zdecyduje, bo z wyższej półki to już dla mnie za drogo


Nie zachwalam i nie polecam tego radyjka, nie namawiam też do jego zakupu. Stwierdzam tylko, że dla mnie, początkującego uzytkownika cb, jest prawie ok. Nie widzę większych wad. Warto jednak zamontować stałą antenkę ok. 1.5 m i podłączyć radyjko inaczej niż przez zapalniczkę (zakłucenia).

Co do ceny, to wychodzę z założenia, że sprzęt za tysiaka może być lepszy (choć niekoniecznie) ale za to bardziej kusi złodziejaszków.

Pablo78 - 2007-11-24, 14:25

jan ostrzyca napisał/a:
Pablo78 napisał/a:
dzięki janie, chyba na to się zdecyduje, bo z wyższej półki to już dla mnie za drogo


Nie zachwalam i nie polecam tego radyjka, nie namawiam też do jego zakupu. Stwierdzam tylko, że dla mnie, początkującego uzytkownika cb, jest prawie ok. Nie widzę większych wad. Warto jednak zamontować stałą antenkę ok. 1.5 m i podłączyć radyjko inaczej niż przez zapalniczkę (zakłucenia).

Co do ceny, to wychodzę z założenia, że sprzęt za tysiaka może być lepszy (choć niekoniecznie) ale za to bardziej kusi złodziejaszków.


Racja, na pewno kusi. Tak właśnie słyszałem, że anteny na stałe nie są tak poręczne, ale lepsza jakość odbioru.

jan ostrzyca - 2007-11-24, 14:37

Pablo78 napisał/a:
Tak właśnie słyszałem, że anteny na stałe nie są tak poręczne, ale lepsza jakość odbioru.


Tylko jak z nimi wjechać do garażu lub parkingu podziemnego? Niektóre mają możliwość łamania na zasadzie zawiasu.

A dziś odpadła mi magnesówka jak zaczepiłem o nisko wiszącą gałąź :)

Metrowa antena na loganie mcv daje już 2.6 m wysokości. Pewnie skusiłbym się na dłuższą ale musiałbym ją zakładać już po wyjeździe z mojej ulicy. Te cholerne drzewa:)

Pablo78 - 2007-11-24, 14:40

jan ostrzyca napisał/a:
Tylko jak z nimi wjechać do garażu lub parkingu podziemnego? Niektóre mają możliwość łamania na zasadzie zawiasu.



Cholewka o tym nie pomyślałem, muszę dokładnie zmierzyć garaż 8-)

Gość - 2007-11-24, 23:28

Ja wożę Presidenta Harrego classic II cy cuś z Ml-145 na podstawie magnesowej. Całość gada pięknie, zero zakłóceń, nie żałuję ani złotówki. W drugim aucie, Berlingo dizel mam unidena tyż z MLką ale nie ma porównania na korzyść prezydenta, choć to podobno to samo. Zauważyłem zresztą że w miarę starzenia się unidena jest z nim coraz gorzej (kabelki i antena jak najbardziej w porządku), bardziej szumi, modulacja do dup...
A co do montażu to uchwyt po prawej stronie drążka skrzyni biegów, przy fotelu pasażera. Nikomu nie przeszkadza a grucha we wgłębieniu pod ręcznym. Nawet wygodne zresztą pod konsole nie wcisłem bo raz że ciasno i głośnik od dołu to jeszcze kiedyś oparzyłem sie gmerając tam za czymś... jakaś gorąca rurka czy coś... latem to było klima działała sobie więc wole tam nic nie pchać.Pozdrawiam

jan ostrzyca - 2007-11-25, 15:50

Dziwne, ale część, jeśli nie większość, modeli cb wygląda jakby były wielokrotnie kopiowane z jednego modelu. I tak jeden z modeli prezia wygląda niemal dokładnie tak jak mój intek (lub intek wygląda jak prezio).

http://www.president.com....ia/cb_kenji.jpg

http://www.meteorcb.pl/go...93d445a56bda4ce

mgg - 2007-11-26, 07:20

Ja chciałbym zainstalować antenę na stałe , ale szkoda mi niszczyć karoserii i zastanawiam sie czy otwory na montaż bagażnika dachowego nie byłyby dobre by zamontować tam antenę. Wystarczy odpowiednio ukształtować mały kątownik aluminiowy.
Antena na stałe ma o wiele lepszy odbiór niż magnesówka. Zasilanie tez lepiej pociągnąć z instalacji radiowej niż z zapalniczki (mniej zakłuceń).

stes - 2007-12-27, 17:07

Witam
Jeźdźe z moim radiem już rok czasu
Ja zainstalowałem mojego Alana tak jak ty Janie.
W sumie to nie instalacja, tylko wciśnięcie CB w miejsce pod konsolą.
Podeprę sie tu dwoma zdjęciami które wysłałem na Forum CB, warto poczytać o radiach przed zakupem
http://www.cb-radio.pl/ga...php?id_phot=605
http://www.cb-radio.pl/ga...php?id_phot=604
Co do anteny to kupiłem dużą magnesówkę średnicy 16 cm, długość to chyba 130 cm
Antena z magnesem kosztowała mnie ponad 200 zł. Można bez problemu zdjąć czy też położyć na dachu, jest tam motylek pozwalający ją złamać.
Używam ją tylko w trasie, w mieście jest całkowicie zbędna.
mgg kupowałem to CB w Gliwicach, na ul.Częstochowskiej 2, sprzedają tam również skutery.
Wykalibrowali mi antene na miejscu za darmo, pomimo tego że nie zostawiłem u niż 500 zł, od takiej sumy robią to za darmo.
Warto tam podjechać

mgg - 2008-01-02, 07:08

na Częstochowskiej już zamówiłem antenę Sirio DV 27 ok. 1,3m helikalna za ok. 65zł podobno rewelacyjna jeśli chodzi o zasięg i szumy. Będę chciał ja zamocować na stałe korzystając z dwóch otworów na mocowanie bagażnika jak to zrobię to napiszę opinię i pokaże fotki.
Radio już kupiłem , pod konsolą idealnie się mieści Lafayette (jest bardzo krótki) ja kupiłem najprostszy model ARES.

mgg - 2008-01-02, 07:16

Stes tak nawiasem jakie masz zasilanie , doświadczeni CB-owcy sugerują by nie ciągnąć zasilania z zapalniczki tylko z kabli od radia.
stes - 2008-01-03, 20:39

Zasilanie mam z zapalniczki.
Jest to proste i w każdej chwili można zdemontować radio.
Tak jak powyżej pisałem, zakładam radio tylko na dalsze wyjazdy. W związku z czym dla mnie to jest najlepsze rozwiązanie.
Mimo że z zapalniczki to i tak wszystkich słyszę i mnie również dobrze słyszą

borys - 2008-07-07, 21:32
Temat postu: Gdzie zamontować radio CB ?
Jeżdzę trochę po trasach i chciałbym zamontowac sobie radio CB.
Jakoś nie widzę odpowiedniego miejśca w samochodzie do zamontowania urządzenia.
Samochód jest słuzbowy i nie bardzo mogę robić dziury bo mnie prezes obciąży :(
Podzielcie sie swimi doświadczeniami proszę.

Ciekawi mnie również jak radzicie sobie z zaslaniem, bo do gniazda zapalniczki mam już podłączony GPS

jan ostrzyca - 2008-07-07, 21:57

Ja mam tak.

http://picasaweb.google.pl/janostrzyca/CbWMcv

Pomiędzy konsolą a tunelem jest pusta przestrzeń zamaskowana zaślepką plastikową zamocowaną na blaszane zatrzaski. Zaślepka łatwo odchodzi i masz dodatkową kieszeń na radyjko. Problem jest tylko taki, że wejdzie tam radyjko kompaktowe, znaczy dość płaskie. Na pewno nie wsadzisz cb z przednim głośnikiem lub rozbudowanym panelem przedmim.

KaS602 - 2008-07-07, 22:33

borys napisał/a:
radzicie sobie z zaslaniem, bo do gniazda zapalniczki mam już podłączony GPS


Do kupienia w prawie kazdym (idiot)markecie - rozdzielacze do gniazdka zapalniczki (na dwa, trzy lub cztery wyjscia).

Co do montazu - lepszej alternatywy niz ta, ktora wskazal Jan chyba nie znajdziesz...

borys - 2008-07-08, 11:43

Mój stary President Harry się tam nie mieści, a najgorsze ze ma gniazdo antenowe z tyłu a nie z przodu.
Myślę że jakoś z boku w stronę pasażera zamontuję.
Poszukam tego trójnika.

jan ostrzyca - 2008-09-16, 08:41
Temat postu: Cb radio: Intek vs President
Nabyłem drogą kupna cb radio President Harry II i nową antenę Sirio 145 ml (wysokie oceny na forach). Do tej pory używałem cb Intek m-110 plus. Powodem wymiany był chęć polepszenia osiągów radia i opinie kolegów w stylu: ”prezio to jest Panie sprzęt, że ho, ho!” Z Inteka byłem na ogół zadowolony. Dodam, że prezio kosztuje średnio dwa razy drożej niż Intek.
Rozczarowanie. Pod względem osiągów prezio (z nową anteną) okazał się wcale nie lepszy od Inteka, a przynajmniej ja różnicy nie zauważam. Pod względem ergonomii prezio to totalna porażka. Pokrętła umieszczono w takiej odległości ( a raczej bliskości), że gmeranie jedną gałką powoduje poruszenie jednej albo i dwóch sąsiednich. W efekcie regulacja ustawień radia w czasie jazdy jest niemal niemożliwa. Po dłuższej wycieczce zapakowałem prezia do pudełka i zamontowałem stare radio. Prezia wystawię na aukcję. Wam Koledzy nie proponuję bo uważam, że jest to słabe radio

President:
http://www.president24.pl...II-Classic.html

Intek:
http://www.cb-radio.info....owe/rid,52.html

Mamert - 2008-09-16, 09:03

jan ostrzyca napisał/a:
”prezio to jest Panie sprzęt, że ho, ho!”

Siła marketingu niestety.

jurek - 2008-09-16, 09:38

snobizm kolego, snobizm przez Ciebie przemowil. odnosnie ergonomii-miales pewnie radyjko w rece i mogles sie pobawic galkami. niestety zbyt szybka decyzja nie zawsze jest dobra. pozdr
jan ostrzyca - 2008-09-16, 10:28

jurek napisał/a:
snobizm kolego, snobizm przez Ciebie przemowil. odnosnie ergonomii-miales pewnie radyjko w rece i mogles sie pobawic galkami. niestety zbyt szybka decyzja nie zawsze jest dobra. pozdr

Ad 1 Niekoniecznie, bo cb zaczęło mnie hobbystycznie wciągać i chciałem sobie polepszyć osiągi sprzętu.
Ad 2 Niekoniecznie, bo warunki w sklepie niezbyt odpowiadają jeździe samochodem. Przy dobrym oświetleniu i z radio przed oczami problemy z ergonomią nie występują.

GeRRaD - 2008-09-16, 17:41

Też mysle o zmianie radyjka - mam TTI 770 + Sirtel Santiago 600 interesuje mnie sprzęt z odcięciem pisków/szumów (niestety syfu w eterze jest co nie miara) Jak skręcę squelsh wycinam sygnały, RF Gain też nie wystarcza. Jeżdziłem z Presidentem Johnosem - powiem że filtry tego radyjka działają super :-D - Radyjko to ma z mojego punktu widzenia dwa minusy 1 gabaryty 2 cena - może ktoś podzieli się doświadczeniami z innym bardziej kompaktowym sprzętem :?: :-P
Gość - 2008-09-17, 08:19

Proponuje kolegom Alana 48 Plus albo Inteka M 490 - Niezłe filtry, przystępne ceny , przyzwoite wymiary. Używam zarówno jednego jak i drugiego i jest OK. Proszę jeszcze pamiętać że antenkę i radio należy zestroić z autkiem. To bardzo ważna czynność
jan ostrzyca - 2008-09-17, 12:12

jaro_sz-n napisał/a:
Proponuje kolegom Alana 48 Plus albo Inteka M 490


Oba radyja mają tą samą wadę ergonomiczną co mój prezio: umieszczone blisko obok siebie liczne pokrętła, a wymiary nie pozwalają umieścić radyjka w przestrzeni pomiedzy tunelem a konsolą przednią. Poza tym mają pewnie liczne zalety.

GeRRaD - 2008-09-17, 14:32

Co do tzw podwójnych pokręteł - to ja nie narzekam (mam zwinne paluszki :-P ) ważne jest też umieszczenie głosnika - przy wciśnięciu radyjka z jakąś szczelinę, głosniczek od spodu nie wyrabia przy wysokim hałasie duzych prędkości :-?
jan ostrzyca - 2008-09-17, 18:22

GeRRaD napisał/a:
...mam zwinne paluszki...


No, no, pozadrościć...

kyrneh - 2008-10-21, 21:00
Temat postu: Wykorzystywanie CB w drakulach
:lol: Proponuje nowy temat dot. stosowania w drakulach CB, w mojej korzystam z cobry a jak to wyglada to na załączonych obrazkach.
GeRRaD - 2008-10-21, 21:09

U mnie też radyjko spoczywa w tym miejscu (po wymontowaniu półki) Moze ktoś zna inne lepsze miejsce na radyjko o wysokości 50 mm (w ww. lukę technologiczną nie wchodzą bardziej zaawansowane odbiorniki CB :cry: )

PS kyrneh
Odstaw antenę od szyby na środek klapy lub najlepiej na dach (o ile nie jeżdzisz po niskich garażach) - polepszysz odbiór :-D

Marek1603 - 2008-10-22, 05:15

GeRRaD napisał/a:
polepszysz odbiór :-D

kolega ma rację bo ja właśnie tak zrobiłem poprzednio w sedanie (na dach) i polepszyło.

kyrneh - 2008-10-22, 08:26

:lol: Macie rację, aktualnie mam antenkę na dachu i jest znaczna poprawa zasiegu
Marek1603 - 2008-10-22, 08:59

Umieszczenie jest ważne zwłaszcza przy magnesówkach.
yarocz - 2008-10-22, 12:20

Bardzo ważną rzeczą jest jest prawidłowe zestrojenie anteny z CB bo w skrajnych przypadkach można doprowadzić do uszkodzenia radia ( spalenia końcówki mocy ).
jan ostrzyca - 2008-10-22, 13:48

Chłopcy, było już kilka wątków o cb. Może nie twórzmy nowych? A mnie było tak:

http://picasaweb.google.p...115313964987362

GeRRaD - 2008-10-22, 18:57

Czyli wszyscy na jedną modłę używamy szczeliny pomiędzy tunelem a deską :lol:
A czy ktos zna alternatywę - bo może jakiejś opcji poza wierceniem uchwytu pod deską rozdzielczą lub wykorzystaniem szczeliny na radio nie widzę :-?

Marek1603 - 2008-10-22, 19:57

GeRRaD inna alternatywa to umieszczenie pod dźwignią hamulca ręcznego. Jak jutro dam radę to pstryknę fotkę, bo w piątek wybywam na tydzień.
GeRRaD - 2008-10-23, 17:42

Ale czy wejdzie radio na 50 mm wysokie :?: - raczej nie :cry:
gigi303 - 2008-10-23, 18:24

alternatywą może być "pawlacz" na radyjko, do innych marek są takie "pawlacze", nie wiem czy są dedykowane akurat do dacii ale zawsze można jakiś przeszczep zrobić jeśli by pasował. foto
Ta akurat jest w fordzie i nie ma sb radia w sobie ale widziałem że są takie w sprzedaży więc trzeba tylko poszukać.

GeRRaD - 2008-10-23, 19:25

......jest jakiś problem z foto tego pawlacza - wrzuć jeszcze raz jak mozesz ;-)
Gość - 2008-10-23, 19:27

co prawda nie mam jeszcze mojej MCV ( czekam na nową wersje ) ale w escorcie miałem ten sam problem gdzie umieścić CB? w końcu przykręciłem do podsufitki między kierowcą a pasażerem. jest to moim zdaniem najlepsze miejsce, gruszka jest zawsze pod ręką, głośność radia może być ustawiona na minimum bo jest blisko ucha, z zewnątrz nie widać radia
GeRRaD - 2008-10-23, 19:39

Pomysł jest dobry - tyle że w drakuli podsufitka to może wytrzyma wagę tel komórkowego a nie radio - wiem bo walczę z mocowaniem zaczepów do żaluzji tylnej szyby (mechata struktura nie przyjmuje kleju a wkręty wyłażą) :evil:
gigi303 - 2008-10-24, 07:26

GeRRaD napisał/a:
......jest jakiś problem z foto tego pawlacza - wrzuć jeszcze raz jak mozesz ;-)


masz racje przestał działać link do powiększenia foto który dałem, dam linka do całej strony i w miniaturkach zdjęć można odszukać foto z półką podsufitową.


link

link 2



Queene napisał/a:
co prawda nie mam jeszcze mojej MCV ( czekam na nową wersje ) ale w escorcie miałem ten sam problem gdzie umieścić CB? w końcu przykręciłem do podsufitki między kierowcą a pasażerem. jest to moim zdaniem najlepsze miejsce, gruszka jest zawsze pod ręką, głośność radia może być ustawiona na minimum bo jest blisko ucha, z zewnątrz nie widać radia



to jest prostsza wersja i wcale nie gorsza jednakże w pawlaczu radyjko wygląda bardziej estetycznie ale to kwestia gustu rzecz jasna

swoją drogą kiedyś w tvn turbo był jakiś program (dokładnie mechanik :-P ) jak zamontować taką półkę i cb radio w niej, bardzo pomysł mi się wtedy spodobał bo nie dość że jest miejsce na cb radio to i dodatkowe schowki i lampka :mrgreen:

Marek1603 - 2008-11-01, 21:21

A u mnie radyjko jeździ do przodu, a operuję nim na wyczucie bo go dobrze znam.
borys - 2008-11-02, 17:57

Mój stary (20 letni) President Harry nie mieści się tam gdzie wasze radia, a i żadna podsufitka go napewno nie utrzyma :)
Mam zamocowane z boku na tunelu od strony pasażera, a antenę na stałe na klapie bagażnika.

kolgreen - 2009-01-27, 10:22

Panowie,
ja uważam, że montaż CB w autku zawsze związany jest z niezłym horrorem... ;-) Zawsze problem jest to gdzieś upchać :roll: Po dokonaniu montażu CB w kilku autkach poszedłem wreszcie po rozum do głowy. Mój wybór padł na radyjko Cobra, po czym zamontowałem je w swojej Daczusi. Rdyjka te występują w wielu wersjach... Wyszczególnić można dwie grupy:
-radyjka z przezroczystą obudową, świecące
-czarne radia, dodatkowo mają kanały pogodowe

Ja mam przeźroczystą obudowę, radio świeci na niebiesko. Średnio mi się ta opcja podoba,
myślałem nawet żeby je sprzedać i kupić zwykłe - czarne. Kupiłem akurat to radyjko, bo trafiła się niezła okazja a ja potrzebowałem nowe CB, dodatkowo było fabrycznie razem z antenką (też podświetlaną LOL)! Antenka magnesowa, malutka, świeci na niebiesko przy nadawaniu, policja może wpaść w kompleksy... Zdjąłem ją baaardzo szybko. Jakoś mi się to nie spodobało... :mrgreen: Do podświetlanej gruszki też się już przyzwyczaiłem, łatwo można ją znaleźć w nocy :lol:

Jeśli chodzi o czarne radyjka, są ok. Ale kanały pogodowe (na których jest nadawana sytuacja pogodowa) to niestety nie u nas... Opcja zupełnie nie przydatna.

Radyjko ma 40 kanałów, czyli tak zwaną jedną bandę. Jak na radyjko mobilne nie ma chyba potrzeby na więcej kanałów... Czułość jest dobra, modulacja też. SQL trochę średni i
radio dość ostro "szumi". Ponoć wersja czarna jest lepsza... Jednak jak na radyjko tak upakowane parametry całkiem dobre. Jednak cena jest dość sporawa i za te pieniądze można mieć o wiele leprze radyjko, ale nie tak malutkie. Z całą pewnością rozmiary tego radia to podstawowy atut, niczym innym nie powala.

Wersja czarna:



Moje radyjko, wersja podświetlana:



Jak wspomniałem, radio jest malutkie - całe mieści się w gruszce! Jest jeszcze "puszeczka" do której wpina się kabel od anteny oraz zasilanie. W "puszce" mieści się zapewne też końcówka mocy w.cz. Zamontowałem to pod fotelem kierowcy na dwóch obręczach zaciskowych, do których przykręciłem ową "puszkę".



Kabelek od anteny oczywiście pod wykładziną, poprowadzony do bagażnika, ładnie przymocowany plastikowymi opaskami zaciskowymi do "ramienia" klapy bagażnika.



Małe wiercenie w klapie bagażnika, zabezpieczenie antykorozyjne i przykręcenie antenki
"President - Alaska". Antenka ma dobre parametry (6dB zysku) a przy tym jest stosunkowo tania (<130 pln).



Jak wiadomo wjazd z antenką do garażu jest trochę trudny, antena może się pogiąć,
że o uszkodzeniu sufitu garażu nie wspomnę :-P Odkręcanie anteny i przykręcanie
- coś człowieka trafić może... Jak wiadomo potrzeba matką wynalazku :lol:
Zrobiłem sobie zaczep. Wyciąłem z kawałka plastiku odpowiedni kształt, wygiąłem
nad kuchenką gazową w kształt L.



I mamy ładne szybkie składanie anteny!



Zauważyliście pewnie, że końcówka anteny (kapturek elektrostatyczny) nie jest fabryczna,
to fakt... Musiałem go zastąpić, oryginalny ciągle spadał. Do puki go znajdowałem (w zaskakujący nie raz sposób) wszystko było w porządku. Pewnego razu poszybował gdzieś daleko i już nie wrócił :roll: Założyłem opaskę termokurczliwą. Teraz antenka ładnie zahacza się o stworzony zaczep i nie działa już jak katapulta :mrgreen:

GeRRaD - 2009-01-27, 12:18

Ja też mam NewAlaskę na magnesie (trochę za duzo śmieci zbiera w porównaniu np. do Sirtela Santiago, z którego też korzystam) - ze względu na gwarancję antykorozyjną wiercę tylko w kokpicie :lol: :lol: :lol: - np. ostatnio musiałem dziurawić tunel środkowy bo President JFK II nie wchodzi w szczelinę pod konsolą środkową :-P
laisar - 2009-02-27, 12:36

Można też tak: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=27278#27278
GeRRaD - 2009-02-27, 21:51

Mozna i tak, tyle że
1) pogarsza to ergonomię dostępu do przycisków otwierania szyb, świateł awaryjnych itp
2) konsola wydaje się być za płytka do TTI 880 (radio za dużo wystaje)
4) CB przestaje byc mobilne - i trzeba uważać by jeszcze było na miejscu po powrocie do samochodu :evil:

Endi85 - 2009-03-15, 00:41

ma ktoś może pomysł gdzie wmotować CB Alan Midland w Sandero??
Endi85 - 2009-03-22, 18:22

a więc tak długo się zastanawiałem jak tu z głową zamontować CB w sandero i w końcu wymyśliłem....


dorobiłem do niego nóżki



generalnie są dość proste, zużyłem do tego celu dwie aluminiowe blaszki ok 11 cm długości i ok 3 cm szerokości, dwóch kawałków gumy 4cm/3cm/1,5cm oraz po dwie sztuki śrubek, podkładek i nakrętek



no i tak to wyszło generalnie



jak widać jest to metoda bez wiercenia jakichkolwiek dziur w plastikach i można radyjko w prosty sposób schować



samochód jest teraz na pierwszym biegu więc radyjko nie przeszkadza w zmianie biegów

mam nadzieje że komuś przyda się mój pomysł :) :-D

waldemar - 2009-06-01, 11:45
Temat postu: CB radio - jakie kupić?
podzielcie się jakie cb radio do daćki wsadzić :!: raz miałem wypożyczone od syna i muszę przyznać że sprzęt jest całkiem użyteczny w aucie choć jeśli chodzi o ;szpan; to pewno też
wieza - 2009-06-01, 12:26

/Czasc ja uzywam unidema 520xl http://www.allegro.pl/sea...&personal_rec=0

Rozsadne radyjka w rozsadnej cenie jestem zadowolonuy wczesniej mialem 510 ale to jest lepsze.

wox - 2009-06-01, 13:36

Poczytaj tutaj http://www.daciaklub.pl/f...highlight=radio
GeRRaD - 2009-06-01, 20:44

Uniden nie ma homologacji więc przy kontroli policyjnej mogą byłć klpopty.Z uwagi na syf w eterze i liczne zkłócenia od urzadzeń auta i infarstruktury drogowej polecam trochę przyoszczędzić i kupić radio lepszej klasy niż tzw szumofony np. któregoś z Presidentów: Walker,Johnson, JFK II/Herbert lub Alana Exela (większość zawodowych kierowców TIRów uzywa tych odbiorników):!: Mają dobre sprawdzone filtry i skuteczny RF Gain. Od radia ważniejsza jest jeszcze antena - najlepiej powyżej 1 m wysokości jakieś Sirio, President, ewentualnie Sirtel Santiago - klasa sama w sobie ;-)
Martens - 2009-06-05, 20:46

Ja mam alana 100 +. Używam go wyłącznie w trasie, antena 1,5 m daje zasięg nawet do kilkunastu kilometrów, a dobrą jakość do 10. Idąc za radą forumowiczów przymocowałem je rzepami to środkowego tunelu i dzięki temu łatwo się je ściąga, kiedy nie jest potrzebne. Polecam, jeśli nie potrzebujesz go w mieście, bo to jednak radio z dolnej półki i przy dużym tłoku w eterze robi się z niego straszny szumofon.
Mikele - 2009-07-26, 23:00

Koledzy, ratunku :)

Kupiłem sobie Alana 109 i jakąś zwykłą tanią antenę o długości 1 metra, wszystko śmigało pięknie dopóki była ładna pogoda. Przy deszczu okazało się, że praca wycieraczek sprzęga się z głośnikiem - słychać straszne "jęczenie"...

Co z tym można zrobić ??

Marek1603 - 2009-07-27, 05:44

Jedynym rowiązaniem jest zamontowanie filtra przeciw zakłuceniowego. Z tym, że nie zawsze pomaga w 100%. Ja na przykład muszę jeszcze trochę skręcić pokrętło od redukcji szumów w radyjku.
yarocz - 2009-07-27, 06:59

Witam,
dokładany filtr nie zawsze pomaga. :-(
Lepszym i pewnym rozwiązaniem jest poprowadzenie oddzielnych przewodów z bezpiecznikiem do zasilania CB radia bezposrednio z akumulatora.
Sprawdziłem to np.: w nowym VW i efekt jest rewelacyjny. :-D

Apaczus - 2009-08-05, 11:55
Temat postu: Montaż radia CB
Cześć,

co prawda dopiero jestem przed zakupem Logana MCV z 1.6+LPG, ale już nasuwa się pytanie o radyjko (tak aby misiakom nie płacić to dam chłopakom z serwisu CB zarobić i kupię od nich radyjko) ;)

Sprzęcik jest typowy President JOHNNY II + jakaś antenka.

Chodzi mi o sposób montażu tak aby spełniał wymagania:
- dobry dostęp do radia (przełączanie kanałów, głośniej/ciszej itp)
- radio ma być dostępne, ale nie przeszkadzać w trakcie jazdy

Może opracowaliście jakieś swoje schematy montażu - zapraszam do porobienia zdjęć i wstawkę tutaj na forum :)

Pytanie także jest takie: do swojego poprzedniego radia miałem krótki kabel. Jakie macie miejsca na swoich dachach i jak przeprowadzacie kabel od anteny do radia w swoich Loganach MCV ? PS: Antena musi być demontowana łącznie z kablem (na noc chowana do auta).

laisar - 2009-08-05, 12:01

Patrz wyżej.
mgg - 2009-08-05, 13:19

Ja miałem Lafayette ARES idealnie wchodzi gabarytami pod panel z nawiewami, nawet nie trzeba wiercić otworów montazowych i kolor wyświetlacza też pomarańcz.
Pit - 2009-08-05, 15:14

Długo szukałem miejsca na swojego UNIDENa i chyba pod fotelem zamocuję :)
Zastanawiam się jednak czy nie będzie dobrze gdybym umieścił radio nad pokrętłem regulacji świateł. Myślał ktoś o tym miejscu ?

gigi303 - 2009-08-05, 19:11

trochę nie na temat ale też o cb radiu, ostatio jadąc nie mogłem się oprzeć aby nie pstryknąć fotki nissanowi który miał gigantyczna antenę ( chyba dłuższa od samego auta ) \Mam nadzieję że widac na zdjęciu :lol: Musi mieć wspaniały zasięg na cb :lol:
jantar - 2009-08-06, 09:50

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: na pewno jest przekonany, że zasięg ma do 30km.
sami-99 - 2009-08-07, 14:18

Według mnie odbiera całą Europę :mrgreen:
czaju - 2009-08-07, 14:56
Temat postu: CB Radio
Jako, że od października zaczynam studiować w Krakowie, wczoraj wpadłem na pomysł kupna CB Radia i dzisiaj go zrealizowałem, jako że kupuję sprzęt satelitarny w pewnej hurtowni wiedziałem że mogę się tam zgłosić... i stało się.
Dostałem radio OMEGA i antenę QUER (148cm) w cenie 350zł ze strojeniem (którego nie było potrzebne ;p) i wtyczką do zapalniczki. I tak oto wygląda moja Drakula przygotowana do studiów:

Przez pierwsze 10min byłem zawiedziony, ale coraz bardziej mi się to podoba :)

[ Komentarz dodany przez: KaS602: 2009-08-11, 10:54 ]
Pozwoliłem sobie jeszcze raz wrzucić zdjęcia i je obrócić. Jeśli zgrzeszyłem - daj zanć, wróce do poprzedniej formy. :)

Powolniak - 2009-09-02, 21:15

A próbował ktoś umieścić radyjko w tym miejscu?
Zero otworów, wykorzystana śruba mocująca siedzenie kierowcy.

Pit - 2009-09-03, 19:50

Powolniak napisał/a:
A próbował ktoś umieścić radyjko w tym miejscu?
Zero otworów, wykorzystana śruba mocująca siedzenie kierowcy.

A jak z przesuwaniem fotela?

Powolniak - 2009-09-03, 19:59

Pit napisał/a:
A jak z przesuwaniem fotela?

Na zdjęciu wygląda to groźnie, ale fotel daje się przesuwać. A w przypadku tego samochodu i tak nie ma to znaczenia, bo kierowca jest tylko jeden i wystarczyło raz ustawić fotel.

Pit - 2009-09-03, 20:04

Powolniak napisał/a:

Na zdjęciu wygląda to groźnie, ale fotel daje się przesuwać. A w przypadku tego samochodu i tak nie ma to znaczenia, bo kierowca jest tylko jeden i wystarczyło raz ustawić fotel.

Tzn, że jak wypije u szwagra i żona przejmie stery to muszę uważać na radio przy przesuwaniu fotela?

Powolniak - 2009-09-03, 20:24

To zależy z jakim rozmachem będziesz to robił (ile wcześniej wypiłeś) :mrgreen:
yarocz - 2009-09-08, 17:34

Zmieniłem swojego Unidena 520 na większego Alana 48 więc musiałem jakoś go zamontować.
I oto rezultat.
Całość jest zrobiona z 3cm paska blachy kwasoodpornej oklejonego jasno szara wykładziną filcową.
Nie robiłem dodatkowych otworów tylko wykorzystałem już istniejące.
Aby kable się nie plątały pod nogami zastosowałem specjalne zapinki.












GeRRaD - 2009-09-08, 19:07

A gruszka to się trzyma tej podkładki - czy na zakętach trzeba ją łapać ;-)
Ja przy podobnym montażu CB gruszkę przechowuję pod ręcznym

yarocz - 2009-09-08, 19:11

To na razie prowizorka.
W czasie jazdy gruszkę trzymam zwykle luzem na prawej nodze.
Jeszcze się nie zdecydowałem gdzie ją umocować.

jackthenight - 2010-01-20, 19:00

[Przeniesione z tematu Radio].


http://www.daciaklub.pl/f...p?p=44792#44792
spawacz111 napisał/a:
A demontował ktoś "szafę bezpieczników" kabiny?? Chciałbym tam sobie podpiąć CBradio.

Demontować nie demontowałem, ale chyba jest przykręcone i można jakoś odkręcić. Dojście jest również od spodu deski - trzeba trochę zanurkować pod deskę rozdzielczą i jest również dość porządny dostęp do kabli skrzynki bezpieczników.

Chociaż ja na twoim miejscu CB podłączył bym do zasilania z którego korzysta radio.
Czyli zasilanie CB, plus podłączyłbym pod czerwony kabel (ten który dochodzi do A4), a minus pod czarny (A8).

spawacz111 - 2010-01-20, 20:57

Tam już podłączyłem całe radio, zrezygnowałem z A7 i pod A4 podpiąłem żółty i czerwony z radia. Nie siądzie mi ta "sznurówka??".

Ps. Tzn zasilanie radia i cb jest stałe z żółtego kabla (tego co ma zawsze +12) a nie po kluczyku. Czy jest ok?? nie wiem na razie działa.

jackthenight - 2010-01-20, 21:31

Cytat:
Tam już podłączyłem całe radio, zrezygnowałem z A7 i pod A4 podpiąłem żółty i czerwony z radia. Nie siądzie mi ta "sznurówka??".


Jeśli kable czerwony i żółty wychodzące z radia podłączyłeś do czerwonego A4 wtyczki z instalacji auta - to dobrze podłączyłeś - "sznurówka" jest poprawna i na pewno nie siądzie :)

Gość - 2010-03-04, 16:01

mgg napisał/a:
Ja chciałbym zainstalować antenę na stałe , ale szkoda mi niszczyć karoserii i zastanawiam sie czy otwory na montaż bagażnika dachowego nie byłyby dobre by zamontować tam antenę. Wystarczy odpowiednio ukształtować mały kątownik aluminiowy.
Antena na stałe ma o wiele lepszy odbiór niż magnesówka. Zasilanie tez lepiej pociągnąć z instalacji radiowej niż z zapalniczki (mniej zakłuceń).


No i jak udało się ?

Zrobiłem takie coś ...
z kawałka blachy wygląda na ocynk albo coś takiego co raczej nie będzie rdzewiało
powyginałem, nawierciłem i zamocowałem do tego antenę, zrobiłem otworki rozstawem pasujące do zaślepek w dachu.
Wygląda to kiepsko - ale to prototyp
Poszedłem do auta i utknąłem
nie udało mi się odkręcić zaślepek i
jak na razie nie mam pomysłu jak wyjąć te zaślepki z dachu
ma ktoś pomysł jak toto wyjąć ?

mekintosz - 2010-05-19, 13:45
Temat postu: Budzetowe CB RADIO w samochodzie
Witam

Mam nadzieje, ze wsrod Was sa posiadacze CB radia w Daciach. Chcialym kupic niedrogi podstawowy zestaw. Wiem ze ceny za od 150 zl za post radyjka, w gore. Slyszalem ze Alan 109 w cenie ponizej 200 zl jest dobra propozycja ? Jaka antenka magnetyczna ?

PS. prosze mnie nie odsylac do forow CB ;-)

laisar - 2010-05-19, 13:51

A do naszego forum można? (;

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=965

Marek1603 - 2010-05-19, 16:07

Ja mam SUNKER ELITE II i do tego antenka magnetyczna SIRIO ML145. Sam sobie zestroiłem i jestem bardzo zadowolony. Radio samo w sobie proste w obsłudze z dobrymi filtrami i do tego dobry zasięg przez antenę. Strojenie przez wsunięcie lub wysunięcie bacika. Radio od 160PLN, antenka od 100PLN. Chcesz więcej bajerów to elite III lub już całkiem droższe. Jedno co ci mogę powiedzieć to nie ma co oszczędzać na antenie, bo ta jest moja trzecia z tym samym radiem.
GeRRaD - 2010-05-19, 16:10

Kupowanie zestawów budżetowych (radio za 150 zł a antenę za 30 zł) powinno być zakazane bo później tylko SYF w eterze i uszy więdną :-(
yarocz - 2010-05-19, 18:07

Jeśli zaczynasz przygodę z CB to pamiętaj, że najważniejsza jest dobra antena i na niej nie ma co oszczędzać.
Bardzo dobra antena i tanie CB radio zawsze będą działały lepiej niż drogie radio i słaba antena.
Ja tak zaczynałem i dodam, że mam już trzecie z kolei CB radio ale ciągle tą samą bardzo dobrą antenę.
Jeśli nie dysponujesz większą ilością gotówki na lepszy zestaw, a masz wystarczającą ilość punktów w ORLENIE to śmiało można je wymienić na bardzo przyzwoitą antenę.
Jak już coś kupisz to koniecznie trzeba zestroić antenę.

mekintosz - 2010-05-19, 21:53

Witam ponowie ;-)

Dobra tzn jaka konkretnie polecacie ? Na zasadzie minimum co musi byc ?

krakry1 - 2010-05-20, 17:15

mekintosz napisał/a:
Witam ponowie ;-)

Dobra tzn jaka konkretnie polecacie ? Na zasadzie minimum co musi byc ?
Też przyłączam się do pytania kolegi - ale polećcie coś konkretnie.
Konrad - 2010-05-20, 19:09

http://www.teltad.pl/radio-maxon-cm10-p-984.html

Mam takie z anteną Hustler 100 ( oryginalną ). Koszt z przesyłką za pobraniem 265 zł. Naprawdę czysty odbiór, ładny zasięg, superproste w obsłudze i żaden szumofon.
Ma automatyczną redukcję szumów, ma pamięć kanału 19 - po wyłączeniu wraca na 19, czego nie ma np. ALAN, a jest bardzo potrzebne. Kumpel ma Alana i gdy wsiedliśmy do jego samochodu zobaczyłem,że po włączeniu radia musi szukać 19 - to mnie wyleczyło.
Kupując to radio ( do drugiego samochodu ) byłem już zdecydowany na ALANA, ale sprzedawca polecił mi MAXONA i jestem na prawdę zadowolony ( nawet wtyk był przylutowany ).
Czytałem na różnych forach i inni też chwalą to radyjko.

krakry1 - 2010-05-20, 20:03

Dzięki Konrad za konkretną odpowiedź.
Marek1603 - 2010-05-20, 21:17

Sunker elite II też ma tzw. szybką 19-kę. Właśnie miedzy innymi dlatego je kupiłem.
jan ostrzyca - 2010-05-21, 14:26

Budżetowe radio? Czemu nie?

Mam Inteka 110 i Prezydenta Harrego II, i powiem wam, że tani Intek jest lepszy.

Martens - 2010-05-24, 11:22

Mam Alana 100 Plus oraz antenę ML... coś tam (sprawdzę przy okazji dokładne oznaczenia) na magnesie, 1,5 m. Za całość zapłaciłem w Electro World ok. 380 pln.
Używam od trzech lat, wyłącznie w trasie, jestem bardzo zadowolony. Ma kanał 19 i 9 "zaprogramowane" oraz, rzecz jasna, możliwość ustawienia dowolnego kanału niezależnie od dwóch powyższych. Jedno, czego mi brakuje, to przycisk do zmiany kanału w gruszce.
Nieduże radio, przymocowane taśmą z rzepem do plastiku na wysokości dźwigni zmiany biegów (pomysł zaczerpnięty z naszego forum), demontaż zajmuje jakieś 10 sekund...

GeRRaD - 2010-05-24, 17:49

Moim skromnym zdaniem to co do jakości sprzętu trzebaby pytać innych użytkowników CB i stacje bazowe - bo nasze zadowolenie bywa subiektywne, a budżetowe radyjka sieją syf w eter ;-)
matucha - 2010-05-24, 18:35

U mnie w domu 3 auta śmigają na Sirio ML 145. Złego słowa na tą antenę nie mogę powiedzieć.
http://www.allegro.pl/ite..._fv_krakow.html

Konrad - 2010-05-24, 19:20

U mnie dwa samochody mają oryginalne anteny HUSTLER IC 100 ( w sklepach od 70 do 100 zł, a w necie po 50 zł ).
W Daćce mam radio TTI 770 ( trochę skomplikowane ), a w drugim aucie mam MAXONA 10. W żadnym radyjku nie stroiłem anten ( w sklepach mówili, że nie trzeba ich stroić ), wiele razy pytałem i słychać mnie dobrze, głośno, wyraźnie i daleko.

Jaras - 2010-06-23, 21:13
Temat postu: Radio CB w Dacii Duster
Witam
Mam pytanie w temacie czy ktoś montował już radio CB w Dusterze? Może ktoś wie czy dostać gdzieś już można np. konsolę przypinaną do podsufitki?
Dotychczas w poprzednim samochodzie użytkowałem CB marki Uniden 78.
Miałem zainstalowane na górze konsoli przedniej ale tam była prosta płaska półka bez żadnych przetłoczeń. Dla niewtajemniczonych dodam ,iż Uniden78 to jest niezła cegła.
Wymiary szerokość 160mm wysokość 55 mm głębokość 217mm
Jaras

spawacz111 - 2010-07-19, 19:19

jak prowadziliście kabel anteny od radia na dach??
matucha - 2010-07-19, 19:59

Ja proponuję pod siedziskiem do bagażnika i antenę wyciągać z bagażnika. Nie trzeba chować pod tapicerkę, a nie przeszkadza przy wożeniu pasażerów.
misiokg - 2010-08-21, 11:22

Witam
Czekam na jakieś podpowiedzi odnośnie gdzie zamontowaliście CB w Dusterkach.
Dzisiaj zamontowałem pod siedzeniem ale to chyba nie jest najlepszy pomysł.

czaju - 2010-08-21, 15:12

tunel, po stronie nóg pasażera/schowka (przynajmniej ja tak mam w Sandero), wyświetlacz czytelny, dobry dostęp do radia
misiokg - 2010-08-24, 19:29

Musze jutro sprawdzić jak wygląda to w DD.
styrc - 2010-08-24, 19:57

Ja zrobiłem najprostsze rozwiązanie,wsadziłem radio do kieszeni za oparciem pasażera.Dostęp jest na wyciągnięcie ręki i nie trzeba kaleczyć auta.Oczywiście w Sandero, a jak w Dusterze to się nie orientuję, ale nie kaleczył bym autka.
misiokg - 2010-08-24, 20:07

A jak z okablowaniem ???
Czy jest jakieś estetyczne dojście ?
Witaj kolego z Dolnośląskiego :)

czaju - 2010-08-24, 20:29

hmmm albo estetycznie, albo bez "okaleczania", chociaż nie wiem czy dwa wkręty + przeciągnięcie przewodów przy innych przewodach od tylnej klapy do tunela środkowego jest okaleczaniem...
nie mam w tym momencie zdjęć, ale opisując antenę mam na tylnej klapie po prawej stronie, przewód udało mi się przełożyć w między blachami (tak jak idą przewody do centralnego zamka, tylko że one idą po lewej, a ja zrobiłem po prawej) dalej przez wężyk podsufitką, pod wzdłuż drzwi na sam dół (przy innych przewodach), na wprost do grodzi w lewo i już :) Radio zamontowane na bocznej ściance tunelu pod samym schowkiem (tak aby wyświetlacz był czytelny). Co do tamtego miejsca (pod pokrętłami) odpadało, bo często rano jeżdżę z kubkiem kawy, a ponadto mam tam cyfrowy termometr przyklejony (z czujnikiem zewnętrznym z tyłu w prawym profilu...)

PS Układałem przy okazji wygłuszania, także miałem wszystko rozłożone... Myślę że spokojnie można te przewody wciskać pod uszczelki tak żeby ich nie było widać...

gigi303 - 2010-08-30, 18:22
Temat postu: Problemy z CB radiem
Witam kolegów, mam problem. Nabyłem w ostatnim czasie zestaw CB radio alan100+ i do tego niezła antenka typu president . mam jednak problem bo w radyjku słychać silnik i wycieraczki, czy ktoś spotkał się z tym problemem w swojej draculi. Wiem że takie przypadki są w wielu autach ale na wielu daciach widziałem anteny cb i nie wierzę że każdemu tak radyjko pierdzi. Czy spotkał się ktoś z takim problemem i zaradził temu?

CB radio to ekstra sprawa ale przy takim pierdzeniu to tak jakbym jeździł bez radia bo i tak g... słychać.

wieza - 2010-08-30, 18:33

no coz u mnie tez czasem slychac ;)
marektbg - 2010-08-30, 18:44

Trzeba podpiąć pod akumulator albo zastosować jakiś filtr przeciwzakłóceniowy - chociaż pierwszy sposób na pewno skuteczniejszy. Alan 100+ niestety sam w sobie jest trochę pierdzący :-)
slavo88 - 2010-08-30, 19:12
Temat postu: Re: Problemy z CB radiem
gigi303 napisał/a:
Czy spotkał się ktoś z takim problemem i zaradził temu?


Kupić porządne CB radio.

Martens - 2010-08-30, 19:13

A jak je zamontowałeś? Mam podobne ustrojstwo, choć antena nie tak dobra. Także, jeśli chodzi o montaż, u mnie najprostsza wersja - zasilanie z zapalniczki plus antena na magnes. I na "pierdzenie", przynajmniej w wypadku mojego CB jest jedna rada - zwiększyć redukcję szumów. A, jak wspomniał jeden z Przedmówców, proste alany to niestety szumofony.
marektbg - 2010-08-30, 20:08

Martens napisał/a:
A, jak wspomniał jeden z Przedmówców, proste alany to niestety szumofony.

Mam prostego Alana 78+ i od kiedy podpiąłem pod akumulator pierdzenia jest 20% tego co było wcześniej.

czaju - 2010-08-30, 20:55

Wycieraczki słychać... Może ktoś polecić jakieś dobre filtry?
matucha - 2010-08-30, 21:14

czaju napisał/a:
Wycieraczki słychać... Może ktoś polecić jakieś dobre filtry?


Najlepszym "filtrem" jest jak to już mówili przedmówcy właśnie akumulator.
Można kupić jakiś filtr na allegro. Koszt to powiedzmy góra 20zł.

gigi303 - 2010-08-31, 05:41
Temat postu: Re: Problemy z CB radiem
slavo88 napisał/a:
gigi303 napisał/a:
Czy spotkał się ktoś z takim problemem i zaradził temu?


Kupić porządne CB radio.


Hehe też o tym myślałem ale tak naprawdę to też nie daje gwarancji, czytałem na elektordzie że gościu wybulił dużo kasy na porządny zestaw i ma to samo co ja więc to nie reguła.

O aku też myślałem, muszę się przejechać do serwisu cb niech majstrują, co do filtrów z allegro podobno są g.. warte i szkoda kasy na nie.

Co do skręcenia też tak robię ale to tylko dlatego że łeb pęka od zakłóceń i drugi fakt że i tak nie rozumiem co mówią przez to pierdzenie, minusem jest to że jest wtedy bardzo krótki zasięg. :-/

jacekviola - 2010-08-31, 12:04
Temat postu: Re: Problemy z CB radiem
gigi303 napisał/a:
Witam kolegów, mam problem. Nabyłem w ostatnim czasie zestaw CB radio alan100+ i do tego niezła antenka typu president . mam jednak problem bo w radyjku słychać silnik i wycieraczki, czy ktoś spotkał się z tym problemem w swojej draculi. Wiem że takie przypadki są w wielu autach ale na wielu daciach widziałem anteny cb i nie wierzę że każdemu tak radyjko pierdzi. Czy spotkał się ktoś z takim problemem i zaradził temu?

CB radio to ekstra sprawa ale przy takim pierdzeniu to tak jakbym jeździł bez radia bo i tak g... słychać.



witaj;
można się oczywiscie bawić filtrami ale to przeważnie mało daje. Zakłócenia "wchodzą" albo po zasilaniu albo po antenie. Pomaga montaż anteny w otworze ale rozumiem niechęć do kaleczenia karoserii. Pozostaje znaleźć radio o lepszych filtrach lub... przywyknąć.

Z doświadczenia wiem że bardzo skuteczne filtry ma yosan pro120 / lafayette atena. U mnie dał sobie radę nawet z beznadziejnie siejącym multijetem w służbowym fiacie doblo. W astrze mam unidena którego filtr anl dość dobrze daje sobie radę z zakłoceniami (na multijeta jednak nie pomógł).

Alany, onwy mk3 i tego typu radia nie są dobrze odfiltrowane. One potrafią pierdzieć nawet w domu zbierając zakłocenia od domowego agd :mrgreen:

yarocz - 2010-08-31, 13:33

Najprościej byłoby przeciągnąć kabel od akumulatora tak po zewnątrz na próbę aby sprawdzić na ile to pomoże. Uruchomić auto i włączyć np: wycieraczki.
Jeśli efekty będą zadowalające to dopiero wtedy zamontować docelowo.
Nie wszystkie Alany to pierdziawki.
Ja osobiście używam Alana 48Plus i jego filtr świetnie daje sobie rade.
Kiedyś mając Unidena 520 przeciągnąłem specjalnie kabel zasilający bezpośrednio z akumulatora i efekt był bardziej niż zadowalający.
Robiłem to w służbowym VW Caddy.
Wcześniejsze próby z dokupionym w sklepie z akcesoriami CB filtrem przeciwzakłóceniowym nie dały rezultatu.
W zasadzie trzeba zacząć od podstaw czyli dobrze zestrojona antena z bardzo dobrym i nie uszkodzonym czy zmiażdżonym kablem.
Oczywiście jeśli ktoś używa anteny na podstawie magnetycznej dobrze jest raz do roku rozebrać ja, oczyścić ogniska korozji i ewentualnie wymienić kabel na nowy jeśli będzie trochę zaśniedziały. Na kablu nie warto oszczędzać i należy kupować najlepszy. Wymieniając kabel trzeba pamiętać aby był dokładnie takiej samej długości jak stary.
Istnieje jeszcze jedna przyczyna dużych zakłóceń dla Alanów 100.
Jeśli radio pracowało na uszkodzonej lub nie zestrojonej antenie następuje spalenie końcowego tranzystora mocy. Objawia się to brakiem możliwości zestrojenia anteny, ciągłymi dokuczliwymi szumami i przy podłączeniu miernika mocy jego wskazanie jest około 0,5 W zamiast 4 W.

jacekviola - 2010-08-31, 13:41

yarocz napisał/a:

Nie wszystkie Alany to pierdziawki..


oczywiście; miałem na myśli alany 100. 102 i blizniacze do nich modele onwa mk3 / lemm tiger
48+ to już inna liga

gigi303 - 2010-08-31, 19:41

no to teraz żałuję że nie poradziłem się co warto kupić :-/
jacekviola - 2010-09-01, 06:11

gigi303 napisał/a:
no to teraz żałuję że nie poradziłem się co warto kupić :-/


idą święta więc... może lepsze radio się pod choinka znajdzie :mrgreen:

jak wyżej wspomniałem, polecam jeden z tych dwóch modeli (są identyczne tylko inaczej brandowane):

http://allegro.pl/yosan-p...1174222836.html

http://allegro.pl/cb-lafa...1197404466.html

(sprzedawcy zupełnie przypadkowi - pierwsi lepsi z brzegu)

no albo unidena. Tutaj jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość przestrojenia, czy stoi w czestotliwości...itp.

Nikita_Bennet - 2010-10-31, 11:53

Na grudzień mam odbiór dacii pick-up i będę zmuszony zamontować tam cb-radio (w sumie to potrzebne tylko na dłuższe trasy). Z racji że to autko ma trochę przestrzeni za siedzeniami myślę właśnie gdzieś tam upchać cb. Macie jakiś pomysł gdzie to przykręcić (tylna ściana między siedzeniami, podsufitka)?
Zastanawiam się jak tam podciągnąć zasilanie bo z anteną (na stałe montowana) to raczej nie powinienem mieć problemów.

mgg napisał/a:
Stes tak nawiasem jakie masz zasilanie , doświadczeni CB-owcy sugerują by nie ciągnąć zasilania z zapalniczki tylko z kabli od radia.


Tak się właśnie zastanawiam i:
- bezpośrednio z akumulatora - kolejny kabel, bezpiecznik i ciągnięcie przez samochód,
- pod radioodtwarzacz - ponoć są tam filtry i cb-radio będzie miało mniej szumów ale czy starczy amperów?
- dodatkowo pod gniazdo zapalniczki - ciekawa opcja bo bezpiecznik już jest a nigdy tego gniazda nie używałem w żadnym samochodzie tylko zastanawiam się jak z podciągnięciem kabla od zapalniczki na tył.

Jak panowie myślicie - czy jest sens pakować radio z tyłu? Czy w rzeczywistości muszę widzieć co się wyświetla na panelu radia i mieć je cały czas w zasięgu ręki (oczu)? Gruszka radia będzie gdzieś przy lewarku hamulca zapewne. Cb-radio zakończone będzie wtykiem do zapalniczki więc na tyle auta i tak musiałbym gdzieś pociągnąć kabel i zakończyć gniazdem (przyda mi się też np do podpięcia koguta ostrzegawczego gdy będę coś gabarytowego pilotował a zdażało mi się).

Z góry dzięki za rady.

tolkiszon82 - 2010-11-12, 10:16

mam prosbe do szczesliwych posiadaczy Dustera o kilka zdjec mianowicie:

1. pod kierownica nad pedałami
2.tunelu srodkowego pomiedzu przednimi fotelami
3 Jesli ktos posiada to podłekietnika (plus ewentualnie jego wymiary)

co prawda nie mam jeszce auta ale juz sie zastanawiam gdzie bede umieszcał cb i tak

ad1 szwagier ma w swojej Toyotce tu zamontowane i to bardzo wygodne rozwiazanie (zastanawiam sie czy tam bedzie wystarczajaco duzo miejsca
ad2 tu kiedys trzymałem w lagunie bardzo porecznie bylo ale na widoku
ad3 puzniej zamontowalem na stale w podlokietniku i było super ni trzeba bylo nic chowac przed nieproszonymi goscmi w samochodzie

jjmalin - 2010-12-27, 18:35
Temat postu: Pomysł na brak miejsca na CB radio ...
Witam. Dzis wpadł mi pomysł dziwny ale i praktyczny. z tego względu, że nie mamy miejsca na CB radio możnaby tak jak u mnie i w nowych Drakulkach z nowym tunelem przednim wcisnąć tam na dół radio, a tam gdzie radio to CB radio.. za tunelem jest miejsce. biegi mogą troszeczkę utrudniać dostęp ale są radia z pilotami. oto przykładowe modele, które możnaby tam wcisnąć ( do 1000 zeta ):

http://allegro.pl/jvc-kw-...1371455539.html
http://allegro.pl/dalco-d...1370254593.html
http://allegro.pl/canva-d...1373714818.html
http://allegro.pl/alpine-...1374053859.html

matucha - 2010-12-27, 20:29

Wedle mnie dużo lepszym pomysłem jest już CB z ruchomym panelem. CB montujesz gdziekolwiek - w schowku, pod fotelem, gruszkę masz przy sobie, a panel ma 1cm grubości i możesz go na upartego zamontować nawet w suficie przy lampce. Kwestia pociągnięcia przewodów.

http://allegro.pl/cb-radi...1369006857.html

jjmalin - 2010-12-27, 20:51

własnie myślałem nad tym radyjkiem tylko kwestia teraz jakości i filtrów...
Kigam - 2011-01-03, 10:10

A co powiecie na takie radio
http://allegro.pl/radio-c...1380743897.html
mam na zbyciu po przystępnej cenie wiadomość na PW

bartek - 2011-01-03, 18:45

Kigam napisał/a:
A co powiecie na takie radio
http://allegro.pl/radio-c...1380743897.html


Masz porównanie w użytkowaniu tego radyjka z "normalnym" (pełnowymiarowym)? Jak sprawuje się redukcja szumów i z jaką anteną używałeś?
Ja miałem radio Onwa MK3 i bardzo dobrze się spisywało ale ktoś się nie bał i zaje****ł z samochodu :-( Od tej pory z powrotem CB nie montowałem, ale moim faworytem jest Uniden 520XL ;-)

jjmalin - 2011-01-03, 19:53

szczerze ostatnio b=widziałem test na youtube gdzie gosciu powiedział wprost otwierajac radia że UNIDEN TO NIE PRESIDENT !!! jak juz to STABO TO PRESIDENT
Kigam - 2011-01-03, 22:29

użytkowałem z antenka president texas najlepsza na rynku z tego co się orientuje działało normalnie kwestia przyzwyczajenia zdemontowałem bo sprzedałem auto w Dusterze narazie nie mam potrzeby montować CB myśle ze działa porównywalnie do tradycyjnego radia najbardziej wkurzało mnie niebieskie podświetlenie :)
bartek - 2011-01-03, 22:53

Kigam, Dzięki za opinię, byłem ciekaw jak takie cudo zdaje egzamin w codziennym użytkowaniu, bo jeszcze nie spotkałem nikogo kto by miał "miniCB" ;-) Na pewno trzeba się do niego przyzwyczaić, ale ma bardzo dobrą cechę: Jest małe, można je zamontować niemalże wszędzie a w razie potrzeby wziąć w kieszeń i żaden amator cudzej własności go nie gwizdnie ;-)
Pozdrawim

Arturos - 2011-01-05, 00:49

ja mam radyjko OMEGA i po Presidentach oraz Unidenie 520XL uważam za najlepsze, ma 2 podświetlenia, zielone i bursztynowe do wyboru (zmienia się też kolor w czasie nadawania na przeciwny do ustawionego ;) ) posiada nasłuch drugiego wybranego kanału, oprócz squelsha i RF Gaina ma NB selector (dodatkowe czyszczenie szumów) regulowaną czułość mikrofonu, AM/FM i wielki czytelny wyświetlacz... już ponad 2 lata i jestem bardzo zadowolony. A w Dusterku trzymam go z prawej strony obudowy mostu/dźwigni zmiany biegów i w niczym nie przeszkadza i mam całkiem niezłą widoczność panela, zresztą przełączanie kanałów w gruszce i to wystarcza. Antenka Sirio 1,5m na magnesie i łapię wystarczająco dobrze nawet muszę nieco skracać żeby zbyt daleko nie sięgało, hehe :mrgreen:
Uniden 520XL jeździ w drugim autku żony ale daleko mu do Omegi :-P

jacusb - 2011-02-21, 08:51
Temat postu: Duster - gdzie CB radio?
Witam, gdzie montowaliści CB w Dusterze?
laisar - 2011-02-21, 15:36

Standardowa Odpowiedź Nr 1:

"Tam, gdzie w innym Daciach?" (;

- http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=965

wat - 2011-03-10, 22:33

Endi85 napisał/a:
a więc tak długo się zastanawiałem jak tu z głową zamontować CB w sandero i w końcu wymyśliłem....
[url=http://imagehosting.pl/thumb-1519.jpg]Obrazek[/URL]

dorobiłem do niego nóżki

[url=http://imagehosting.pl/thumb-1520.jpg]Obrazek[/URL]

generalnie są dość proste, zużyłem do tego celu dwie aluminiowe blaszki ok 11 cm długości i ok 3 cm szerokości, dwóch kawałków gumy 4cm/3cm/1,5cm oraz po dwie sztuki śrubek, podkładek i nakrętek

[url=http://imagehosting.pl/thumb-1521.jpg]Obrazek[/URL]

no i tak to wyszło generalnie

[url=http://imagehosting.pl/thumb-1522.jpg]Obrazek[/URL]

jak widać jest to metoda bez wiercenia jakichkolwiek dziur w plastikach i można radyjko w prosty sposób schować

[url=http://imagehosting.pl/thumb-1523.jpg]Obrazek[/URL]

samochód jest teraz na pierwszym biegu więc radyjko nie przeszkadza w zmianie biegów

mam nadzieje że komuś przyda się mój pomysł :) :-D

dlaczego fotek juz nie widać? chętnie bym zerknoł

wat - 2011-03-10, 22:41

czaju napisał/a:
tunel, po stronie nóg pasażera/schowka (przynajmniej ja tak mam w Sandero), wyświetlacz czytelny, dobry dostęp do radia

może jakąś fote by kolega wrzucił

Gość - 2011-04-23, 09:27

witam moze ktos mi powie jak bezbolesnie zamontowac radio w daci sandero,przy radiu jest sporo kabli i sie niemiesci w kieszeni prosze o jakies szybkie rady hej trabii601
matucha - 2011-04-23, 09:34

Bezboleśnie, to można na przykład na rzep techniczny ;-)
Gość - 2011-04-23, 12:03

nie nie na rzep, tylko zeby nic nieuszkodzic nieuszkodzic i nieporysowac :shock:
yarocz - 2011-04-23, 13:58

Postanowiłem zakupić drugie CB radio aby nie musieć za każdym razem przenosić ALANA 48 z auta służbowego.
Skusiła mnie informacja, że to radyjko jest na bazie UNIDENA, którego posiadałem wcześniej i byłem z niego bardzo zadowolony.
Dodatkowym atutem była cena więc zaryzykowałem i zakupiłem coś takiego:
http://allegro.pl/cb-radi...1576060620.html
Radio sprawdziłem wracając z Wrocławia do domu na antenie Midland 165cm ( mam ją już z 6 lat, obecnie ma nową podstawę magnetyczną i nowiutki przewód ) oraz w Lublinie na zamontowanej na stałe na VW T5 MAGNUM 165 cm.
W obu przypadkach radyjko spisywało się bardzo dobrze.
Uważam, że przy tej cenie i dobrych parametrach jest to radyjko warte polecenia zwłaszcza początkującym.

yarocz - 2011-04-24, 20:33

Dziś trasa Lublin-Biała Podlaska.
Dalsze testy CB radia CANVA ale z anteną GEORGIA 874 ( tylko 29 cm ).
Oczywiście antenę koniecznie trzeba zestroić.
W przeciwnym razie możemy nie być słyszalni.
Rezultaty zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Rozmawiałem z kolegą oddalonym o 5km.
Antenę kupiłem tutaj:
http://allegro.pl/cb-ante...1570887753.html

Endymion - 2011-04-25, 21:00

Witam, jestem posiadaczem Logan MCV oraz radyjka Alan 109.
Po kilku próbach zaprojektowałem i zrobiłem specjalny uchwyt wciskany pod plastiki tunelu środkowego, można go w dowolnej chwili wyjąć i schować, pod siedzeniem zamontowałem dodatkowe gniazdo zapalniczki.
Fotel nie ma co prawda pełnej regulacji, ale przesuwa się do przodu na tyle że osoba z tyłu ma dość miejsca na nogi, a środkową kanapę da się złożyć.
Poniżej wstawiłem kilka zdjęć z opisem.

Tutaj mamy widok od strony kierowcy:


Uploaded with ImageShack.us

A tu z góry:


Uploaded with ImageShack.us

Widok na radyjko z boku:


Uploaded with ImageShack.us

Teraz sam uchwyt:


Uploaded with ImageShack.us

Widok na uchwyt z boku:


Uploaded with ImageShack.us

I na koniec widok uchwytu z góry:


Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam, mam nadzieją że komuś pomogę.

bushi - 2011-05-01, 11:51

Ja zrobiłem u siebie dwa rozwiązania - jedno podobne jak u kolegi Endymion (ale nie tak profesjonalne :) ), a drugie moje autorskie ;) Zobaczę, które się lepiej sprawdzi.
Pierwsze - blacha wsuwana na plastik tunelu środkowego, do której dokręcam uchwyt radia
http://img200.imageshack.us/i/cb3sw.jpg
http://img854.imageshack.us/i/cb4b.jpg
Drugie - wyprofilowany kawałek blachy, który zaczepiam o brzeg schowka
http://img263.imageshack.us/i/cb2c.jpg
http://img594.imageshack.us/i/cb1q.jpg

limo - 2011-05-05, 10:12

własnie zakupiłem antenkę sirio, więc jakoś trzeba było ustrojstwo zamontować. Radio zamocowałem na rzepach montażowych 3M takich małych okrągłych. Niby się trzyma, dam znać jak pier**lnie :mrgreen:
Martens - 2011-05-06, 19:54

limo napisał/a:
Niby się trzyma, dam znać jak pier**lnie


U mnie się tak trzyma już drugi rok, więc nie trać nadziei ;)

mekintosz - 2011-06-27, 00:15

Potrzebuje okazjonalnie wykorzystac CB w samochodzie, informacyjnie o czystosci drogi, ew dojedzie, zasieg 3-5 km . Czy takie cos spelni zadanie:

http://allegro.pl/alan-38-midland-i1682798668.html

bushi - 2011-06-27, 20:47

Jesli nie zamierzasz uzywac cb poza samochodem to kup normalne - przekonasz sie do niego szybko i juz zostanie Drakuli na stale. Ja na poczatku myslalem, ze to taki bajer, a juz przy pierwszym uzyciu oszczedzilo mi stania w wielkim korku na trasie, a potem przydawalo sie nawet w miescie. Bardzo praktyczna rzecz.
limo - 2011-06-27, 22:19

tak w temacie montażu, te rzepy można w dupę sobie wsadzić, jutro wiercę dziury.

chyba, że ja trafiłem na jakieś lipne :?:

chriskb - 2011-06-28, 07:18

Ja w swoim dusterku zastosowałem płaskownik i przykręciłem go pod przednią śrubę mocującą siedzenie pasażera. Odpowiednie wygięcie pozwala na swobodne przesuwanie tego siedzenia. Muszę zaznaczyć, że mam CB o małych wymiarach (Canva-268)
greg1367 - 2011-06-28, 11:45

W moim przypadku tak to wygląda.
laisar - 2011-06-28, 12:32

Tak w ramach komentarza kogoś zupełnie niezainteresowanego: a nie ma po prostu modeli-kombajnów, razem z radioodtwarzaczem...?
Martens - 2011-06-28, 18:56

limo napisał/a:
tak w temacie montażu, te rzepy można w dupę sobie wsadzić, jutro wiercę dziury.


Ja tam sobie ich nigdzie nie wsadzałem... Od dwóch lat trzymają mi radio bez problemu.

limo - 2011-06-28, 19:04

widocznie trafiłeś jakieś dobre, mi się już nie chce kupować czwartego kompletu, wisi na śrubkach i jest git
bushi - 2011-06-28, 21:25

laisar napisał/a:
Tak w ramach komentarza kogoś zupełnie niezainteresowanego: a nie ma po prostu modeli-kombajnów, razem z radioodtwarzaczem...?


Szczerze mowiac nie slyszalem o takim cudzie techniki :) Ale z dnia na dzien przekonuje sie, ze standardowo w samochodach powinno byc miejsce na cb tak jak jest na radio.

Piotrek721015 - 2011-06-29, 05:20

bushi napisał/a:
Ale z dnia na dzien przekonuje sie, ze standardowo w samochodach powinno byc miejsce na cb tak jak jest na radio


Popieram. Jetem tego samego zdania.

mekintosz - 2011-06-29, 10:34

Co sadzicie o ALAN 109 ?

http://allegro.pl/cb-radi...1690679341.html

http://www.euro.com.pl/ra...bhtml#akcesoria

chriskb - 2011-06-29, 10:47

Moim zdaniem nie polecam ponieważ, to CB ma tylko modulację AM czyli może pracować głownie w Polsce. Zachodnia część Europy pracuje na modulacji FM.
Ale za tę cenę można kupić Canvę 268 (ja jej używam z anteną 32 cm) i w moim odczuciu radio sprawuje się bardzo dobrze. Przy odpowiednim ustawieniu odbiera i nadaje czysto. Ma zmianę kanałów w gruszce, czego więcej trzeba dla nie profesjonalnego używania?

mekintosz - 2011-06-29, 22:27

bushi napisał/a:
laisar napisał/a:
Tak w ramach komentarza kogoś zupełnie niezainteresowanego: a nie ma po prostu modeli-kombajnów, razem z radioodtwarzaczem...?


Szczerze mowiac nie slyszalem o takim cudzie techniki :) Ale z dnia na dzien przekonuje sie, ze standardowo w samochodach powinno byc miejsce na cb tak jak jest na radio.


Moze juz jest ale nie u nas.. jeszcze. Sandero po lifcie bez radia 2 din - jest schowek !

PS> Jesli mozna prosilbym moderatora o wyizolowanie watku dot przekraczania predkosci z tematu jak zamontowac cb - jako nowy watek w dziale technika jazdy np.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2011-06-29, 23:53 ]
Mówisz i masz (: - dyskusja o (nie)łamaniu przepisów została przeniesiona: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=94529#94529 i następne.

mekintosz - 2011-07-04, 22:33

Mam mozliwosc kupna UNIDEN PRO 520 XL z antenka za 200 zl... warto ?
PS Kupilem zobaczymy czy warto bylo ;-)

kisu - 2011-07-05, 19:24

Ja używałem tego UNIDENA około 4 lat - radyjko tanie, proste i ma niezłe filtry - jego największą wadą jest brak podświetlenia pokręteł (reszta to zalety) - teraz kupuje Yosana - ma kolorek jak ten brązowy plastik w Dusterze :) i jest to naprawdę dobre radyjko - choć nieco większe i droższe

Presidenty - teraźniejsze są do bani szczególnie ASq i także nie polecam

mam także ręczne radio INTEKA - ale używane jest tylko jak jadę z kimś (na 2 auta) kto nie ma CBradia - moim zdaniem jak ktoś ma chęć na ręczniaka - to lepiej dać sobie spokój

Radyjko mam zamontowane jak greg1367 z tym że trochę bliżej siedzenia pasażera (mam blokadę skrzyni) a majka mam na środku - zamontowany kawałek 1x1 cm rzepa na taśmie dwustronnej do tego brązowego plastiku pomiędzy nawiewami - a na majku rzep naklejony kropelką :) - UNIDEN ma lekkiego majka i spokojnie się trzyma - Yosan ma cięższego i trzeba będzie coś wymyślić aby nie ranić plastików
radio mam na oryginalnym ceowniku przykręcone na dwa krótkie blachowkręty w plastik (na rzepy mi nie trzymało - odpadało po jakimś czasie)

mekintosz - 2011-07-05, 22:33

kisu napisał/a:
Ja używałem tego UNIDENA około 4 lat - radyjko tanie, proste i ma niezłe filtry - jego największą wadą jest brak podświetlenia pokręteł (reszta to zalety) - teraz kupuje Yosana - ma kolorek jak ten brązowy plastik w Dusterze :) i jest to naprawdę dobre radyjko - choć nieco większe i droższe


W sieci sa patenty na podswietlenie galeczek.

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?t=18370


Wlasnie zrobilem pierwsza w zyciu trase z wlasnym cb. Uniden sie sie chyba spisal. Mozna bylo ustawic automatyczne wyciszanie szumu by bylo slychac mozliwie czysto i bez szumu "tła". Pokretło czułosci odbiornika na max. Antena poradzona przez sprzedajacego mi to radio to Hustler IC100 ( http://allegro.pl/antena-...1682853073.html ). Czy sugerujecie w przyszlosci zmiane antenki czy korzystac z tej co mam skoro dziala ? W Warszawie zasieg wyszedl ok 3 km jak spytalem.

Pojawil sie jednak inny problem - zakłócenia. Radio podpiete pod zapalnicze. Troszke sieje jakby silnik wspomagania. Straszliwie sieja silniczki od wycieraczek oraz spryskiwacza. Co ciekawe - tylna wycieraczka prawie nie sieje. Poza tym mam navigacje Acera - jego ładowarka tez strasznie sieje uniemożliwiajac w zasadzie uzytkowanie radia cb. Powinienem sobie pociagna ekstra zasilanie CB w postaci drugiej zapalniczki z aku czy jakies specjane filtry ? W sieci znalazlem sposob instalacji dodatkowych ekranow z foli miedzianej na wzor cb prezydenta - pomagaja.

http://www.youtube.com/watch?v=dwE-1tAMucs

Tylko czy winna jest dacia czy cb czy oba ?

Piotrek721015 - 2011-07-06, 16:53

mekintosz napisał/a:
Pojawil sie jednak inny problem - zakłócenia. Radio podpiete pod zapalnicze. Troszke sieje jakby silnik wspomagania. Straszliwie sieja silniczki od wycieraczek oraz spryskiwacza. Co ciekawe - tylna wycieraczka prawie nie sieje. Poza tym mam navigacje Acera - jego ładowarka tez strasznie sieje uniemożliwiajac w zasadzie uzytkowanie radia cb.

Mam takie samo radyjko i te same objawy. Pociagnałem zasilenie prosto ze skrzynki bezpieczników i znacznie pomogło, zwłaszcza z nawigacją. Wreszcie można jakoś uzywać radyjka, ale myślę nad jakimś filtrem.

kisu - 2011-07-06, 20:03

podciągniecie zasilania ze skrzynki bezpieczników zapewnie odniesie skutek w stosunku do navi - ale co do silnika wycieraczek ? czy coś da ? miałem to radio w skodzie z silnikiem benzynowym i przyznam że nie łapało mi zakłóceń od auta - z tego co powszechnie wiadomo Diesle są "gorsze" do CB

Ja po prostu skracam Squeal i RFGrain-a do połowy i problem znika

P.S. Panowie w niektórych innych radyjkach jest to jeszcze więcej widczne - szczególnie z tymi z b.dobrą czułością odbiornika - w tych ze słabą - nie ma problemu - ale jeżdząc na nich to tak jak w UNIDENIE ustawiając RF i SQ na prawie max :) - oczywiście są i o wiele lepsiejsze radyjka - ale wiadomo tu ceny zaczynają być wyższe - więc za tę cenę 200 PLN - uważam że uniden to całkiem dobre radyjko

A jak ktoś chce lepsiejszego UNIDENA - to ten jest niezły i całkiem polecam http://www.youtube.com/wa...feature=related

chriskb - 2011-07-06, 20:14

UNIDEN PRO 520 XL jak mi się wydaje to radio nie ma homologacji i nie może być używane na terenie Polski.
Poniżej wyjaśnienie:
Radia CB marki Uniden model 510 XL i 520 XL nie spełniają wymagań normy zharmonizowanej w zakresie mocy na kanale sąsiednim i emisji niepożądanych nadajnika, dlatego znalazły się na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi w stosunku, do których Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje administracyjne zakazujące dalszego przekazywania tych wyrobów: użytkownikom, konsumentom lub sprzedawcom.

Informacje te zostały także przekazane do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakwestionowane urządzenia były wprowadzane do obrotu przez firmy DAK Electronics i CANEX. Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych UKE wykazały niezgodność konkretnych wyrobów pobranych od w/w dostawców.

W przypadku kiedy wymienione CB radia znajdują się w ciągłej sprzedaży prosimy o podanie danych adresowych tych punktów sprzedaży celem podjęcia działań kontrolnych.

W odniesieniu do użytkowników, podczas kontroli, CB radio może zostać zabrane do depozytu celem przeprowadzenia badań i dalszego postępowania (wydanie decyzji o zakazie użytkowania w przypadku niespełnienia wymagań).

Zgodnie z artykułem 41c ust.4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. z póź. zm. o systemie oceny zgodności (Dz.U. Nr 204 poz.2087 z 2004 r.) organ prowadzący postępowanie (UKE) może nakazać stronie postępowania odkupienie wyrobu na żądanie osób, które faktycznie nim władają. Zastosowanie mają tu także przepisy o rękojmi za wady sprzedanego wyrobu.

kisu - 2011-07-06, 20:36

potwierdzam UNIDEN PRO 520 XL nie ma homologacji w PL info z UNIDEN

ten z linka Uniden PC 78 LTW - też nie ma

jeśli chodzi o radyjko w dobrej cenie z homologacja to polecam (za niewielkie pieniądze ok 350 PLN) YOSAN TURBO MULTI

mekintosz - 2011-07-06, 21:44

Dowiedzialem sie po zakupie.. na szczescie podobno nie sprawdzaja tego na drodze. Radio to zbiera pochlebne opinie. Jesli nie uzywam wycieraczek ani nie laduje nawigacji dziala fajnie. Mozna tak ustawic, ze wycina szumy i slychac to co trzeba. Ciesze sie, ze nie kupilem szumofona ;-) Mam nadzieje, ze uda mi sie jakos zaradzic tym zakloceniom.
chriskb - 2011-07-06, 22:03

Cytat:
Dowiedzialem sie po zakupie.. na szczescie podobno nie sprawdzaja tego na drodze.


I tu mamy typowy przykład zachowań i postawy w przestrzegania przepisów. Co tam u mnie działa a że zakłócam innym nie moja sprawa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kisu - 2011-07-07, 07:11

chriskb napisał/a:
Co tam u mnie działa a że zakłócam innym nie moja sprawa


to że nie ma homologacji nie znaczy że zakłóca - a homologacji nie ma bo to radio oryginalnie działa w połówkach - i dlatego każdy kto sprzedaje (nawet sklepy z CB podają info - że radio jest przestrojone)

eplus - 2011-07-07, 07:19

Uniden 520 przeszedł badania homologacyjne jeszcze w 1990 roku. Jest to bardzo dobre radio, 8-) 8-) którego używałem parę lat, dopóki było mi potrzebne, aż w końcu mi się znudziło, a po zmianie auta nie chciałem wiercić dziury na maszt. Te podchody z wyrywkowymi badaniami są elementem walki konkurencyjnej, a ponadto służą uzasadnieniu istnienia rzeszy urzędników.


Główny Urząd Miar bada wszystkie wagi, liczniki energii, wodomierze itp. służące do rozliczeń. Kilka lat temu badał także liczniki energii pary do pomiaru na rurociągach. Ale firmy importujące porządny sprzęt z zagranicy przedstawiały do badań coraz lepsze liczniki i GUM był w kłopocie, bo do nadania jakiegoś atestu czy zatwierdzenia na taki licznik trzeba go sprawdzić licznikiem o klasę dokładniejszym. A Urzędu nie było na taki stać. Więc Urząd ogłosił, że "Liczniki energii w parze NIE PODLEGAJĄ legalizacji". :mrgreen: :mrgreen:

chriskb - 2011-07-07, 08:00

eplus,

Masz rację, ja nie kwestionuję, że radio jest dobre ale ten test wykonano 20 lat temu, gdy były inne łagodniejsze przepisy dotyczące używania sprzętu radiowego. Od kilku lat to CB nie ma homologacji i nie może być używane na terenie Polski i to jest fakt.

To, że nadal znajduje się w sprzedaży znaczy, że nieuczciwi sprzedawcy poprzez Internet starają się zarobić na niewiedzy kupujących dostarczając lipne świadectwa homologacji.

Nie można też mówić o wojnie konkurencyjnej, gdyż ten UINDEN nie przeszedł testu homologacyjnego i nie może być legalnie używany i sprzedawany w Polsce.
W poprzednim poście zwróciłem uwagę, jak łatwo obchodzimy prawo i w ogóle się tym nie przejmujemy.

Tak na koniec, może kolega spróbował kupić dzisiaj ten model u szanującego się sprzedawcy.

Pozdrawiam
:-)

eplus - 2011-07-07, 09:01

chriskb napisał/a:
eplus,

... test wykonano 20 lat temu, gdy były inne łagodniejsze przepisy dotyczące używania sprzętu radiowego...


Łagodniejsze :?:
Cytat:
"W przypadku wyjazdu za granicę zezwolenie należy zdeponować we właściwym terenowo OI PIR."
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Surowsze były chyba tylko te dotyczące broni palnej. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Co do wymagań: jeśli te Unideny nie spełniają norm europejskich, to zapewne mieszczą się w standardach amerykańskich, czyli ojczyzny CB. Chyba nie są produkowane specjalnie dla Trzeciego Świata, wystarczy spojrzeć na cenę, która raczej nie jest najniższa w stawce.
A więc są to kaprysy naszych bonzów w stylu krzywizny banana, czyli uwalenie konkurencji.
20 lat temu kupiłem Unidena CB, ponieważ dostępne wtedy tunery satelitarne Uniden miały syntezę częstotliwości, w odróżnieniu od tanich marek satelit, które miały syntezę napięcia i same przeskakiwały z kanału na kanał. A w tamtych czasach marka dawała jako-takie pojęcie przynajmniej o regionie świata, gdzie daną rzecz wyprodukowano, nie to, co dziś. :-?

chriskb - 2011-07-07, 11:43

eplus,

Już wyżej pisałem, że nie kwestionuję jakości tego modelu.

Cytat:
Co do wymagań: jeśli te Unideny nie spełniają norm europejskich, to zapewne mieszczą się w standardach amerykańskich, czyli ojczyzny CB


No ale na razie żyjemy w Polsce i musimy akceptować i stosować nasze niezależne prawo i przepisy.

Pozdrawiam
:-)

jacusb - 2011-07-07, 12:50

chriskb napisał/a:
I tu mamy typowy przykład zachowań i postawy w przestrzegania przepisów. Co tam u mnie działa a że zakłócam innym nie moja sprawa

1. Sam mam Unidena 520, wielokrotnie testowany i brak jakichkolwiek zakłuceń z winy radia.
2. Czy masz choć jeden potwierdzony przykład na to, że radio samo z siebie (nie z winy anteny czy instalacji) zakłuca? Przez jakiś czas interesowałem się tematem i kwestia zakłuceń powodowanych przez Uniden 520 są czysto teoretyczne i znane tylko osobom wydającym homologacje.

chriskb napisał/a:
W poprzednim poście zwróciłem uwagę, jak łatwo obchodzimy prawo i w ogóle się tym nie przejmujemy.

Prawo zabrania używania dobrego radia (sam napisałeś: "nie kwestionuję jakości tego modelu"). Nikomu tym krzywdy nie zrobisz, chyba że rzucając radiem w kogos, więc może jednak ... Odnośnie ślepej wiary w przepisy i ich przestrzegania, co powiesz na obowiązek meldunkowy? Wszędzie, gdzie jesteś dłużej niż 4 dni (urlop,krewni,hotel,delegacja,...) masz obowiązek się zameldować.. Ale przepis jest przepis, wszyscy powinni go przestrzegać ...

http://www.mswia.gov.pl/palm/pl/362/4523/Zameldowanie_na_pobyt_czasowy__trwajacy_do_3_miesiecy.html napisał/a:

Obowiązek meldunkowy powstaje najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia osoby do lokalu. Zgłoszenia zameldowania na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy dokonuje się ustnie w organie gminy w obecności najemcy lub właściciela lokalu.



chriskb napisał/a:
No ale na razie żyjemy w Polsce i musimy akceptować i stosować nasze niezależne prawo i przepisy.

Niezależne :?: :!: to żart?

chriskb - 2011-07-07, 13:04

jacusb,

Cytat:
Niezależne :?: :!: to żart?


A kto nam to prawo ustanawia? Sami wybieramy jak się nie mylę od ponad 20 lat parlament jako władzę ustawodawczą w niezależnych wyborach.

Uważam, że dyskusja o tym, co jest legalne lub nielegalne nie ma sensu, bo kolega rzuca przykładami w stylu "a was murzynów biją"


jacusb - 2011-07-07, 13:09

Na szybko znalezione w sieci:
Cytat:

Jeżeli polskie przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi, podatnik może je pominąć i stosować się do norm wspólnotowych.

Tak orzekł 12 października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozstrzygając pozew spółki General Electric Polska o zwrot VAT od usług inżynieryjnych.

Jest to przykład na zależność wyroku sądowego nie od prawa "naszego" ale od ustalonego przez kogoś innego - UE. Tak więc obowiązujący stan prawny jest zależny przede wszystkim od prawa UE a dopiero w drugiej kolejności od prawa PL.

chriskb - 2011-07-07, 13:23

jacusb,

Kolego proszę zapoznaj się ze sprawą i wtedy rzucaj przykładami. Sprawa dotyczy bardzo skomplikowanej sprawy usług inżynierskich wykonywanych przez ekspertów zagranicznych na terenie polski, co już zostało poprawione w naszym prawie. Do Unii należymy od 2004 roku i okres wprowadzania zgodności w przepisach jeszcze się nie skończył. Na niektóre regulacje mamy czas nawet do 2018 roku

Pozdrawiam
:-)

laisar - 2011-07-07, 13:35

...Nie wspominając już o tym, że UE to nie żadni "oni", tylko my.
bushi - 2011-07-07, 15:05

A wracajac do dzialania cb w Dackach to ja mam Maxona CM70 z antenka Hustler c100 i nie narzekam. Faktycznie gdy SQ jest wylaczony badz na auto, to wycieraczki sieja, ale wystarczy SQ ustawic recznie i problem znika.
I jeszcze radze zestroic sobie antenke, bo oryginalne zestrojenie tu raczej nie istnieje :)

mekintosz - 2011-07-07, 19:43

Widze ze dyskusja sie rozkrecila. Radio kupilem uzywane wiec zakladam, ze obowiazuje je wydana w 2005 bezterminowo deklaracja zgodnosci, ktora pozniej od pewnej partii tych radyjek cofnieto. Na szczescie antenke mam na dzis 100% legalna Hustler IC100. Radio planuje na stale osadzic za pomoca blaszki ktora chce dokrecic do srubki szyny fotela pasazera po prawej stronie hamulca recznego.

Ponizej stan na dzis - radyjko plus bacik ... w tla chatka na wzgorzu nieopodal Sejn.

mekintosz - 2011-07-11, 18:48

bushi napisał/a:
A wracajac do dzialania cb w Dackach to ja mam Maxona CM70 z antenka Hustler c100 i nie narzekam. Faktycznie gdy SQ jest wylaczony badz na auto, to wycieraczki sieja, ale wystarczy SQ ustawic recznie i problem znika.
I jeszcze radze zestroic sobie antenke, bo oryginalne zestrojenie tu raczej nie istnieje :)


Wlasnie mam podobny problem, wycieraczki sieja , troszke mniej pompka plynu do spryskiwaczy. Odłączyłem antenke - cisza - wiec wszystkie zakłócenia wchodza przez antenke hustlera. Niby został zestrojony ale - co ciekawe bardziej sieja przednie niz tylna wcieraczka. Na forach cb proponuja odkłócic kondensatorkiem silniczek wycieraczek. Czy jest szansa ze to pomoze ? W przyszlosci wymienie na inan antenke ale nie wiem czy to zmnejszy zakłócenia od instalacji.

matucha - 2011-07-11, 19:29

Ja w poprzednich autach podpinałem radio prosto pod akumulator i przestawało siać cokolwiek. W Dacii narazie nie grzebię, bo na gwarancji jest :-P
mekintosz - 2011-07-11, 21:35

matucha napisał/a:
Ja w poprzednich autach podpinałem radio prosto pod akumulator i przestawało siać cokolwiek. W Dacii narazie nie grzebię, bo na gwarancji jest :-P


Obawiam sie, ze to nie pomoze. Odłączylem antenke, właczylem radio, i wycieraczki przestały zakłócać - stad wniosek trzaski zbiera antenka. Trzeba wyciszac zrodło zakłóceń.

mekintosz - 2011-07-20, 23:04

Propozycja montazu CB w Daci Logan MCV - jest duzo miejsca nad głowa.

http://imageshack.us/phot...6/p1020985.jpg/

lub

http://imageshack.us/phot...2/1002006w.jpg/

chriskb - 2011-07-21, 07:23

Przy takim montażu i gwałtownym manewrze można łato oberwać gruszką po głowie. Moim zdaniem zabudowa ładnie wygląda ale jest trochę niebezpieczna.
radhasek - 2011-07-21, 13:19

Bardzo ładnie to wykombinowałeś. A co do ostrych manewrów w ciężarówkach jest to normalne miejsce instalowania radia sam tak mam w atego
Stepway - 2011-07-21, 15:05

Ładnie wygląda, jest również zapewne funkcjonalne, tylko co z amatorami cudzej własności?

Pozostaje trochę na widoku, chyba że jest jakiś szybki, prosty system demontażu.

bebe - 2011-07-21, 15:11

Stepway napisał/a:
Pozostaje trochę na widoku, chyba że jest jakiś szybki, prosty system demontażu.

To na zdjęciach to nie jest Dacia. mekintosz proponował taki montaż w MCVce, a w niej dach jest sporo wyżej niż w normalnym samochodzie. :) Żeby zobaczyć z zewnątrz podsufitkę w MCVce, ewentualny amator cudzej własności musiałby położyć się na ziemi...

mud maX - 2011-09-23, 21:37

Czy ktoś wie co zrobić, gdy w CB słychać alternator i pracę wycieraczek. Problem wystąpił w Dusterze. Radio podłączam pod zapalniczkę. Te zakłócenia to spore zaskoczenie, bo w 2 innych autach na tym samym radyjku, tak samo podłączonym problemu nie było.
mekintosz - 2011-09-23, 22:21

Sa w sprzedazy filtry p/zakłoceniowe. Mozna podlaczyc wtedy dodatkowa zapalniczke przez ten filtr. Maniacy CB radza podpiac CB pod instalacje radiowa - lepiej jest odfiltrowana. Mam ten sam problem w Sandero ;-(
bushi - 2011-09-25, 20:23

U mnie zaklocenia znikaja po podkreceniu SQ.
djraff - 2011-10-07, 19:27
Temat postu: CB Radio i Antena w twojej Dacii
Witam,
interesuje mnie jakie macie cb radia oraz anteny na swoich Daciach.
Moje radio i antena już czeka na montaż do Dusterka:)
M-TECH Legend II CB RADIO Odpowiednik President HARRY 2 + ANTENA BLOW 880M Odpowiednik President Missouri Antena CB.
Radio przerobione antena zestrojona hula jak trzeba. Czekam na wypowiedzi

Beckie - 2011-10-07, 19:29

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=33463#33463
http://www.daciaklub.pl/f...php?p=3580#3580

djraff - 2011-10-07, 19:30

Czekam na info
Beckie - 2011-10-07, 20:53

Tu jeszcze trochę:
http://www.daciaklub.pl/f...p?p=93581#93581

mekintosz - 2011-10-07, 21:33

Mam Uniden XL520 Pro + Hustler IC100.

PS. Z opisu wynika, ze nie masz jeszcze autka. Dlatego jak odbierzesz samochod zestroj antenke na tym pojezdzie by hulalo jak trzeba ;-)

yarocz - 2011-10-08, 09:14

W Dacii CANVA CB 268 + CB antena GEORGIA 874.
W służbowym T5 Alan 48 Plus + Lem 160.

Marek1603 - 2011-10-08, 11:28

Sunker elite II + Sirio ML145.
Antena trzecia i dopiero chodzi jak się należy.

mekintosz - 2011-10-08, 11:42

Marek1603 napisał/a:
Sunker elite II + Sirio ML145.
Antena trzecia i dopiero chodzi jak się należy.


Dlatego, ze fachowcy od CB polecaja oryginalne Sirio ML145 jako jedne z lepszych anten. a stosunek cena/jakosc/paramatry = celujaco.

bushi - 2011-10-08, 13:20

Maxon CM70 + Hustler IC100 (ale wygodniejsze w obsludze jest Maxon CM10)
mlodyprzem - 2012-03-18, 21:37

Witam.
Zamontowałem sobie cb i żeby nie ciągnąć długich kabli chciałbym podłączyć gdzieś do skrzynki bezpieczników i nie wiem jak się do tego zabrać. Proszę więc o pomoc.
Pozdrawiam.

mlodyprzem - 2012-03-20, 07:59

I co? Nikt nie wie jak podłączyć się pod skrzynkę bezpieczników? Szkoda, myślałem, że są tu jacyś fachowcy, mądrzejsi ode mnie:/
chriskb - 2012-03-20, 10:12

mlodyprzem,

Możesz wykorzystać ten sam bezpiecznik, który zabezpiecza radio 15A niebieski drugi od dołu w pierwszym rzędzie dużych bezpieczników (nr 10)

mlodyprzem - 2012-03-20, 11:36

Wiem, który jest bezpiecznik od radia, tylko nie wiem jak się do niego wpiąć. Co i gdzie wetknąć, co i gdzie przylutować, itp...
Marek1603 - 2012-03-20, 12:19

No to najpierw musisz odkręcić tą skrzynkę i wyciągnąć na zewnątrz. Potem wyciągasz bezpiecznik i małym zegarmistrzowskim śrubokrętem zwalniasz zatrzask we wsuwce. Oczywiście na wyjściu (strona wtórna) bezpiecznika czy za bezpiecznikiem. Zwał jak zwał. Możesz wtedy pod lutować się pod wsuwkę lub bezpośrednio pod przewód z tyłu bez wyciągania wsuwki z gniazda.

Jak byś nie zrobił to zawsze się znajdzie ktoś, kto powie ci, iż jest źle. ;-)

laisar - 2012-03-20, 14:01

mlodyprzem napisał/a:
nie wiem jak się do niego wpiąć

Do wyboru, do koloru...

ajax - 2012-04-09, 15:59

Forum przeglądnięte - nie znalazłem nic na temat mojego pomysłu. Może coś podpowiecie: anteny na magnesie nie chcę. Dziurawić dachu nie chcę, na klapę nie chcę, wyminiać całej anteny na wielofunkcyjną także teraz nie chcę. Wymyśliłem na reling. Znalazłem uchwyty relingowe. Wiem, że Opalony Wampir ma relingi metalowe. Ale powstają dwa problemy:
1. Czy relingi są zamocowane do reszty samochodu tak, że mają masę, czy idą przez jakieś tuleje izolacyjne?
2. Jak zdjąć osłonę relingu? - wymyśliłem sobie uchwyt zamontowany pod tą plastikową osłoną i na zewnątrz wypuszczona tylko końcówka do samego bata - przez wyciętą w plastiku szczelinę. Taką instrukcję dla małointeligentnego szympansa poproszę

matucha - 2012-04-09, 17:21

Ja w Polonezie mam antenę mocowaną na Reling, który przez mocowania z tworzywa jest mocowany do dachu z tworzywa i wszystko działa :-P
mekintosz - 2012-04-09, 19:06

ajax napisał/a:
Forum przeglądnięte ..... anteny na magnesie nie chcę.


Dlaczego ? Magnesowka plus odp gumowa podkladka pod stopke anteny oraz naklejka w miejscu ustawienia na dachu i smiga. Chyba, ze obawiasz sie kradziezy lub/i nie chcesz chowac antenki co noc?

ajax - 2012-04-09, 19:34

mekintosz napisał/a:
obawiasz sie kradziezy lub/i nie chcesz chowac antenki co noc

To także, ale głównie nie mam ochoty mieć porysowanego dachu. Tam, gdzie mam zamiar jeździć z cb muszę się liczyć z gałęziami, krzaczorami itp. Mam obawy, że po prostu przepchnie magnes albo i w ogóle zepchnie z dachu.

mekintosz - 2012-04-10, 23:26

Nie zarysujesz jak bedziesz mial gumowa podkladke pod antenke oraz wspomniana naklejke na lakierze. Przyda sie tez odp silny magnes w antenie w stosunku do jej wysokosci i ciezaru. Zakladam, ze nie rozpedzasz czesto daci do 150 km/h i wiecej wiec raczej nie spadnie wiekszosc antenek.

http://allegro.pl/naklejk...2265718057.html

http://allegro.pl/podklad...2251565745.html

Marek1603 - 2012-04-11, 04:50

Sirio ML 145 na magnes wytrzymuje 180km/h. Sprawdzone.
Mam tylko gumową podkładkę i jest wszystko w porządku, więc uważam, że nie ma sensu stosować naklejki.
Podstawa to przed montażem zawsze przetrzeć dach i antenę.

matucha - 2012-04-11, 12:31

Ja magnesówkę założyłem 2 lata temu i zdejmuję ją tylko na myjni.
ajax - 2012-04-11, 19:02

Dziękuję, ale widzę, że nie doczytaliście koledzy. Nie prędkość i pęd powietrza jest problemem. Problemem jest kawał konara nad dachem lub rozrośnięte krzaczory zmiatające z samochodu wszystko, co nie jest trwale przymocowane w trakcie jazdy poza drogami. A niejeden raz tak właśnie jeżdżę. Dlatego mimo wszystko wolę antenę mocowana inaczej niż na magnes :-D
Cytat:
Sirio ML 145 na magnes wytrzymuje 180km/h. Sprawdzone.

Czy 5 centymetrowej średnicy gałąź ćwierć metra na dachem także?

chriskb - 2012-04-11, 19:11

ajax napisał/a:
Problemem jest kawał konara nad dachem lub rozrośnięte krzaczory zmiatające z samochodu wszystko, co nie jest trwale przymocowane w trakcie jazdy poza drogami.


Może spróbuj takiej: http://www.daciaklub.pl/f...ssie&start=60).

eplus - 2012-04-11, 19:33

Najlepiej byłoby na sztywno przymocować do dachu albo relingu - wtedy spadnie razem z dachem...
jurasek15 - 2012-04-11, 20:22

ajax napisał/a:

Czy 5 centymetrowej średnicy gałąź ćwierć metra na dachem także?


Hustler lub Wilson długości 1m da radę w większości przypadków. Pod spód podkładka magnetyczna - w Mediaexpercie niecałe 10 PLN i nie ma co narzekać. Jeżdżę po lesie z taką, jak się zapomnę to wjeżdżam do garażu, a na naprawdę niskie gałęzie to w bagażniku wożę Husqvarnę. :mrgreen:

A tu masz ciekawy test, który być może Cię zainteresuje:
http://www.youtube.com/wa...78B7371A42237D0

Pozdrawiam

eplus - 2012-04-12, 08:01

A na 30-centymetrową brzozę to antena czy Husqvarna? Najlepiej ruski kombajn z "IJ i królestwo kryształowej czaszki", który kosił dżunglę w czasie rzeczywistym :!: :mrgreen: :idea:
jurasek15 - 2012-04-12, 09:17

eplus napisał/a:
A na 30-centymetrową brzozę to antena czy Husqvarna?


Na Twoją brzozę to najlepszy TU 154 M w wersji LUX. :mrgreen: Poza tym widziałeś konar brzozy o grubości 30 cm? ;-) Co najwyżej całe drzewo może przez drogę leżeć. :-P A akurat Husqvarna przy bardzo wietrznej pogodzie jeździ w moim bagażniku. Bo lepiej mieć coś co uczyni drogę przejezdną - a zdarzyło mi się to kilka razy i to nie tylko na gruntowych drogach, niż liczyć na pomoc "skacowanej" OSP. :mrgreen:

Pozdrawiam.

48piotr - 2012-04-12, 09:48

jurasek15 napisał/a:
skacowanej" OSP.

Lepsza taka niż żadna. ;-)

eplus - 2012-04-12, 12:35

A potem grzywna trylion złotych albo nawet wyrok w zawieszeniu za nielegalny wyrąb drzewa... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ;-)
wat - 2012-04-12, 13:20

ta zaraz w zawieszeniu za tak poważne przestępstwo do paki na dwieście lat,
nim 100 nowych drzewek nie wyrośnie takich samych

jurasek15 - 2012-04-12, 14:41

eplus napisał/a:
A potem grzywna trylion złotych albo nawet wyrok w zawieszeniu za nielegalny wyrąb drzewa... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ;-)


I tak się rodzą plotki w tym kraju. :mrgreen: Ktoś na WP coś napisze, ktoś drugi coś poczyta i pierdoły piszą. Po pierwsze wjazd na typowa drogę leśną jest prawnie zabroniony... a po drugie myślę, że nikt by ci głowy nie urwał gdybyś udrożnił przejazd na drodze publicznej. No chyba, że zatarasowałby drogę pomnik przyrody typu "Bartek".

czaju - 2012-04-14, 15:34

a ja myślę że jak ma ciągać magnes przez las to faktycznie reling lepiej. Słuchaj jeśli nie będzie masy to zawsze możesz dolutować kawałek przewodu do relinga i pod śrubę mocującą reling, przynajmniej ja bym tak zrobił.
eplus - 2012-04-14, 18:31

To niewiele da - podstawka anteny i tak jest zmasowana poprzez ekranowany kabel antenowy. Ale co innego antena zmasowana na drugim końcu kabla, a co innego przepuszczona przez blachę. Inny jest rozkład pola elektrycznego. Telewizor też można np. podłączyć do anteny przewodem od żelazka, ale koncentrykiem lepiej. ;)
marszelest - 2012-04-15, 12:01
Temat postu: re
Przeglądając net przypadkiem trafiłem na filmik z RD 2.0 16V 4x4
i w 57 sek filmu jest pokazany schowek przymocowany do podsufitki
>>>>KLIK<<<<
czy jest możliwość zastosowanie tego elementu w DD 1,6 16V 4x4
super sprawa na CB
PS: jeśli już było to sorry za "górnika"
pozdro

czaju - 2012-04-15, 12:32

no ok, a obsługa radia z tylnej kanapy tak?
marszelest - 2012-04-15, 13:59

zwróć uwagę na typ tej półki otwory są z boku i z tyłu i półka praktycznie zaczyna się zaraz za oświetleniem co widać w 53sek filmiku
czaju - 2012-04-15, 14:01

szczerze mówiąc nie jestem przekonany czy są czy ich nie. ale nawet jeśli to przewód od gruchy będzie leżał na ramieniu kierowcy, tudzież bezpośrednio przed nim...
marszelest - 2012-04-15, 14:15
Temat postu: re
z tym nie ma problemu montujesz wieszak na gruchę na tej półce w pionie i masz jak w tirach :),
a kabel nie będzie zawadzać bo będzie wyżej od ramienia (przynajmniej tak mi się wydaje),
natomiast zastanawiam się czy będzie możliwy montaż tej półki i czy jest możliwość kupienia tego.

czaju - 2012-04-15, 14:18

IMHO nie do końca.

Powinno się dać - tutaj laisar by się przydał z numerem części i jakimś schematem, no i możnaby sciągnąć podsufitkę i zobaczyć...

ajax - 2012-04-15, 14:18

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Ostatecznie postanowiłem złożyć na ołtarzu zasięg w zamian za solidniejsze mocowanie i masę oraz wynikające z nich mniejsze zakłócenia. Zamówiłem Sirio tajfun - antenę 3 w jednym - radio, cb radio i GSM montowana w dachu w miejscu fabrycznej. Bat trochę krótkawy, ale na kilka kilometrów powinno wystarczyć. Po montażu i sprawdzeniu napiszę co dalej.
Do spotkania na lotnisku za tydzień

maciek - 2012-04-15, 14:27
Temat postu: Re: re
marszelest napisał/a:
z tym nie ma problemu montujesz wieszak na gruchę na tej półce w pionie i masz jak w tirach :),
a kabel nie będzie zawadzać bo będzie wyżej od ramienia (przynajmniej tak mi się wydaje),
natomiast zastanawiam się czy będzie możliwy montaż tej półki i czy jest możliwość kupienia tego.


wg. mnie to trzeba się wybrać do Kaliningradu, i zamówić taką część, w Polsce będzie ciężko

laisar - 2012-04-15, 15:19

Jak będzie nr ref. to nie będzie żadnego problemu - ale na razie nie ma...
chriskb - 2012-07-01, 09:32

Pojawiło się w sprzedaży bardzo małe radio Yosan 300. Wymiary 109X28X125. Ma ASQ. Cena około 350 PLN. Bardzo ciekawe dla Daci, gdzie jest mało miejsca.
marszelest - 2012-07-01, 10:20

ja mam takie jak na zdjęciu antena ta sama
zamierzam go dać na dwa gekony meganie tak dałem testowo i radio ani drgnęło podczas ostrych manewrów, ale nie miałem okazji go założyć ;
w dustim zrobię to samo, mam już dolutowane gniazdo do zapalniczki zostaje tylko dokupić miernik SWR, jak przezwyciężę lenia to się za to wezmę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pkplxd2245 - 2012-07-01, 18:32

witam - ja kupiłem radio President Harry III i Antenę do niego na magnes , wszystko ok jak i w trasie jaki w mieście. Choć jest jeden minus. Dałem za wszystko w autoryzowany sklepie na Tarchominie 800zeta i radio zbiera takie bzyczenie od właczonych wycieraczek i spryskiwacza ,, jak w starych radiach- niby klasa , firma , cos gdzieś mi tłumaczył ,ze filtry mi są potrzebne czy jakoś tak - pozdr
Jaras - 2012-07-01, 18:48

Witam
W temacie CB Radio polecam przestudiowanie strony http://www.cb-forum.pl
Ja od ok 10 lat poruszam się zawsze uzbrojony w radio CB.
Model należy wybirac zakładając do czego radio będzie nam służyło. Jeśli ma byc to tylko antymisiek w trasy to polecam jakieś bardzo proste tylko z dobrym głośnikiem i anteną.
Te proste sprawdzają się na trasie gorzej miasto tam gdzie dużo różnych sygnałów - będą nakładały się i będzie sporo szumów, trzasków itp. Do miasta potrzebny jest model troche rozbudowany z płynną i dobrą regulacją RF-G i oraz z blokadą szumów SQ.
Generalnie im lepsze radio (bardziej rozbudowane elektronicznie) tym większe. Trudniej je gdzieś sensownie upchnąc.
Z małych polecam Yosan Pro 120 (bardzo dobre po tuningu w firmie Konektor)
Z górnej półki Uniden 78 lub wyższe modele lecz to spore cegły.
Ja w Dusterze wożę Unidena 78 XL choc przeszkadza trochę pasażerowi obok kierowcy i schowek nie otwiera się do końca. I jeszcze jedna każde CB radio to potęcjalna zachęta dla złodzieja a im większe tym trudniej je ukryc.Mnie jedno już ukradli.
Co do anteny to generalnie im dłuższa tym lepsza. Wystrzegamy się podróbek z Chin.
Polecam Sirio Presidenty jest tego dużo na rynku. Jeśli parkujemy w garażach np.
marketów to dobre są składane bo jeżeli zapomnimy i z magnesówką wjedziemy na taki parking to stan przedzawałowy gwarantowany.
Pozdrawiam Jarek

mekintosz - 2012-07-01, 20:47

pkplxd2245 napisał/a:
witam - ja kupiłem radio President Harry III i Antenę do niego na magnes , wszystko ok jak i w trasie jaki w mieście. Choć jest jeden minus. Dałem za wszystko w autoryzowany sklepie na Tarchominie 800zeta i radio zbiera takie bzyczenie od właczonych wycieraczek i spryskiwacza ,, jak w starych radiach- niby klasa , firma , cos gdzieś mi tłumaczył ,ze filtry mi są potrzebne czy jakoś tak - pozdr


Mam Unidena 520 i tez strasznie syfi przy wlaczeniu wycieraczek/spryskiwacza. Bardziej wina kiepskiego wytlumienia gniazda zapalniczkiw daci niz samego radyjka.

Co do anten na forum cb-radio zawsze polecali Sirio ML-145 cena/jakosc. Tylko ona jest dluga ;-( Ja mam Hustlera IC-100, wlasnorecznie uszczelniona oraz poprawilem SRW przez instalacje aluminiowej foli w stopce magnet. Dziala. Jednak uzywam sporadycznie wiec nie inwestuje w cb.

http://www.sirioantenne.i...8171169&idp=120

http://allegro.pl/100-ory...2435352882.html

Crusher - 2012-07-01, 22:21

Ja z kolei od dwóch lat jeżdżę właśnie na Presidencie (zarówno radio + antena). Antenę mam Super Florida, a radio Harry II, ale na razie nie chcę go zmieniać, bo jestem zadowolona z odbioru :-) Raz tylko pojawił się problem: mnie było słychać, ale ja nie słyszałam za to kompletnie niczego. Wystarczyło tylko przeczyścić jakiś przewód i po problemie :-)
wookash - 2012-09-20, 07:19
Temat postu: CB Duster - gdzie montować odbiornik?
Koledzy, jak w temacie. Gdzie w praktyce montujecie swoje odbiorniki CB? Czy jest jakieś uniwersalne wygodne miejsce?
Pytam, bo miotam się po kokpicie, a nie chcę robić niepotrzebnych dziur, bo autka szkoda :)

bebe - 2012-09-20, 07:35

IMHO najfajniejsze miejsce jest w drzwiach. :] Tutaj masz osobny wątek tylko o montażu CB, generalnie klasyka - obok siedzenia albo utykanie w schowku pod panelem nawiewu.
Riczi - 2012-09-20, 13:16

Witaj a co byś powiedział na żepy obok ręcznego z boku.
elektryk1 - 2012-09-20, 15:23

Witaj :-D
Ja moje władowałem do bagażnika radyjko to "Lafayette Venus +"

wookash - 2012-09-21, 07:43

Wykombinowałem, zaraz obok dźwigni zmiany biegów, po prawej stronie (od strony pasażera), zawiesiłem na uchwycie własnego projektu, tak żeby nic nie wiercić. Antenka w bagażniku.
Key - 2012-09-23, 21:51

elektryk1 napisał/a:
Witaj :-D
Ja moje władowałem do bagażnika radyjko to "Lafayette Venus +"


Zrobiłem to samo. Venuska jest niedościgniona w możliwości upchania. Antena na stałe przyklejona (mały helikal, niedroga podróba więc nie kusi amatorów).
Niestety teraz mam problem gdzie upchać presidentka w focusie (nie wiem czemu nie nabyłem od razu dwóch venusek).

wookash - 2012-09-24, 08:59

Miejsce może i wygodne, ale jest jeden dość poważny problem - słyszę w nim silnik.... Tak sieje, że muszę do 25% ograniczać zasięg, żeby ucichło wirowanie w radiu, na skutek czego, praktycznie nikogo nie słyszę w radiu. Ktoś wie, jak to można rozwiązać?
Key - 2012-09-24, 09:10

Ja mam diesla i nie mam tego problemu (choć teoretycznie powinienem mieć zakłócenia od wtryskiwaczy). W plusach był poprawiony filtr. Może trzeba jakiś dodatkowy założyć.
wookash - 2012-09-24, 23:01

Sugerując się uwagami z netu - sprawdziłem, zakłócenia zbiera antena, bo słychać je tylko po włączeniu silnika, a po odpięciu anteny znikają. I teraz jestem w kropce, bo nie wiem, co mam robić - ktoś sobie poradził z tym problemem?
Key - 2012-09-25, 07:01

To może być cenna sugestia. Moja antena jest "przyklejona" na skraju dachu z tyłu.
Spróbuj zmienić miejsce ustawienia i zobacz czy coś się poprawia.
Jak nie pomoże to (jeśli masz możliwość) pożycz od kolegi/koleżanki inną - może kwestia egzemplarza.

dodek - 2012-09-25, 11:01

A co to znaczy " antenka w bagażniku "????
Key - 2012-09-25, 11:15

Przypuszczam, że dokładnie to co napisał. Jeżeli uzywa jedynie do odsłuchu to nie ma przeciwskazań. Nadawanie grozi jednak uszkodzeniem radia.
Odbierać będzie (słabo ale będzie), jednak bardzo prawdopodobne jest, że w takiej klatce rzeczywiście może zbierać "śmieci" z instalacji auta.

wookash - 2012-09-25, 11:16

Antena w bagażniku, oznacza, że jak nie używam CB, to chowam antenę w bagażniku. W trakcie użytkowania jest na dachu i to z niego zbiera taki szum.

Co do położenia anteny, to niestety nie ma ona żadnego wpływu. Wymieniałem dzisiaj także antenę na inną i też kicha...

Pomogła chwilowa wymiana radia na Unidena kolegi....

Sam nie wiem co mam o tym myśleć.

wojtek_pl - 2012-09-25, 11:25

Jaką masz antenę? Jeśli na magnes to czy przykleiłeś od spodu taką folię "aluminiową", którą powinieneś mieś w komplecie z (porządną) anteną ?
Zakłócenia prawdopodobnie pochodzą od instalacji LPG. Sprawdzałeś czy jadąc na benzynie też je masz ?

PS. Czy możesz zrobić zdjęcia tego uchwytu wg własnego projektu?

Key - 2012-09-25, 12:22

Są jeszcze inne możliwości, prozaiczne by się mogło wydawać aczkolwiek...

- Skąd wziąłeś prąd? W niektórych obwodach zakłócenia od innych urządzeń (elementów układu auta - standardowych bądź nie) mogą być wyższe; Osobiście mam z zapalniczki.

- Umiejscowienie Lafayetki - ja mam pod siedzeniem kierowcy - tam nie ma w zasadzie co zakłócać, a miejsca tyle, że w zasadzie nikt mi po niej nie depcze (na upartego można podwiesić pod siedzenie - tak miałem w focusie); Ty, z tego co pisałeś, w bagażniku -w pobliżu jest zbiornik paliwa a w nim ... pompka, a jak wiadomo silniki elektryczne mogą (choć nie muszą) generować zakłócenia (i to niemałe).

- Warto też sprawdzić to co sugeruje Wojtek - LPG może wprowadzać dodatkowe zakłócenia w obwodzie oraz ignorowaną przez większość użytkowników aluminiową folijkę (jest ważniejsza niż się wydaje na pozór).

Jednak skłaniam się w hipotezach ku samej lokalizacji radia. Unidena na pewno nie położyłeś w bagażniku tylko na siedzeniu.

K.

Key - 2012-09-25, 12:25

wojtek_pl napisał/a:
Jaką masz antenę? Jeśli na magnes to czy przykleiłeś od spodu taką folię "aluminiową", którą powinieneś mieś w komplecie z (porządną) anteną ?
Zakłócenia prawdopodobnie pochodzą od instalacji LPG. Sprawdzałeś czy jadąc na benzynie też je masz ?

PS. Czy możesz zrobić zdjęcia tego uchwytu wg własnego projektu?


A "po kiego" uchwyt? Gruszka idealnie wpasowuje się pod ręcznym (jak wychodzę z autawyświetlaczem i przyciskami do dołu).

dodek - 2012-09-25, 12:53

Chyba się co nieco pogubiłem w wątkach.
Mam wrażenie, że wookash ma klasyczne radio CB.
Najlepiej nich napisze jaki to typ / model.
Czasami pomocne przy zakłóceniach ( pomijając stosowanie specjalnych filtrów na kablach zasilających ) jest poprowadzenie dodatkowej masy do obudowy radia CB - tym bardziej, że to radio jest powieszone na jakimś wieszaku i jest odizolowane od masy pojazdu ( za " masę " robi minus przewodu zasilającego ). Niestety nie zawsze masa pojazdu i masa kabla zasilającego dla zakłóceń to jedno i to samo.

wojtek_pl - 2012-09-25, 12:54

Uchwyt na radio nie na gruszkę...
Key - 2012-09-25, 13:08

dodek napisał/a:
Chyba się co nieco pogubiłem w wątkach.
Mam wrażenie, że wookash ma klasyczne radio CB.
Najlepiej nich napisze jaki to typ / model.
Czasami pomocne przy zakłóceniach ( pomijając stosowanie specjalnych filtrów na kablach zasilających ) jest poprowadzenie dodatkowej masy do obudowy radia CB - tym bardziej, że to radio jest powieszone na jakimś wieszaku i jest odizolowane od masy pojazdu ( za " masę " robi minus przewodu zasilającego ). Niestety nie zawsze masa pojazdu i masa kabla zasilającego dla zakłóceń to jedno i to samo.


Rzeczywiście, masz rację - pomyliłem. No to pozostaje kwestia podłączenia. Chyba, że radio nie ma filtra w ogóle (takie też widywałem) to dodanie go powinno pomóc.

wojtek_pl napisał/a:
Uchwyt na radio nie na gruszkę...


A to sorki. Nie mam tego problemu ;) Ale faktem jest jak prezydentową chciałem wrzucić do DraGstera to niestety nie znalazłem możliwości aby to sensownie upchnąć. Na szczęście w drugim aucie była Venus-ka, więc problem w DraGu się jakby sam rozwiązał (tylko do tej pory nie wiem jak upchnąć prezydentową w Focusie, a mocowania odpadają bo jakby nie jest mój)

tweeciak - 2012-09-25, 13:39

POLECAM - 4min
Nie wiem jak masz model UNIDENa...ale..

wookash - 2012-09-25, 18:41

Widzę zamęt na horyzoncie, więc trochę wytłumaczenia:

Radio mam Legend II, Kabel zasilający jest wyprowadzony z niewiadomego mi miejsca, gdyż zrobili to fachowcy w ASO (zamówiłem sobie taką usługę, gdyż nie chciałem sam tam grzebać), masa wzięta z szyny fotela pasażera. Antena, to niejaki farun calgary z podklejoną folią i gumową stopką. Antena oczywiście w trakcie używania jest umieszczona na dachu tusz nad klapą.

Szumy zbiera antena, bo po jej odpięciu, radio cichnie. Sam radioodbiornik umieszczeony jest 20cm po lewo od siedzenia pasażera w kierunku konsoli centralnej - zawieszone przy uchwycie pod popielniczkę.

Odgłos słyszalny w radiu, to z pewnością nie instalacja gazowa, bo jej wyłączenie nic nie zmienia. Brzmi mi to albo jak alternetor, albo jak sam silnik, bo odgłos rośnie wraz ze wzrostem obrotów.

Czy to coś wyjaśnia?

mekintosz - 2012-09-25, 21:26

Zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Zamontowałem zasilanie 12 V z instalacji ogrzewania foteli, podłączyłem testowo swoje CB Unidena i mniej sieje od wycieraczek niż na gnieździe zapalniczki.
ajax - 2012-09-27, 19:44

Widocznie gniazdo zbiera.
Może miałem szczęście, może porządny montaż, ale niemal nic u mnie nie zbiera. Jedynie przy głośności na max ledwie słyszalny wizg wycieraczek. Ponieważ używam zewnętrznego głośnika, to wystarczy jak mam na połowę skali. I ..... nie słyszę żadnych zakłóceń. Diesel. Radyjko - jakieś tanie badziewie, nawet marki nie pamiętam. Antenę mam stałą (nie chciałem magnesu) - triflex. Mimo, że krótka to mam zadziwiająco dobry zasięg - poza miastem > 10 km i mnie pojmują. W mieście jakieś 4-5 km.

wookash - 2012-09-28, 16:29

Przeniosę swój problem do tego tematu, tak aby nie nabijać innego postu.

W skrócie. W DD zamontowałem CB Legend II, oraz antenę Farun Calgary, mocowaną na magnes nad tylną klapą. Radio jest podłączone do napięcia niezależnego, ale nie wiem skąd jest wyprowadzone, bo przewód z napięciem wyprowadzili pracownicy ASO na moją prośbę (gdzieś z pod konsoli centralnej). Napięcie pojawia się po załączeniu stacyjki. Masę wziąłem z szyny fotela. Po zainstalowaniu całości, okazało się, że w radiu po odpaleniu auta słyszę bardzo silnik (lub też alternator). Pomagając sobie googlami, odpiąłem antenę i szumy ucichły, więc doszedłem do wniosku, że to ona zbiera szumy.
Próbowałem radio podpiąć zarówno do zapalniczki (zakłócenia się zwiększyły), jak i bezpośrednio do akumulatora -ale to także nic nie zmieniło.
Pomóżcie koledzy, jak mogę się pozbyć tego dźwięku, bo póki co, jedyny sposobem jest skręcenie RFGAIN i redukcji szumów do takiego poziomu, że komunikację mam maks na 500m.

chriskb - 2012-09-28, 16:35

Spróbuj wymienić antenę, może być uszkodzona. Sprawdź punkt połączenia masy.
wookash - 2012-09-28, 16:37

Antena raczej nie jest uszkodzona, bo w poprzednim autku śmigała jak należy. Masę też brałem z różnych źródeł - bez efektu.
mekintosz - 2012-10-01, 22:15

Probowales podpiac pod zapalniczke ?
wookash - 2012-10-02, 14:55

mekintosz napisał/a:
Probowales podpiac pod zapalniczke ?


Oczywiście - jeszcze większe zakłócenia :(

Temat zamknąłem wymianą radia na presidenta johnny III - zakłócenia cały czas się pojawiają, ale są już marginalne, gdzie na auto squatchu nie są słyszalne.

mekintosz - 2012-10-02, 16:10

Czyli tanie radio = syf z instalacji .
marszelest - 2012-10-02, 18:57
Temat postu: re
mekintosz napisał/a:
Czyli tanie radio = syf z instalacji .


niestety masz racje tanie radia to typowe "szumofony"
najgorsze jest jednak to ,że nowe drogie radia nie są już tak dobrej jakości jak te stare.

chriskb - 2012-10-03, 08:47

Już raz pisałem, z pompką spryskiwacza w przypadku DD można sobie poradzić wpinając równolegle kondensator 0,1 mikrofarad!a. Gorzej jest z silnikiem wycieraczki, gdyż pracuje on na różnych prędkościach i jeżeli się uda usunąć zakłucenia w pracy impulsowej (jedno wahnięcie) to przy pracy ciągłej z różnymi prędkościami nadal zkłuca CB radio. Tylko bardzo dobra antena i to montowana na stałe a nie magnesowa pozwala na całkowite usunięcie tych zakłóceń, przy założeniu, że radio ma dobry filtr ANL.
wookash - 2012-10-03, 19:59

Sięgnąłem dzisiaj chyba swojego maksimum CB. Wymieniłem radio na Johnny III i antetnę na triflexa sirio, montowanego na stałe w miejsce starej anteny FM.
Szumy zmniejszone do minimum, ale i tak są. Tragedii nie ma w porównaniu do pierwszego zestawu, ale nijak to się ma do ideału - chyba taki urok auta.
A to co szumi, to mam wrażenie, że to chyba alternator, przez moment po wygaszeniu silnika cały czas go słychać, zarówno w CB jak i pod maską.

kyrneh - 2013-04-20, 21:26
Temat postu: Radio CB w Loganie II
Może ktoś wskaże w którym miejscu najlepiej umieścic w Loganie II radio CB. W poprzednim Loganie I radio CB miałem pod konsolą z przełącznikami natomiast w nowej wersji nie za bardzo się tam mieści.Może ktoś już przerabiał ten temat i wskaże swe rozwiązanie w nowym Loganie. Wskazane by były zdjęcia.
mekintosz - 2013-04-20, 22:05

Sugeruje z boku tunelu srodkowego od strony pasazera. Na wysokosci lewarka, lub ciut dalej ku przodowi.
kyrneh - 2013-04-26, 16:56

mekintosz napisał/a:
Sugeruje z boku tunelu srodkowego od strony pasazera. Na wysokosci lewarka, lub ciut dalej ku przodowi.


Tam też umieściłem, jednak boję się że jest mało stabilne.

ajax - 2013-05-06, 18:50

może podobnie jak u mnie - tutaj to DD i wolałem po stronie pasażera
http://www.daciaklub.pl/forum/download.php?id=6321

kyrneh - 2013-05-06, 19:57

ajax napisał/a:
może podobnie jak u mnie - tutaj to DD i wolałem po stronie pasażera
http://www.daciaklub.pl/forum/download.php?id=6321


Z tego co widzę to jest umieszczone w wyciętym otworze w drzwiach? i to od strony pasażera?

Jak doprowadzone są przewody anteny i zasilania?

Jak też z obsługą radyjka a zwłaszcza mikrofonem czy takie umiejscowienie nie utrudnia?

BoloSr - 2013-05-07, 06:53

ajax napisał/a:
może podobnie jak u mnie - tutaj to DD i wolałem po stronie pasażera
http://www.daciaklub.pl/forum/download.php?id=6321


wybacz ze tak napisze :(
ale masakra cos ty z tymi drzwiami zrobil :(

jacekviola - 2013-05-07, 07:04

ajax napisał/a:
może podobnie jak u mnie - tutaj to DD i wolałem po stronie pasażera
http://www.daciaklub.pl/forum/download.php?id=6321



rany boskie


jak siedzę w temacie cb od prawie 20 lat - nie widziałem czegoś takiego.

Nie wiem co bierzesz - ale odstaw albo przynajmniej bierz połowę.

Wybacz - to nie ma nic wspólnego z ergonomią, wygodą, że nie wspomnę już o estetyce.

Te dwa chamsko wkręcone wkręty i otwór wycięty jak nożem do masła są kwintesencją najniższego lotu garażowego druciarstwa.

jak można było tak zj... pardon, zepsuć to auto

Ohyda

radio też "wybitne" :-(

kapelusznik - 2013-05-07, 07:17

dajcie spokój - to tylko plastikowy boczek w bardzo budżetowym aucie, a podniecacie się, jakby drewnianą deskę rozdzielczą w Rollsie potraktował dremelem

imho byłoby lepiej, gdyby brzeg "wnęki" został wykończony jakąś taśmą - aby ukryć wyciętą krawędź, śruby montażowe oraz szparę między cb a boczkiem

co do ergonomii, to należy przyjąć, ze jeżeli autorowi to pasuje, to jest ok

jacekviola - 2013-05-07, 07:22

tu nie chodzi o to ile auto kosztuje. Czy jest budżetowe czy nie.

Tu chodzi o minimum kultury technicznej. . Jak już coś robić - to robić dobrze z i pomyślunkiem.Nieważne czy to maluch, dacia czy wspomniany rolls. Przepraszam - może to kwestia inżynierskiego wykształcenia - nie wiem. Ale lubię techniczny porządek, przemyślenie i porządne wykonanie.

Czytałem posty kolegi i widząc te wszystkie kabelki, druciki i inne wynalazki - uśmiechnąłem się tylko pod nosem. No ok, skoro pasuje...

ale to spowodowało że nie nie wytrzymałem.

przepraszam

wat - 2013-05-07, 21:03

na zywo to radio w drzwiach wyglada oki
czepiacie sie wkretow jak by w daci wszystkiie one pochowane byly

jacekviola - 2013-05-08, 11:24

wat napisał/a:
na zywo to radio w drzwiach wyglada oki
czepiacie sie wkretow jak by w daci wszystkiie one pochowane byly



jeszcze dwa pytania a propos tego "montazu":

- w celu skręcenia squelcha, zwiększenia głosności - kierowca musi sięgac przez szerokość auta żeby tam dosięgnąć?

- jak z głośnikiem - jest wyprowadzony głośnik zewnętrzny? Bo chyba z tej plastikowej studni nie słychać zbyt dobrze?

wat - 2013-05-08, 11:31

jacekviola napisał/a:
wat napisał/a:
na zywo to radio w drzwiach wyglada oki
czepiacie sie wkretow jak by w daci wszystkiie one pochowane byly



jeszcze dwa pytania a propos tego "montazu":

- w celu skręcenia squelcha, zwiększenia głosności - kierowca musi sięgac przez szerokość auta żeby tam dosięgnąć?

- jak z głośnikiem - jest wyprowadzony głośnik zewnętrzny? Bo chyba z tej plastikowej studni nie słychać zbyt dobrze?

głosnik wyprowadzony na zewnatrz
w tym przypadku z tego co mi wiadomo to pasażer częsciej obsługuje cb więc nie ma problemu i stąd też pomysł na taki montaż

chriskb - 2013-05-08, 17:17

Dla mnie CB musi być pod ręka. Jak jadę z pasażerem to CB mam wyłączone.
ajax - 2013-05-08, 19:38

jacekviola napisał/a:
Nie wiem co bierzesz - ale odstaw albo przynajmniej bierz połowę

Tytoń i piwo -to ostatnie przeciętnie 250 ml dziennie ;-) A co kolega bierze, że jest tak agresywny? Jeśli oczywiście wolno spytać :-P
jacekviola napisał/a:
jak siedzę w temacie cb od prawie 20 lat - nie widziałem czegoś takiego.

Zawsze kiedyś jest pierwszy raz ;-)
jacekviola napisał/a:
radio też "wybitne"

Dla mnie ważne, że działa z zasięgiem ok 10 km
jacekviola napisał/a:
Ohyda

Jak będziemy razem jechać możesz zamknąć oczy :-P
jacekviola napisał/a:
No ok, skoro pasuje...

Nie tylko pasuje ale nawet działa, a to dla mnie najważniejsze. Wygląd jest wtórny. Ale jeśli kolega ma jakieś pomysły to chętnie posłucham/poczytam/pooglądam a nawet (jeśli będę przekonany) to się pokajam ;-) Jak dotąd u kolegi nie widzę konstruktywnej krytyki, natomiast mam wrażenie, że czytam krytykanctwo. Ale pewnie się mylę :-P

wat napisał/a:
głosnik wyprowadzony na zewnatrz
w tym przypadku z tego co mi wiadomo to pasażer częsciej obsługuje cb więc nie ma problemu i stąd też pomysł na taki montaż

Prawdę piszesz Wat. Takie było założenie i tak też jest obsługiwane. Cb nie jest potrzebne na dojazdach do pracy, czy gdy jedziemy sami. Ma sens tylko gdy jedzie kilka samochodów w grupie.

kapelusznik napisał/a:
imho byłoby lepiej, gdyby brzeg "wnęki" został wykończony jakąś taśmą - aby ukryć wyciętą krawędź, śruby montażowe oraz szparę między cb a boczkiem

I tutaj się w pełni zgadzam. Jak będę miał okazję, to tak zrobię.

A w ogóle to wątek miał być nie o wyglądzie czyjegokolwiek dzieła (lub "dzieła") lecz o lokalizacji miejsca na CB. I jak widzę to zboczył na manowce. Nie można było na PW?

jacekviola - 2013-05-09, 18:46

ajax napisał/a:
A co kolega bierze, że jest tak agresywny? ?


ja? absolutnie nic. I nawet nie jestem agrsywny

ale widze ze ty masz problem z wzieciem krytyki na klatę.Urażona duma? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jesli tak - to wspołczuję.

ajax - 2013-05-10, 17:51

jacekviola napisał/a:
ale widze ze ty masz problem z wzieciem krytyki na klatę

Krytyki nie. Krytykanctwa tak. Zwłaszcza takiego, które jest tylko dla krytykanctwa i nie proponuje nic lepszego.
jacekviola napisał/a:
Urażona duma?
Nie, to ciekawość co takiego kolega zaproponuje jako swoje rozwiązanie. Jakieś opisy, rysunki, fotki. Coś co mnie, niefachowca czegoś nauczy, innym pomoże czy coś zasugeruje. Coś co może stać się znakomitym wzorem :-> dla następnych borykających się z takim problemem. W końcu
jacekviola napisał/a:
jak siedzę w temacie cb od prawie 20 lat
to z pewnością ma kolega znacznie więcej doświadczenia , pomysłów i wiedzy. niż my wszyscy razem wzięci ;-) . Proponuję to zresztą drugi raz. :-) Może się doczekam ;-)
A tak już na koniec czy można poprosić o ustosunkowanie się do reszty mojej odpowiedzi. Połajanki przyjmuję na spokojnie i z humorem nie dając ponosić się nerwom :-P :mrgreen: ;-)

I sugestia do admina/moderatorów - zrobił się częściowy off-top i tą część sugeruję wydzielić i gdzieś przenieść aby nie zaśmiecać wątku

Endymion - 2013-05-10, 21:13

Nie wiem jak wygląda tunel środkowy w fazie II ale może takie rozwiązanie podpasuje, mam je u siebie i jest całkiem wygodne.
http://www.daciaklub.pl/f...ighlight=#87786

http://img683.imageshack.us/i/widokzgruch.jpg/

BogdanK - 2013-05-10, 22:01

kyrneh napisał/a:
mekintosz napisał/a:
Sugeruje z boku tunelu srodkowego od strony pasazera. Na wysokosci lewarka, lub ciut dalej ku przodowi.


Tam też umieściłem, jednak boję się że jest mało stabilne.

Jak jest dobrze przykręcone do ramki montażowej to powinno być stabilne.

mekintosz - 2013-05-11, 02:51

Ja wciskam je pomiedzy tunel a boczek fotela pasazera. Zainstalowałem kątową przejsciowke do anteny, na ktorej opiera sie radio nie niszczac i nie wyginajac przewodu antenowego. Rozwiazanie z ramka na stale jest o wiele lepsze, tylko ja uzywam sporadycznie CB na trasie tylko. Pisałem do kolegi od ramek, moze jest chetny na "produkcje" ich dla ew chetnych ;-) ?
BLONDI83 - 2013-05-12, 10:58
Temat postu: Chc ę kupić CB radio...
Witam Serdecznie !
Jak zwykle proszę o pomoc :mrgreen:
Tematem przewodnim jest dzisiaj CB RADIO.
Otóż ostatnio używałam CB Radia LEGEND, niestety na chwilę obecną po radiu zostały mi tylko brzydkie dziury i wspomnienia.
Postanowiłam zakupić nowe.
Niestety w tej kwestii jestem kompletnym laikiem. Zatem wybrałam się do sklepów z CB radiami, aczkolwiek obsługa mimo że kompetentna nie pomogła mi w wyborze, mówiąc do mnie niezrozumiałym dla mnie językiem (chodzi o funkcje CB radia), stwierdziła w 3 sklepach że najlepsze radio dla mnie będzie w przedziale cenowym od 500 zł w górę. Mimo chęci radia nie kupiłam. Postanowiłam poprosić Was o pomoc, już piszę co potrzebuję...
Jak już zapewne wiecie poruszam się dwoma autkami, jedno jest moim narzędziem pracy, a drugie moją radością, tak czy inaczej potrzebuję radia, które łatwo i szybko mogłabym przenosić z jednego samochodu do drugiego.
Pierwsza moja Blondynkowata myśl to- kupię sobie radio przenośne, ale oczywiście zanim coś kupię lubię poczytać opinię, n o i te radia mimo swojej ceny nie raz wysokiej nie mają pochlebnej opinii, są uważane za niskiej jakości i małego zasięgu szumofony. Ciekawa jest, czy ktoś z was użytkowałam radio typu Randy II lub inne podobne, chciałabym usłyszeć opinię na temat jakości dźwięku/odbioru oraz zasięgu takiego radia, czy można np do niego podpiąć antenę zewnętrzną?
Drugim modelem, a raczej typem radia, którym się zainteresowałam jest radio, które (jak to napisać) cały swój mechanizm ma w gruszcze, tzn nie ma tej skrzyneczki, którą się instaluje w aucie. Podobno są one niezłe i dla laików nie ma odczuwalnych różnić w porównaniu ze standardowymi radiami ze skrzyneczkami :lol: Fajne jest to, że podłącza się je pod zapalniczkę i tyle, nić nie trzeba wiercić. Tu też chciałabym poznać Waszą opinię.
Reasumujac prosiłabym was o pomoc w zakupie radia, które mogłabym w łatwy sposób przenosić z jednego samochodu do drugiego, które miałoby niezły zasięg, dobrą jakośc dźwięku i było proste w obsłudze no i najlepiej aby cena nie przekraczała 500 zł. Może polecicie mi też od razu jakąś fajną antenkę, tylko nie chcę już ogromnego bata, bo partner i tak jest sam w sobie wysoki i ciągle słyszę jak o coś się nią obijam. Ja naprawdę na tym się KOMPLETNIE nie znam, a może jest ktoś kto się na tym zna z okolic Częstochowy i może poleciłby mi jakiś sklep z fajną obsługą lub mógłby się do takiego sklepu wybrać kiedyś ze mną i coś mi doradzić, abym nie kupiła radia, którego funkcji i tak nie ogarnę.
Pozdrawia i czekam na Wasze opinie, sugestię...

chriskb - 2013-05-12, 12:34

Jeżeli mogę coś poradzić to niezłe jest Yosan CB 300. Jest małe 109 x 28 x 125 mm, ma wszystko co potrzeba do amatorskiego używania i kosztuje poniżej 300 PLN. Poza tym wszystkie czynności obsługi w trakcie jazdy są w gruszce.

Nie polecam CB w gruszce.

Z anten poleciłbym President Floryda na magnes lub helikalną Pirat (ma magnesy neodymowe i nie boi się prędkości). Polecone anteny są niewielkich rozmiarów.
Taki sprzęt jest łatwy do przeniesienia z auta do auta i ze względu na rozmiary łatwy w montażu.

ajax - 2013-05-12, 12:47

CB nie jest czymś o czym mam wielkie pojęcie (już miałem z tego powodu połajanki na forum ;-) ), ale parę spraw podpowiem. Najważniejsza jest antena, jej prawidłowy montaż i zestrojenie. Z reguły im dłuższy bat, tym większy zasięg, ale też tym bardziej ściąga wszystkie zakłócenia. Czytając fora na ten temat wszędzie spotykałem się z opinią, że kiepska antena do dobrego radia jest bezsensowna. Radzą raczej zainwestować w dobrą markową antenę i jeśli tylko jest możliwość zainstalować ją na stałe, w miarę możliwości w dachu. Ja mam założonego triflexa (w jednym bacie CB, radio i GSM) i daje zasięg ok 10 km przy bacie krótszym niż oryginalny radiowy w Dastim - wstawiony w ten sam otwór. Z tego co słyszę, to nadaję "czysto i wyraźnie", cokolwiek miałoby to znaczyć. Co do radia to piszą, że jako najlepsze uznawany jest Uniden i jego pochodne, ale podobno nie ma homologacji. Więcej nie wiem, ale - będę złośliwy - mamy na forum kolegę twierdzącego, że CB zajmuje się od 20 lat, może coś podpowie ;-) - nick to
Cytat:
jacekviola

I do miłego spotkania :-D

marwil73 - 2013-05-12, 13:21

BLONDI83 napisał/a:
Ja naprawdę na tym się KOMPLETNIE nie znam, a może jest ktoś kto się na tym zna z okolic Częstochowy i może poleciłby mi jakiś sklep z fajną obsługą


Spróbuj w Sinadzie w Częstochowie ,myśle że coś ci doradzą i sprostają twoim wymaganiom

Marek1603 - 2013-05-12, 13:45

Więc jak wyżej powiedziane radziłbym dwie anteny na każdym aucie, a tylko radio przenosić. Kiedyś znajomemu cztery "auta" zestroiłem do jednego radia.

U mnie jest:
sunker elite 2 (6lat) + sirio ML145 (3lata i wreszcie to o co mi chodziło).

Jest już elit five więc warto rozważyć.

Do dastiego warto rozważyć założenie właśnie triflexa.

Co do zasięgu fakt ściąga też zakłócenia ale masz jeszcze SQUELCH i ściszasz je. Oczywiście zasięg też proporcjonalnie maleje ale w dni wolne czy w nocy gdzie jest mało ludzi cieszysz się porządnym zasięgiem. Jest to też dobre bo mało ludzi też nadaje i z dalszej odległości słyszysz.
Co do krótkich anten to niech się wypowiedzą osoby które ich używają.

BLONDI83 - 2013-05-12, 15:42

ajax, antenkę rozumiem, że montuje się zamiast tej standardowej, czyli nie muszę jej zdejmować? Czy ma jakiś dodatkowy kabelek, który muszę podpiąć pod CB radio? Czy radio działa na niej bez zastrzeżeń w porównaniu z fabrycznym "batem"
Podoba mi się takie rozwiązanie.
Na jakie funkcje powinnam zwrócić uwagę wybierając CB radio?
Kolega mi mówił, że musi mieć ASC ASQ i coś na literkę R :mrgreen:
Możecie podesłać mi zdjęcia, gdzie macie zainstalowane radio?
Czy da się go w inny sposób zamontować, aby nie "przebijać" Dastiego?
Podoba mi się do radi YOSAN- masz takie?

Dar1962 - 2013-05-12, 15:47

któryś z prezydentów ;-)
wojtek_pl - 2013-05-12, 15:58

Moim zdaniem radio powinno mieć RFGain oprócz Squelch'a.
Co do innych funkcji czy też anteny... Jeżeli chcesz radio traktować tylko jako swoisty "antyradar" to antena nie ma dużego znaczenia. Odbierzesz ostrzeżenia na byle kawałku drutu, ważne aby trzymała się dachu na magnesie. Jak chcesz nadawać i gadać więcej to rzeczywiście dobra antena przyda się.

chriskb - 2013-05-12, 16:27

Każdą antenę magnetyczną da się zamontować bez przebijania dachu. Radio można zamontować obok fotela pasażera jest tak małe, że nie będzie przeszkadzało. Zasilanie z zapalniczki samochodowej. Obie anteny, które proponowałem, są do amatorskiego użytku a ich przewaga to wielkość. Helikalna Pirat bardzo dobrze tłumi zakłócenia. Anteny z magnesem mają zwykle po 4 m kabla i łatwo przechodzą pod uszczelką drzwi. Pod magnes warto podłożyć podkładkę aby nie rysowało lakieru.
ajax - 2013-05-12, 16:31

Tak. Wyjmujesz (trzeba odgiąć podsufitkę) oryginalną antenę, w ten otwór wstawiasz triflexa - ten sam rozmiar otworu. Jest zakończony wtyczkami, czy gniazdami (nie pamiętam) do CB, do radia (normalnego) i do GSM (do komórki). U mnie kabelek antenowy od CB (oryginalny) sięgnął do anteny, ale jeśli chcesz to mam kilka metrów dobrego przewodu antenowego do CB - tyle, że bez wtyczek. Instalacja antenowa z radioodbiornika została wpięta do anteny, z CB także, a do GSM doprowadzony kabel i podpięty przewód jak na razie schowany pod deską (jak będzie moduł GSM to tylko wpiąć i komórka chodzi na zewnętrznej antenie). Nic nie zdejmujesz, masz trzy anteny w jednym baciku. Trochę krótszym niż oryginalna antena radiowa i bez pochylenia, ale nie przeszkadza , nie haczy przy wjazdach z belka na wysokości 2,30m. Nic nie zdejmujesz, jest na stałe i wygląda jak zwykła antena od zwykłego radia. Programy radiowe odbiera i ja nie narzekam, ale nie jestem melomanem a i radyjko dość starawe choć sprawne. Co do miejsca zainstalowania to wolę się nie wypowiadać. Już się dowiedziałem tu na forum, że mam zmniejszyć ilość prochów, których nie biorę, to się boję ;-) W naturze pooglądasz i sprawdzisz 25 maja, a jeśli chcesz prędzej to popatrz na moje wypociny o opalonym wampirze i w wątku o CB w Loganie. Oczywiście taka lokalizacja była podyktowana konkretnymi ustaleniami - od łączności jest pilot na prawym siedzeniu, a kierowca od kierowania na lewym siedzeniu
BLONDI83 - 2013-05-12, 16:44

Z chęcią zobaczę tą antenkę i "obwącham" wasze CB 25 maja, może coś "zmałpuje"
O właśnie o RfGaing chodziło

ajax - 2013-05-12, 16:52

Ależ wąchaj i macaj wampirka do upojenia. Nawet możesz się poprzytulać jeśli on sam na to pozwoli ;-) . Zazdrosny nie jestem :-D
A moje CB to jakieś tanie badziewie z carrefura za niepełne 200 PLN i sam jestem zaskoczony zasięgiem. Nawet marki nie pamiętam.
O właśnie, mam też używaną kopię canvy kupioną na aledrogo. Miała być dobra - okazało się, że nie, prawdopodobnie uszkodzony wzmacniacz. Może ktoś chce za zwrot kosztów przesyłki i dwa piwa? ;-) Pewnie nada się do naprawy ale dawać do serwisu bez sensu - koszt niewiele mniejszy niż kupno czegoś taniego a sam się na tym nie znam

marszelest - 2013-05-12, 16:57

nie musi to być od razu president
yosan, albert ,allan midlant, są wystarczające, (ew stabo-bo środek ma ten sam co president)
wszelkie cobry tti sunkery itp wynalazki lepiej sobie odpuścić,
anteny sirio, allan ,president przy czym antenę należy obowiązkowo zestroić

polecam obejrzeć filmiki tego gościa( może sie przyda)
wybor anteny cz1
http://www.youtube.com/watch?v=oY2rJW_deXU
wybor anteny cz2
http://www.youtube.com/watch?v=NaRrTzAqlTU
wybor radia cz1
http://www.youtube.com/watch?v=nT1dU_Zttyo
wybor radia cz2
http://www.youtube.com/watch?v=mEZASnbNdxc

BLONDI83 - 2013-05-12, 16:57

No to będzie gorąco ;-) a gdzie mogę zestroić antenkę z cb jak już to wszystko kupię?
marszelest - 2013-05-12, 16:59

tam gdzie sprzedają cb radia często również oferują strojenie koszt coś 20zł
w norauto też oferują strojenie ale już nie pamiętam ceny

ajax - 2013-05-12, 20:10

Jakiś serwis CB? Poszukaj w necie. Ja tak poszukałem, coś znalazłem w pobliżu i działa
wojtek_pl - 2013-05-12, 20:25

Szczerze mówiąc to znalazłem na Allegro CB Canva CB-268. Małe, ma RF Gain, wygląda prosto i prymitywnie ale nic więcej nie trzeba za śmieszne pieniądze.Link
Zastanawiam się czy jakość też będzie śmieszna. :lol:
Bo mam teraz kobyłę Alan 48 Plus Multi. Działa bardo dobrze tylko jest duże i nie mam jak go zamontować sensownie.

A może M-Tech Legend II mający być kopią Unidena 520 ?

chriskb - 2013-05-12, 20:36

Canva CB-268 ma dziadoską gruszkę (częsta przypadłość to uszkodzenia mikrofonu). Radio jako takie za te pieniądze ma też niezłe filtry.
Raczej nie polecam dla osób nie obeznanych z elektroniką

wojtek_pl - 2013-05-12, 20:41

Gruszkę to bym wziął swoją z Alana. Powinna działać, nie ?

Stabo 3003e powinno być dobre ale ta cena... Dwa razy więcej niż Canva czy M-Tech. Pytanie, czy skok jakościowy rzeczywiście podąża za wzrostem ceny.

chriskb - 2013-05-12, 20:46

Jeżeli od Alana to taką która ma przełącznik kanałów w gruszce (ale nie spotkałem). Canva taki posiada. No i jeszcze trzeba przelutować dwa kabelki.
Marek1603 - 2013-05-12, 20:53

marszelest napisał/a:

wszelkie cobry tti sunkery itp wynalazki lepiej sobie odpuścić,


Mam nadzieje że się na tym znasz bo akurat mój sunker chodzi o wiele lepiej od szwagra midlant-a. Anteny takie same. Fakt jest jeden że gruszka,a raczej jej kształt trochę jak chinszczyzna ale idzie się przyzwyczaić. Najważniejsze że zero z nią problemów.


Co do stwierdzenia, że antena tłumi zakłócenia to trochę chyba coś jest nie tak. Co najwyżej wartość sygnału. Jej zadaniem jest odebrać sygnał i przesłać go do radia, a to drugie ma wyeliminować właśnie zakłócenia. Bo przecież właśnie tam są filtry.

Ajax możesz przywieźć 25-tego to radyjko. Może uda się naprawić jako rezerwowe.

Dobrą sprawą jest też tzw "szybka 19" czyli przełącznik, który włącza ci kanał 19-ty.

wat - 2013-05-12, 21:06

"szybka 19" hmm ja mam szybką 9 jako alarmowy kanał
marszelest - 2013-05-12, 23:10

Marek1603, zależy jak trafisz tu jest niestety duża loteria
Marek1603 - 2013-05-13, 05:00

Jak ze wszystkim. Większość jest robione w Chinach albo z chińskich części, a do tego dochodzi jeszcze czynnik ludzki w postaci dokładności montażu.
chriskb - 2013-05-13, 06:44

Kol.Marek1603, proszę sprawdzić teorię jak działa antena helikalna, polaryzacja kołowa, lewoskrętna lub prawoskrętna i dlaczego tłumi zakłócenia w tym układzie. Oczywiście wzmocnienie takiej anteny jest mniejsze od wzmocnienia znamionowego podawanego jako parametr anteny.
dodek - 2013-05-13, 13:06

Do Ajaxa,

Zerknij na swoją wczorajszą pocztę PW.
Jeśli temat jest aktualny to prośba o kontakt.

Dodek

kyrneh - 2013-05-13, 15:33

W promocji w sklepie internetowym RTV EURO AGD jest całkiem porządne i tanie radyjko President Teddy ASC 2011 nr. kat. 349406 w cenie 229 zł. Ma wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy co powoduje lepszą słyszalnośc. Ja osobiście skorzytałem z tej oferty i posiadając je od 2 tygodni bardzo sobie je chwalę porównujac z poprzednią Cobrą. Dobór anteny i jej dostrojenie /20 zł/ możesz uzyskac w serwisach CB które napewno są w większości miast.
Riczi - 2013-05-14, 19:04

Radio President Teddy RTV 249 zł dzisiaj +Antena President Alaska MEDIA EXSPERT 139 stała na klape .
TD Pedro - 2013-06-26, 12:11

- uległem (nie bez oporów ;-) ) pokusie i uzbroiłem drakulkę w CB Radio :-P ...
- zestaw to UNIDEN PRO 520 LX oraz antena montażowa Midland Alan 9 plus 145 (zamontowana z tyłu na lewym relingu),
- jeżeli ktoś używa takiego radia to chętnie wysłucham opinii :-)

chriskb - 2013-06-26, 13:39

Tak z ciekawości kol. kupił nowe, czy używane :?:
TD Pedro - 2013-06-26, 15:50

nowe...
chriskb - 2013-06-26, 18:07

To ciekawe bo tego modelu nie można legalnie sprzedawać w Polsce (oficjalnie sprzedawca może być ukarany karą nawet 4000 PLN). Co prawda na bazie Uinden 510/520 XL zbudowano CB radio z dodaniem modulacji FM, które można kupić legalnie pod marką Legend II.
TD Pedro - 2013-06-26, 18:23

chriskb napisał/a:
tego modelu nie można legalnie sprzedawać w Polsce

- tego nie wiem ale obawiam się, że możesz mieć nieaktualną wiedzę... tak było kiedyś ok. 6 lat wstecz, model jest dosyć powszechny a z tego co wyszperałem w sieci chętnie używany przez "tirowców" (nie mylić z tirówkami :mrgreen: )...
- jeżeli jesteś zainteresowany zakupem to np.
http://www.audiopioneer.p...ech-zestaw.html
(ja kupiłem z innego źródła a ten adres znalazłem międzyczasie - w trakcie pisania tego posta)
- przymierzałem się do Legend III ale serwisant przekonał mnie do tego modelu...

rakso70 - 2013-06-26, 20:08

TD Pedro napisał/a:
- jeżeli ktoś używa takiego radia to chętnie wysłucham opinii :-)


Unideny to idealny kompromis między ceną a jakością. Używam wersji 510. Od 520 odrożnia ją brak RF-gaina.
Uniden i antena WA 27 stanowią wyposażenie mojej Kia Sportage z rocznika 99.
Gdy odbiorę DD od dealera to przeflancuję do niej radio Cocorde. Model jeszcze ze starych dobrych czasów, gdy wszystko było lepsze:)

Niektóre Unideny, przestrajane przez partaczy z "piątek" w "zera", są lekko rozjechane. Czasami bawię się radiem President HR 2600, a ono ma wyswietlacz częstotliwości i bywa, że muszę się dostrajać do rozmówcy, gdyż jego Uniden nie "stoi idealnie w zerach"

TD Pedro, jakie mocowanie zastosowałeś do połączenia anteny z relingiem?

marszelest - 2013-06-26, 20:17

tez przyłączam się do pytania :D
mekintosz - 2013-06-26, 21:02

TD Pedro napisał/a:

- zestaw to UNIDEN PRO 520 LX...
- jeżeli ktoś używa takiego radia to chętnie wysłucham opinii :-)



Mam takie same. Chinczyk nie Filipinczyk. Działa fajnie, w odrozneniu od innych szumofonow. Antenka prosta Hustler IC 100. Planowałem zmienic na Siro ML145 ale dałem spokój. CB uzywam tylko na wyjazdach okazyjnie.

TD Pedro - 2013-06-26, 21:17

rakso70 napisał/a:
TD Pedro, jakie mocowanie zastosowałeś do połączenia anteny z relingiem?

- zdjąłem osłonę plastykową z lewego relingu, odkręciłem wkręt mocujący podstawę relingu i tym wkrętem "złapałem" kształtkę - podstawę do przykrecenia anteny, niestety trzeba było trochę podciąć od dołu plastykową obudowę (na ok. 4 mm w górę i na szerokość kształtownika ok. 5 cm) jak mi się uda to w piątek zrobię zdjęcie...
mekintosz napisał/a:
Mam takie same. Chinczyk nie Filipinczyk

- moje akurat wyprodukowane w Wietnamie...
mekintosz napisał/a:
CB uzywam tylko na wyjazdach okazyjnie

- nie jestem fanem CB (może teraz coś się zmieni :lol: ) i też raczej zdecydowałem się z myślą o okazjonalnym korzystaniu...

jan ostrzyca - 2013-06-27, 04:41

chriskb napisał/a:
To ciekawe bo tego modelu nie można legalnie sprzedawać w Polsce (oficjalnie sprzedawca może być ukarany karą nawet 4000 PLN). Co prawda na bazie Uinden 510/520 XL zbudowano CB radio z dodaniem modulacji FM, które można kupić legalnie pod marką Legend II.


Jakiś czas temu, pan który twierdzi, że się zna opowiadał mi, że Unidena wycofano z UE z powodu lutów zawierających ołów. Teraz ponoć luty są bezołowiowe ale też znacznie mniej trwałe. Dotyczy to ponoć wszystkich CB.

rakso70 - 2013-06-27, 07:25

Oba Unideny trafiły na Listę wyrobów niezgodnych UKE, z powodu, cytuję:
Urządzenie nie spełnia wymagań normy zharmonizowanej w zakresie:
- Emisji niepożądanych nadajnika w stanie nadawania
- Częstotliwości nadajnika podczas załączania i wyłączania.


Gdy te radia się pojawiły na polskim rynku, to miały "papiery". Zakaz ich sprzedaży dotyczy pewnych partii towaru sprowadzanego do Polski.
Niektórzy twierdzą, że w wyrugowaniu Unidena z naszego rynku, maczał paluszki ....President. Ot taka teoria spiskowa.

TD Pedro - 2013-06-27, 14:45

rakso70 napisał/a:
Zakaz ich sprzedaży dotyczy pewnych partii towaru *sprowadzanego do Polski.


- z tego co udało mi się wyszperać to sprawa sprzed kilku lat...
- myślę, że obecni dystrybutorzy (legalnie działające firmy) nie ryzykowali by z wprowadzaniem takiego sprzętu na rynek...

(mi to akurat jest obojętne bo moja "sztuka" :lol: pochodzi z importu z USA) :-)
----------------------
ad. * - pogrubienie moje...

bebe - 2013-06-27, 17:55

Nie znam się, to się wypowiem. ;)

Z tego, co pamiętam (mogę źle pamiętać), Unidenom cofnięto homologację. Jeśli z powrotem otrzymały homologację, to wolno ich używać. Jeśli nie otrzymały, to nie wolno. Jeśli to import z USA to w ogóle chyba przegrana sprawa, bo tam coś innego było z pasmem CB (zakres? dopuszczalna moc nadajnika?).

Nie mam pojęcia, jaki jest obecnie stan prawny jeśli chodzi o CB - czy w ogóle są jeszcze wymagane homologacje PIRu, czy policji wolno się czepiać jak nie ma homololo - nic. Jeśli ktoś się lepiej na tym zna, to może nieco rozjaśni temat na potrzeby forumowiczów?

chriskb - 2013-06-27, 18:35

Odpowiem kol. bebe, Homologacja albo karta zgodności są wciąż wymagane, prawo w tym zakresie się nie zmieniło. Jest problem z używaniem CB bez homologacji, lub karty zgodności na terenie Polski. Policja bardzo liberalnie podchodzi do tego zagadnienia.
Jeżeli radia są z USA to są przestrajane na zakres częstotliwości zgodny z zakresem w Polsce, ale czy precyzyjnie to już inny problem. Miałem przypadek takiego CB sprowadzonego z USA, który kanał 19 miał na kanale 20, pozostałe kanały też były przesunięte. Istnieje problem, czy zostaje wstawiony ogranicznik mocy do 4W. Prawdopodobnie wiele z tych CB nie ma takiego ogranicznika, co stawia automatycznie legalność używania pod znakiem zapytania.
Pomimo tego "Polak potrafi" i nie jest ważne czy łamie prawo. Wiele krajów UE przeszło na modulację częstotliwości FM i radia typu Uninden, niektóre Midland i Cobra ograniczone są do użytkowania tylko w krajach, gdzie jest nadal stosowana modulacja AM. Listę krajów, gdzie można używać CB radio i z jaka modulacja mozna łatwo znaleźć na internecie.

TD Pedro - 2013-06-27, 19:15

bebe napisał/a:
Jeśli to import z USA to w ogóle chyba przegrana sprawa

- no to mnie nie pocieszyłeś :-(
- sprzedawca/serwisant/gwarant a zarazem montażysta i stroiciel zapewniał, że "są OK",
- niemniej jednak jeszcze "prześwietlę" temat może ja coś pokręciłem... (odnośnie do pochodzenia) z tym, że tak jak pisałem wyżej aktualnie dystrybucja trwa, oficjalna? - tak ale czy legalna?...

rakso70 - 2013-06-27, 22:09

Deklaracje zgodności są wystawiane dla partii towaru, a nie dla wszystkich egzemplarzy konkretnego modelu. Mam Midlanda 1001 Z, który ma "kwity'', a także widnieje na liście, którą dziś już cytowałem. Najzwyklej był kupiony z partii , która przeszła badania w UKE (dawny PAR).

Jeszcze żaden Policjant nie zapytał mnie o Deklarację. W polskich realiach jest ona psu na budę. Jeśli jest ona komuś jednak potrzebna, powiedzmy dla lepszego samopoczucia, to trzeba ją zassać z netu i wozić na sercu, okazując uprawnionym organom:)

TD Pedro - 2013-06-28, 14:00

mocowanie anteny do relingu w Dusterze:

http://www.fotosik.pl/pok...7685407398.html
http://www.fotosik.pl/pok...af6c5bb050.html
http://www.fotosik.pl/pok...3c58d2f6a8.html
http://www.fotosik.pl/pok...7eb421b2a4.html

(niestety zdjęcia nie chcą się załadować... :-( - pewnie kiepski operator :-P )

Artus - 2013-07-02, 21:26

Fakt, wszystkich postów nie przeczytałem.

Moje radyjko Lafayette zamocowałem nad lusterkiem w miejsce schowka na okulary. Pasuje idealnie :-)

TD Pedro - 2013-07-02, 22:20

rozważałem montaż na górze, nad lusterkiem ale uznałem, że "majtający" się przewód od gruszki nie bardzo mi odpowiada...
wookash - 2013-07-12, 20:23

Ja na ten przykład po wielu perturbacjach, stwierdziłem, że nie chcę ryzykować tego, że ktoś mi antenę podp.... a nie chce mi się jej wyjmować za każdym razem jak jej potrzebuję.

Kupiłem i zleciłem montaż anteny Triflex - człowiek w sklepie zrobił to tak, że śladów na podsufitce nie widać. Co do jakości, to powiem tak - ściągam i nadaję w zakresie (według moich testów 5-6km). Przy bardzo mocnych nadajnikach pociągnie do 10ciu na odbiorze.
Więc jeśli chodzi o jakość odbioru i nadawania CB - nie mam zastrzeżeń. Na tej antenie chyba relatywnie traci radio, bo jakość odbioru spadła zauważalnie. Jednak ja radia nie słucham (relatywnie), więc mi to nie przeszkadza.

Ogólnie w skali 1-10 daję dobrą 7, antena ciut za droga, no ale za komfort jej "niewidoczności", jest to cena którą trzeba zapłacić.
Bardzo duży plus - nie rzuca się w oczy, jeśli ktoś nie wie o jej istnieniu to pomyli ją ze zwykłą radiówką.

TD Pedro - 2013-07-12, 20:43

wookash napisał/a:
Kupiłem i zleciłem montaż anteny Triflex

mocno się nad takim rozwiązaniem zastanawiałem, konsultowałem to nawet z jednym z naszych Klubowych kolegów który takiej anteny używa, decyzja była tuż, tuż... ale jednak serwisant mnie przekonał do anteny oddzielnej, wyłącznej do CB Radia...

wookash - 2013-07-12, 22:16

TD Pedro napisał/a:
wookash napisał/a:
Kupiłem i zleciłem montaż anteny Triflex

mocno się nad takim rozwiązaniem zastanawiałem, konsultowałem to nawet z jednym z naszych Klubowych kolegów który takiej anteny używa, decyzja była tuż, tuż... ale jednak serwisant mnie przekonał do anteny oddzielnej, wyłącznej do CB Radia...


Prawda jest taka, że nie ma sensu dyskutować nad wyższością anteny dedykowanej, nad anteną trzypasmową - wniosek jest jeden i niepodważalny na korzyść anteny dedykowanej - oczywiście jeśli chodzi o stosunek cena/jakość sygnału.
Ja jednak wskazuję na alternatywę, która daje jeden plus - niewidoczność i ciągła obecność anteny. Nie mówię jednak, że jest to argument "za" kupnem takowej - każdy musi sobie przeliczyć plusy dodatnie i ujemne takiego rozwiązania ;)

TD Pedro - 2013-07-13, 10:17

ależ daleki jestem od przekonywania do jednego czy drugiego rozwiązania, sam miałem dylemat które rozwiązanie wybrać i dlatego tymi rozterkami się podzieliłem... (cena jako argument w ogóle nie była brana pod uwagę)...
garfield1988gse - 2013-07-18, 20:26

Dziś zamontowałem CB Alan 109 w kieszeni za fotelem kierowcy, kabel z anteną poszedł spodem do bagażnika (antena na magnes) a wtyczka do zapalniczki pomiędzy przednimi fotelami. Zero wiercenia i kombinowania, niestety pod spodem podłokietnika jest za mało miejsca (bo pierwotnie tam chciałem je zamontować).
Nikita_Bennet - 2013-07-21, 16:51

TD Pedro napisał/a:
mocowanie anteny do relingu w Dusterze:

http://www.fotosik.pl/pok...7685407398.html
http://www.fotosik.pl/pok...af6c5bb050.html
http://www.fotosik.pl/pok...3c58d2f6a8.html
http://www.fotosik.pl/pok...7eb421b2a4.html

(niestety zdjęcia nie chcą się załadować... :-( - pewnie kiepski operator :-P )



co to za uchwyt?
Pytam bo wpadło mi w ręce jakieś stare cb-radio i myślę wstawić je do mego logana pick-up.
Antenę myślę przykręcić do tej osłony tylnej szyby tylko nie wiem jaki uchwyt montażowy wstawić oraz jak poprowadzić kable.
Jakieś sugestie podrzucicie?

marszelest - 2013-07-22, 21:17

ja mam zamontowane na gekonach na desce :)
antena (przegubowa) max do przodu za relingiem w stronę kierowcy
kabel wzdłuż uszczelki przez łączenie uszczelek wprowadzony do środka
pod wycieraczka kierowcy gruszka sobie leży po lewej stronie cb ,a daszkiem wskaźników
siedzi jak ta lala :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
jak coś mogę fotki zrobić 8-)

Nikita_Bennet - 2013-07-24, 14:21

Bardziej chodzi mi o jakieś otwory jak poprowadzić antenę (a właściwie jej kabel) z zewnątrz pojazdu do wnętrza, w pickupie antena będzie na stałe na tej ramce co ochrania szybę tylną od strony paki.
Magnesówkę mam w pandzie i wkurza mnie to rozwiązanie.

Jakbym znalazł jak poprowadzić kabel z zewnątrz do wewnątrz to od razu podciągnąłbym kable pod halogeny (będą na dachu)
;)

chriskb - 2013-07-24, 14:49

Kol. Nikita_Bennet, może spróbować z anteną klejoną na szybie. Jest bardzo praktyczna bo nie ptrzebuje przejścia kabla z zewnątrz do środka auta. Na Forum jest co najmniej dwóch użytkowników z takim rozwiązaniem. Cena anteny też nie powala na kolana a montaż i zestrojenie jest bajecznie prosty.
Nikita_Bennet - 2013-07-24, 16:00

antena na zewnątrz i chyba to będzie sirio ml-145.
Pytanie którędy iść kablami z zewnątrz do wewnątrz. Wiercić w blachac?
Antena będzie blisko trzeciego światła stopu.

yarocz - 2013-07-24, 19:49

Dziś zmieniłem antenę od radia na przyklejaną na szybę ze wzmacniaczem.
Dzięki temu zdemontowałem oryginalną antenę i w jej miejsce założyłem antenę CB Lem.
Kabelek poprowadziłem równolegle do kabla radiowego.

rakso70 - 2013-07-25, 07:05

yarocz napisał/a:
założyłem antenę CB Lem.


To AT 900 czy 1200 ?

antropolog - 2013-07-25, 16:20

a czy dostrajacie zestawy cb+antena już na samochodzie, czy olewacie temat?
mekintosz - 2013-07-25, 16:49

Ja dostrajałem na samochodzie. Fachowcy od CB radzą tak robic, by uzyskac jak najlepsze paramatry transmisji i nie spalic koncowki mocy w radiu.
antropolog - 2013-07-25, 16:57

a ile to kosztuje i czy jest poprawa ?
pluto - 2013-07-25, 19:12

antropolog napisał/a:
a ile to kosztuje i czy jest poprawa ?

Koszt jest niewielki około 20 zł, zajmuje to moment i mamy pewność optymalnego zestrojenia anteny z radiem. Tym bardziej że nie ma konkretnych anten CB do konkretnych modeli CB. Do dowolnego radia możemy podłączyć dowolną antenę. To parametry anteny będą decydować co zostanie wysłane w eter oraz dostarczone do odbiornika. Przy wyborze anteny należy kierować się jej parametrami, a nie stwierdzeniem, że dane radio dobrze współpracuje z daną anteną.

chriskb - 2013-07-25, 19:19

.Ludzie to nie jest jakaś skomplikowna wiedza, wystarczy miernik SWR i trochę informacji z Internet. Nie warto gloryfikować tych tzw, dostrajaczy. Układ prosty jak budowa cepa.
pluto - 2013-07-25, 19:54

Przed strojeniem anteny należy jeszcze zapoznać się parametrami anteny zamieszczonymi w karcie katalogowej. Z danych tych będzie wynikało jaki najmniejszy WFS uda się osiągnąć (zakładając że mamy odpowiedni sprzęt pomiarowy oraz pomiar wykonywany jest prawidłowo). Tym bardziej że różne anteny będą w rezonansie przy różnych wartościach WFS.
rakso70 - 2013-07-25, 21:19

Antenę "stroi się do miejsca" w którym jest zamocowana, a nie do radia. Czasami lepiej to zrobić u kogoś kto ma o tym pojęcie mimo, że koszt podłego miernika to zaledwie 20-40 zł. Generalnie wygląda to tak, że w zależności od wskazań promiennik anteny należy wsunąć albo wysunąć z mocowania cewki, a wskrajnych przypadkach nawet przyciąć. Sa też anteny jak np. President Hawai w której strojenia dokonuje się poprzez kręcenie metalowym pierścieniem.
Generalnie to co jest napisane na opakowaniu anteny, należy traktowac z przymrużeniem oka.
Ja osobiście używam "Baba - Jagi", czyli WA-27. Nie ma się w niej co zepsuć. Jest skręcana w połowie z promiennikiem za pomocą mufki. Idealnie :) się nadaje do aut, które penetrują podziemne parkingi np. w zielonogórskiej Castoramie. Wzbudza zazdrość u innych użytkowników pojazdów mechanicznych:) i ma dobre parametry.
Niestety w Dusterze będę musiał zamocować coś krótszego i mniej okazałego, gdyż moja squaw będzie marudzić. To pierwszy przypadek, gdy kobieta nie jest zadowolona z długości....:)

yarocz - 2013-07-26, 10:50

rakso70 napisał/a:
yarocz napisał/a:
założyłem antenę CB Lem.


To AT 900 czy 1200 ?


Założyłem 1200 którą miałem wcześniej na służbowym Busie.
Antenę zawsze powinno się stroić aby uzyskać jak najlepsze parametry i przy okazji nie spalić końcówki mocy radia.

rakso70 - 2013-07-26, 12:22

yarocz napisał/a:
Antenę zawsze powinno się stroić aby uzyskać jak najlepsze parametry i przy okazji nie spalić końcówki mocy radia.


Z tym strojeniem to chodzi o to żeby jak najwięcej "tego" co wychodzi z radia via promiennik czyli antenę poszło w świat. Bardzo złe dopasowanie anteny powoduje, że część energii wraca z niej do radia i tym samym istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia końcówek mocy. Z tym straszeniem spaleniem końcówek mocy, to jest trochę tak jak jak ze strachem przed czarną wołgą i jadącymi nią zakonnicami (ja znam taką wersję z dzieciństwa). Aby sfajczyć końcówki przy założeniu, że antena ma koszmarny SWR, to należałoby włączyć nadawanie i przycisk "gruszki" obwiązać gumką recepturką. Na drodze nie prowadzi się wielogodzinnych dysput na kanale nr 19. Natomiast istotnie, kiepski SWR pogarsza jakość nadawania. Tylko czy w radiach za 250 zł zależy to wyłącznie od anteny?

yarocz - 2013-07-26, 17:34

Kilka końcówek mocy już wymieniłem.
Zawsze lepszy efekt jest gdy jest bardzo dobra antena i budżetowe Cb niż byle jaka antena i najdroższe radio.

antropolog - 2013-07-26, 17:51

zestroiłem się i efekt tego taki:

odbiór ten sam, wysył dużo lepszy

więc "mi się podobało"



thx za podpowiedź

PS

oczywiście żadnego skoku w nadprzestrzeń i trąb z nieba nie było ;)
ale zawsze miło jak jest trochę lepiej

Ikarusiarz - 2013-08-02, 18:32

Nie wiem, czy tak ktoś montował, ale ja zrobiłem to tak. Estetycznie, nic nie wadzi. Kabel do wtyczki idzie pod spodem i wychodzi przy zapalniczce. Gruszka jeszcze nie przymocowana.

Fotka telefoniczna:


mekintosz - 2013-08-03, 07:30

Jak podczas nagłego hamowania czy nie daj Bóg kolizji przywalisz kolanem w CB bedzie problem. Ja bym sugerował z boku kanału obok fotela pasazera.
rakso70 - 2013-08-08, 20:05

Mam jutro zamiar zamontować w DD "sibiradyjko". Rozważam dwie opcje zasilenia prądem:

1. wpiąć się w gniazdko zapalniczki. Zdaję sobie sprawę, że prąd tam jest "po kluczyku",

2. pozyskać zasilanie ze skrzynki z bezpiecznikami.

W związku z tym mam dwa pytania:

1. czy dobrze kombinuję, że aby się dostać do kabelków zasilających to gniazdo to muszę zdemontować osłonę znajdującą się na tunelu i w tym celu trzeba wykręcić dwa wkręty boczne (po stronie lewej i prawej) i trzy kolejne znajdujące się w otworach na kubki/popielniczkę? (Jednak nie trzeba nic odkręcać. Wystarczy pochwycić u dołu ramkę w której zamocowane jest gniazdo, pociągnąć ku górze i wyczepić z konsoli)
2. jak wydobyć panel z bezpiecznikami, tak aby wlutować / wpiąć się w nie od tyłu? Są na nim dwa wkręty. Jeden u dołu, a drugi u góry. Obok każdego jest jeden, wystający plastikowy trzpień. Trzeba wykręcić te dwa blachowkręty, a następnie wydusić trzpienie i cały panel z mocowania?

Nikita_Bennet - 2013-08-11, 15:03

ja radyjko wrzucę za hamulcem ręcznym podpięte do gniazda zapalniczki.
Antena już na siatce tylko za cholerę nie wiem którędy kable pociągnąć w tym pickupie.
Oprócz radyjka wrzuciłem dodatkowy głośnik i też nie mam pomysłu gdzie go zamocować (ale lepsza na nim słyszalność niż na tym co jest w cb-radiu).

Gdzie mogę znaleźć jakieś schematy którędy idą kable od trzeciego światła stopu bo myślę gdzieś tam pociągnąć kabel antenowy z zewnątrz autka do wewnątrz.

Obecnie wszystko na pająka bo kabel idzie przez drzwi cb-radio i głośnik leży luzem.

rakso70 - 2013-08-12, 06:53

Nikita_Bennet napisał/a:

Oprócz radyjka wrzuciłem dodatkowy głośnik i też nie mam pomysłu gdzie go zamocować (ale lepsza na nim słyszalność niż na tym co jest w cb-radiu).


Głośnik najlepiej zamocować na środkowym słupku drzwi kierowcy.

ajax - 2013-08-12, 19:39

rakso70 napisał/a:
Głośnik najlepiej zamocować na środkowym słupku drzwi kierowcy

:-D :-D :-D
Będą "zacne" wrażenia przy obsobaczaniu kierowców

mekintosz - 2013-08-12, 20:46

Nikita_Bennet napisał/a:
ja radyjko wrzucę za hamulcem ręcznym podpięte do gniazda zapalniczki.
.


Mozesz tez sprobowac wykorzystac nieuzywane ale istniejace +12V pod fotelem pasazera z wiazki zasilajacej opcjonalne podgrzewanie siedzen.

Nikita_Bennet - 2013-08-13, 08:19

też dobra myśl, pozostanie mi wolne gniazdo zapalniczki.
jas_pik - 2014-03-21, 19:20
Temat postu: Sposób montażu anteny CB na relingu
Również na naszych portalach aukcyjnych pojawiają się uchwyty montażowe do anten CB na relingi.
W Argentynie można nabyć antenę o VIP-owskiej nazwie.
Nieźle się komponuje z najbardziej znaną marka CB w Polsce - President

Dar1962 - 2014-03-21, 19:24

tą gustowną szmatkę lepiej zastąpić chyba gumą przyciętą z dętki rowerowej - będzie mniej się rzucać w oczy ;-)
johnson - 2014-03-21, 19:30

taki uchwyt powinien mieć podłączenie do masy, znacząco to poprawia zasięg, wtedy już nie wygląda tak fajnie bo robi się mało estetycznie przez dodatkowy kabel
TD Pedro - 2014-03-21, 21:15

- a może lepiej tak:

http://www.fotosik.pl/pok...7685407398.html
http://www.fotosik.pl/pok...af6c5bb050.html
http://www.fotosik.pl/pok...3c58d2f6a8.html
http://www.fotosik.pl/pok...7eb421b2a4.html

- co prawda kabelek też widać (choć absolutnie mnie jest to kłopotliwe) ale jest połączenie z masą a zasięg jaki udało mi się uzyskać to było ok. 30 km... :lol:

gladki83 - 2014-04-17, 08:04

Gdzie montowaliście cb radio w Lodgy? (moje radio uniden 520)
Macie jakieś doświadczenia w tym autku, gdzie najlepiej się sprawdza?

DrOzda - 2014-04-17, 12:19

Antena na magnes z tyłu - kabel przechodzi przez uszczelkę tylnej klapy.
A radio leży sobie przy lewarku zmiany biegów od strony pasażera.
Ale używam ze dwa razy w roku ....

mekintosz - 2014-04-17, 21:21

UNIDEN 520 XL. Antena magnetyczna , CB wciśnięty pomiędzy fotel pasażera a obudowę tunelu.
matucha - 2014-05-08, 13:00
Temat postu: Re: Sprzedam Dacię Logan MCV 1.6MPI 5os.
Marek1603 napisał/a:
Przy antenie CB został wymieniony przewód koncentryczny z RG58 na TRI LAN od sieci bezprzewodowych WiFi. Wyeliminowało to przydżwięk od wycieraczek i elektrycznych szyb.


Można o tym więcej w innym temacie?

Marek1603 - 2014-05-09, 10:56

No i tutaj to wyszło przypadkiem.

Kiedyś przetarłem sobie fotelem oryginalny przewód (ekran) od antenki więc coś na szybko trzeba było improwizować. Miałem akurat TRI LAN 240, a że ma też 50ohm no to dawaj wymieniamy, nie sztukujemy. Jakie było moje zdziwienie jak potem włączyłem wycieraczki. Mam też filtr na zasilaniu ale on całkowicie tego nie eliminuje. Odpowiedzialny jest tutaj za to ekran, a dokładnie jego wykonanie. Oprócz oplotu jeszcze folia. Jest jedna wada Trochę sztywniejszy ze względu na żyłę gorącą z jednego drutu, a nie jak w RG58 z kilku cieńszych drutów.

Nikita_Bennet - 2014-05-10, 09:23

a ja spytam ponownie w pewnej sprawie - logan pick-up.
Antena na stałe na tylnej kratce. Na razie prowizorycznie kabel przez drzwi ale chcę go puścić na stałe. Nie wiem jak.
Tyłem to chyba tylko wiercąc otwór w blachach albo pociągnąć go uszczelką przednich drzwi do komory silnika i z komory podać go do kabiny - ma to sens?
Puszczał ktoś kabel antenowy z komory silnika. Nie bardzo chce mi się wiercić w blachach szczególnie że potem może być problem z ewentualnymi naprawami lakierniczymi jakby autko przyrdzewiało.

rafal_rx - 2014-05-10, 20:19

Marek1603 napisał/a:
Miałem akurat TRI LAN 240, a że ma też 50ohm no to dawaj wymieniamy, nie sztukujemy. Jakie było moje zdziwienie jak potem włączyłem wycieraczki. Mam też filtr na zasilaniu ale on całkowicie tego nie eliminuje. Odpowiedzialny jest tutaj za to ekran, a dokładnie jego wykonanie.


Ten RG-58 musiał być "bardzo słaby", co jest wielce prawdopodobne.

Jeżeli mamy problem z zakłóceniami z jakiegoś silniczka elektrycznego w samochodzie to należy:
1. sprawdzić, czy jest w metalowej obudowie
2. jeśli tak, to czy ma połączenie z masą, czy jest zamocowany tak, że nie ma
3. jeśli nie ma, to kawałkiem kabla zrobić.
W przypadku, gdy z jakichś powodów boimy się zrobić zwarcia, należy zewrzeć kondensatorem.
4. jeżeli ma przejście do masy, to zostaje kondensator między (+) a masę, ew. jeśli nie chcemy ciąć czy łączyć kilka rdzeni ferromagnetycznych założyć na kable - im więcej, tym lepiej (skuteczność gorsza).

Tak się pozbyłem większości zakłóceń od wycieraczki tylnej szyby, której silnik był przymocowany przez tuleje gumowe do blachy karoserii.

Marek1603 - 2014-05-11, 10:18

Dzięki ale jak mam rozgrzebać pół auta, żeby połączyć masę lub zamontować kondensatory to jednak wolę kupić 5mb. Tri LAN-a + ewentualnie wtyczkę i wymienić.
Nie wiem jak w innych markach ale w Dacii działa.

rafal_rx - 2014-05-11, 17:00

Marek1603 napisał/a:
Dzięki ale jak mam rozgrzebać pół auta, żeby połączyć masę lub zamontować kondensatory to jednak wolę kupić 5mb. Tri LAN-a + ewentualnie wtyczkę i wymienić.

Tylko plastik ściągasz z tylnych drzwi. Z przodu może być rzeczywiście trudno.



A powiedz mi jeszcze, czy ten kabel, chodzi zapewne o Tri-Lan 240, jest bardzo sztywny? W porównaniu do H-155 i RF-5? Widzę, że to ta sama średnica, co MRC-240, większa od RF-5.

Marek1603 - 2014-05-11, 18:37

Chodzi o Tri-lan bo taki akurat miałem.
Myślę, że można spróbować na H-155, bo kiedyś na Tri mi sieć Wi-Fi nie chodziła, a na 155 poszło. Było do anteny jakieś 20mb.

Fakt, trochę przesadziłem z tym rozgrzebaniem.
Jeden plastik z tylnych drzwi i 4 z pozostałych drzwi. Problem właśnie leży w wycieraczkach przednich, bo ich używasz głównie w deszczu.

rafal_rx - 2014-05-11, 18:54
Temat postu: Czy w samochodach z dCi wtryskiwacze zakłócają odbiór CB?
A teraz pytanie z innej beczki. Czy w samochodach z dCi słychać wtryskiwacze? To znaczy słychać, jak zakłócają?
ajax - 2014-05-11, 20:49

U mnie nie. Natomiast jak podgłośnię na max to troszkę słyszę wycieraczki
mekintosz - 2014-05-11, 21:40

U mnie sieją wycieraczki , głównie przednie. Nie słychać pracy wtrysków.
Nikita_Bennet - 2014-05-12, 08:03

u mnie w dCi nic nie zakłóca cb-radia (ani yosana 120 ani starszego magnum mx).
rafal_rx - 2014-05-12, 22:06

Nikita_Bennet napisał/a:
u mnie w dCi nic nie zakłóca cb-radia (ani yosana 120 ani starszego magnum mx).

A czy sterownik w wersjach dCi jest zamontowany w komorze silnika, czy pod deską w kabinie?

Nikita_Bennet - 2014-05-14, 10:55

sterownik silnika?
Nie wiem.

route2000 - 2014-05-14, 11:40

Podejrzewam, że sterownik silnika jest w komorze silnika, ale nie daję głowy. U mnie jest w komorze silnika....
rafal_rx - 2014-05-14, 21:52

route2000 napisał/a:
Podejrzewam, że sterownik silnika jest w komorze silnika, ale nie daję głowy. U mnie jest w komorze silnika....

Dlaczego pytam? Bo u mnie wtryskiwacze Boscha zakłócają. I niewiele odbiorników sobie z tym radzi. Natomiast sterownik mam umieszczony w kabinie pasażerskiej pod deską rozdzielczą przy prawym błotniku. Kable wędrują po wewnątrz pod deską na środek grodzi, gdzie jest przepust, potem w komorze silnika są poprowadzone w prawo, zwrot o 180° i do wtryskiwaczy. Z tej samej wiązki są jeszcze kable do wielu czujników i jeszcze wielu innych urządzeń. Zakłócają na 100% wtryskiwacze

Jak macie sterownik pod maską, to pewnie odcinki kabli są krótsze, albo i kable są ekranowane, więc nie macie zakłóceń. Cóż, zazdroszczę. U mnie niby na schemacie kable do wtryskiwaczy są parowane i skręcone. Jak jest w rzeczywistości, nie wiem, nie rozpruwałem wiązki, nie próbowałem ekranować, bo jest do niej b. trudny dostęp, szczególnie w kabinie pod deską.

laisar - 2014-05-18, 11:31

rafal_rx napisał/a:
czy sterownik w wersjach dCi jest zamontowany w komorze silnika

Tak - we wszystkich daciach jest w tym samym miejscu, czyli tuż za akumulatorem.

laisar - 2014-05-18, 11:34

Nikita_Bennet napisał/a:
ma to sens?

MSZ - nie.

Nikita_Bennet napisał/a:
potem może być problem z ewentualnymi naprawami lakierniczymi jakby autko przyrdzewiało

Tylko jeśli korozja dotknie samego otworu i miejsca wokół niego.

Nikita_Bennet - 2014-05-18, 11:42

thx laisar,
Na dniach wiercę dziurę w dachu pandy i antena będzie na stałe bo mam dość zdejmowania jej jak autko zostawiam gdzieś na mieście (gość kradnąc ma magnetyczną podstawę i antenę).
Podobnie chce zrobić w loganie pick-up, dziurką przy trzecim świetle stopu, zdjęcie tapicerki i kabelek ląduje szybko i prosto przy konsoli z hamulcem ręcznym.
Pewny jesteś tego że wiercić mogę? W sumie zakładając w ASO ściany boczne paki wiercili i przykręcili te osłony/ściany boczny zwykłymi wkrętami.

laisar - 2014-05-18, 11:47

W sensie, że nie stracisz gwarancji na całe auto, ani antykorozyjnej, ani mechanicznej, a Renault/Dacia nie będzie ścigać Ciebie ani Twojej rodziny do siódmego pokolenia włącznie - pewny na 1000% (:
Nikita_Bennet - 2014-05-18, 13:17

właśnie ta gwarancja antykorozyjna mnie interesuje bo już w 2 miejscach likwidowali korozję e pick-upie.
Plan jest taki, że najpierw zdejmę tapicerkę i podsufitkę i obejrzę czy nie ma korozji, jak nie ma to wiertarka, potem trochę podkładu, uszczelka z kablem od anteny i będę zadowolony :))

laisar - 2014-05-18, 14:22

@Nikita_Bennet: A może udałoby się wejść po prostu jakoś obok trzeciego światła stopu?
Nikita_Bennet - 2014-05-18, 15:03

powinno być przejście na montaż dodatkowych halogenów na pałąku/siatce co jest z tyłu ale miejsca nie ma.
Myślę właśnie zdjąć tapicerkę/podsufitkę i się porozglądać, światło też wyjmę bo tam będą jakieś kable szły i może złapie się jakieś otwory ale wątpię bo otworów brak (zdejmowałem górne elementy).

laisar - 2014-05-18, 15:24

@Nikita_Bennet: Próbowałem właśnie znaleźć cokolwiek nt montażu tych lamp, ale nie udało mi się /:

Jest za to jeszcze jedna opcja: przebić się pod podłogę paki, a pod nią jest już gotowy przepust do kabiny.

(Ale i tak koło tego stopu byłoby chyba najwygodniej).

d3mol3k - 2014-05-22, 20:53

A ja tak to zrobiłem na razie prowizorycznie u siebie w służbowym dokkerze:


W planach było pchnięcie kabla po podsufitce i wyjście nim przy uchwycie półki nad przednią szybą. Na razie na planach się skończyło jak i podciągnięcie tam gniada zapalniczki. Zakłóca obecnie CB tylko silniczek wycieraczek przednich.

BigT - 2014-05-22, 21:22

Demontowałeś półkę, czy obyło się bez ?
d3mol3k - 2014-05-22, 21:37

Obyło się bez i było takie zamierzenie jednak jeśli będę chciał puścić kabel anteny po podsufitce będę musiał na chwilę wykręcić lewe mocowanie półki by przeciągnąć końcówke kabla przez otwór w tamtym miejscu.
Jak widzisz uchwyt (własnoręcznie dopasowany z płaskownika alu) zamocowany jest wkrętami z wiertełkiem na początku który posłużył do zrobienia otworów w żebrach półki.

Nie mm pomysłu na zmocowanie gruszki - chciałbym to zrobić na jakiejś gumce by dociągnąć ją do ust podczas rozmowy a po jej zakończeniu wracała by w okolice radyjka.

rafal_rx - 2014-05-22, 22:04

d3mol3k napisał/a:
Nie mm pomysłu na zmocowanie gruszki - chciałbym to zrobić na jakiejś gumce by dociągnąć ją do ust podczas rozmowy a po jej zakończeniu wracała by w okolice radyjka.

Były kiedyś takie na znanym polskim portalu aukcyjnym. Zwijacz ze sznurkiem, do którego końca przyczepiało się mikrofon. A zwijacz zaczepiało gdzieś wysoko, np. do lusterka wstecznego.

route2000 - 2014-05-22, 22:28

Kup zwijany smycz jaki używają właściciele psów... :mrgreen:
mekintosz - 2014-05-22, 22:34

http://allegro.pl/cbpawex...4193682858.html

plus jakiś kawałek blaszki by to zamocować niedaleko radia ...

BigT - 2014-05-22, 22:54

d3mol3k napisał/a:
Nie mm pomysłu na zmocowanie gruszki - chciałbym to zrobić na jakiejś gumce by dociągnąć ją do ust podczas rozmowy a po jej zakończeniu wracała by w okolice radyjka.
Jesteś pewien że latanie tego na boki i obijanie się nie będzie Cię wkurzać ?
Ja bym zrobił dwa uchwyty - jeden na brzegu półki żeby odkładać wygodnie, drugi w głebi, żeby odkładać tak by nie było widać radia.

rakso70 - 2014-05-23, 07:39

ajax napisał/a:
U mnie nie. Natomiast jak podgłośnię na max to troszkę słyszę wycieraczki


Identycznie jest u mnie (benzyna 1,6). Zastanawiam się, czy nie spróbować pociągnąć zasilania bezpośrednio od akumulatora, a przynajmniej sprawdzić czy to coś pomoże. Z doświadczenia wiem, że wszelakie filtry guzik dają.

route2000 - 2014-05-23, 09:10

Nie wiem czy tak to pomoże, bo cała instalacja jest podpięta do akumulatora. Trzeba spróbować podłączyć kondensator pod silnik wycieraczki. Wszelkie zasilacze impulsowe powodują zakłócenia CB np. zasilacz do GPS czy wideorejestratora (ale nie wszystkie zasilacze są impulsowe).
rakso70 - 2014-05-23, 10:44

route2000 napisał/a:
Nie wiem czy tak to pomoże, bo cała instalacja jest podpięta do akumulatora. Trzeba spróbować podłączyć kondensator pod silnik wycieraczki. Wszelkie zasilacze impulsowe powodują zakłócenia CB np. zasilacz do GPS czy wideorejestratora (ale nie wszystkie zasilacze są impulsowe).


Bywa, że to kabel, antena zbierają śmieci z "elektryki" auta. Kiedyś zamontowałem zestaw Uniden + AT- 71 na Peugeocie Partnerze 1,6 HDI. Antena była zamocowana na uchwycie, na tylnej klapie z prawej strony. Wszystko działało wyśmienicie. Auto zostało zniszczone. Przełożyłem zestaw do drugiego Peugeota (oba auta były nowe) i pojawiły się zakłócenia. Zmieniłem lokalizację anteny na stronę lewą klapy i tym samym pozbyłem się zakłóceń. Warto czasami odkręcić fider od radia i posłuchać co w trawie piszczy.

W Octavce (1,9 TDI), "siały" elektryczne szyby, ale ich używa się rzadziej niż wycieraczek:) i rolka od napędu klimy. Rolkę "obsikałem" jakimś do tego przeznaczonym specyfikiem i pomogło.

dida22 - 2014-09-13, 22:45
Temat postu: Cb Radio
Witam,
posiadam Dacie Dokker od Grudnia 2013 i chciałbym zakupić cb radio. Niestety nie mogę znaleźć niczego na temat cb radia w Dokkerze. Stąd pytanie, czy ktoś z Was, szczęśliwych posiadaczy Dacii Dokker lub innych modeli posiada cb radio?

Mam parę nurtujących pytań na które mam nadzieje, że będzie ktoś w stanie odpowiedzieć?

1. Jakie Cb radio i jaka antena dla Dacii Dokker?
2. Jak przebiega montaż cb radia w nowych samochodach? Czy musi się odbyć w serwisie? Czy przez cb radio nie stracę gwarancji?
3. Gdzie umieścić cb radio w dokkerze?
4. Jak umiejscowić antenę? (Zależało by mi na tym aby antena była łatwa do zdejmowana i nakładania o ile to możliwe, dokkera trzymam w garażu ok. 2,10 m wysokości bramy a wiadomo dokker do niskich nie należy. Głównie chodzi mi o użytkowanie cb radia na dłuższe trasy na co dzień nie jest one konieczne dlatego też, zależy mi na łatwym zdejmowaniu anteny tak aby nie zniszczyć jej ciągłym wjeżdżaniem i wyjeżdżaniem z garażu.)


Dodam też, że to będzie moje pierwsze cb radio.
Jeśli ktoś posiada cb radio w swojej Dacii prosił bym o zdjęcie radyjka i anteny, bardzo jestem ciekawy jak to wygląda u Was :)

Pozdrawiam

mekintosz - 2014-09-14, 00:14
Temat postu: Re: Cb Radio
1. Nie najtansze ;-) Większość od 300 - 350 zł w górę bedzie ok.

2. Nie stracisz, CB przykręcasz sobie gdzie chcesz, zaś zasilanie przez gniazdo zapalniczki.

3. Ja bym kombinował koło fotela lub pod pólką pod sufitem jeśli jest obecna.

4.Antena magnesowa, długość czym dłuższa tym lepsza ale optymalnie coś ok 1 mb wysokości. Np Sirio - firma.

Karenzo - 2014-09-14, 01:34

Ja mam cb prywatnie od 10 lat (a służbowo jeszcze dłużej ) i muszę powiedzieć że od 2 go już w ogóle nie używam jak jest yanosik.
Szczególnie że charakterystyka polskich dróg bardzo się zmieniała , teraz większość zagrożeń to fotoradary a przed tym kierowcy się nie ostrzegają bo jest tego za dużo .
Tak jak kiedyś się policja chowała po krzakach i tylko cb mogło przed nimi uratować tak teraz chowają fotoradar ale już mało widzę przypadków żeby "struże prawa " robili taką samowolkę z chowaniem się za zakrętami/znakami itp .

2 Lata temu dostałem dwie fotki z powrotu z nad morza mimo cb radia i przepisowej jazdy od tego czasu używam yanosika i fotoradary nie stanowią żadnego problemu .
Niestety w warszawie yanosika nie da się używać bo pajace oznaczają wszystko jako wypadki prace drogowe fotoradary jako policje itp wszystko po to aby mieć więcej gwiazdek pod nickiem :evil: Mam nadzieje że producent szybko coś z tym zrobi bo sukces tego systemu zniszczy go .


Do cb mam tylko sentyment że zawsze można było sobie pogadać w trasie ale już nie robię takich tras jak kiedyś że kilka tysięcy w tydzień teraz to ledwo 90 km tygodniowo a nawet rowerem mi sie zdarza jeździć jak ciepło jest :mrgreen:

jan ostrzyca - 2014-09-14, 06:48

Nie jest to wielka filozofia.
Używam Prezydenta i duże zadowolenie. Wybierz coś z ASC -automatyczna redukcja szumów. Antena 150 cm będzie idealna. Ze względu na wysokość Dokkera dobrze, żeby była łamana przy podstawie. Ja bym nie montował anteny na stałe, żadnego wiercenia blach, zaczepów etc. Magnesówka sprawdza się idealnie. Warto zadbać o foliową gumową podkładkę pod antenę, żeby nie niszczyć lakieru. Co do umieszczenia radia w środku idealna jest konsola środkowa, ale nie zawsze się uda...

Karenzo - 2014-09-14, 11:05

w konsoli to bym nie montował bo zniknie razem z boczną szybą .
dida22 - 2014-09-14, 12:12

mekintosz, jest półka pod sufitem tylko pytanie jak zamontować nie niszcząc półki?

Jeśli antena z podstawką magnetyczną to jest połączona kablem z cb radiem? Jesli tak to jak to wygląda z wyciągnięciem kabla? Przez szybę czy po prostu przez drzwi? Czy nie niszcząc kabla można bez problemu zamknąć drzwi lub okno mając wystawioną antenę? Słyszałem też, że najlepiej jest umiejscowić antenę z tyłu dachu dla lepszego sygnału. Jeśli to prawda to jak wtedy wygląda sprawa z kablem?

Jak najlepiej mocować radio nie wiercąc w plastikach? Są jakieś solidne taśmy dwustronne etc.?

Pozdrawiam

Karenzo - 2014-09-14, 12:22

Najmocniejsza jest tzw taśma piankowa , na to mocuje się plastiki/ osłony na karoserii .

Ja miałem takie rozwiązanie że antena była na magnesie ale kabel puszony przez uszczelkę dachem .
Ja podstawki nie zdejmowałem tylko odkręcałem samą antenę na motylku

mekintosz - 2014-09-14, 12:25

Proponuje taką podstawkę:

http://allegro.pl/uchwyt-...4591049347.html

http://allegro.pl/uchwyt-...4532433132.html

Musisz niestety przewiercić półkę. Radio można umieścić na górze półki, wtedy jak dobierzesz ładne łby śrub będzie ok. Można na rzepy -przykręcić tą podstawkę do jakiegoś prostokątnego elementu, na niego przykleić rzep. Tak doczepić do drugiej części rzepa przyklejonego do półki.


Sam przewód możesz spróbować przeciągnąć pod podsufitką, uchylając uszczelki drzwi by się tam dostać. Nie pamiętam jak jest w dokkerze. Sam przewód może być dociskany uszczelką drzwi podczas zamykania. Antenę faktycznie na końcu dachu.

Tu masz gotowe rozwiązanie, kolegi z forum chyba. Samodzielnie wyprodukował stosowną część mocującą ;-) Wyszło tak, że nie widać otworów z dołu pólki.

http://flickrhivemind.net/Tags/dokker/Timeline

wojciech_69 - 2014-09-15, 09:38

Kiedyś miałem CB "bezfirmowe" a anteną Wilson Little Will.
Przy zakupie w tamtym roku nowego Stepwaya zdecydowałem się na zakup nowego radia i anteny. Jako że nie chciałem w nowym aucie kręcić mocować radia itp. kupiłem:

- LAFAYETTE VENUS +

- PRESIDENT GEORGIA

http://allegro.pl/radio-c...4569307536.html

również od w/w sprzedawcy.!

Dzisiaj nie żałuję swojego wyboru ! Radio z anteną spokojnie ściąga ok 10 km! Antena zgrabna, krótka i wizualnie atrakcyjna i niema problemu przy wjeździe w parkingi podziemne...

Dodatkowo przy zakupie auta poprosiłem o gniazdo zapalniczki w bagażniku gdzie jest cała baza, a gruszka wisi pod podłokietnikiem (który również dokupiłem przy zakupie ;-) ), tym samym radia nie widać, nie kusi złodzieja i ma masę ustawień - z których chyba i tak nikt nie będzie w pełni korzystał :-D

A co lepsze (być może przypadek 1/1000000) jak zajechałem po zakupie na dostrajanie, gość powiedział że antena z cb jest tak zestrojone jakby ktoś już to wcześniej robił...

mekintosz - 2014-09-26, 20:34

Jakiś sukinsyn zaiwanił mi w nocy antenę CB z sandero. Upierdzielił kabel. Dobrze, że nie próbował włamać się za radiem. Muszę coś kupić krótszego niż metr, bym mógł spokojnie chować ją na noc na tylną półkę. Możecie z Waszych doświadczeń coś polecić do 100 cm na magnes ?
zdzisiu27 - 2014-09-26, 20:57

jak wytrzymasz 102cm to Sirio AS 100 - moim zdaniem bezkonkurencyjna.
mekintosz - 2014-09-26, 21:08

Być może przeżyje, poprzedni hustler też miał lekko ponad 100 cm...
wat - 2014-09-26, 23:15

nie żebym Cie straszył ale u mnie ostatnio żeby kolesiowi ukraść głosiki wybili tylną szybę,a po radio od pasażera, wiec może lepiej nie trzymaj anteny na widoku tylko wrzuć chociaż do bagażnika lub za fotel
mekintosz - 2014-09-27, 09:19

WAT, tym tropem idąc powinienem mieć garaż z wielkim psem w środku. W razie co mam AC na pojazd, tyle, że zewn. anteny na magnes już nie obowiązuje.
wat - 2014-09-27, 20:13

zawsze możesz mieć jednego psa w środku a drugiego przed samochodem ;)
mekintosz - 2014-10-01, 23:34

Co sądzicie o takiej:

CB PRESIDENT VIRGINIA

Mała, nieźle się komponuje z linia dachu, Zasieg od 2-5 km. Taki antymisiek. Na trasę bym kupił coś wyższego ;-)

http://allegro.pl/preside...4602066806.html




zdzisiu27 - 2014-10-02, 14:22

Równie dobrze możesz drut podłączyć :) to nie antena.
mekintosz - 2014-10-02, 18:11

Zdzisiu , jaką używasz antenkę ?
Ikarusiarz - 2014-10-03, 19:07

zdzisiu27 napisał/a:
Równie dobrze możesz drut podłączyć :) to nie antena.


A Ty jeździsz, czy Dacia to kabina radiooperatora?

Zeszłego lata szwagier jechał ze mną nad morze. Pożyczyłem CB od brata, króciutką antenę z marketu miałem w domy (wtyk na skrętkę, w paluchach rzeźbiony), wtyczkę od zapalniczki też na szybko stworzyłem.. Działało jak należy.

Co Wy robicie z tymi CB radiami? Do czego Wam to służy? Jak kupowałem do ciężarówki, to brałem najtańsze, gdzieś miałem nazwę anteny i też działało.

mekintosz - 2014-10-03, 20:13

Kupiłem okazyjnie Sirio AS-100. Mniej sieją w niej silniczki wycieraczek i spryskiwacza niż w tanim hustler IC-100. Jednak będę polował na President Virginia jako miejską alternatywę.


Cav - 2014-10-04, 07:48

Ikarusiarz napisał/a:
zdzisiu27 napisał/a:
Równie dobrze możesz drut podłączyć :) to nie antena.


A Ty jeździsz, czy Dacia to kabina radiooperatora?

Zeszłego lata szwagier jechał ze mną nad morze. Pożyczyłem CB od brata, króciutką antenę z marketu miałem w domy (wtyk na skrętkę, w paluchach rzeźbiony), wtyczkę od zapalniczki też na szybko stworzyłem.. Działało jak należy.

Co Wy robicie z tymi CB radiami? Do czego Wam to służy? Jak kupowałem do ciężarówki, to brałem najtańsze, gdzieś miałem nazwę anteny i też działało.


Też mnie tacy jak on bawią, to ludzie z gatunku tych od złoconych wtyczek w sprzęcie rtv.
Co z tego, że nawet krótki bacik w zupełności wystarcza, skoro "znafcy" będą się upierali że musi być 2,5 m.....

zdzisiu27 - 2014-10-04, 11:53

Santiago 1200.

Wszystko można kupić, najtańsze radio i najtańsza antena też działają, ale...
no właśnie, jest takie małe ale.
malutkie.
otóż jak kiedyś zasmakujesz lepszego radia i lepszej anteny, to nagle z szumu wyłania się obraz dobrej jakości głosu, dużego zasięgu, braku hałasu w samochodzie.
CB radio ma to do siebie, że jest to fala 11 metrów. Czyli BARDZO DŁUGA.
Po to wymyślono cewki i inne cuda, żeby dopasować trochę fizykę do możliwości na samochodach.
Im krótszy bacik, tym gorzej z odbiorem. Antena ćwierćfalowa (2,75 metra) byłaby w aucie ideałem. No ale się nie da...
Więc powstają różne wynalazki.

Zamontuj sobie kiedyś na samochodzie normalny uchwyt, dobrze uziemiony, do tego włóż takie Santiago 1200. A potem porównaj z magnesówką, np. popularnym Hustlerem.
To jest przepaść.
Oczywiście jak ktoś chce niewiele słyszeć i być słyszalnym niezbyt daleko, to wolna wola i wolne pieniądze.

Dla mnie minimum przyzwoitości to półtora metra bata na dachu i radio typu President Herbert a do tego przyzwoity mikrofon, typu Densei. To jest zestaw, który nie męczy ucha i daje dobre osiągi.

Cav - 2014-10-04, 12:36

zdzisiu27 napisał/a:
Santiago 1200.

Wszystko można kupić, najtańsze radio i najtańsza antena też działają, ale...
no właśnie, jest takie małe ale.
malutkie.
otóż jak kiedyś zasmakujesz lepszego radia i lepszej anteny, to nagle z szumu wyłania się obraz dobrej jakości głosu, dużego zasięgu


A po co Ci to?
Koniecznie musisz usłyszeć akurat z 10 km, że jeden tirowiec klnie na drugiego?

Ja na krótkiej antence pozwalającej na wjazd do garażu bez wyłażenia z auta, słyszę rozmowy z drugiej strony pół milionowego miasta, więc tak czy tak ZMNIEJSZAM zasięg.

mekintosz - 2014-10-04, 14:22

Cav napisał/a:


Ja na krótkiej antence pozwalającej na wjazd do garażu bez wyłażenia z auta, słyszę rozmowy z drugiej strony pół milionowego miasta, więc tak czy tak ZMNIEJSZAM zasięg.


Tylko czy osoba na drugim końcu miasta wielkości Poznania Cie usłyszy ? Czasem warto w zapasie mieć możliwość dwustronnej komunikacji na dystansie 4-6 km zamiast nasłuchu. Oczywiście każdy wybiera co dla niego jest najlepsze. Też dlatego planuje kupić krótszą antenkę do miasta zaś dłuższa 1 metrowa będzie na trasy.

zdzisiu27 - 2014-10-04, 17:01

Cav napisał/a:

Ja na krótkiej antence pozwalającej na wjazd do garażu bez wyłażenia z auta, słyszę rozmowy z drugiej strony pół milionowego miasta, więc tak czy tak ZMNIEJSZAM zasięg.


Słyszysz śmietnik a nie pół miasta.
Posłuchaj u kogoś dobrego radia na dobrej antenie to zrozumiesz o co chodzi.

Cav - 2014-10-04, 17:38

mekintosz napisał/a:
Cav napisał/a:


Ja na krótkiej antence pozwalającej na wjazd do garażu bez wyłażenia z auta, słyszę rozmowy z drugiej strony pół milionowego miasta, więc tak czy tak ZMNIEJSZAM zasięg.


Tylko czy osoba na drugim końcu miasta wielkości Poznania Cie usłyszy ? Czasem warto w zapasie mieć możliwość dwustronnej komunikacji na dystansie 4-6 km zamiast nasłuchu. Oczywiście każdy wybiera co dla niego jest najlepsze. Też dlatego planuje kupić krótszą antenkę do miasta zaś dłuższa 1 metrowa będzie na trasy.


W jakim celu miałaby mnie słyszeć osoba na drugim końcu Poznania?
Nawet bym nie chciał, bo i po co?

A na trasie - zazwyczaj wystarcza, dla 1% przypadków nie będę kupował dłuższej anteny, a już na pewno dziurawił samochodu.
Zwłaszcza że nie widzę in plus różnicy między 70 cm Lemmem, a 30 cm Titanium (czy jakoś tak).

Cav - 2014-10-04, 17:39

zdzisiu27 napisał/a:
Cav napisał/a:

Ja na krótkiej antence pozwalającej na wjazd do garażu bez wyłażenia z auta, słyszę rozmowy z drugiej strony pół milionowego miasta, więc tak czy tak ZMNIEJSZAM zasięg.


Słyszysz śmietnik a nie pół miasta.
Posłuchaj u kogoś dobrego radia na dobrej antenie to zrozumiesz o co chodzi.


Słuchałem u kuzyna w TIR-ze, podtrzymuję zdanie że nie mam takich potrzeb.
Nie bronię nikomu mieć, ani posiadać złotych cinch-y.

zdzisiu27 - 2014-10-05, 06:09

Proponuję, żebyś nie pisał o rzeczach, o których nie masz pojęcia, bo to już kolejny wątek, gdzie wprowadzasz ludzi w błąd.
Gdybyś uważał na lekcjach fizyki w szkole, to byś wiedział jak działa antena samochodowa do CB radia i nie pisał takich głupot, że nie ma różnicy czy ma się krótką antenę czy długą.

Wszystkie anteny fizycznie krótsze od 2,75 m mają zawsze zysk ujemny. Im antena na mobila jest dłuższa fizycznie tym jest lepsza. Nie ma anten krótkich i o dużym zysku. Zysku, rozumianym jako czułość odbioru i skuteczność nadawania.
Anteny krótsze niż 1 metr mają zasięg nadawania około 2 kilometrów w mieście, do 5 w terenie (rozumiane jako mobil2mobil). W dobie elektronicznego chińskiego śmietnika parametry takich anten są dodatkowo pogarszane kiepskim torem odbiorczym, brakiem filtrów, beznadziejną czułością i selektywnością w cb radiu.

Podsumowując

1 metr jak wspomniana wyżej Sirio A100 to absolutne minimum. Odbiór znacząco poprawi też mocowanie stałe na samochodzie, co pozwala uzyskać dobrą masę. Niekoniecznie trzeba coś wiercić, można dać uchwyt na klapę. Antena powinna być w całości NAD dachem. Najlepsze warunki dają anteny typu Santiago 1200.

Druga rzecz - jeśli CB radio ma być używane często, to lepiej zainwestować w markową antenę (np. Sirio, Sirtel), bo te anteny są zbudowane z dobrych materiałów i cewki w nich nie ulegną np. zawilgoceniu (co oznacza znaczący spadek osiągów.

Trzecia rzecz i ostatnia - jeśli dużo jeździsz i chcesz mieć dobrą jakość odbioru, to najlepsze są nieco bardziej rozbudowane radia, które charakteryzują się wysoką czułością i selektywnością (odpornością na skrośne, zakłócenia z innych kanałów), mają dobrej jakości tor odbiorczy z filtrami. Ideałem dla mnie osobiście jest pierwszy model President Herbert. Bardzo przyjemny dźwięk i świetna jakość nasłuchu. Funkcja bardzo przydatna w samochodzie to ASC (auto squelch).

Tyle w temacie.

mekintosz - 2014-10-05, 10:47

Zdzisiu , nie przekonasz Cava. Jak jemu pasuje krótka antenka to jego sprawa. Na szczęście do nasłuchu z faktycznie wystarcza. Tylko kolega Cav ma specyficznie irytujący sposób argumentowania swoich racji.
Cav - 2014-10-05, 11:30

zdzisiu27 napisał/a:
Proponuję, żebyś nie pisał o rzeczach, o których nie masz pojęcia, bo to już kolejny wątek, gdzie wprowadzasz ludzi w błąd.
Gdybyś uważał na lekcjach fizyki w szkole, to byś wiedział jak działa antena samochodowa do CB radia i nie pisał takich głupot, że nie ma różnicy czy ma się krótką antenę czy długą.


Gdybyś czytał na co odpowiadasz, to nie wypisywałbyś takich głupot.
Przeczytaj czy ja gdzieś napisałem, że dłuższa antena nie robi różnicy.

Jak nie znajdziesz to odszczekaj swoje pyskówki, o ile masz tyle cywilnej odwagi.
A jak nie - to wypisuj swoje kłamliwe wypociny bez ładu i składu dalej sobie sam - PLONK WARNING

HINT: napisałem TYLKO że nie widzę różnicy między dwoma KONKRETNYMI posiadanymi przeze mnie antenami, obydwie są na magnesie, z tym samym radiem i samochodem.
A wręcz zaryzykowałbym twierdzenie, że teoretycznie gorsza i krótsza antena pracuje mi lepiej.

Marek1603 - 2014-10-06, 05:04

Koledzy proszę o powstrzymanie się od komentarzy, bo znowu będę musiał sprzątać.
Ikarusiarz - 2014-10-06, 18:36

Dlatego zadałem pytanie: Co Wy z tym robicie. Normalnemu użytkownikowi potrzeba jest dowiedzieć się, czy droga przejezdna, czy suszą (ja przestrzegam przepisów, ale czasem się gubię w gąszczu znaków). Jak jeździłem na TIR-ach to pogadałem czasem z kolegą, który trzymał się 500 metrów ode mnie. Do tego potrzeba jest kawał anteny i jakieś tam radio. To wystarczy.
mekintosz - 2014-10-06, 21:40

Czasem warto zapytać o drogę, knajpę, ciekawe miejsca poza terenem zabudowanym. CB to nie tylko antymisiek ;-) Wtedy większy zasięg nadawania/odbioru się przydaje.

Z nowo nabytą antenką wymyśliłem, że antena będzie stała na środku dachu, tuż przed belką bagażnika. Na wszelki wypadak, jakby się pochyliła to nie wywróci się. Przewód zamierzam ukryć/osłonić peszlem, i przymocować go "trytytkami" do belki bagażnika. Tam zostanie podstawa magnesowa z nakrętką. Sam bat będę zdejmować.




zdzisiu27 - 2014-10-06, 21:55

dobra lokalizacja na antenę.
mekintosz - 2014-10-08, 22:05

Zainwestowałem w reflektometr do strojenia anten cb. Jakby ktoś z Wawy potrzebował zestroić swoją antenę z samochodem służę pomocą.



Ponadto drogą kupna na allegro nabyłem niewielką antenkę do miasta SIRIO MICRO 30 MAG



Cav będzie ze mnie dumny ;-)

Mona77 - 2017-03-28, 11:08
Temat postu: CB Radio
Chciałabym prosić osoby korzystające z CB radia o uwagi na temat użytkowania tego typu sprzętu we wszystkich modelach Dacii. Ja co prawda planuje dopiero zakup Dustera z silnikiem Diesla ale jestem już prawie pewna zakupu więc najbardziej mi zależy na informacjach na temat CB właśnie od osób posiadających ten model (PH2). Takiego tematu nie znalazłam a myślę, że wiele osób będzie zainteresowanych uzyskaniem podobnych informacji. Do brzegu - proszę o informacje o sposobie montażu anteny (magnes, uchwyt (klapa,reling) a może dziura), modelu anteny, sposobie i miejscu montażu radia, sposobie zasilania (zapalniczka, akumulator), rodzaju (modelu) radia. Najważniejsze - czy występują zakłócenia (od silnika lub innych zakłócaczy) i jakie są ogólne wrażenia z użytkowania, problemy, uzyskiwane zasięgi łączności itp. Zdjęcia mile widziane. Pozdrawiam, Mońka
paul7 - 2017-03-28, 12:01

Mona77 parę uwag; antena im dłuższa tym lepszy zasięg. Najwygodniejsze anteny są "łamane". Jeśli parkujesz na dworze, to może być na magnes /pod nim oczywiście specjalna ochronna naklejka/. W garażu , antena musi być albo krótka, łamana, bądź na specjalnym uchwycie mocującym do klapy bagażnika obniżającym punkt wsparcia. Dacia odradza wiercenia dziur! Najlepiej wszystko dobierać u montażysty bezpośrednio, bo tam człowiek odpowiednio wystroi antenę, a nie robić na łapu capu. CB mają filtry na zasilaniu, więc nie zakłócają.
Mona77 - 2017-03-28, 14:49

paul7 dziękuję za tych kilka uwag ;-) Ogólne zasady działania CB znam, bo korzystam od.. paru lat ;-) Chodziło mi o konkretne realizacje instalacji i osiągnięte efekty. I zakłócenia - może nieprecyzyjnie piszę - chodziło mi o to, czy w CB nie ma zakłóceń.
majkel - 2017-03-28, 14:53

Ja mam zamontowane koło prawej nogi na tunelu środkowym najmniejsze CB radio na rynku, gruszka wisi tuż obok. Miejsca jest wystarczająco dużo, a zasilanie z gniazda zapalniczki - zero zakłóceń. :-)
CB radio nazywa się CRT One, a zdjęcie poniżej.

Marek1603 - 2017-03-28, 19:16

W Lodgy mam zamontowane tak
Żywiec - 2017-03-28, 19:36

A w mojej Draculi zakłócenia powstają od działających wycieraczek, jak wycieraczka się uruchamia to CB zaczyna piszczeć.
Marek1603 - 2017-03-28, 19:42

Pomaga drugi filtr na zasilaniu. Ja mam dodatkowo wymieniony koncentryk do anteny na H155 od sieci Wi-Fi, a radio ma dodatkowy filtr zakłóceń na potencjometrze tzw Squelch. Pomaga na piszczące radyjnka.

http://www.lechpol.eu/sit...ual-urz0243.pdf
Sirio ML145 (magnes) ale bacik wymieniony na 195 bo się nie dało dobrze zestroić.

Mona77 - 2017-03-28, 21:14

Dziękuję za odpowiedzi - o to chodziło. Kilka pytań:
majkel też się zastanawiam nad tym radiem w wersji MK3 - wielkość super i dobre opinie. Napisz jeszcze czy "zero zakłóceń" masz na rozkręconym radiu i jaką masz antenę - montaż itp.
Marek1603 Sunker Elite Five - to klon bardzo ciekawego radia - napisz jak to się spisuje - bardziej jak oryginał czy bardziej jak Sunker? Nie miałam tego radia w rękach a jestem bardzo ciekawa jakości tego CB. Uwagi o antenie mile widziane.
Żywiec ale jakie masz radio? Jak podłączone pod zasilanie i co z anteną? Na rozkręconym radiu wtrysków nie słychać?
Pozdrawiam

Żywiec - 2017-03-28, 22:28

Mona77 napisał/a:
Żywiec ale jakie masz radio? Jak podłączone pod zasilanie i co z anteną? Na rozkręconym radiu wtrysków nie słychać?

Pozdrawiam


Radyjko mam Intek M-150 Plus, antenka Lemm 120 cm na magnesie, podłączenie "wtyczką do gniazda". Antenki używam tylko jak jeżdżę w terenie w kilka samochodów, wiec nie montuję CB na stałe, "wciskam"go pomiędzy fotel pasażera a środkowy tunel na co dzień używam Yanosika :). W innych samochodach podczas użytkowania Intek'a nie było zakłóceń, "piszczenie" tylko w Draculi się pojawia. Wtrysków nie słyszę tylko pisk podczas pracy wycieraczek.

Marek1603 - 2017-03-29, 05:02

Wcześniej, przez 7 lat miałem elite II i byłem zadowolony zwłaszcza z filtrów przeciwzakłóceniowych, a że zmieniałem auto i właśnie wypuścili piątkę to się zdecydowałem. Fajną rzeczą jest możliwość zmiany koloru podświetlania wyświetlacza, pasmo EU i PL oraz tzw. szybka 19-tka.
Nie miałem do czynienia z oryginałem więc nie mogę się wypowiedzieć ale jest warte wydanych na niego pieniędzy. Aktualnie ma trzy lata i zero problemów.

askr_poz - 2019-09-10, 12:50
Temat postu: Duster 2 2019 - montaż CB radia
Koledzy, szukam pomysłu na umiejscowienie radia CB w DD2.

Moje pomysły - pod podłokietnikiem - zakrywa jeden z 2 uchwytów na kubki w aucie.
Na tunelu, po stronie pasażera - albo blokuje przesuwania fotela do przodu, albo jest daleko od kierowcy i trzeba by wiercić w błyszczącym (wygląda na kruchy) plastiku.
Pod kierownicą - ryzyko rozwalenia kolan kierowcy w razie wypadku.

Czy ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł?

kisu - 2019-09-11, 12:40

ja mam radio zamontowane na tunelu obok pasażera - w DD I też tam miałem - z racji, że to duże radyjko Yosan Turbo to raczej nie da się go gdzieś upchać - dla mnie to optymalne rozwiązanie - zmiana kanałów i ASQ jest w gruszce więc z obsługą nie ma problemu - wyświetlacz widoczny - jeśli chodzi o fotel pasażera to faktycznie aby całkiem go dosunąć trzeba zdemontować radio co zajmuje minutę - a pozatym jeszcze nie miałem takiej potrzeby
steiner - 2019-09-11, 13:13

a nie najlepiej byloby w tym panelu z gniazdem zapalniczki - wyciagnij go - jest na wcisk tylko - sprawdz czy miejsca dosyc, ew podocinac niepotrzebne plastiki - nawet zasilanie mozna by pociagnac niewidocznie od spodu panelu.
askr_poz - 2019-09-12, 07:13

kisu napisał/a:
ja mam radio zamontowane na tunelu obok pasażera - w DD I też tam miałem - z racji, że to duże radyjko Yosan Turbo to raczej nie da się go gdzieś upchać - dla mnie to optymalne rozwiązanie - zmiana kanałów i ASQ jest w gruszce więc z obsługą nie ma problemu - wyświetlacz widoczny - jeśli chodzi o fotel pasażera to faktycznie aby całkiem go dosunąć trzeba zdemontować radio co zajmuje minutę - a pozatym jeszcze nie miałem takiej potrzeby


Nie popękał Tobie ten plastik?
Tego się obawiałem, ale jak daje radę to chyba zamontuję tak samo jak Ty masz.

steiner napisał/a:
a nie najlepiej byloby w tym panelu z gniazdem zapalniczki - wyciagnij go - jest na wcisk tylko - sprawdz czy miejsca dosyc, ew podocinac niepotrzebne plastiki - nawet zasilanie mozna by pociagnac niewidocznie od spodu panelu.


Za tą pokrywką jest jakieś wzmocnienie - rzuć okiem na kartę ratowniczą od DD2:
https://www.dacia.de/cont..._04_2018_DE.pdf

askr_poz - 2019-09-12, 07:15

== do usunięcia ==
kisu - 2019-09-12, 13:23

askr_poz napisał/a:
Nie popękał Tobie ten plastik?
Tego się obawiałem, ale jak daje radę to chyba zamontuję tak samo jak Ty masz


plastik jest cały - nic nie popękało - zrobiłem 2 małe otwory wirtłem małej średnicy - a następnie dwa krótkie wkręty z dużym gwintem (chyba od jakiś mebli miałem te wkręty - mają głęboki gwint)

steiner napisał/a:
a nie najlepiej byloby w tym panelu z gniazdem zapalniczki - wyciagnij go - jest na wcisk tylko - sprawdz czy miejsca dosyc, ew podocinac niepotrzebne plastiki


to duże radio - może jakiegoś małego Presidenta można by tam wcisnąć - ale z Yosanem nawet nie próbowałem

greg1367 - 2019-11-26, 16:53

Duster 2 montaż cb bez wiercenia z lewej strony obok dźwigni otwierania klapy silnika, gotowe uchwyty tylko dokręcić :-) Radyjko dobrze widać z miejsca kierowcy.
paul7 - 2019-11-28, 09:39

Ja mam malutkie CB podobnie jak kisu , ale z lewej strony. Nie zawadza, patrzeć też nie trzeba, bo sterowanie jest z gruszki. Greg1367 wydaje się, że to miejsce po lewej może narazić nogę na kontuzję. po to fabryka nic tam nie umieszcza. Ale to twoja noga.
Belphegor - 2019-11-28, 17:25

Faktycznie są tam uchwyty. :shock:

greg1367 - a gdzie podziałeś swoją hmm.... gruchę? :mrgreen:

greg1367 - 2019-11-28, 19:06

Własnie do czego one są ? A może przewidziane do montażu cb radia :?:
Belphegor - 2019-11-28, 23:02

Na takie właśnie wyglądają.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group