DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Sprawy klubowe - Apgrejd

bebe - 2014-03-14, 09:34
Temat postu: Przerwa w działaniu forum - 15.03.2014
W sobotę 15.03.2014 o 22:00 zaczynamy akcję migracji forum na nowy silnik. W związku z czym forum i portal nie będą dostępne przez 4-6 godzin.
ajax - 2014-03-14, 18:02

Będzie reaktywacja czy rezurekcja :?: ;-)
mekintosz - 2014-03-14, 22:39
Temat postu: Re: Przerwa w działaniu forum - 15.03.2014
bebe napisał/a:
W sobotę 15.03.2014 o 22:00 zaczynamy akcję migracji forum na nowy silnik.


Diesel czy bezynka, wolnossący czy doładowany ;-) ?

bebe - 2014-03-16, 00:09

Migracja zakończyła się spektakularnym niepowodzeniem, w związku z czym wróciliśmy na razie do starego silnika forum.

Po wyjaśnieniu przyczyn i ustaleniu winnych wrócę do tematu. :>

TD Pedro - 2014-03-16, 00:13

szkoda... :-(
DrOzda - 2014-03-16, 16:52

no bo takie rzeczy to sie na spokojnie trenuje na kopii bazy w tygodniu ... a potem dwa browary w weekend i voila
ajax - 2014-03-16, 17:33

Rezurekcja :-P
bebe - 2014-03-16, 19:02

DrOzda napisał/a:
no bo takie rzeczy to sie na spokojnie trenuje na kopii bazy w tygodniu

Dziękuję, Kapitanie Oczywisty. :>

Tak się śmiesznie złożyło, że trenowałem, kilka razy. Problem w tym, że trenowałem na swoim serwerze, nie na hostingowym. Nie wpadłem na to, że ktoś ustawi w mysqlu max_updates, bo nikt nigdy tego nie ustawia, przynajmniej na normalnych serwerach. :> I tak, wiem o tym, że max_updates można ominąć zasysając dane bezpośrednio do mysqla, ale nie, to nie rozwiąże problemu, bo skrypt do migracji tego nie zrobi. :>

Problem tkwi w debilnych ustawieniach na serwerze hostingu, i tam zamierzam szukać rozwiązania. Zwłaszcza, że mamy pakiet łałałiła bez limitów, więc z czym do ludzi. :>

Martens - 2014-03-16, 19:48

bebe napisał/a:
Nie wpadłem na to, że ktoś ustawi w mysqlu max_updates, bo nikt nigdy tego nie ustawia, przynajmniej na normalnych serwerach. :> I tak, wiem o tym, że max_updates można ominąć zasysając dane bezpośrednio do mysqla, ale nie, to nie rozwiąże problemu, bo skrypt do migracji tego nie zrobi. :>


Tak dla pewności - nie obrażasz nas? :lol:

DrOzda - 2014-03-17, 15:29

Niestety ,z MySQL nie pomogę. Jestem rozpuszczony komercją i administruję (owałem) niemal wszystkimi wiodącymi łącznie z i-series czy mainframe ale wogóle MySQL.
A propos taki darmowy DB2 Express-C 10.5 ze swoimi limitami 16 GB RAM, dwa rdzenie i no-limit na dane to idealny silnik pod php i webserver. A w MySQL jeszcze lata upłyną (i Oracle go pogrzebie wcześniej) zanim otrzyma choć z połowę funkcjonalności i niezawodności baz typu DB2 , Oracle, Sybase czy MS-SQL.
Szkoda że providerzy nie udostępniają takiej możliwości.

corrado - 2014-03-17, 17:27

Przesiądźcie się na bazkę na darmową Oracle XE, są biblioteki OCI Connectorowe do niej darmowe na PHP też w 5.0 , tylko pewnie nie będzie Wam się chciało.
bebe - 2014-03-17, 21:47

Dzięki za rady, ale na hostingu i tak jest tylko wybór między mysqlem i postgresem. :) Mi zasadniczo za jedno, postgresa ogarniam znacznie lepiej, ale fora pehapiczne ogarniają gorzej, więc będzie mysql.
maciek - 2014-03-17, 22:23

to kiedy kolejne podejście? za tydzień o tej samej porze ?
bebe - 2014-03-17, 22:25

maciek napisał/a:
to kiedy kolejne podejście? za tydzień o tej samej porze ?

Najwcześniej 29 marca, ale to jeszcze do potwierdzenia, no i muszę załatwić kwestię głąbolotów z hostingu.

bebe - 2015-01-03, 23:10
Temat postu: Apgrejd
Kolejne podejście do migracji silnika. Tym razem mam zaklepany termin u wesołych misiów od hostingu, więc teoretycznie mam wsparcie odgórne. Na wypadek, gdyby jednak znowu był problem z limitami, przygotowałem również plan B. :>

Zaczynamy w poniedziałek, 05.01.2015, po 20:00, skończymy kiedy skończymy, ale nie później niż w sobotę o 08:00. W czasie prac forum nie będzie dostępne, ale na stronie będzie informacja o pracach i jakiś koślawy czacik do informowania o postępach.

maciek - 2015-01-03, 23:16

zawsze możesz dać przekierowanie na facebooka ;-)
kicia - 2015-01-04, 01:28

Będę trzymać kciuki, żeby było jak najmniej problemów z migracją.

Ale w razie czego - to lepiej spędzić dzień dłużej na sprawdzeniu czy wszystko jest ok, niż żeby się potem coś posypało.

krakry1 - 2015-01-04, 11:14

Dzięki za info bebe.
Marek1603 - 2015-01-04, 11:55

Trzymam kciuki.
Ajgor - 2015-01-04, 15:27

Niech Cię prowadzi Wielki Pixel!!! ;-)
leo - 2015-01-04, 16:08

Cierpliwości, brachu... ;-)
benyo - 2015-01-04, 19:30

Oj fajnie :-) powodzenia życzę.

A może i Tapatalk w końcu uda się również uruchomić :-)

bebe - 2015-01-05, 22:55

Niestety, chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle. :>

Najpierw migracja wykształciła zupełnie nowy zestaw problemów, z którymi walczyłem dzielnie, a kiedy już wyszedłem na prostą, skrypt migrujący ponownie się wywalił, tym razem po prostu wyczerpując pamięć dla procesu php.

Szczerze mówiąc, chwilowo nie mam pomysłu, jak zrobić migrację na naszym wspaniałym serwerze. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to zrobić migrację na moim domowym serwerze (SOA#1: U Mnie Działa) i przenieść już zmigrowane forum na serwer hostingowy. Zalety - ćwiczyłem tą migrację u siebie i za każdym razem było cacy (teraz doszedł nowy problem, ale do ogarnięcia), nie potrzebujemy okna serwisowego w firmie hostingowej, lekko, łatwo i przyjemnie można wycofać się z migracji, gdyby coś jednak nie banglało. Wady - nie będzie dzisiaj wieczorem. :(

Na razie idę chlipać w kąciku i koić nerwy alkoholem. :> Jak dojdę do siebie, przedstawię konkretniejszy gryplan.

mekintosz - 2015-01-06, 02:30

bebe napisał/a:
Niestety, chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle. :>



Do trzech razy sztuka ;-)

laisar - 2015-01-06, 03:27

@bebe: Order za wytrwałość już zdobyłeś (;
48piotr - 2015-01-06, 09:15

bebe napisał/a:
Na razie idę chlipać w kąciku i koić nerwy alkoholem. :>

Na nerwy to melisa,kozłek i inne ziółka.
Alkohol to tylko KAC.
Chwilowe niepowodzenie...polak potrafi.
To jak koledzy pomożecie?????
:roll:

corrado - 2015-01-06, 12:21

z jakiej do jakiej wersji jest migracja ? Bo ten phpbb zmodfyfikowany przez przemo jest na silniku phpbb 2.0.19

A może zainstalować nową wersję ze stronki przemo phpbb a wersję starej bazy wyeksportowac i nie robic zadnych mergy bazy, tylko na spokojnie uzupelnic nowe forum z nowa baza ( nie wiem jak mocne tam zmiany w strukturach ale raczej do ogarniecia ) starymi watkami, postami, uzytkownikami, uprawnieniami itd. Moze sie tak nie rozjedzie wszystko.

Ajgor - 2015-01-06, 14:00

48piotr napisał/a:
bebe napisał/a:
Na razie idę chlipać w kąciku i koić nerwy alkoholem. :>

Na nerwy to melisa,kozłek i inne ziółka.
Alkohol to tylko KAC.
Chwilowe niepowodzenie...polak potrafi.
To jak koledzy pomożecie?????
:roll:




Racja! jak byśmy Chłopu pomogli to kac miałby mniejszy, choć z drugiej strony , jak by każdy coś ze sobą przyniósł to na to samo by wyszło... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bebe - 2015-01-06, 17:16

corrado napisał/a:
z jakiej do jakiej wersji jest migracja ? Bo ten phpbb zmodfyfikowany przez przemo jest na silniku phpbb 2.0.19

To co jest tutaj to nawet nie wiem, co to jest. :) Znaczy, przedstawia się jako Przemo 1.12.6, ale co dokładnie Przemo wziął za bazę swego wiekopomnego dzieła, to nie wiadomo. :) Najprawdopodobniej jest to któreś phpBB2, z przemowymi naroślami. A zmigrować mam nadzieję do MyBB, przy czym nie wiem na jakiej wersji ostatecznie zakończymy naszą przygodę, bo MyBB 1.8.x nie pozwala już na migrację z phpBB2, a MyBB 1.6.x robił problemy z wersją skryptu do migracji (do momentu aż mu je wyperswadowałem :> ). Wersja optymistyczna zakłada migrację do MyBB 1.6 i z niej do 1.8.

corrado napisał/a:
A może zainstalować nową wersję ze stronki przemo phpbb a wersję starej bazy wyeksportowac i nie robic zadnych mergy bazy, tylko na spokojnie uzupelnic nowe forum z nowa baza ( nie wiem jak mocne tam zmiany w strukturach ale raczej do ogarniecia ) starymi watkami, postami, uzytkownikami, uprawnieniami itd. Moze sie tak nie rozjedzie wszystko.

Rozjedzie się wszystko. :) phpBB3 ma oczywiście zupełnie inną strukturę bazy, zaś co od siebie dodał Przemo, to już sam Przemo raczy wiedzieć. ;) Do tego przesiadka na phpBB3 to, z tego co czytam, również zupełna pomyłka, bo kto żyw zeń ucieka i chyba w ogóle projekt zostanie porzucony, bo ludzie zwyczajnie przesiedli się na lepsze silniki (a niemal każdy jest lepszy). MyBB jest opensourśny, ma architekturę modułową, niestety jak niemal wszystkie silniki forumowe jest napisany w php, ale nie można mieć wszystkiego. :) Ponieważ jest sporo nowszy i nadal jest aktywnie rozwijany, liczę na to, że poza nowymi możliwościami administracyjnymi uwolni nas od problemów z wydajnością (a tak naprawdę z limitami narzucanymi przez hosting).

A, no i będzie Tapatalk! ;)

krakry1 - 2015-01-06, 17:26

bebe napisał/a:
Na razie idę chlipać w kąciku i koić nerwy alkoholem...
... to pierwsze nie - to drugie jak najbardziej popieram. :mrgreen:
corrado - 2015-01-06, 17:30

aaa to trzeba było napisać że na myBB. To może nie tak że się rozjedzie bo do zrobienia w końcu, tylko zależy ile rzeźby. Oby było faktycznie szybciej

Z tego co teraz tak sobie przeglądam, zalecana konwersja to z Przema -> phpBB3 -> dopiero do myBB

corrado - 2015-01-10, 22:43

bebe a może potrzebne Ci pieniądze ale na migrację forum - na lepszy hosting php + mysqlem albo moze na informatyka by zmigrował ?
bebe - 2015-01-11, 18:05

corrado napisał/a:
bebe a może potrzebne Ci pieniądze ale na migrację forum - na lepszy hosting php + mysqlem albo moze na informatyka by zmigrował ?

Za dużo kombinowania.

Jeśli chodzi o informatyków, to szczerze mówiąc w materii około linuksowo-hostingowo-forumowej nie znam nikogo lepszego niż ja sam. :) (Chociaż przepraszam, kolesie z opencaching.pl ostatnio robili podobną akcję i mam wrażenie, że poszło im znacznie sprawniej, więc albo są lepsi, albo mieli więcej czasu, albo nie wiem wszystkiego. :) W moim przypadku problemem jest głównie wolny czas. Ostatnio nie mam go za wiele, co widać zresztą po mojej aktywności na forum. Na pewno postaram się coś więcej podziałać w ferie, kiedy to wyjadą na wakacje wszyscy nasi podopieczni. :>

Co do hostingu, to nie wiem. Poza problemami z migracją, wywołanymi przez ograniczenia hostingu, i powracającymi błędami połączenia z bazą, które wynikają z owych ograniczeń, a które migracja ma rozwiazać, to w sumie lepszy hosting nam nie jest potrzebny. Do tego przenosiny to kolejna poważna operacja, w którą z kolei dodatkowo trzeba by dość mocno zaangażować Marcina, więc na chwilę obecną nie umiałbym uzasadnić zmiany hostingu. Gdyby jednak takie uzasadnienie się pojawiło, to ja jestem pierwszy chętny, bo kto widział panel administracyjny o12.pl, ten spojrzał w Otchłań. :>

corrado - 2015-01-13, 10:55

To ile jeszcze potrwa ta migracja? :mrgreen:
maciek - 2015-01-13, 11:09

5-10 lat ;-)
bebe - 2015-01-14, 01:48

corrado napisał/a:
To ile jeszcze potrwa ta migracja? :mrgreen:

Któż to wie? :) Po 19.01 przysiądę na parę wieczorów i zobaczymy, co wyjdzie. Jeśli QA w osobach laisara i Marka uzna, że efekt jest zadowalający, to pewnie w weekend 24.01 albo 31.01 kolejne podejście.

corrado - 2015-01-15, 12:48

lepiej zostaw tak jak jest :)
bebe - 2015-01-16, 01:08

corrado napisał/a:
lepiej zostaw tak jak jest :)

Zostawiłbym, wżdy się nie da. :| To trochę tak, jakby zostać w centrum miasta z chałupą zamykaną na skobel - można się pogodzić z brakiem telewizora i chodzeniem za chałupę, można liczyć na dobrych ludzi, że nie wyniosą wszystkiego w diabły. Ale ja bym nie liczył.

corrado - 2015-01-16, 09:26

tak jak myślę zawsze : nie znasz się ? daj to komuś innemu.
Oszczędzisz sobie i innym nerwów ;]

Nie masz kasy to daj znać, na pewno zrobią użytkownicy zciepę ze mną włącznie.

benyo - 2015-01-16, 09:36

corrado napisał/a:
tak jak myślę zawsze : nie znasz się ? daj to komuś innemu.
Oszczędzisz sobie i innym nerwów ;]

Nie masz kasy to daj znać, na pewno zrobią użytkownicy zciepę ze mną włącznie.


Z tego co pisał bebe to znać się zna, kasy mu nie brakuje, jeno czasu, a tego mu żaden użytkownik forum nie dołoży :-)

bebe - 2015-01-29, 02:01

Raport z placu boju: mam już obczajoną migrację Przemo -> myBB 1.6 -> myBB 1.8. Do obczajenia pozostaje:
  • awatary (nie migrują się, ale mam wrażenie, że to tylko kwestia ścieżki),
  • załączniki (tu nie ma zmiłuj, muszę je jakoś zmigrować)
  • przejrzeć wszystkie możliwe ustawienia forum (w myBB jest ich na oko 3 razy więcej) i sprawdzić czy nie ma jakiejś miny, przy okazji możliwie dostosować wygląd i zachowanie nowego silnika do starego
  • przejrzeć uprawnienia grup
  • wybrać jakiś szablon, co cieszy oko i jest niebieski :)
  • odpalić portal i shoutboxa (na dzień dobry nie ma)
Niestety najbliższy weekend znowu odpada. :( Będę pomału dłubał kolejne rzeczy z listy i dawał znać.

bebe - 2015-02-22, 01:22

Nie ruszyłem niczego z listy, bo postanowiłem przetestować, czy po zmigrowaniu forum na swoim serwerze jestem w stanie przenieść wszystko z powrotem na hosting.

No więc, już jestem. :) Tyle tylko, że zajęło mi to jakieś cztery wieczory móżdżenia. :/

Najpierw przetestowałem u siebie, czy przy migracji phpBB -> myBB 1.6 -> myBB 1.8 nic się nie rozjeżdża. No więc, poza jednym drobiazgiem w skrypcie myBB 1.6 do migracji, wszystko działa pięknie.

W tym momencie wystarczy zrobić dump bazy, spakować kod forum i całość wrzucić na hosting. Tyle tylko, że hosting ma ograniczenie 105 MB uploadowanego pliku, a dump bazy ma 300 MB. :> Na szczęście myPhpAdmin obsługuje spakowane pliki! Ale po spakowaniu dump nadal ma ponad 105 MB. Na szczęście po spakowaniu bzipem ma 85 MB! Ale samo pakowanie na mojej wspaniałej maszynie trwa ponad 20 minut. :>

Następnie okazało się, że zaimportowaną bazę widać w myPhpAdminie, ale nie widać w magicznym utyliszczu cPanela do zawiadywania bazami/użyszkodnikami tychże. Co może by i nie przeszkadzało, gdyby nie to, że do tak zaimportowanej bazy nie można się dostać normalnym klientem. :> Szybki gógiel wykazał, że jest to po prostu błąd w cPanelu, a w'ugle to po co pan robił dump bazy z DROP/CREATE DATABASE?! To, że można, to nie znaczy, że wolno! :> Dobra wiadomość jest taka, że baza-widmo nie zajmuje nam miejsca. :D Przy okazji wystawię ticket chopcom z o12, żeby ją skasowali. Tymczasem da się założyć pustą bazę w cPanelu i zaimportować do niej dump. Co prawda import w połowie wywala się na timeoucie, ale puszczony jeszcze raz działa normalnie, bo czemu nie. :)

Tak więc na chwilę obecną umiemy zmigrować forum na nowy silnik, pozostaje kosmetyka z postu powyżej.

laisar - 2015-02-22, 11:03

K. I. E. D. Y? (:
d3mol3k - 2015-02-22, 13:02

bebe - a nie można na chwile obecną odpalić nowego zmigrowanego forum sprawdzić czy działa podmienic adresy i jest git? Tu przed migracją po prostu wyłączyć stare by ludziska nie dopisali niczego nowego.
Co do avatarów - no chyba każdy może sobie odświeżyć swoje :-) do nowych wartości nowego profilu.

No i też przyłącze się do pytania powyżej zadanego przez laisara - kiedy?

Karenzo - 2015-02-22, 14:32

Na czym ty pracujesz że spakowanie 300 MB trwa 20 min ?
to C2D a może w ogóle jakiś Athlon ?

bebe - 2015-02-22, 21:16

laisar napisał/a:
K. I. E. D. Y? (:

Nie poganiaj, bo będzie wolniej! :>

d3mol3k napisał/a:
bebe - a nie można na chwile obecną odpalić nowego zmigrowanego forum sprawdzić czy działa podmienic adresy i jest git? Tu przed migracją po prostu wyłączyć stare by ludziska nie dopisali niczego nowego.

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. W sensie, czy można odpalić forum na nowym silniku tak na pałę po migracji, bez dostosowywania go do obecnych ustawień i wyglądu? Można, ale będzie brzydko i dziwnie, a zważywszy na to, ile mi to wszystko zajmuje, będziemy się bujać z taką prowizorką niewiadomo ile. Więc wolałbym jak najwięcej rzeczy dopracować przed ostateczną migracją.

d3mol3k napisał/a:
Co do avatarów - no chyba każdy może sobie odświeżyć swoje :-) do nowych wartości nowego profilu.

Może. Ale jest szansa, że to tylko kwestia poprawienia jednej ścieżki, więc czemu nie spróbować?

d3mol3k napisał/a:
No i też przyłącze się do pytania powyżej zadanego przez laisara - kiedy?

Nie poganiaj, bo będzie wolniej! :D A serio - widać, jak sprawdza się podawanie konkretnych terminów. Ale powiedzmy, że na koniec lutego zdam raport, co udało mi się posprawdzać i zrobić z listy powyżej. Wtedy zadecydujemy, co dalej z migracją.

Karenzo napisał/a:
Na czym ty pracujesz że spakowanie 300 MB trwa 20 min ?
to C2D a może w ogóle jakiś Athlon ?

Intel Atom D525 bodajże. :) Jako domowy serwer sprawdza się znakomicie, ale jak trzeba coś policzyć, to działa tak jak działa. :)

benyo - 2015-02-22, 21:29

bebe napisał/a:
Nie poganiaj, bo będzie wolniej! :>


Bylebyś się wyrobił przed myBB 2.0, bo znowu kolejna migracja by Cię czekała:-) Powodzenia

P.S. Na Intel Atom to musi być niezła nauka cierpliwości :-)

d3mol3k - 2015-02-22, 21:48

W sumie masz rację bebe ;). Jak już odpalić to dobrze i ostatecznie.
Co do poganiania - nie poganiam ;) ale ciekawość zżera jak to będzie działało wyglądało i ogólnie ;-) .

bebe - 2015-02-22, 23:28

benyo napisał/a:
Bylebyś się wyrobił przed myBB 2.0, bo znowu kolejna migracja by Cię czekała:-) Powodzenia

Zakładam, że po migracji będzie pod tym względem super-fajnie, a kolejne upgrade'y nie będą się wiązać z taką rozwałką.

benyo napisał/a:
P.S. Na Intel Atom to musi być niezła nauka cierpliwości :-)

Nie, zupełnie nie. Ta sama migracja bazy na domowym serwerze odbywa się trochę ponad dwa razy szybciej niż na naszym hostingu. :) Jedyne co chodzi faktycznie cokolwiek wolno, to ten bzip, ale tego nie robię co chwilę, tylko przy dobrych wiatrach zrobię jeszcze jeden raz, przy finalnej migracji. To serwer - do pracy na konsoli, mysqla, apache'a, poczty itd. ten Atom wystarcza w zupełności.

bebe - 2015-02-23, 21:35

Awatary opanowane. :) Siadam do załączników...
benyo - 2015-02-23, 22:06

bebe napisał/a:
Awatary opanowane. :) Siadam do załączników...


No to jak zrobisz te załączniki to my na zlocie postawimy jakieś "załączniki" Tobie :-)

laisar - 2015-02-26, 21:25

bebe napisał/a:
laisar napisał/a:
K. I. E. D. Y? (:

Nie poganiaj, bo będzie wolniej! :>

Nie poganiam - pytam, żebyś wiedział, że sprawa w ogóle kogoś interesuje [;

Ajgor - 2015-02-26, 23:42

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
laisar napisał/a:
K. I. E. D. Y? (:

Nie poganiaj, bo będzie wolniej! :>

Nie poganiam - pytam, żebyś wiedział, że sprawa w ogóle kogoś interesuje [;


Po ilości wyświetleń widać że interesuje. :-)

bebe - 2015-03-09, 21:02

NZŻ już nie może słuchać o migracji więc będę palił zwierza (czyli się zwierzał) tutaj. :>

Załączniki malowniczo wybuchły mi w twarz. :>

Okazało się, że skrypt migrujący phpBB2 -> myBB1.6 nie migruje załączników. W ogóle. Nie migruje, bo nie ma w nim w ogóle mechanizmu do migracji załączników. Jak tego wcześniej nie zauważyłem - nie wiem. :(

Ponieważ na forum mamy trochę ponad 10 000 załączników, nie bardzo można z nich zrezygnować. Zacząłem więc obczajać ścieżkę phpBB2 -> phpBB3 -> myBB1.8, i już po paru wieczorach poprawiania debilnych błędów w skryptach i przekonywania się, jacy to z dokumentujących phpBB fantastyczni dowcipnisie :> - zmęczyłem migrację do poprzedniego stanu.

Załączniki się zmigrowały, tyle, że obrazki były ucięte w połowie. :/ Uznałem, że to wina jakiegoś skichanego phpowego przenoszenia zawartości lewą ręką przez prawe ramię, i mimo, że obiecałem sobie, że już nigdy tego nie zrobię, siadłem i napisałem w phpie własną wersję skryptu migrującego załączniki. :Z Skrypt po prostu kopiował pliki, przy okazji prostując kosmiczny burdel z nazwami, jaki generował oryginalny skrypt do migracji. A przy okazji działał kilkadziesiąt razy szybciej. :/ Nowy skrypt zagadał od strzału, zmigrował wszystko ślicznie, tyle że zdjęcia nadal były ucięte, tylko w innych miejscach. :O To jednak naprowadziło mnie na trop - skoro kopiuję pliki, to nie one są skaszanione. Okazało się, że coś, lecz nie wiadomo co, pozmieniało rozmiary plików w bazie - wystarczyło zmienić na właściwy i zdjęcie wczytywane było w całości. Czemu tak się działo - wuj jeden raczy wiedzieć. Rozmiary plików są przenoszone z jednej bazy do drugiej jeden do jednego, poza jakimś magicznym błędem w silniku mysqla (myISAM vs InnoDB?) nie mam pomysłu, co by to mogło być. Ponieważ teraz w obu bazach nazwy plików były takie same, mogłem zapuścić turbo-strasznego update'a, który zaorał docelową bazę właściwymi rozmiarami plików. :> Ku mej delikatnej rozpaczy - to również nic nie dało. Parę dni później zacząłem znowu kombinować, porównałem rozmiary zapisane w obu bazach - identyczne; zapuściłem po raz kolejny generowanie thumbnaili przez silnik forum, i stała się rzecz dziwna - thumbnaile się nie wygenerowały, ale za to obrazki wyświetlane są poprawnie. :D Mam tylko cichą nadzieję, że przy finalnej migracji uda mi się powtórzyć tą śtukę. :>

Z dalszych niefajnych rzeczy:
  • Nie migrują się pola dodatkowe profili, czyli w naszym wypadku marka, model itp. samochodu. Smuteczek, ale chyba nic się z tym nie da zrobić.
  • Nie migrują się "pomuki". To już smuteczek większy. Może by się dało coś poradzić, ale nowsze fora mają bardziej rozbudowane systemy reputacji, więc nie wiem, czy logicznie da się to jakoś pożenić.
  • myBB 1.8 jest tak wspaniałe i nowe, że nie pasują do niego pluginy od 1.6. :> Co jest niefajne, bo do 1.6 było sporo fajnych pluginów, np. wiki czy bugtracker, których próżno szukać w 1.8, przynajmniej póki co.
  • Niebieski temat do 1.8, poza tym domyślnym, jakiś sensowny jest w sumie jeden. :>

Siadam do "pomuków".

corrado - 2015-03-09, 21:45


bebe - 2015-03-11, 23:36

Wiadomości o uporaniu się z załącznikami były mocno przesadzone. :>

Okaza'o się, że to nie załączniki są nieskaszanione, a thumbnaile. Thumbnaile czemuś wygenerowały się w oryginalnych rozmiarach, a nie w thumbnailowych, więc wyglądały z daleka jak oryginalne załączniki. :) Rozmiarów załączników nie da się zaorać ze starej bazy, bo... są złe w starej bazie. Jakim cudem? Albo w którymś momencie zamieniłem kierunek orania i zaorałem starą danymi z nowej, albo duchy jakieś. Temat albo sam z siebie się rozwiąże przy finalnej migracji, albo w prosty sposób można wygenerować poprawne rozmiary z fizycznych plików. Zakładam, że temat załączników jest opanowany. :>

Przysiadłem do "pomuków". Sposób, w jaki autorzy bądź sam Przemo rozwiązali temat pomuków sprawia, że (właśnie) piję. :> Mam wrażenie, że strukturę bazy w phpBB po kilku minutach tłumaczenia lepiej zaprojektowałaby Maja. :> Najważniejsze jednak, że znalazłem prosty sposób, żeby ogólny stan pomuków oraz chociażby dodatkowe pola profili przemigrować bezpośrednio z Przema do myBB, przy założeniu, że będzie do czego migrować - tzn. w docelowej bazie muszą być dodatkowe pola profili (co jest banalne) i jakiś system pomuków (którego na dzień dobry nie ma). Tak więc trzeba jeszcze znaleźć jakiś prosty mod pomukowy. (W myBB jest niby jakiś wbudowany system reputacji, ale ocenia się w nim userów i/lub wątki, nie posty, no i jest on ździebko bez sensu w naszym przypadku.)

Szukanie modu pomukowego odkładam na stosik (kolejkę właściwie), a tymczasem bierę się za konfig forum.

corrado - 2015-03-13, 19:35

Zgłaszam awarię phpBB by przemo, zniknęło info o ilości "pomogł" z avataru usera
Miałem 10 , a teraz nie mam nic :-(

d3mol3k - 2015-03-13, 21:24

Jak nie masz jak masz. Ja widzę te Twoje 10
bebe - 2015-03-13, 21:35

Na forum "produkcyjnym" nie robię nic, jeśli się psuje, to samo z siebie. :)

Ze śmiesznych rzeczy - napisałem skrypt do poprawiania rozmiaru plików w bazie. Odpaliłem i troszkę opadły mi macki. :D Otóż okazało się, że plików z niewłaściwym rozmiarem jest w sumie... 14. Na ponad 10000! To, że testowałem działanie załączników akurat na wątku, w którym kilka tych zepsutych się trafiło, zakrawa na cud mniemany. :D

corrado - 2015-03-14, 08:18

ok, już są znowu - cięzko na nie pracowałem, teraz mogę spać spokojnie :-)
Czajo - 2021-01-14, 23:46
Temat postu: Migracja forum na nowszy silnik
Cześć. Ogólnie jestem tu nowy (mój drugi topic tutaj), ale chciałbym zaproponować jedną, aczkolwiek bardzo ważną zmianę - mianowicie migrację forum na nowszy silnik i obsługę urządzeń mobilnych.

plusy:
- większe bezpieczeństwo
- stabilność i wydajność na wyższym poziomie
- obsługa z urządzenia mobilnego

minusy:
-część rzeczy może nie działać lub działać w zmienionej wersji
-część informacji można stracić (posty, użytkownicy, rangi etc powinny zostać - myślę np. o obecnych osiągnięciach jak ilość "pomógł"
- możliwe, że zniknie portal, ale w zamian za to można zaproponować pełnoprawny system zarządzania treścią np. wordpress, który powinien się pięknie zintegrować z forum

Oczywiście mogę zrobić taką migrację lub pomóc.

Jak szanowni użytkownicy i administracja zapatruje się na taki pomysł?

Black Dusty - 2021-01-15, 00:34

Piszesz jakbyś był jakimś informatykiem/programistą a chcesz być niewolnikiem banku na 10 lat, coś tu nie pasuje. :-P ;-)
Czajo - 2021-01-15, 00:38

jestem informatykiem, ale mieszkam w biednym regionie :P
Dymek - 2021-01-15, 08:49

Jak ktoś mi mówi o "unowocześnieniu" strony, czy "zmianie silnika", to włos mi się jeży ze strachu... Niestety, na podstawie własnych doświadczeń, choćby z bankami, czy ze sklepami internetowymi, w których zawodowo robię zakupy części elektronicznych. Po takim "unowocześnieniu" zwykle tracę pożyteczne funkcje a system działa tak, że zamówienie, które dotąd można było zrobić w 10 minut, trwa później 30 minut a przy okazji okazuje się, że mam niekompatybilną przeglądarkę a instalacja nowej wymusza wymianę komputera. To samo dotyczy aplikacji dla urządzeń mobilnych, smartfonów itd...
Generalnie- gdy coś od lat działa dobrze- nie ruszać!

Black Dusty - 2021-01-15, 09:15

Dymek napisał/a:
Jak ktoś mi mówi o "unowocześnieniu" strony, czy "zmianie silnika", to włos mi się jeży ze strachu.

Niestety tak to już jest, a wszystko dla dobra klienta żeby mu się lepiej żyło a właściwie jest to po to żeby informatycy/programiści mieli coś do wpisania w CV i ciągłą pracę przy poprawianiu samych siebie.

EBmazur - 2021-01-15, 11:13

1. WP poprawiało pocztę - wcześniej pojawiało eis 10 pierwszych wiadomości . Jak chciałem je wszystkie skasować to zaznaczałem na górze i won . Teraz pojawia się X wiadomości ( nawet nie chciało mi się liczyć ) i jak chcę wyrzucić te 10 to muszę po kolei odznaczać . I nie ma możliwości powrotu do "starego " uszczęśliwili mnie na siłę .
2. Żonie zakładałem profil pacjenta ( lekarz zapowiedział , że będzie wystawiał tylko nowoczesne recepty i zwolnienia . Analfabetą komputerowym nie jestem . ale tego programistę / informatyka co to opracowywał i gościa co zatwierdzał to bym pod ścianą postawił .
3. Dostałem do sprawdzenia nowy modem - instalacja trwała 2 razy dłużej niż starego . Sparowanie innych sprzętów przez wi fi to istna mordęga . W starym wystarczyło wpisać jeden kod . A nowy wcale nie działał lepiej i teraz lezy na półce .

Nie jestem wrogiem nowych rzeczy / rozwiązań . Ale z głową .

arnold - 2021-01-15, 11:44

Panowie dyskusja się zapędziła w kozi róg. Z jednej strony te forum potrzebuje od lat aktualizacji, php BB by Przemo, po latach jest upierdliwe, ale wiadomo trzeba uważać. Z drugiej strony wasz, aż paniczny strach. Rozumiem wasze obawy, ale problem który opisujecie rozbija się o kilka zjawisk, wśród których są:
1. Ciśnienie na progres (widać to w dyskusjach o marce Dacia kontra reszta świata)
2. Niedołężność działów IT i deweloperów, są to często d...le.
3. Brak ze strony konsumenta głosowania portfelem poprzedzonego jakąkolwiek analizą i łapanie się na marketingowy lep ("sukcesy": FB, VW po dieselgate, trendy w elektronice użytkowej).

No ale, wyjście z epoki brązu przydałoby się. Myślenie jak w "Konopielce".

kapelusznik - 2021-01-15, 11:56

Forum jest stabilne ale jak wyskoczy jakaś dziura w silniku PHP i nikt jej nie załata w nieobsługiwane już wersji to hostingu zarzuca wsparcie dla starej wersji PHP na której stoi to forum.

Więc z upgradeami nie chodzi o gonienie króliczka tylko o nie zostanie w czarnej d...

Black Dusty - 2021-01-15, 13:50

Wszystkie argumenty na tak są OK, ale obyśmy mogli jeszcze coś popisać w tym półroczu optymistycznie patrząc. ;-)
eplus - 2021-01-15, 23:13

Dymek napisał/a:
Jak ktoś mi mówi o "unowocześnieniu" strony, czy "zmianie silnika", to włos mi się jeży ze strachu... Niestety, na podstawie własnych doświadczeń, choćby z bankami, czy ze sklepami internetowymi, w których zawodowo robię zakupy części elektronicznych. Po takim "unowocześnieniu" zwykle tracę pożyteczne funkcje a system działa tak, że zamówienie, które dotąd można było zrobić w 10 minut, trwa później 30 minut a przy okazji okazuje się, że mam niekompatybilną przeglądarkę a instalacja nowej wymusza wymianę komputera. To samo dotyczy aplikacji dla urządzeń mobilnych, smartfonów itd...
Generalnie- gdy coś od lat działa dobrze- nie ruszać!


100 procent zgoda - w tme kretyńskie animacje, ulubione to dawny parking, patrzysz na koszyk a tam 3 ostatnie artykuły, resztę zobaczysz jak zajrzysz głębiej. Misz-masz z walutami i językami. W banku żubra mniej-więcej to samo, wszystkiego, co dawniej miałeś pod ręką trzeba szukać, a nie możesz nawet otworzyć naraz dwóch okien, w tme - ile chcesz. Mbank - to samo plus jakieś debilne klasyfikacje kosztów- jak kupię pierogi w zakładzie pracy chronionej prowadzonym przez fundację, to mi zalicza na dobroczynność. Jakieś budżety, preliminarze, kosztorysy...

klazow - 2021-01-16, 00:22

eplus napisał/a:
(...) jak kupię pierogi w zakładzie pracy chronionej prowadzonym przez fundację, to mi zalicza na dobroczynność. (...)


I to jest dowód na bezwzględną potrzebę tych zmian. Gdyby nie one, to byś nie wiedział jak dobrą, szczodrą i szlachetną osobą jesteś.
W sumie, to podziękowania powinieneś do banku wysłać.

A tak na serio... to dopisuję się do listy wkurzonych na swój bank za zbyt częste i z mojego punktu widzenia zupełnie zbędne lub szkodliwe zmiany.

Korzystanie z tej strony jest dla mnie ok.
Czy dla młodych jest archaiczna i czy z tego powodu mniej popularna?
Czy jej ewentualne unowocześnienie spowoduje odpływ części niezadowolonych bywalców?

Nie wiem, więc apeluję do ciągnących ten wózek:
Róbcie co chcecie byle mi się tu nadal podobało. :mrgreen:

Ps.
Z całą pewnością ten widoczny na pasku trójkąt z wykrzyknikiem i treść "Niezabezpieczona" przed adresem strony marketingowym atutem nie jest :-/

Dymek - 2021-01-18, 09:18

klazow napisał/a:
Z całą pewnością ten widoczny na pasku trójkąt z wykrzyknikiem i treść "Niezabezpieczona" przed adresem strony marketingowym atutem nie jest :-/

Nic takiego tu nigdy nie zauważyłem...

kapelusznik - 2021-01-18, 10:50

Strona nie obsługuje https i to jest fakt (wszystkie dane idą niezaszyfrowane, w tym hasło)
klazow - 2021-01-18, 17:59

Dymek napisał/a:
klazow napisał/a:
Z całą pewnością ten widoczny na pasku trójkąt z wykrzyknikiem i treść "Niezabezpieczona" przed adresem strony marketingowym atutem nie jest :-/

Nic takiego tu nigdy nie zauważyłem...


Widocznie kiepsko lokalizację opisałem. :oops:
O to chodzi:
Tu się schowało

Dymek - 2021-01-19, 10:48

klazow napisał/a:
Widocznie kiepsko lokalizację opisałem. O to chodzi:

To pewnie zależy od przeglądarki i jej ustawień zabezpieczeń. U mnie tego nie ma... :oops:

Black Dusty - 2021-01-19, 10:51

Dymek napisał/a:
U mnie tego nie ma...

Czyżby Internet Explorer :?:

arnold - 2021-01-19, 10:58

W ten sposób dajecie furtkę oszustom którzy stosują phishing. A z tego powodu banki i nie tylko cały czas kombinują z aktualizacjami.
kapelusznik - 2021-01-19, 14:51

To nawet nie ma co porównywać z bankiem. Jakby banki miały używać takiego starego oprogramowania na froncie to byście mieli 0L na rachunkach ;-)
Wszyscy

arnold - 2021-01-19, 15:31

Źle mnie zrozumiałeś. Chodzi o to że nie zauważa się braku kłódki.
kapelusznik - 2021-01-19, 16:36

Kwestia zauważania kłódki ma jeszcze drugie dno.
Sama kłódka nie wystarczy - trzeba jeszcze ja kliknąć i sprawdzić dla kogo jest wystawiony certyfikat - bo kłódkę będzie też miała strona phisingowa. Chyba że atak przeprowadzają nigeryjscy hakerzy, ale nikt już tak nie działa na poważnym rynku.

Na pewno brak kłódki to lampka ostrzegawcza, natomiast jej obecnosc wcale nie oznacza bezpieczeństwa.

defunk - 2021-01-19, 17:04

Akurat łatwo sprawdzić, że najnowsza wersja phpBB modified by Przemo ma już 5 lat, a to jest w informatyce dłużej niż wieczność. Rozwiązania oparte na Wordpressie (bbpress.org, MyBB) uchodzą za generalnie lepsze (wygodniejsze, łatwiejsze dla użytkowników) -- ich oczywistą wadą jest to, że od pewnego momentu w życiu każdego człowieka każda zmiana jest zła ;-)

Co do braku SSL to nie jest już tylko kwestia bezpieczeństwa (toć to tylko forum internetowe), ale bardziej dostępności w wyszukiwarkach -- polityka giganta zmierza teraz do tego by pomijać (spychać) serwisy bez szyfrowania w wynikach. No i oczywiście kwestia odpłatności też już nie powinna być problemem, bo od dłuższego czasu są darmowe SSL.

kapelusznik - 2021-01-19, 19:04

Bezpieczeństwo forum jest równie ważne jak innych serwisów bo użytkownicy najczęsciej mają to samo hasło do wielu stron a bez SSL leci nieszyfrowane.

Co do tego że najnowsze phpBB Przemo ma 5 lat. Jest gorzej. Tej ostatniej wersji sprzed 5 lat nikt nie używa i nie powinien. To był tylko smutny żart zza grobu.

klazow - 2021-01-19, 19:36

Uff.
Ja tylko o wymiar marketingowy stron z trójkącikiem zaczepiłem…...

...a zrobiła się z tego wartościowa rozmowa.

Wnioski:
1. Hasła z tej strony nigdzie indziej nie używać,
2. Danych wrażliwych/poufnych tu nie zamieszczać,
3. Ewentualnym łzawym prośbom na PW (o kasę, czy inne takie) nie wierzyć. Raczej ktoś przejął konto wieloletniego kolegi.

Coś jeszcze?

:?:

laisar - 2021-01-19, 22:53

Łączę się w bólu z osobami zmuszanymi do obowiązkowej przesiadki na nowsze, ale często faktycznie gorsze rozwiązania - i stąd też nigdy nie miałem jakiegoś wielkiego parcia na forumowe zmiany, jednakże argument o bezpieczeństwie jest rzeczywiście bardzo ważny, bez względu na osobistą lekkomyślność użytkowników. Tzn. jak ktoś używa w wielu miejscach tego samego hasła, to sam jest sobie winien ewentualnych problemów, ale w dalszym ciągu pozostaje kwestia wykorzystania niedoskonałości oprogramowania forum wobec osób, które nie robią głupot...

Jesteśmy mali, niszowi i bez cennych zasobów, mamy przyzwoity hosting, a nasze oprogramowanie powoli staje się prehistoryczną egzotyką, więc udawało nam się do tej pory uniknąć poważniejszych prób naruszeń bezpieczeństwa, ale opoka "security by obscurity" powinna się kiedyś zakończyć...

Przyjrzę się opcjom, a gdyby ktoś miał jakieś dobre rady, to oczywiście niech się podzieli.

Dla mnie najważniejszą sprawą jest zachowanie dotychczasowego linkowania między tematami i postami - ewentualny apgrejd musi to uwzględniać, bo inaczej zaprzepaszczeniu uległaby sama idea forum, czyli zbierania i łączenia informacji.

Czajo - 2021-01-20, 08:52

tak jak pisałem, można zrobić upgrade phpbb v2 -> phpbb v3 + jako portal postawić wordpressa i wtyczkę integrującą użytkowników.
Tu problem jest inny. Jak mamy forum na phpbb to nie mozemy skorzystać z innego silnika (tzn możemy ale czy to bedzie opłacalne przepisywanie połowy funkcjonalności czy migracja danych).

Dodatkowym atutem jest mozliwość używania tapatalka dla smartfonów

kapelusznik - 2021-01-20, 11:13

Przy przejściu z phpbb2przemo do phpbb3 też trzeba zrobić migracje danych (i to nie tylko skryptem instalatora phpbb3 bo Przemo miał trochę różnic).

Na pewno niektóre funkcjonalności z przema znikną przy przejściu na inny silnik (phpbb3 jest innym silnikiem w tym kontekście).

Czajo - 2021-01-20, 11:18

mozna zrobic to skryptem instalatora phpbb3 jednak najpierw w bazie trzeba zmienić np format daty. Inny silnik w tym kontekście masz rację, jednak dalej mówimy o zbliżonej strukturze bazy danych, co uważam osobiście za największą zaletę.
kapelusznik - 2021-01-20, 11:39

Czajo, tak, o tym myślałem (oczywiście nie można zapomnieć o tym że wszystkie dane gromadzone przez funkcjonalności przema nikną bo się nie przeniosą i nie ma ich w phpbb3)
Czajo - 2021-01-20, 12:12

a jakie są funkcjonalności przema (siedziałem na tym lata świetlne temu) w porównaniu do czystego phpbb3? do phpbb3 też są modyfikacje, które rozszerzają skrypt o nowe funkcjonalności.

Co do danych one zostaną w bazie
Przede wszystkim wypadałoby full kopię plików + bazy postawić na localu i dopiero wtedy robić testowy upgrade. Przynajmniej byłoby wiadomo co może nie pójść po naszej myśli, ale migrowanie na inny silnik, a nie kolejną inkarnację starego nie ma sensu własnie przez niezgodność struktury bazy, zwłaszcza, że upgradę z phpbb v2 -> v3 mógłby się okazać niemożliwy.

ps. z doświadczenia wiem, że upgrady nigdy nie przechodzą bez problemów

kapelusznik - 2021-01-20, 13:48

I nie ma nowszej inkarnacji przema wartej rozważenia ;-)
miela - 2021-01-20, 20:09

kapelusznik napisał/a:
Przy przejściu z phpbb2przemo do phpbb3 też trzeba zrobić migracje danych (i to nie tylko skryptem instalatora phpbb3 bo Przemo miał trochę różnic).

Na pewno niektóre funkcjonalności z przema znikną przy przejściu na inny silnik (phpbb3 jest innym silnikiem w tym kontekście).


Na stronie phpBB by Przemo piszą, że jest jakiś dezinstalator Przema i można przywrocić phpBB 2 zwyczajne i zrobić migrację na phpBB 3, ale czy to będzie wystarczający update?

A tutaj jest update Przemo do php 7.4 --> https://github.com/ikubicki/phpbb-przemo

Czajo - 2022-03-01, 19:09

Cześć, tak jak napisałem w temacie http://www.daciaklub.pl/f...1831116#1831116 wpadłem na nagły pomysł dodania nowej rangi na forum dla zlotowiczów. Idąc za ciosem zaprojektowałem obrazki rang na forum:


Co sądzicie? Czekam na feedback :mrgreen:
ps. Wszystkie kolory były wzięte z forum, kolor dla Zlotowicza wymyśliłem sobie taki #e003c9

przemoc84 - 2022-03-02, 09:26

pomysł ok ale czy wykonalny grafika musiałaby wczytywana jak teraz jest funkcja na forum, poza tym ok
Czajo - 2022-03-02, 09:46

to jest funkcja na forum, chciałbym podmienić gwiazdki, które masz pod nickiem :) można rangi przypisywać do konkretnych grup
Marek1603 - 2022-03-02, 10:45

Wszystko pięknie ale.
1. Nie ma kto się tym zajmować,
2. Nie ma kto zrobić przejścia na inny silnik, a przynajmniej nikomu się to bezboleśnie nie udało zrobić bez utraty danych.
3. Brak zapaleńców, którym by się to chciało wszystko zrobić.


Częściowo się wypaliliśmy, a częściowo życie ograniczyło możliwości zaangażowania się na forum.
Masz ochotę zająć się czymś to pisz do Laisara, a w sprawach backup-u do bebe.
Patrząc z perspektywy czasu, forum radzi sobie dość dobrze i pytanie. Czy jest sens zmiany.

Czajo - 2022-03-02, 11:04

bardzo chętnie spróbuję pomóc - mam trochę wolnego czasu :) do chłopaków się zgłoszę niezwłocznie
Marek1603 - 2022-03-02, 11:15

No to będziesz zielony może. :mrgreen: ;-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group