DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Mikrofon fabryczny / oryginalny - instalacja / podłączenie

Dominus - 2014-10-07, 12:17
Temat postu: Mikrofon fabryczny / oryginalny - instalacja / podłączenie
Witam
Prosilbym o sprawdzenie numeru katalogowego i ceny fabrycznego mikrofonu do radia Dacia do Dustera ( choć pewnie w innych modelach jest ten sam)

laisar - 2014-10-07, 12:58

283128032R - 74 zł

Pasuje do wszystkich daciek.

Dominus - 2014-10-07, 13:09

laisar napisał/a:
283128032R - 74 zł

Pasuje do wszystkich daciek.


Podziękował

Rumun - 2014-12-03, 06:22

Dominus napisał/a:
laisar napisał/a:
283128032R - 74 zł

Pasuje do wszystkich daciek.


Podziękował



A gdzie się wpina wtyczke od mikro?

laisar - 2014-12-09, 18:08

Rumun napisał/a:
gdzie się wpina wtyczke od mikro?

Do gniazdka umieszczonego na wspólnym kablu anteny-mikrofonu - w okolicach przedniej lampki sufitowej.

Rumun - 2014-12-10, 21:56

jak dalekie są okolice tej lampki bo w bezpośrednim jej sąsiedztwie jest tylko mocowanie anteny do dachu i kabel bez dodatkowych wtyczek biegnący w stronę pasażera?
laisar - 2014-12-10, 23:22

Rumun napisał/a:
kabel bez dodatkowych wtyczek

Bo jest do wersji bez mikrofonu, który wygląda tak:



- czyli jeśli gniazdko jest, to gdzieś naprawdę blisko.


Oczywiście, można po prostu pociągnąć do radia własny kabel - potrzebny jest 3-żyłowy: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11245

Rumun - 2014-12-12, 16:39

znalazłem tutaj taki mikro: http://allegro.pl/mikrofo...4862664744.html
nr seryjny taki sam a kabelek dłuższy, tak czy siak trzeba będzie zdejmować podsufitke

laisar - 2014-12-12, 19:52

Rumun napisał/a:
nr seryjny taki sam a kabelek dłuższy

To jest ten sam mikrofon z krótkim kablem (w jednej czarnej osłonie) plus drugi dłuższy kabel z osobnymi żyłami w koszulce z czegoś filcopodobnego - połączenie jest schowane w głębi zwoju.

mekintosz - 2016-05-15, 21:35

Może ktoś ma rysunek z przebiegiem wiązki mikrofonu do dacia sandero/logan II ? Wiem, że chyba idzie wzdłuż anteny ale nie wiem którędy jest poprowadzony. Udało mi się zdobyć mikrofonik z wiązką - teraz trzeba to odp podłączyć do mojego radia.
laisar - 2016-05-15, 23:10

mekintosz napisał/a:
rysunek z przebiegiem wiązki mikrofonu do dacia sandero II


- nr 1.

(I łączy się z główną wiązką kabiny).

mekintosz - 2016-05-16, 07:15

Po prawym słupku od str pasażera. Tylko jak tam przeciągnąć od radia bez demontażu kokpitu. Jakoś za schowkiem ?
laisar - 2016-05-16, 08:45

mekintosz napisał/a:
Po prawym słupku od str pasażera

A w I generacji - po lewym, razem z przewodem antenowym. Nie ma większego znaczenia, można gdzie komu wygodniej się dostać.

mekintosz - 2016-05-16, 08:49

Gdzie łatwiej w Sandero I ? Od pasażera czy kierowcy - jak Obstawiasz ?
laisar - 2016-05-16, 09:11

mekintosz napisał/a:
Gdzie łatwiej w Sandero I?

"Fifty-fifty" (: - od strony kierowcy można zdjąć liczniki, więc przy dodatkowej pracy jest dobry dostęp od góry, a od strony pasażera niby łatwiej dostać się od spodu i bez demontażu niczego, ale trzeba pracować leżąc na plecach.

mekintosz - 2016-05-20, 22:25

Zakupiłem mikrofon z oryg. przewodem połączeniowym. Zakończony taką kostką - częściowo wpinaną w tylne złącze radia. Będę musiał bolce przekładać gdyż moja kostka w przejściówce jest szersza i ma dodatkowe dwa przewody. Zastanawiam się tylko jak umocować mikrofon w podsufitce. Muszę przygotować otwór na niego. Mikrofon ma taki pierścień który można zdjąć w kolorze białym oraz drugą "obrączkę" w kolorze białym założona na właściwej szarej obudowie mikrofonu. Po wsadzeniu w otwór mikrofonu wystarczy ten pierścień od góry ( od str.dachu zablokować na obudowie czy trzeba też zdjąć tę "obrączkę" Może ktoś mi powiedzieć jak jest fabrycznie osadzony ?
zajchow - 2018-06-11, 17:19

Witam
Mały odkop, ale temat o mikrofonie, a nigdzie nie znalazłem opisu jak podłączamy mikrofon fabryczny gdy nie ma kostki. Za co odpowiadają piny w kostce mikrofonu?
Są tam trzy kable czerwony, czarny i zolty. Jak to idzie do media nav? Czarny to masa na pin 19? Czerwony to + na pin 8 w radiu, a żółty to sygnał mikrofonu na pin 7 radia czy cos jest inaczej?

shrek - 2018-06-11, 20:21

Prosze.
http://www.daciaklub.pl/f...ff21f10e7cc3417

zajchow - 2018-06-11, 22:24

Temat przeczytany wcześniej 😉 ale dotyczy niefabrycznego mikrofonu, który mam zresztą zamontowany w aucie, piny w radiu również znam. Bardziej chodzi mi o fabryczny mikrofon i schemat jego kostki lub kolory kabelków. Bo chciałem wymienić na oryginal a nie wiem jak go podłączyc bez oryginalnych kostek i instalacji.
shrek - 2018-06-12, 03:23

Tak samo.
Masz 3 przewody.
Czerwony +12v
Czarny -
Inny kolor sygnal.

Dymek - 2018-06-12, 07:34

shrek napisał/a:
Czarny -

Uściślając- ten czarny to tak naprawdę ekran kabla zaopatrzony na końcu w czarną koszulkę.
Kabelek mikrofonu fabrycznego jest dwużyłowy (żyły czerwona i biała), ekranowany. Ekran jest minusem.

cabelinho85 - 2020-05-25, 18:38

jeszcze nie kupiłem oryginalnego mikrofonu, więc nie wiem gdzie sie go wpina z tyłu 1, 2 czy 3
laisar - 2020-05-25, 18:53

DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii » Media Nav / Plug&Play - opis złącz / pin out - złącze nr 1, piny 7, 8, 19.
cabelinho85 - 2020-05-25, 20:34

Dziękuję za odpowiedzi,

jeszcze jedna kwestia jak kupię mikrofon fabryczny jak poniżej na foto, czy jest jakaś przejściówka lub coś żeby ten czarny wtyk wpiąc wprost do radia??

co bym potrzebował?

laisar - 2020-05-25, 20:49

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + mikrofon fabryczny = http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11156

- czarny wtyk wpina się w oryginalną wiązkę instalacji, która kończy się już we wtyczce radia.

Jeżeli instalacja fabryczna nie ma okablowania do mikrofonu, to trzeba je dołożyć i tak samo jak z mikrofonem niefabrycznym - wpiąć się przewodami do wtyczki radia.

cabelinho85 - 2020-05-25, 22:21

Czyli jeśli jest wtyk do mikrofonu u gory w podsufitce to powinny być trzy przewody w kostce co którą się wkłada do radia. Jeśli ich nie ma to trzeba będzie ciągnąc przewód lub wpiąc sie do kostki.


zamówiłem taki zestaw foto poniżej. Jak przyślą będę kombinował dalej z wpięciem mikrofonu, narazie dziękuję za pomoc - przyjdę po wiecej :)

cabelinho85 - 2020-05-26, 10:05

Rozebrałem oświetlenie kabiny i wewnątrz jest jeden wtyk do podłaczania lampki oraz jeden gruby przewód idzie od strony pasażera dalej wgłąb dachu. Czy należy ten przewód jakos wyjąć i tam będzie podłączenie mikrofonu czy jest to przewód tylko do anteny a wtyk do mikrofonu powinien tam też być luzem ale go nie ma??

Fotografia 1 przewodu od strony pasażera

Fotografia 2 dalej ten przewód idzie w dach


W kostce na podłaczeniu do radia na moje oko sa przewody do mikrofonu pin 7 , 8 i 19 czy to świadczy że jest to przyłacze głebiej w dachu?? bo nie wiem czy dobrze liczę do 7?

Fotografia 3 kostka

laisar - 2020-05-26, 12:21

cabelinho85 napisał/a:
czy jest to przewód tylko do anteny

Tak.

cabelinho85 napisał/a:
W kostce na podłaczeniu do radia na moje oko sa przewody do mikrofonu pin 7 , 8 i 19

Zgadza się.

cabelinho85 napisał/a:
zamówiłem taki zestaw foto poniżej

Fotka słaba, ale wygląda, jakby kabel kończył się z prawej strony jakąś wtyczką/spinką, a jego długość sugeruje, że sięga tylko gdzie w okolice podstawy prawego słupka - tam więc należy szukać złącza.

http://www.daciaklub.pl/f...1735661#1735661

cabelinho85 - 2020-05-26, 12:51
Temat postu: mikrofon dalej
Dziekuje za informacje, czkam jeszcze na przewód w międzyczasi spróbuje poszukać podłaczenia w okolicy prawego słupka czyli od strony pasażera. jak nie znajdę spróbuje jeszcze w lewym słupku od kierowcy
laisar - 2020-05-26, 13:13

Z lewej na pewno nie ma - złącze powinno być pod plastikową okładziną prawego słupka.
cabelinho85 - 2020-05-26, 21:03

Pytanie pomocnicze, czy osłonę słupka prawego się zsuwa ? czy jest na zatrzaski?
laisar - 2020-05-26, 23:14

Zatrzaski - i najpierw trzeba zdjąć wzdłuż niej uszczelkę rantową drzwi.
Dymek - 2020-05-27, 08:18

Po zsunięciu uszczelki drzwi, odhaczyć kolejno z tych 3 białych zaczepów podważając osłonę słupka od strony drzwi (zaczepy mogą być też czarne). Potem ciągnąć osłonę do góry żeby jej dolna "stopka" wyszła z tej szczeliny w desce widocznej na zdjęciu.


cabelinho85 - 2020-05-27, 13:16

Dziękuję dziękuje dziękuję, tego mi było trzeba, wypatruje juz mikrofonu i do dzieła!!
cabelinho85 - 2020-05-27, 20:42
Temat postu: mikrofon dalej
No to zrobiło się ciekawie :)

Chyba moja wersja jest nietypowa, ale powoli

1. Na prawym słupku - pasażer jest jeden czarny przewód wchodzący w konsolę - jest to prawdopodobnie antena. CZY JEST GNIAZDKO MIKROFONU GDZIEŚ GŁEBIEJ, nie wyczułęm tam nic???

2. Na lewym słupku - kierowca JEST PRZEWÓD na moje oko jest to przewód do oświetlenia lampki, zrobiłem zdjecie kartki na nim PROSZE O SPRAWDZENIE Co TO ZA PRZEWÓD CZY JEST TO samo podłaczenie lampki czy gdzieś jest w nim ukryty wtyk do mikrofonu???


zdjęcia ponizej

Przypomnę, że w kostce w radiu mam wpięte przewody od mikrofonu więc gdzieś musi być gniazdo ma ktoś jakis pomysł??

PROSZĘ O POMOC,

PS

u mnie przy zdejmowaniu słupka na końcu trzebabyło wcisnąć bolec śrubokretem, samo ciągniecie nie działało, należy podnieść słupek na końcu i od wewnątrz nacisnać śrubokrętem na wtyk od strony wnetrza kabiny

Dymek - 2020-05-27, 22:06

Nie jest tak nietypowo poprzednie zdjęcia nie są moje- u mnie antena również leci prawym słupkiem. Natomiast nie pamiętam po której stronie idzie kabel mikrofonu i czy jest widoczne złącze- po prostu nie zwróciłem uwagi a zdejmowałem obie strony (bez użycia narzędzi- to trzeba naprawdę mocno szarpnąć żeby zatrzask osłony wylazł z deski). Chyba sam zajrzę z ciekawości. A wtyczka może być tylko jej nie wyciągali nad deskę- możesz odkręcić dwie śruby mocujące i deska trochę da się odchylić do tyłu. Niedużo, ale ja już mogłem wsadzić tam rękę (kładłem u siebie kabel do innej anteny na dachu).
laisar - 2020-05-27, 22:12

cabelinho85 napisał/a:
jest to prawdopodobnie antena

Tak.

cabelinho85 napisał/a:
Czy jest gniazdko mikrofonu gdzieś głebiej?

Tylko Ty możesz to sprawdzić, przecież nikt inny nie ma dostępu do Twojego auta...

cabelinho85 napisał/a:
jest to przewód do oświetlenia lampki

Tak.

cabelinho85 napisał/a:
w kostce w radiu mam wpięte przewody od mikrofonu więc gdzieś musi być gniazdo ma ktoś jakis pomysł?

Nie ma innego sposobu jak sprawdzić z prawej strony pod deską, u podstawy słupka.

Dymek - 2020-05-28, 07:50

Przed chwilą sprawdziłem u siebie. Fakty są takie:
-prawym słupkiem biegnie tylko i wyłącznie kabel anteny, oczywiście żadnego złącza na dole nie ma;
-lewym słupkiem biegnie jedna gruba wiązka wspólna dla oświetlenia kabiny i mikrofonu, również nie widzę złącz. Wiązka w owijce z taśmy izolacyjnej- dokładnie jak u Ciebie. Wymacaj ile tam wewnątrz idzie przewodów, możesz przecież lekko naciąć owijkę, sama lampka używa 3 przewody.
To, że wiązka jest wspólna sprawdziłem dodatkowo przy lampce kabiny- "idąc po" kabelkach od lampki nieco głębiej jest rozwidlenie na wiązkę mikrofonu. Wyciągnij lampkę i pomacaj głębiej po przewodzie lampki- obstawiam, że możesz jednak mieć tam końcówkę do mikrofonu, skoro wiązka jest wspólna a podłączenia od strony radia istnieją. Niektóre rysunki jakie widziałem sugerują, że to okablowanie to raczej całość- wiązka podstawowa kabiny i nie ma tam po drodze innych złączek.

Z kolei ten numer na wiązce sugeruje osobny odcinek instalacji, czyli powinna być złączka. Ale ta wiązka też jest chyba podwójna (numerek 4): KLIK

Jeszcze jedno- numerek mojej wiązki to 283936701R, Twój to 283931388R a więc co innego.
Jeżeli w Twojej wiązce idą tylko przewody do lampki, to jednak szukamy złączki po lewej stronie i pod deską- swoją wiązkę wyciągnąłem do góry ile się da i żadnej nie widzę.

cabelinho85 - 2020-05-28, 11:51
Temat postu: mikrofon dalej
Uważnie słucham rad, dalszy etap:

1. Przewód od strony pasażera w środku idą 3 przewody z lampki foto nr 1.

2. Rozebrałem jeszcze raz konsole śrdokową z radiem i w gniazdku jak pisałem wcześniej sa przewody z mikrofonu foto nr 2, dalej te przewody trzy wchodzą razem w większą czarna koszulkę foto nr 3 i potem całosć (czarna koszulka, szara koszulka i dwa przewody które wychodzą w wtyk wcześniej)idzie w stronę liczników foto nr 4

czyli

a) przewód z mikrofonu nie jest w podsufitce
b) od kostki idą przewody z mikrofonu w licznik

chyba musze zdjać licznik itd jak to sie robi????

Dymek - 2020-05-28, 12:31
Temat postu: Re: mikrofon dalej
cabelinho85 napisał/a:
...chyba musze zdjać licznik itd jak to sie robi????

Faktycznie- po wyjęciu licznika powinno być wszystko widać jak na dłoni. A może coś zobaczysz patrząc od dołu deski, albo z boku od strony skrzynki bezpieczników?
Jeśli chodzi o demontaż licznika, to dość sympatyczny opis masz w tej instrukcji montażu wideorejestratora: KLIK

cabelinho85 - 2020-05-28, 14:11
Temat postu: mikrofon dalej
Dziękuję, chyba ogarnę zdjęcie licznika, pytanie pomocnicze czy mogę odpiąć z zegarów wtyczkę zebym tam lepiej zajrzal??? czy mi to coś zresetuje???
Dymek - 2020-05-28, 14:17

Na pewno rób to bez kluczyka w stacyjce a najlepiej z odłączonym akumulatorem.
cabelinho85 - 2020-05-28, 14:27
Temat postu: Dalej mikrofon
W mojej Sandero jest start stop system mimo że wersja Access najbiedniejsza czy mozna odpiac akumulator? Może to głupie pytania, ale ja się nie znam wcale.
Dymek - 2020-05-28, 14:40

Kilkukrotnie odpinałem akumulator- nic złego się nie dzieje. Poza koniecznością wpisania kodu do radia :lol:
Oczywiście wystarczy odpiąć klemę [-].

cabelinho85 - 2020-05-29, 11:32

Ciągle pod górkę, masakra rozkręciłem osłony kierownicy tylko jest mały problem w mojej wersji nie widzę możliwości obniżenia kierownicy w dół i nie umiem wyciągnąć osłony liczników masakra ma ktoś jakiś pomysł jak obniżyć kierownicę żeby plastik wyszedł?
Dymek - 2020-05-29, 13:28

Tu nie pomogę- ja mam regulację i wszystko ładnie wychodzi. A te części fabrycznie montują pewnie przy zdjętej kierownicy. Popatrz od dołu- może wystarczy poluzować śruby mocujące kolumnę kierownicy i całość pójdzie w dół?
cabelinho85 - 2020-05-29, 14:06
Temat postu: mikrofon dalej
Zdjęcie rozpaczy - przykładowe połozenie, w innych też nie umiem wyciagnąć a na siłe nie próbuje


nie mam regulacji kierownicy w miejscu przegubu jest jakby nit

mimo wszystko odkreciłem zegary i troszke tam zajrzałem na tyle ile sie da, leci wiązka dalej widać jakby wtyki, ale nie umiem rozpoznać co to jest - musiałbym zdjąc deskę osłone i liczniki PORAŻKA TOTALNA goryczy cały wór


teraz nie mam możliwości, wieczorem wrzucę foto z dołu w miejscu regulacji może ktoś coś wymyśli żeby pomóc w depresji :)

Dymek - 2020-05-29, 14:45

Kolumna mocowana jest standardowo- na 4 śruby przechodzące przez "uszy"- jak na zdjęciu:

Jak zdjąłeś dolny plastik osłony kolumny, to te śruby na pewno są widoczne. Jak poluzujesz lub wykręcisz dwie górne i ewentualnie lekko poluzujesz dolne, to cała kolumna kierownicza pójdzie w dół.
No chyba, że śruby ze zrywalnym łbem tam użyli... :roll:

Robson68 - 2020-05-29, 17:25

Profesjonalnie to demontaż poduszki airbag oraz kierownicy
cabelinho85 - 2020-05-29, 17:43
Temat postu: mikrofon dalej
Kolejne schody :)

Fot 1 znalazłem te cztery śruby, tzn 3 sruby ale na czwartej jest jakaś plastikowa osłona - jest to jakieś zabezpieczenie to te śruby wogóle???


Fot 2 powiększenie L

fot 3 powiększeni druga strona P

fot 4 powiekszenie osłonka strona L


PS

demontaż airbag i kierownicy to już musze do mechanika - nie podjąłbym się tego

cabelinho85 - 2020-05-29, 21:42

po konsultacji z moim aniołem stróżem na poczcie forum. W obecnej sytuacji mam dylematy:

1) Czy odkręcenie tej zaślepki czarnej i jej uszkodzenie może spowodować utratę gwarancji fabrycznej?? czego bym nie chciał


2) Pozostaje drugi sposób podłączenie mikrofonu wprost do kostki radia, tylko dalej nie wiem co to za przewody mam w kostce w pinach mikrofonu i czy można je wypiąć???

3)No i pozostaje ciekawość gdzie idą te przewody???

laisar - 2020-05-29, 22:44

213 - lampka
260 - skrzynka bezpieczników
261 - radio
789 - mikrofon
1208 - antena
1872 - czujnik temperatury
R675 - złącze mikrofonu/czujnika temperatury

Istnieje zatem sporo prawdopodobieństwo, że złącze faktycznie będzie jednak z lewej strony, ale zamiast rozkręcać połowę samochodu - a zwłaszcza układ kierowniczy (!) - lepiej po prostu dobrze zajrzeć i pomacać...

Kauris - 2020-05-29, 23:43

Wiązka mikrofonu z kostką do wpięcia samego mikrofonu, jeśli jest nad podsufitką, to jest mocowana taśmą do podsufitki, leży na podsufitce i biegnie w stronę prawego słupka. Raczej jej nie zobaczymy przez dziurę lampki. Antena jest klipsami wpięta do blachy, a mikrofon leci po podsufitce i chyba łączy się z anteną w jedna wiązkę, ale dalej. Piszę "chyba" bo to logiczne, ale nie pamiętam, nie zwróciłem uwagi. Pamiętam natomiast, że jak opuszczałem podsufitkę, to ta zawisła na kablu, ktory był do niej "przyklejony".
Ja zgłupiałem już. Samochód nie miał fabrycznie mikrofonu (sandero z TCe?) i kolega wycina dziurę i dokłada mikrofon?

Tu jest kilka sekund (prawie nic nie widać, ale tak było u mnie i wiem na co patrzeć) z widokiem na wiązkę mikrofonu https://youtu.be/YC7HwTIdm1w?t=620

cabelinho85 - 2020-05-30, 12:08
Temat postu: mikrofon dalej
?uCzyli muszę naciąć przewód z prawej ten z anteną i moze tam byc wiazka mikrofonu??
cabelinho85 - 2020-05-30, 19:53
Temat postu: Mikrofon finał
PODSUMOWANIE I WNIOSKI:

1. Sprawdziłem dzisiaj jeszcze raz przewody:

a) od strony kierowcy - jeden przewód do podłączenia lampki
b) od strony pasażera - tylko jeden przewód - antena


2. Na końcach dwóch słupków nie widać lub nie znalazłem gniazda mikrofonu

3. w podsufitce brak gniazda mikrofonu (patrz pkt 1. nie schodzą w dół przewody od mikrofonu z obu stron)

4. Przewody od mikrofonu idą od kostki w stronę licznika, ze względu na brak możliwości obniżenia kierownicy w tej wersji i fabrycznej gwarancji - nie rozkręcam kolumny kierownicy. Obserwacje na częściowo odchylonym liczniku wskazują, widoczną dużą wtyczkę z prawdopodobnie wpiętym przewodem od lampki - prawdopodobnie można by tam znależć gniazdo do mikrofonu

5. Można wpiąć się do kostki w piny mikrofonu bezpośrednio w radiu , tylko co tam są za przewody i co rozłączę - może ida do pilota w kierownicy (choć go nie mam)???

Moje rozwiązanie zastępcze kupiłem odbiornik/nadajnik na aledrogo obecnie w cenie ok 12 zł fot. poniżej. Włożyłem go do gniazda aux i łączy się bezprzewodowo z moim telefonem, ma wbudowany mikrofon. Słychać mnie dobrze u odbiorców, bo mikrofon jest w miarę blisko do twarzy - dobre położenie wtyczki aux w tym radiu i dźwięk dzwoniących mam w głośnikach

Powyższe rozwiązanie jest zadawalające - otwartą kwestią pozostaje dokąd idzie w liczniki ten przewód i czy można wpiąc mikrofon w seryjne gniazdo, moze ktoś rozwikła tą zagadkę lub ja za parę lat jak się skończy gwarancja, moje auto Dacia Sandero 2 rok 2019. wersja acces



Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc , nie wymieniam tu wszystkich, poprostu DZIĘKUJE

Black Dusty - 2020-05-30, 21:43

Wepnij się przewodami mikrofonu do oryginalnej wtyczki przy radiu obok tych przewodów które tam są i wyprowadź mikrofon w miejsce Ci odpowiadające gdzieś na desce lub po słupku do podsufitki. Nie musisz koniecznie używać oryginalnych połączeń żeby działało i wywal ten dings bo wcześniej czy później o niego zahaczysz i coś złamiesz a może i uszkodzisz radio. Może to będzie trochę prowizorka ale będzie działało i nie naruszysz nic jak się boisz co do gwarancji.
Dymek - 2020-05-31, 09:06

Kauris napisał/a:
Wiązka mikrofonu z kostką do wpięcia samego mikrofonu, jeśli jest nad podsufitką, to jest mocowana taśmą do podsufitki, leży na podsufitce i biegnie w stronę prawego słupka...

Kolega przyjmie jednak do wiadomości, że wraz z upływem czasu producent zmienił okablowanie i raczył połączyć przewody mikrofonu z przewodami lampki, oraz puścił ją lewym słupkiem. I tak jest u mnie w roczniku 2017. A rozwidlenie tej wiązki jest tak blisko lampki, że bez problemu da się zidentyfikować po wyjęciu lampki.

Kauris - 2020-05-31, 16:21

Aż przeczytałem cały temat jeszcze raz, sprawdzając czy mi coś nie umknęło.
Umknęło :) Narobiłem zamieszania.

Dymek - 2020-05-31, 20:08
Temat postu: Re: Mikrofon finał
laisar napisał/a:
...zamiast rozkręcać połowę samochodu - a zwłaszcza układ kierowniczy (!) - lepiej po prostu dobrze zajrzeć i pomacać...

W świetle poniższych faktów dotyczących położenia złączki, życzę powodzenia przy standardowym zaglądaniu i macaniu... :roll:

cabelinho85 napisał/a:
otwartą kwestią pozostaje dokąd idzie w liczniki ten przewód i czy można wpiąc mikrofon w seryjne gniazdo...

No dobra- czasami świruję, ale chyba pozytywnie, bo za wszelką cenę chcę takie rzeczy wyjaśnić... :mrgreen:
Wytargałem własny licznik, żeby zobaczyć o co biega i gdzie siedzi złącze. Po pierwsze- nawet przy kierownicy regulowanej wyciągnięcie ramki licznika jest dość hardcorowe, może jakoś na siłę by wylazła ale grozi to porysowaniem deski.
Natomiast bez większych problemów ramka daje się wyciągnąć po odkręceniu manetki kierunkowskazów (dwa wkręty Torx T10) i wypięciu z niej głównej wiązki- fotografie.
Po wyjęciu licznika złącze wiązki mikrofonu i lampki kabiny mamy jak na dłoni- duża kostka zamocowana dokładnie na środku, tuż za licznikiem. Od niej gruba wiązka leci w lewy słupek- tuż przed wejściem w słupek robi się cieńsza, traci część gąbczastej izolacji.
I to cała tajemnica podłączenia. Prawdopodobnie główna wiązka od radia doprowadza przewody do tego gniazda za licznikiem i zależnie od wersji wyposażenia, dalej fabryka wstawia pełną wiązkę słupka (o numerze 283936701R), albo zubożoną o przewody mikrofonu (o numerze 283931388R). A więc należałoby wymienić wiązkę na 283936701R, lub położyć niezależne kable. Można też na pewno wpinać się w przewody mikrofonu bezpośrednio przy radiu, bo fabrycznie kończą się one na złączce za licznikiem.

cabelinho85 - 2020-05-31, 21:10

Dymek jesteś wielki !!! naprawdę dziękuję.

Czuje napływ nowych sił do rozkręcania :),


Znalazłem filmik ukazujący sposób wyjęcia liczników, niestety wcześniej już go próbowałem i bez możliwości obnizenia kierownicy u mnie nie da rady, ale innym może pomóc


https://www.youtube.com/watch?v=Fo_zbX_bBjk


opcja 1
Czy po odkręceniu migaczy itd. jest znacznie wiecej miejsca czy tylko milimetry i wyszło na styk???, bo tak gdybam, nad rozkręceniem migaczy i spróbowaniem sposobu z filmiku powyżej???


teraz jest pewna opcja nr 2 śmiało moge wypiąć przewody z kostki i pociągnąc przewody z mikrofonu w inne miejsce


tyle możliwości - szok

Dymek - 2020-05-31, 21:22

cabelinho85 napisał/a:
Znalazłem filmik ukazujący sposób wyjęcia liczników, niestety wcześniej już go próbowałem i bez możliwości obnizenia kierownicy u mnie nie da rady, ale innym może pomóc

W ten sposób jak na filmie nie udało mi się wyjąć ramki. Jest bardzo prawdopodobne, że jakoś uniemożliwia to nowa kierownica w naszych samochodach- na filmie jest stara.

Cytat:
Czy po odkręceniu migaczy itd. jest znacznie wiecej miejsca czy tylko milimetry i wyszło na styk???, bo tak gdybam, nad rozkręceniem migaczy i spróbowaniem sposobu z filmiku powyżej???

Po prostu ramkę wysuwamy wtedy w bok a nie do góry. Nie mam natomiast pewności jak będzie z kierownicą bez regulacji, bo nie wiem w jakim położeniu w stosunku do zakresu regulacji ona "stoi". Odkręcenie dwóch wkrętów to drobiazg- warto spróbować a będzie instrukcja "dla potomnych".

sta_now - 2020-06-01, 20:53

Kol. Dymek, a co to za przycisk obok kratki nawiewu nad przełącznikiem Eco.
Dymek - 2020-06-01, 21:08

To przycisk i kontrolka fabrycznego alarmu.
cabelinho85 - 2020-06-02, 18:35
Temat postu: Mikrofon
Obecnie z braku czasu zamówiłem kilka przewodów itd. i przygotowuje się na trzy warianty:.
1. Rozkręcam migacze, jakimś cudem zdejmuje ramkę i wpinam się w gniazda mikrofonu pełen sukces
2. pkt. 1 ale gdyby nie udalo się zdjac oslon, próbuje na delikatnym uchyleniu chirurgicznie wpiąć piny na przygotowanych przewodach w gniazdo bezinwazyjnie są fotki od Dymek wiem w które miejsca na wyczucie zatrzasne piny u mnie nie ma w kostce przewodów wystarczy wsunąć piny i się zamknie
3. Gdy pkt 1 i 2 nie da rady Ciągnę nowy przewód od strony kierowcy po słupku z lekkim odchyleniem liczników do radia odpinam piny z kostki i wpinam przewód lub od strony pasażera nie wiem co lepiej

Taki jest plan na dniach spróbuję po kolei od 1-3 co się uda.

Obecnie czekam na wtyki i przewody 😁

cabelinho85 - 2020-06-16, 12:46

Niestety obecnie mam sporo na głowie i nie mam jak się zabrać za zamknięcie sprawy mikrofonu w aucie (praca itd.), części już są, w międzyczasie ogarniam temat podłączenia pilota do sterowania radiem za jednym zamachem zrobię mikrofon i pilot - oczywiście wkleje tu etapy i będę prosił o pomoc :)

Pytanie techniczne przed montażem: było o tym wcześniej ale tylko się upewniam (foto 1) - te trzy piny są z mikrofonu?

tutaj będę jak powyżaj pisałem próbował odkręcić migacze itd żeby się dostać pod licznik, jesli się nie uda pociągne przewód 3 żyłowy od radia stąd te pytanie

laisar - 2020-06-16, 14:38

cabelinho85 napisał/a:
(foto 1) - te trzy piny są z mikrofonu?

Tak.

Kalwar - 2021-02-03, 12:27

Cześć. Mam pytanie. Do tej pory miałem w dusterze Ori radio bez Bluetooth teraz założyłem to z Bluetooth, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia to chciałbym podpiąć mikrofon. Pytanie czy jeżeli stare radio było na kostki ISO i do nowego musiałem dokupić adapter kostek to w tych starych kostkach może być wyprowadzony mikrofon czy raczej od razu szukać mikrofonu z całą wiązką?
Dymek - 2021-02-03, 15:40

W standardowych kostkach ISO nie ma przewidzianego miejsca na mikrofon. Podłączaj się bezpośrednio pod kostkę swojego adaptera- czyli bezpośrednio pod radio. Nie kupisz całej wiązki od mikrofonu do radia, bo składa się z dwóch odcinków a część tej wiązki wchodzi w skład innej, grubszej wiązki radia. Kupisz pierwszy odcinek biegnący słupkiem i dalej musisz przedłużać.
Kalwar - 2021-02-03, 16:01

Ok. Dzięki. Będę szukał ale póki co widzę same mikrofony z kabelkiem
laisar - 2021-02-03, 19:38

Dymek napisał/a:
W standardowych kostkach ISO nie ma przewidzianego miejsca na mikrofon

Za to w tej niegłośnikowej (A) są wolne miejsca, które można by wykorzystać do ograniczenia pałętających się kabli.

Kalwar - 2021-02-03, 20:22

Rozumiem że kupując mikrofon zamiast robić łączenie kostkami w słupku można uciąć wtyczkę i pociągnąć jednolity kabel do radia? Skąd bierzecie te konektory czy jak to się tam nazywa żeby wprowadzić kabel do kostki
Kalwar - 2021-02-03, 20:24

laisar napisał/a:
Dymek napisał/a:
W standardowych kostkach ISO nie ma przewidzianego miejsca na mikrofon

Za to w tej niegłośnikowej (A) są wolne miejsca, które można by wykorzystać do ograniczenia pałętających się kabli.

Tylko że wprowadzając kabelki do ISO trzeba by pociągnąć dalej kabelki od ISO do kostki daciowej,bo musiałem założyć adapter ISO do kostki dacii

Kalwar - 2021-02-07, 16:55

Pytanko mam. Czy przewód od mikrofonu na całej długości jest ekranowany? Chcę pociągnąć całe kable bez połączeń od mikrofonu do radia. Wiem że na kawałku do pierwszej wtyczki jest ekran ale co dalej? Czy mam kombinować i robić prowizoryczne ekranowanie czy olać i to nie będzie miało wpływu
Dymek - 2021-02-07, 18:19

Od wtyczki w podsufitce do radia idą już 3 zwyczajne, grube żyły bez żadnego ekranu.
Widać je na moich zdjęciach, które dawałem wcześniej w tym wątku (zdjęcia kostki pośredniej za licznikiem)- przewody czerwony, czarny i biały.
Jednak jeśli dasz tam kabel dwie żyły w ekranie, to na pewno to nie zaszkodzi.

Kalwar - 2021-02-07, 19:08

Kupiłem mikrofon i do pierwszej kostki idzie czerwony, biały i ekran . Kupiłem już ekranowany mikrofonowy więc taki puszczę.
Dymek - 2021-02-07, 19:15

Gdybym miał od zera montować ten mikrofon w podsufitce, to na pewno nie w fabrycznym miejscu przy lampce a gdzieś naprzeciwko kierowcy- choćby nad osłoną przeciwsłoneczną. Fabryczny punkt jest zbyt daleko ust kierowcy.
Killer King - 2021-02-07, 19:26

Dymek napisał/a:
Fabryczny punkt jest zbyt daleko ust kierowcy.


Potwierdzam, ale nie wiem czy to wina mikrofonu, czy miejsca montażu, ale nie jest za różowo, jeżeli chodzi jakość rozmowy.

Kalwar - 2021-02-07, 19:39

Dzięki za info. Będę szedł od zera więc na pewno z rady skorzystam.
Dymek - 2021-11-17, 09:33

Drążę nowy temat podążając za bliźniaczym wątkiem dotyczącym słabego działania fabrycznego mikrofonu:
Dymekr napisał/a:
Ten mikrofon powinien znajdować się tuż nad kierowcą, nad daszkiem przeciwsłonecznym- tak zamontowano mikrofon w najnowszej generacji Sandero/Logana.

Jak wiadomo, w nowej generacji Dacii zastosowano w podsufitce inny mikrofon, w prostokątnej obudowie umieszczony nad daszkiem przeciwsłonecznym kierowcy. Taki mikrofon występuje również w innych, nowych modelach Renault. Usiłuję wyjaśnić kwestię- czy jest możliwe podłączenie takiego mikrofonu do poprzedniej generacji multimediów, np MN3 czy MN2...
Mam taki mikrofon pod ręką, jednak w odróżnieniu od "starej" wersji jest on 4-przewodowy a co gorsza jego "piny" nie są nigdzie opisane. Układ elektroniczny mikrofonu również nie daje podstaw do rozpoznania przeznaczenia poszczególnych styków (może poza "masą"). Elektronika tego mikrofonu jest poważnie rozbudowana, w stosunku do starych mikrofonów nie ma nawet co porównywać, tak naprawdę są tam dwa przetworniki mikrofonowe i najprawdopodobniej mikrofon zawiera system redukcji szumu/pogłosu. Poszukuję jakichś schematów nowych Renault zawierających mikrofon w tej 4-pinowej wersji.
Pokrewne kwestia- czy w modelu Duster2 po obecnym FL również jest taki mikrofon a jeśli tak, to przy jakiej wersji radia? Czy tylko w nowej wersji MN4, czy również w przypadku wyposażenia Dustera w zwykłe radio bez ekranu?
A może ktoś z posiadaczy nowego Sandero3 byłby w stanie obadać temat, pomierzyć napięcia czy chociaż wyciągnąć mikrofon z podsufitki i zrobić zdjęcie wtyczki mikrofonu z widokiem poszczególnych żył w tej wiązce?

laisar - 2021-11-18, 18:52

Mikrofon dwukanałowy (element nr 2752, OEM 283129988R, 283121737R):

pin - linia - opis

1 - 107J - mic_gnd
2 - 107F - mic_sig_1
3 - 107G - mic_+5V
4 - 107I - mic_sig_2

(Źródło: drive2).

Dymek - 2021-11-19, 08:08

laisar- ogromne dzięki za wygrzebanie info! W dodatku w moim ulubionym obcym języku ;-)
Pozostaje mi podłączenie i próby...

laisar - 2021-11-19, 14:46

Не за что!
keisyzrk - 2022-10-06, 18:17

Czyli, żeby zamontować fabryczny mikrofon, nie mając wiązki w aucie trzeba obciąć wtyczkę w mikrofonie, biały kabel wpiąć w pin 7, czerwony w pin 8 i czarny w pin 19? potwierdzi ktoś?
laisar - 2022-10-06, 20:29

Tak.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group