DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Zakup LapuTopu - proszę o opinie

limo - 2012-02-22, 20:54
Temat postu: Zakup LapuTopu - proszę o opinie
mam zamiar kupić takiego oto lapka:

http://www.x-kom.pl/p/728...-rw-7hp64.html#

Na co dzień w gabinecie pracuje przy komputerze "all in one" z dużym dotykowym wyświetlaczem, w ogóle wodotryski. Jestem bardzo zadowolony, MSI to dla mnie synonim wysokiej jakości za uczciwe pieniądze. Niemniej proszę bardziej obytych w temacie o ewentualne propozycje lap topów innych marek w segmencie cenowym do 2,5 kzł i podobnych parametrach. Komp taki ma służyć do pracy i internetu, raz na kwartał jaki film. W gry nie gram chyba że w gta 1 po sieci ale to już lata całe nie miało miejsca (nie ma z kim a szkoda bo pyszna zabawa)

Z góry dzięki za pomoc :!:

Ammianus - 2012-02-22, 21:21

Jeżeli potrzebny Ci laptop do internetów i pisania maili, to możesz zrezygnować z oddzielnej karty graficznej na rzecz zintegrowanej.
Polecam też matową matrycę - błyszcząca służy jako lusterko nie tylko w słoneczne dni.

8GB ramu dzisiaj to dużo - z 4GB trudno zajechać system Windows7 samym pakietem Office czy przeglądarką - lepiej zostawić sobie jeden slot wolny na przyszłą ewentualną rozbudowę.

Miałem też okazję użytkować 15" komputer z klawiaturą numeryczną - nie jestem drobną osobą- ale mobilność takiego sprzętu poddaję w wątpliwość do dziś.

Karenzo - 2012-02-22, 21:30

Ja bym ci polecił coś lepszego za te pieniądze
http://allegro.pl/asus-k5...2104171549.html
takie same parametry ale karta graficzna to niebo a ziemia (tutaj lepsza )
procek 2 rdzenie
http://allegro.pl/asus-x5...2098110362.html
drożej
więcej pamięci (750 GB)
lepszy procesor(4 rdzenie , 8 wątków)

ja bym dołożył

bebe - 2012-02-22, 21:33

Parę miesięcy temu kupiłem netbóczka MSI. Nie polecam MSI. :|
TD Pedro - 2012-02-23, 08:56

dwa tygodnie temu kupiłem takie coś:
http://www.x-kom.pl/p/733...6630-srebr.html
niestety od tamtej pory podrożał :-(
ale gdybyś zdecydował się parę grosików dołożyć to polecam...
ekran co prawda 14" ale jest to praktycznie niezauważalnie mniej niż w tym do którego się przymierzałeś ale dostajesz m.in system na płytce, gwarancję na trzy lata, szybszy dysk (7200 obr), chipset HM67, matową matrycę... i wiele innych... póki co sprzęcik miodzio... :lol:

limo - 2012-02-23, 09:20

masakra z tymi cenami. Kupiłem w 2 tyg temu podobny ten sam MSI dla znajomej tylko z mniejszą ilością ramu od tamej pory podrożał o 150 zł :-|

bebe, kudż ju eksplejn czemu Ci nie przypasował?
Już prawie 2 lata codziennie pracuje na tym AllInOne i jest rewelka, kilka dni też się bawiłem tabletem z win7 i także rewelka, dlatego się troche upieram przy marce :-P

czaju - 2012-02-23, 09:32

Cytat:
8GB ramu dzisiaj to dużo - z 4GB trudno zajechać system Windows7

tu się nie zgodzę - może na dzisiaj "wystarczające" jest 4GB RAM, ale jutro może się okazać że jedziesz po partycji/pliku wymiany

co do matrycy - jak najbardziej, tutaj zgadzam się że dobrze dołożyć do matu, bo nie po to masz laptopa żeby siedzieć w ciemnym pomieszczeniu ;)

MSI... skoro nie po to masz laptopa żeby siedzieć w ciemnym pomieszczeniu to... chyba nie chcesz gubić części w parku :D. Wiem że to trochę stereotypowe (jak w przypadku Dacii), ale są laptopy (moje Lenovo <3) które od kilku upadków jedynie spowodowało nieprzewidywalną pracę dysku (to wsadziłem 120GB SSD na przyszłość), a widziałem nie raz że laptop i bez przygód zaczynał głupieć (np. taśmy matrycy w ASUSach etc.)

co do karty graficznej tutaj również się nie zgodzę - w dobie zbliżającego się wielkimi krokami HTML5, a co za tym idzie pewnie miliona wodotrysków może się przydać. Co więcej pamięć operacyjna w kartach jest szybsza i coraz popularniejsze jest wykorzystywanie jej np. w przeglądarkach www (mimo że niby wiele tutaj nie potrzeba).

Anyway nie są to jakieś rady krytyczne. Ale prawda jest taka że zwykle z takim laptopem z wypasionymi parametrami za niedużą cenę, jak i tylko za niedużą cenę, po 1.5-2lat nie chce się dalej pracować [bo bateria się sypie, bo się grzeje etc]. Ja mam Lenovo Y650 które co prawda kosztowało krocie, ale trzeci rok już się zaczął a ja nie mam kompleksów że gdzieś czegoś brakuje, mimo że laptop jeździ codziennie 140km w bagażniku, jest włączany bezpośrednio po wejściu do budynku, czasami przypadkiem wrócił włączony w bagażniku...

Ale zrobiłem się wybredny i coraz rzadziej decyduję się na zakup czegokolwiek bez dotknięcia i szybkiej oceny jakości wykonania (kilka lat temu jakoś bardziej ufałem katalogom)

bebe - 2012-02-23, 13:39

limo napisał/a:
bebe, kudż ju eksplejn czemu Ci nie przypasował?

Po pierwsze - jakość wykonania nie porywa, w szczególności - klawiatura mogłaby być wykonana lepiej. Obudowa i pokrywa klawiatury są miękkie, klawisze trochę się przechylają. Generalnie - na zdjęciach wygląda dużo lepiej. :) Do tego ekran odchyla się IMHO za mało, ale to ostatnio częsta przypadłość u wielu producentów.

Po drugie - tragiczne jest połączenie MSI i AMD - z jednej strony AMD wypuszcza sterowniki do niewiadomo czego, właścicieli laptopów odsyłając do producentów, z drugiej - MSI wypuściło sterowniki raz, 150 lat temu przy premierze modelu i od tamtej pory ma zasadniczo gdzieś. Do tego reszta osprzętu to typowa zbieranina Realteka i innych chińskich wynalazków, dzięki czemu sterowniki są tym bardziej stare i niedziałające (np. do touchpada).

Po trzecie - MSI oficjalnie nie wspiera Linuksa. Niby o tym wiedziałem, ale wcześniej wyczytałem w internetach, że ten model akurat działa pięknie. Niestety, w międzyczasie MSI zmieniło specyfikację chipsetu i karty graficznej nie zmieniając oznaczenia modelu, dzięki czemu mój egzemplarz pod linuksem działał tragicznie. Niby moja wina, że nie sprawdziłem, ale, jak to mówią, niesmak pozostał. :]

Po paru miesiącach walki z linuksami postawiłem Windows 8 Developer Preview i działa to nawet fajnie (z wyjątkiem touchpada i starożytnych sterowników do karty graficznej, ale i tak nie gram), ale szału nie ma, Developer Preview/Beta kiedyś się skończą, a wydawać znowu trzech stów na Windowsa nie mam ochoty.

Aha, konkretnie to jest MSI Wind U270 (E-450), 4 GB RAM, oryginalnie był z dyskiem 500 GB, ale włożyłem SSD 64 GB z poprzedniego komputera. Wydajnościowo jest nieźle, pod linuksem (Ubuntu 11.10) było gorzej.

matucha - 2012-02-23, 19:54

A ja mam 8-letniego IBM-a. Kupiłem go 6 lat temu. 14,3". Obecnie taki sprzęt kosztuje 300-400zł. Do pracy i internetu mi nadal wystarcza, przeżył upadek z 1-go piętra i jeszcze nigdy się nie popsuł. Jak widzę, ile moi znajomi mają problemów z nowymi laptopami, to mi się odechciewa :-P Jedynie bateria już kiepska, bo trzyma tylko koło godziny.
mrówa - 2012-02-24, 07:46

matucha napisał/a:
przeżył upadek z 1-go piętra

Chciał popełnić samobójstwo :?:

stempik - 2012-02-24, 13:45

limo napisał/a:
Chciał popełnić samobójstwo

Na eutanazję, jak widać nie ma co liczyć więc go nawet rozumiem. :mrgreen:

A wracając. Entuzjastom msi nigdy nie byłem ale:
- wygląda ładnie
- i5 choć ten i5-2410M to tak jak i3-2100
- za to 8GB ramu, a to wcale nie za dużo
- cena nie przewraca więc za trzy lata będzie można sobie kupić natępny
- klawiatura numeryczna :-D
Trzeba jednak mieć świadomość że okazji na ogół nie ma. Więc za mniejsze pieniążki zawsze dostajemy coś gorszego.

bebe napisał/a:
Obudowa i pokrywa klawiatury są miękkie,

No i to mogą być te oszczędności, może jeszcze gorsza bateria i już jest lepsza cena.

bebe napisał/a:
Aha, konkretnie to jest MSI Wind U270 (E-450)

E-450, le fuj. To żółw po prostu.

bebe - 2012-02-24, 14:45

stempik napisał/a:
bebe napisał/a:
Aha, konkretnie to jest MSI Wind U270 (E-450)

E-450, le fuj. To żółw po prostu.

Zdefiniuj "żółw". :) Do siedzenia na forum i fejsie wystarcza w zupełności, a do tego go właśnie kupiłem. :] Jeśli chodzi o działanie samego systemu, to jestem mile zaskoczony - jak na Windowsa, działa całkiem szybko, na baterii wytrzymuje spokojnie ponad 4 godziny, suspend i hibernacja działają idealnie. Najbardziej mnie zaskoczył czas budzenia się Windowsa 8 z suspendu - od wciśnięcia guzika do ekranu logowania poniżej sekundy. :)

Co do RAMu - dla Windowsa 7 polecam 8 GB i dysk SSD. :) Miałem taki zestaw w poprzednim komputerze i za prawdę powiadam - działało to całkiem szybko.

stempik - 2012-02-25, 18:57

bebe napisał/a:
Zdefiniuj "żółw". :)

Dwa lata temu dałem się nabrać na atoma, bo taki ... ech same zalety.
I od tedo czasu już nigdy więcej.
Zdaję sobie sprawę że e450 jest dwa razy szybszy od atoma 230 ale to i tak trzy razy gorzej od najsłabszego obecnie celerona.


A wracajęc do tematu znalazłem dziś coś takiego.
http://okazje.allegro.pl/...ce=dynamicdeals

bebe - 2012-02-25, 21:39

stempik napisał/a:
Zdaję sobie sprawę że e450 jest dwa razy szybszy od atoma 230 ale to i tak trzy razy gorzej od najsłabszego obecnie celerona.

Ale do czego w dzisiejszych czasach potrzebna laptopowi szybkość? :) Renderujesz coś? Filmy lepisz? Ufoków/genomu szukasz? Poza niektórymi grami (Battlefield i podobne, liczące dużo trajektorii itp.) szybkość procesora/szyny jest Ci doskonale zbędna. Grafikę obrabia karta graficzna. Dźwięk liczy karta dźwiękowa. Kijowo napisany soft w javie zżera pamięć. Po zżarciu pamięci dane swapuje dysk. Ale procesor? Co on miałby dokładnie robić? :)

A, ze śmiesznych rzeczy - jeden z moich domowych serwerów hula na atomie. :) Stoi na nim software'owy RAID, udziały, poczta, wuwu, mysql i za prawdę powiadam, CPU to ostatnia rzecz, jaka mu się może skończyć. :]

stempik - 2012-02-25, 23:01

bebe napisał/a:
Ale do czego w dzisiejszych czasach...

Mam program który dopasowuje dane operując na tablicach o wielkości ponad 30 Gb. Mam też ponad 40000 zdjęć. Nieposortowanych więc jak próbuję coś odszukać ....


Więc gdyby tem miał ekran 4:3 i 14 cali dla mnie byłby super.
http://allegro.pl/show_it..._offer_id=14182

TD Pedro - 2012-02-26, 10:26

@limo
może coś z niższej półki cenowej, parametrami odpowiadający (chyba) Twoim oczekiwaniom, vide:
http://www2.mediamarkt.pl...n5050,id-277303
sprawdź, może to jest to...

Cendra - 2013-02-14, 11:33

Odgrzewam kotleta, czy ten laptop to niezła opcja w cenie do 1500zł? Ja się już kompletnie nie orientuję, więc może ktoś lepiej zorientowany mi podpowie? :-) . Przesiąde się z Acera który ma 3 GB RAMu, karte graficzną zintegrowaną i 320 GB HDD. Szukam czegoś do domu, głównie net, czasem jakaś mało wymagająca gra (typu football manager).
KLIK

DrOzda - 2013-02-14, 12:22

Do domu może być. Mobilnie to kiepsko bo procesor bez zaawansowanych opcji oszczędzania energii. Mniej wymagające gry będą chodzić przyzwoicie na średnich detalach. Tyle że za taką cenę można znaleźć wersje G580 z Windowsem i Office Starterem na pokładzie.
Cendra - 2013-02-14, 13:00

Gdzie? :-)
Ewentualnie ile taniej mozna znaleźć bez Windows-a i Office-a?
A może jakąś lepszą konfiguarcje znajdę do 1500zł? Ogólnie podoba mi sie to, że ma 6 GB RAMu, dedykowaną kartę i pojemny dysk. Obecnie mam kartę zintegrowaną i mi to trochę przeszkadza.

yadoctor - 2013-02-14, 19:07

Tzn wiesz, jest pytanie do czego Ci laptop. Opisu mniej więcej co będziesz nim robił. To jak z samochodami, za podobną cenę jeden weźmie lodgy a drugi dustera, bo do czego innego im one służą.
Piotr_K - 2013-02-14, 21:49

a tę ofertę przejrzałeś?

http://www.skapiec.pl/sit...5626_techniczne

Cendra - 2013-02-14, 23:38

yadoctor napisał/a:
Tzn wiesz, jest pytanie do czego Ci laptop. Opisu mniej więcej co będziesz nim robił. To jak z samochodami, za podobną cenę jeden weźmie lodgy a drugi dustera, bo do czego innego im one służą.


Szukam czegoś do domu, głównie net, czasem jakaś mało wymagająca gra (typu football manager). Muzyka i filmy z youtube :) Mam okazje pozbyć się obecnego laptopa, a jak już zmieniać to na coś lepszego (mam Acera Aspire 5742Z, 3gb ram, 320gb dysk, karta zintegrowana intel hd graphics).

Piotr_K, ten kosztuje 2500zł? To o tysiaka za dużo :) Poza tym, nic ciekawego tam nie widzę (parametry).

Piotr_K - 2013-02-14, 23:44

Cendra napisał/a:
yadoctor napisał/a:
Tzn wiesz, jest pytanie do czego Ci laptop. Opisu mniej więcej co będziesz nim robił. To jak z samochodami, za podobną cenę jeden weźmie lodgy a drugi dustera, bo do czego innego im one służą.


Szukam czegoś do domu, głównie net, czasem jakaś mało wymagająca gra (typu football manager). Muzyka i filmy z youtube :) Mam okazje pozbyć się obecnego laptopa, a jak już zmieniać to na coś lepszego (mam Acera Aspire 5742Z, 3gb ram, 320gb dysk, karta zintegrowana intel hd graphics).

Piotr_K, ten kosztuje 2500zł? To o tysiaka za dużo :) Poza tym, nic ciekawego tam nie widzę (parametry).


Ten twój też tyle kosztuje ...2499 zł
Toshiba by mi odpowiadał do domu. Solidny, trwały i bezawaryjny do bólu..;)

Cendra - 2013-02-15, 00:00

Chyba źle patrzysz? :-)
Kosztuje 1499zl http://allegro.pl/laptop-...2997066462.html

Piotr_K - 2013-02-15, 00:05

Cendra napisał/a:
Chyba źle patrzysz? :-)
Kosztuje 1499zl http://allegro.pl/laptop-...2997066462.html


Odnosiłem się do linku limo z 1 postu, sorry

yadoctor - 2013-02-15, 00:15

A może http://www.x-kom.pl/p/123...hp64-torba.html ?
Na dobrą sprawę twoja propozycja nie jest zła, ale płacisz w niej za coś, co zdecydowanie nie będzie Ci potrzebne, czyli 6GB RAM. W obecnych czasach do multimediów starczy Ci 3-4GB.

chriskb - 2013-02-15, 06:04

Jeżeli mogę coś doradzić to procesory AMD nie są mistrzami wydajności. Z dwóch cytowanych w ostatnich postach Lenowa ma znacznie lepsze parametry niż HP.
Dyziek - 2013-02-15, 07:39

bebe, choc od Twojej wypowiedzi minelo juz mnostwo czasu, to do niej nawiaze.

Sam siedze na Mint, a wiec krewniaku Ubuntu.
Jesli jednak masz z nim problem, to sprawdz prosze 2 inne naprawde dobre distro: PCLOS (PC Linux OS ; kombajn podobny do Mint, bdb obsluga sprzetu) lub malenki Puppy Linux (nie bylo lapa, ktorego bym na nim nie odpalil, nie wymaga doglebnego grzebania w konfigu)

Piotr_K - 2013-02-15, 09:20

Aparaty fotograficzne cyfrowe posiada już chyba każdy, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że pstryk - to połowa pracy nad zdjęciem, druga połowa to prawidłowa ocena zdjęcia, jego kolorystyki i innych parametrów, aby to co widać na ekranie przełozyło się na papierową odbitkę.
Na dziś dzień zadanie to spełniają poprawnie notebooki Apple i Sony
Od Sony dodatkowo w gratisie wywoływarka RAW - Adobe Photoshop Ligtroom i program do obróbki - Adobe Photoshop Elements. Normalnie dość sporo kosztują.

http://www.fotomaniak.pl/...dla-fotografow/

Dyziek - 2013-02-15, 13:44

Obecnie Vaio to nie to samo, co bylo dawniej.
Zony ma 3 juz 3,5 roku. Praktycznie desktop replacement.
Wszystkie porty po prawej stronie przerywaja. Idzie do serwisu.

Tak, wiem, takie sa moje doswiadczenia, a nie X userow.

jjmalin - 2013-02-16, 12:40

zerknij na ofertę Lenovo. Mam model G560 i jest ok. ponad 2.5 roku zero problemów. Inne modele też są dobre
Kratylos - 2013-02-16, 13:52


Cendra - 2013-02-16, 18:19

jjmalin napisał/a:
zerknij na ofertę Lenovo. Mam model G560 i jest ok. ponad 2.5 roku zero problemów. Inne modele też są dobre


Już dwa razy pisałem, że interesuje mnie ten model: http://allegro.pl/laptop-...2997066462.html

:-P

Cendra - 2013-02-17, 20:43

A może jednak ten...?
Lenovo 8 GB RAMu i przesyłka gratis jak zapłacę z góry, chyba warto?

yadoctor - 2013-02-17, 23:37

Nie warto, dopłacasz za kolejne 2GB ramu, mimo że już masz go w brud (6 giga to aż nadto). Jak już chcesz naginać budżet, to znajdź lepiej coś lepszego niż GT 610M ;-)

Edit- na przykład http://allegro.pl/laptop-...3029491442.html
albo http://allegro.pl/hp-pavi...3019784870.html
albo http://allegro.pl/laptop-...3029086370.html

Cendra - 2013-02-17, 23:39

chętnie rozważę lepszą konfiguarcję, której niestety nie potrafię sam wyszukać :)
bebe - 2013-02-18, 11:53

Dyziek napisał/a:
bebe, choc od Twojej wypowiedzi minelo juz mnostwo czasu, to do niej nawiaze.

Sam siedze na Mint, a wiec krewniaku Ubuntu.
Jesli jednak masz z nim problem, to sprawdz prosze 2 inne naprawde dobre distro: PCLOS (PC Linux OS ; kombajn podobny do Mint, bdb obsluga sprzetu) lub malenki Puppy Linux (nie bylo lapa, ktorego bym na nim nie odpalil, nie wymaga doglebnego grzebania w konfigu)

W międzyczasie kupiłem windowsa, wysypał się dysk SSD, co jest wytłumaczalne jego wiekiem, oraz posypała się karta sieciowa wifi. Netbóczek spędził dwa miesiące w serwisie, gdzie potajemnie wymieniano mu rozmaite komponenty i wmawiano mi, że to kwestia sterowników. :) Nadal jest kijowo i mocno zastanawiam się nad innym sprzętem, bo ten już mi pomału działa na nerwy.

Dłubaniem w (zepsutych) linuksach zajmuję się zawodowo, w domu chciałbym odpocząć. ;) Potrzebuję czegoś, co będzie po prostu działać. :|

Cendra - 2013-02-19, 09:05

Co z tą opcją:
ACER
Nie mogę znaleźć informacji o tej karcie graf...

Lukas87 - 2013-02-19, 09:17

Ja mam 3 lata asusa K50IJ jak narazie wszystko gra i buczy :)
yadoctor - 2013-02-19, 19:31

Ten Acer to praktycznie to samo co tamto pierwsze Lenovo. O ile się nie mylę to 710 i 610 to baaaaardzo porównywalne konstrukcje.

W sumie jak masz jeszcze możliwość kupna tamtego pierwszego Lenovo za 1500zl, to nie była to zła oferta.

Cendra - 2013-02-20, 01:19

Pomarudzę jeszcze trochę... Warto dorzucić 200zł do tego MSI ?
Matowa matryca, karta graficzna i 8 GB RAMu to na plus, mała pojemność dysku to minus...

Piotr_K - 2013-02-20, 01:35

Cendra napisał/a:
Pomarudzę jeszcze trochę... Warto dorzucić 200zł do tego MSI ?
Matowa matryca, karta graficzna i 8 GB RAMu to na plus, mała pojemność dysku to minus...


Coś nie doczytałeś - matryca błyszcząca, bez systemu, koszt zakupu nowej Windy 7 lub 8 to tez spory wydatek. Dyskiem bym się nie przejmował, jak zabraknie pamięci to większy lub zewnętrzny na dane spoko wystarczy, dyski nie są drogie...

http://www.arest.pl/Dyski...4,16,,,0,0,0,,/

Tutaj masz propozycje , ustaw je w Twoim przedziale cenowym

http://www.arest.pl/Noteb.../48,,,,0,0,0,,/

Wszystkiego nie można mieć na raz za tę kwotę, ale ...np. ten acer nie jest zły ;)

http://www.arest.pl/produ...USB3-0-Win7-HP/

Matryce błyszczące dają już w wielu, podnoszą kontrast i lepiej widać, jeśli nie zajmujesz
się fotografią zawodowo, to spoko ..

laisar - 2013-02-20, 02:05

Piotr_K napisał/a:
matryca błyszcząca

...to najgorsze Zezuo, dno, muł i zgniłe wodorosty bez względu na to czym się zajmujesz! (No, może oprócz bycia fryzjerem albo inną wizażystą, który chce wykorzystać ekran laptopa zamiast lusterka). Niestety, ostatnio pakują to *** niemal wszędzie, brrr, tragedia /:

marszelest - 2013-02-20, 21:00

ja mam to szczęście ,że udało mi się kupić ostatni msi gx620 z matowa matrycą, potem montowali niestety błyszczące co dla mnie było nie do przetrawienia
Cendra - 2013-02-20, 21:03

Jesteś zadowolony z MSI? Jednak tam jest błyszcząca matryca. Oglądałem go dziś i chyba wezmę, grafika jest dużo lepsza niż u konkurencji. Dysk co prawda tylko 320 gb, taki też mam obecnie i na chwile obecną mam 182 gb wolnego, więc może tyle mi wystarczy :) Mam jeszcze zewnętrzny dysk 500 gb w razie czego :)
marszelest - 2013-02-20, 21:28

laptop działa 5lat bez awarii jedynie bateria zaczyna mi siadać
mocno się grzeje, klawiaturę numeryczna mam w troszeczkę innym układzie
ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony
tak wygląda mój
>>>KLIK<<<

jak go kupowałem musiał spełniać następujące kryteria
rodziala min 1600 wzywż i tedy to był jedyny model w dobrej cenie z taka rodziałką
matryca matowa
pełna klawitura
mocne podzespoły

Prezes - 2013-02-21, 08:53

Bierz MSI, z taką grafiką długo posłuży. A podzespoły w każdym są takie same albo prawie takie same :-P
Cendra - 2013-02-21, 17:44

MSI już zakupione, dziś zaczniemy uzywanie :) Dzięki wszystkim za porady.
Auto Krytyk - 2013-02-26, 11:28

Mi siada teraz słynny compal fl90 zakupiony w 2007 roku za prawie 5 tys, grafika siada gfroce8600gt artefakty przy starcie są a wymiana grafiki to koszt 400-500zł + robocizna 150-200zł ,ale jak siądzie całkiem to kupię lenovo albo samsunga z gtx660m na pokładzie. samsungi i lenovo/ibm są najbardziej bezawaryjne według opinii różnych.
marszelest - 2013-02-27, 19:39

vulcanor, też go chciałem kupić, ale w czerwcu nagle zaczęły ceny sprzętu iść do góry i zdrożał z 3600 na 4300 zł więc mi się już nie kalkulował dlatego kupiłem msi za 4K.
Auto Krytyk - 2013-02-28, 11:39

Heh, na razie wyłączyłem kartę graficzną programowo i laptop działa normalnie, tylko pograć już się nie da. Ale lapek i tak do pracy głównie ze stronami to mam nadzieję że jeszcze pochodzi.
kapelusznik - 2013-02-28, 11:50

wygrzanie płyty w piekarniku mogłoby pomóc ;-)
wojtek_pl - 2013-02-28, 12:05

GeForce 8600 laptopowy ma wadę fabryczną polegającą na możliwości uszkodzenia rdzenia GPU z powodu zmian temperatur (praca pod obciążeniem dużym a potem małym itd). Też taką mam w lapku (teraz używanym przez żonę) ale póki co działa dobrze trzeci czy czwarty rok. :)
mojo - 2017-01-20, 15:34

Odświeżam temat żeby nie było 100 tematów o jednym :-)

Chciałbym poznać Wasze opinie jeżeli macie doświadczenia. Czy poczuje różnicę między http://www.toshiba.pl/dis...-pro-c70-a-12t/ a http://www.x-kom.pl/p/299...tx970m-fhd.html ?
Dla ułatwienia dodam, że w gry nie gram tylko net, filmy, aplikacje biurowe.
Mam też w domu http://www.komputronik.pl...ndows_7_HP.html i w sumie nie widzę różnicy zbytnio a do tego nie mogę wymusić stałej pracy tylko na GeForce GT 740M przy domowym użytkowaniu tylko chodzi uparcie na zintegrowanej.
Ten msi ge72 ma matrycę ips ale czy odczuje różnice?
Czy ips mniej męczy wzrok czy odwrotnie?

ArcadioSF - 2017-01-20, 15:59

Posiadam Toshibę Satellite Pro L770-109 oraz MSI GE70.

Toshiba - po trzech latach użytkowania trafiła do serwisu na wymianę pasty przewodzącej na procesorze, bo system zaczął ją wyłączać z powodu nadmiernej temperatury CPU. Po wymianie pasty jest OK. Potrafi czasami głośniej powachlować wentylatorami podczas pracy biurowej. Jedyna różnica pomiędzy zwykłą Satellite, a Satellite Pro, to system operacyjny w wersji Professional.

MSI - to sprzęt raczej dedykowany grom (do tego celu też go kupiłem). W 2D zawsze pracuje na grafice zintegrowanej. Dopiero DirectX lub OpenGL (chyba to) powoduje uruchomienie grafiki dedykowanej, a i to nie zawsze (szczególnie dotyczy to starszych gier) - wtedy trzeba ręcznie wymuszać, w ustawieniach aplikacji do obsługi karty dedykowanej, uruchomienie z danym tytułem grafiki dedykowanej. Podczas pracy na grafice dedykowanej dość intensywnie hałasuje i nie mniej się grzeje - szczególnie w miejscu, o które oparty jest lewy nadgarstek.
Może powodować to pewien dyskomfort. Mnie to nie przeszkadza, bo podczas gry używam słuchawek i klawiatury zewnętrznej.

mojo - 2017-01-20, 16:13

Dzięki za odpowiedz :-D
Ja ani na Toschibę ani MSI nie narzekam z tym że u mnie 17-stki robią za stacjonarne i mają i klawiaturę i mysz zewnętrzną, nie opuszczają też biurka :-D
Na wakacje mam jakieś mobilne hp 15 za 1 tys żeby można było coś się dowiedzieć i zgrać flimy/zdjęcia z karty.
Bardziej chodziło mi czy ktoś porównywał w zastosowaniach domowych takie "cudo" z isp i GF w okolicach 940 ze zwykłą tn-ką i zintegrowaną hd.
Wywalanie kasy w błoto czy też nie? :mrgreen:

gregorisan - 2017-01-20, 17:48

Zadajesz retoryczne pytanie ;)
A poza tym porównywanie sprzętu tylko na podstawie jednego parametru mija się z celem.
Mam sprzęt gamingowy kupiony 5 lat temu i do tej pory daje radę ;-)

ArcadioSF - 2017-01-20, 18:50

W zastosowaniach innych niż gry (ew. aplikacje do grafiki 3D) MSI nie będzie pracował na karcie dedykowanej tylko na zintegrowanej więc jego zakup, jeśli nie zamierzasz grać, IMHO mija się z celem.

Nie wiem jak to wygląda w Toshibie, bo tak jak MSI "czytelnie" informuje na jakiej karcie pracuje, tak Toshiba (przynajmniej moja) nie robi tego wcale, ale nie zdziwiłbym się gdyby było podobnie.

mojo - 2017-01-20, 20:25

gregorisan napisał/a:
Zadajesz retoryczne pytanie ;)
A poza tym porównywanie sprzętu tylko na podstawie jednego parametru mija się z celem.
Mam sprzęt gamingowy kupiony 5 lat temu i do tej pory daje radę ;-)


No nie jednego parametru bo inny procesor, ram, karta graficzna, matryca tylko pytanie czy to się odczuje w użytkowaniu mniej wymagającym niż gry?

ArcadioSF napisał/a:
W zastosowaniach innych niż gry (ew. aplikacje do grafiki 3D) MSI nie będzie pracował na karcie dedykowanej tylko na zintegrowanej więc jego zakup, jeśli nie zamierzasz grać, IMHO mija się z celem.


No właśnie dopiero teraz do tego doszedłem, że w niektórych lapkach są 2 karty i ta "mocniejsza" jest włączana dopiero przy większych obciążeniach :-D Zatrzymałem się na 1 karcie w 1 kompie.

ArcadioSF napisał/a:
Nie wiem jak to wygląda w Toshibie, bo tak jak MSI "czytelnie" informuje na jakiej karcie pracuje, tak Toshiba (przynajmniej moja) nie robi tego wcale, ale nie zdziwiłbym się gdyby było podobnie.


Ja w Toshibie mam tylko HD Graphics 4000, w MSI jak się włącza GF to się na pomarańczowo zaczyna palić podświetlenie klawisza "power" ale różnicy na monitorze nie widzę :-D
MSI rzadko używam i dopiero teraz (po 3 latach) w nim pogrzebałem.

Mam trochę kasy na "unowocześnienie sprzętu" no ale chyba wychodzi, że niema sensu dla lepszych "bebechów" kupować.
A ips coś daje w codziennym użytkowaniu?

gregorisan - 2017-01-20, 22:57

mojo, przejrzyj sobie testy, benchmarki na tej stronce - to powinno Ci wyjaśnić Twoje wątpliwości:
http://www.notebookcheck.pl/

ArcadioSF - 2017-01-21, 00:00

mojo napisał/a:

Ja w Toshibie mam tylko HD Graphics 4000, w MSI jak się włącza GF to się na pomarańczowo zaczyna palić podświetlenie klawisza "power" ale różnicy na monitorze nie widzę :-D


Moja Toshiba ma dwie karty graficznie i tak jak pisałem wyżej, w odróżnieniu od MSI, w żaden widoczny sposób nie informuje na jakiej karcie w danej chwili pracuje.

A różnicy w jakości obrazu 2D pomiędzy kartą zintegrowaną, a dedykowaną raczej nie zobaczysz. Co najwyżej możesz zobaczyć różnicę w płynności lub palecie barw ale obecnie chyba wszystkie pracują z 32 bitową paletą barw. A i z płynnością w rozdzielczości FulHD (1920 x 1080) obecne zintegrowane karty graficzne raczej nie mają problemów. Może w 4K coś by się ewentualnie zacinały ale to też nie jest pewne.

pixa - 2017-01-21, 07:56

Podstawa to dysk SSD - jest diametralna roznica pomiedzy zwykłymi HDD a SSD.
GRL - 2017-01-21, 08:56

Mi tłumaczono (albo upraszczano, dla lepszego zrozumienia), że obraz 2D generowany jest przez procesor a 3D przez kartę graficzną.
Jakkolwiek byłoby to zbieżne bądź rozbieżne z prawdą, do pracy w autocadzie 2D i przeglądania internetu kupuję zawsze lapki z sensownym procesorem i g*wnianą kartą graficzną zintegrowaną.
Nigdy się nie zawiodłem na takim zestawieniu i szczerze polecam.

W momencie zakupu (jakiś rok temu, może 1,5) zasięgnąłem informacji u kolegów na jaki procesor polować.
Powiedzieli mi żebym brał, póki jeszcze są dostępne, starsze i3-xxxxM zamiast nowszych i3-xxxxU.
Wydajniejsze, ale bardziej prądożerne, więc muszą ustąpić miejsca tym nowszym, bo producenci chcą obciąć koszty związane z wielkością baterii.
Kupiłem, pracuję na nim na co dzień, nie żałuję.
Komputer kosztował mnie jakieś 1600-1800zł z tego co pamiętam.
Aktualnie 1366x768 + zewnętrzny monitor 1920x1080 i działa mi się na tym bardzo wygodnie.

W Toshibie masz ten sam procesor co ja, więc nie widzę podstaw szukania zastępstwa za 5000zł.

Od siebie dodam - jak już musisz kupić nowy, to koniecznie dopłać za matową matrycę - oczy Ci za to podziękują.
Dysk SSD to błogosławieństwo - mi się akurat nie opłacało w konkretnej promocji, ale jak tylko będę chciał cokolwiek przyspieszyć u siebie to zaczynam od wymiany dysku.

mojo - 2017-01-21, 11:02

pixa napisał/a:
Podstawa to dysk SSD - jest diametralna roznica pomiedzy zwykłymi HDD a SSD.


System na sdd a dane na hdd?

GRL napisał/a:
Od siebie dodam - jak już musisz kupić nowy, to koniecznie dopłać za matową matrycę - oczy Ci za to podziękują.


To podstawa masz rację. Wszystkie lapki od lat mam maty, za dużo siedzę przed kompem :-D
Ten MSI ma mat i jeszcze w technologii ips i właśnie nie dostałem jeszcze tylko odpowiedzi czy warto ips? Są filmy z porównaniami ale to raczej nie to samo co użytkowanie w rzeczywistości.

Mogę 1 lapka uznać za "złoma" w firmie i zastanawiam się czy warto coś lepszego stąd moje dylematy :-D

pixa - 2017-01-21, 19:46

mojo napisał/a:
pixa napisał/a:
Podstawa to dysk SSD - jest diametralna roznica pomiedzy zwykłymi HDD a SSD.


System na sdd a dane na hdd?


Ja mam akurat 256 GB SSD i mam na nim wszystko i jeszcze 90 GB wolne :-) Ale generalnie jak potrzebujesz wiecej miejsca to tak - system na SSD, reszta na HDD. Chociaz oczywiscie najlepiej miec wszystko na SSD. Czysty system od wlaczenia kompa do uruchomienia przegladarki wlaczal mi sie w 7 sekund. Jak doinstalowalem antywira i pare innych programow w autostarcie to okolo 15.

mojo - 2017-01-22, 22:31

Zdecydowałem się na taki http://www.x-kom.pl/p/305...0x-gtx970m.html
i dzięki kolego pixa za podpowiedz co do dysku. Na ssd system wstawię i programy a hdd do danych bo mam w tej chwili 500 z czego wolnych po czyszczeniu ok 150 i to bardzo się starałem :-D
Jeszcze pytanko: ten hdd to traktować jako partycję z danymi?

Mam nadzieję że posłuży z 8-10 lat :-D

pixa - 2017-01-23, 19:44

Podejrzewam, ze dysk jest hybrydowy, wiec z automatu bedziesz mial partycje SSD i zwykla :-) I tak jak mowisz, system i programy na SSD, dane na HDD.
mojo - 2017-01-23, 20:53

pixa napisał/a:
Podejrzewam, ze dysk jest hybrydowy, wiec z automatu bedziesz mial partycje SSD i zwykla :-) I tak jak mowisz, system i programy na SSD, dane na HDD.



2 dyski są ssd 120 i hdd 1T.
Orientujesz się może czy jak kupiłem razem z win10 to z automatu go na ssd instalują?
120 chyba na system i programy starczy bo choć już "po zawodach" to teraz zacząłem się zastanawiać.

Freebairn - 2017-01-23, 21:17

Zaraz będą 3 lata jak do pracy używam Dell Latitude e5440. Ekran 14, 8 gb ramu, dysk twardy 500GB.

Co jest największą zaleta tego lapka? Bateria-po 3 latach nadal trzyma miedzy 6-8h ciągłej pracy.

Lapki zamawiane były u nas do firmy w dość dużej ilości- istniała możliwość dowolnej konfiguracji. Komp ma czytnik CD. Co w dzisiejszych czasach wcale nie jest już taka oczywistością. :)

Do pracy- godne polecenia!

mojo - 2017-01-23, 22:09

Freebairn napisał/a:
Zaraz będą 3 lata jak do pracy używam Dell Latitude e5440. Ekran 14, 8 gb ramu, dysk twardy 500GB.

Co jest największą zaleta tego lapka? Bateria-po 3 latach nadal trzyma miedzy 6-8h ciągłej pracy.

Lapki zamawiane były u nas do firmy w dość dużej ilości- istniała możliwość dowolnej konfiguracji. Komp ma czytnik CD. Co w dzisiejszych czasach wcale nie jest już taka oczywistością. :)

Do pracy- godne polecenia!


Ja laptopów używam jako w sumie stacjonarki dlatego 17 i praktycznie są ciągle pod ładowaniem więc baterii nie brałem pod uwagę.

Fruxo - 2017-01-24, 01:12

ułatwię ci
740m = 7 seria 40 model m=wersja mobilna
modele skaczą co 10-20 tak więc najlepszy jest aktualnie 1080 czyli 10 seria 80 model
więc lepiej poszukać czegoś z nowych serii
Ponieważ seriia 10 dopiero wchodzi najniższy model do laptopów to 1050
w serii 9 masz wszystkie modele .
Tak samo jest z procesorami , staraj się kupować z najnowszej generacji ponieważ będzie zużywał mniej energii co przełoży się na komfort użytkowania .
w intelu Skylake – LGA1151 (od września 2016 wprowadza się do sprzedaży następce Kaby Lake )
AMD Piledriver AM3+ (nowy ma wyjść na dniach AM4 )
Czym nowszy kupisz sprzęt tym dłużej będzie ci służył w tej dziedzinie przez 2 lata wszystko radykalnie sie rozwija i kupowanie starego sprzętu to wyrzucenie pieniędzy .

pixa - 2017-01-24, 08:09

mojo napisał/a:

2 dyski są ssd 120 i hdd 1T.
Orientujesz się może czy jak kupiłem razem z win10 to z automatu go na ssd instalują?
120 chyba na system i programy starczy bo choć już "po zawodach" to teraz zacząłem się zastanawiać.


Mysle, ze byloby idiotyczne, gdyby system byl na HDD. Na 100 % jest na SSD. 120 na system i programy styknie :-)

gregorisan - 2017-01-25, 10:45

Już 5 lat temu zainwestowałem w wersję z dyskiem SSD 120GB plus oryginalny HDD 1TB w zewnętrznej kieszeni.
Praca na systemie opartym na SSD to inna bajka - szybkość, niższa temperatura i poziom hałasu.
Na chwilę obecną ceny są już niższe - mnie troszkę doskwiera pojemność, ale rekompensuje to komfort użytkowania :-)
Także jak kupować to tylko z dyskiem SSD.

mojo - 2017-01-25, 23:04

120 to niezbyt w sumie dużo ale tyle mam, komp odebrany. O ile system czy programy codziennego użytku typu ff czy openoffice to się zmieszczą ale gry razem z tym nieszczęsnym steam'em to wrzucę na hdd i pytanie: będą gry chodziły dobrze przy takim układzie?
Marmach - 2017-01-26, 00:11

mojo napisał/a:
gry razem z tym nieszczęsnym steam'em to wrzucę na hdd i pytanie: będą gry chodziły dobrze przy takim układzie?

Na liczbę klatek na sekundę wpływu to nie ma ;) A jak kogoś boli trochę dłuższe doczytywanie to można w międzyczasie pograć na komórce :-P

gregorisan - 2017-01-26, 08:07

Marmach napisał/a:
Na liczbę klatek na sekundę wpływu to nie ma ;) A jak kogoś boli trochę dłuższe doczytywanie to można w międzyczasie pograć na komórce

To prawda, że poprzez dysk SSD nam "fpsów" nie przybędzie, ale płynność działania całego systemu jest na innym poziomie - i przede wszystkim jest lepszy system odprowadzania ciepła.
Akurat osobiście zajmuje się fotografią i obrabiam na laptopie zdjęcia w formacie Raw, więc jak dla mnie dysk SSD jest niezbędny do komfortowej pracy :-)

Fruxo - 2017-01-26, 17:14

gregorisan napisał/a:
i przede wszystkim jest lepszy system odprowadzania ciepła.

pomijalna różnica od jakiś 5 lat .
Jak już bierzecie się za kupowanie SSD to poczytajcie o różnicach tlc mlc slc
Ja mam już 5 lat samsunga 830

gregorisan - 2017-01-26, 20:50

Fruxo napisał/a:
Jak już bierzecie się za kupowanie SSD to poczytajcie o różnicach tlc mlc slc

Już podlinkowałem powyżej ciekawe źródło.

mojo - 2017-01-26, 21:26

Bawię się i ustawiam i różnicę https://www.morele.net/la...0p01ppl-621011/ vs http://www.x-kom.pl/p/305...0x-gtx970m.html widać. Przede wszystkim w szybkości. Na ssd to rzeczywiście śmiga. Do tego dźwięk w tym msi jest przestrzenny. Nie wiem czy to sprawa jeszcze nie zamulonego rejestru, przeglądarki czy win7 vs win10 ale net też daje większe prędkości :-D
Lza - 2017-01-26, 23:23

Bierz z moreli, pracuję dla nich, oprogramowanie które kodzę będzie mieliło Twoje zamówienie :-)

Ostatnio wypuściliśmy fajne spoty, którym trudno się oprzeć..

https://www.youtube.com/watch?v=oPD37WeXTOE
https://www.youtube.com/watch?v=tsx68qFuyQI

Fruxo - 2017-01-27, 00:49

rozdzielczość ekranu trochę słabe w tych czasach 1920 x 1080 masz w telefonie za 700 zł ...
art - 2017-01-27, 08:04

Fruxo napisał/a:
rozdzielczość ekranu trochę słabe w tych czasach 1920 x 1080 masz w telefonie za 700 zł ...


... Ta pogoń za rozdzielczością, ilością rzdzeniufff ! ramu, wszystkiego. Do niedawna elektronika była na topie telewizorów 3D, ostatnio czytałem artykuł mówiący o tym że wszyscy z tego rezygnują. Teraz forsują zakrzywione ekrany, bo są super fajne. No i oczywiście wszystko musi być SMART, bo bez tego nie możemy żyć :)

Co do laptopów:

Full HD, jeśli matryca w lapku jest dobra, jest OK. Nie widzę dziś sensu wydawać więcej pieniędzy na to. No ale jak ktoś ma kasę to niech kupuje, ja wolę spożytkować tą kasę na co innego.

gregorisan - 2017-01-27, 08:22

art napisał/a:
Do niedawna elektronika była na topie telewizorów 3D, ostatnio czytałem artykuł mówiący o tym że wszyscy z tego rezygnują.

Jak to bywa z wytworem marketingu - szybko przychodzi i jeszcze szybciej odchodzi ;)
Mam telewizor z 3D i tak naprawdę obejrzałem na nim kilka filmów - żadna rewelacja no poza Avatarem na BR i 60 fps.
Teraz na czasie jest HDR i 4K ;-)
A w lapku na chwilę obecna FH to najlepszy wybór przy matrycy 15".

mojo - 2017-01-27, 08:42

Fruxo napisał/a:
rozdzielczość ekranu trochę słabe w tych czasach 1920 x 1080 masz w telefonie za 700 zł ...


w 17-stkach 1920x1080 to średnia półka bo cała masa ma jeszcze 1600x900 - tak mi wyszło analizując oferty różnych producentów :-D
Z tym że już przy 1920x1080 są kłopoty z wielkością czcionek, tak wiem w win można to zmienić ale inne programy różnie na to reagują.

mojo - 2017-02-10, 15:32

Dopisze jeszcze że w MSI GE72 Apache widać różnicę. Barwy, szybkość (dzięki temu że mi kolega podpowiedział ssd), dźwięk. Nie jest to najwyższa półka ale jak ktoś ma taka możliwość to polecam choć mało korzystam z gier :-D
Mój "różowy pasek" ma Msi Gp70 i ten się chowa przy GE72 :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group