DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Skrzypiące przednie amortyzatory

corrado - 2022-03-01, 12:04
Temat postu: Skrzypiące przednie amortyzatory
Koledzy czy to normalne , że skrzypią mi amortyzatory przednie - wymieniłem ponad pół roku temu u siebie na Bilstein i teraz już od początku zimy skrzypią na najeżdzaniu na tzw. martwych policjantów .

Ostatnio wyciągnąłem całą kolumnę macpersona i wymieniłem w nim dla pewności poduszkę amort., łożysko amort. i odbój amort. SASIC, a parę dni temu też nawet gumy stabilizatora i łącznik stabilizatora też SASIC. Najprawdopodobniejsze okazuje się ocieranie jakby odboju o obudowę amortyzatora u góry ale nie jestem pewien że by to powodowało takie wyraźne w kabinieodgłosy.

Po tej wymianie nadal skrzypi. Jak wyjmowałem sam amortyzator ( Bilstein ) wciskałem go kilka razy i nie skrzypiał , nie wiem co to może być, już mam dość tych odgłosów.

Czy wogóle takie skrzypienie z okolic amortyzatora można zgłosić jako reklamację i uwzgłędniać będzie to gwarancja ? Amortyzatory zakupiłem na allegro z jakiegoś sklepu allegro niecały rok temu. Nie wiem co robić z nimi już.

toka93 - 2022-03-01, 15:46

Mam to samo w Megane i za żadne skarby nie jestem w stanie namierzyć skąd to się niesie, a już prawie wszystko wymieniłem.
Ogólnie reklamacja amorków wyłącznie przy ich niesprawności lub wycieku. U nas w hurtowniach bez wydruku sprawności nawet nie biorą reklamacji do uwzględnienia.

villager - 2022-03-01, 16:52

corrado napisał/a:
Jak wyjmowałem sam amortyzator ( Bilstein ) wciskałem go kilka razy i nie skrzypiał , nie wiem co to może być, już mam dość tych odgłosów.
Nie wiem jak jest w Dacii, ale kiedy miałem Muminka (Matiz) to też wydawało mi się, że skrzypią mi przednie amortyzatory. Okazało się, że to skrzypiał drążek wyrównujący (czy jak to się nazywa - taki stalowy pręt łączący podstawy wahaczy podtrzymywany obejmami z gumowymi tulejkami). Na tych gumach skrzypiało. Nawet nie było możliwości by wlać tam jakiegoś silikonu lub smaru teflonowego. Poskrzypiało, gumki się obtarły i już potem nie skrzypiało. Może w Dacii też taki drążek jest?
Zbyniusz - 2022-03-01, 19:08

Tulejki wahacza, stabilizatora. Nasmaruj jich.

https://www.youtube.com/watch?v=X1clgrXc94A

corrado - 2022-03-01, 20:08

Tulejki stabilizatora na nowe wymienione parę dni temu tylko ledwie ledwie to pomogło na skrzypienie.
Czyli przesmarowac tuleje wahacza które łączą się z sankami?
Jaki tam smar użyć?

@Villager- o jaki to drążek wyrównujący chodzi? Nie za bardzo wiem który to w dacii - czy to drążek kierowniczy ? Czy łącznik stabilizatora? Jeśli to drugie to wymieniłem też jakiś tydzień temu i nie pomogło.

villager - 2022-03-01, 22:15

corrado napisał/a:
o jaki to drążek wyrównujący chodzi? Nie za bardzo wiem który to w dacii - czy to drążek kierowniczy ?
To się fachowo nazywa "drążek stabilizatora". A może skrzypieć w miejscach oznaczonych strzałkami.
Poczytaj jeszcze to"
http://rapidklub.pl/discu...9Bci-i-progi/p1

jurek - 2022-03-01, 22:32

Tam gdzie pokazał kolega, silikonem w spraju do środka. pozdr
villager - 2022-03-01, 22:43

Jak jest ciasno spasowane to spray nie dotrze (chyba). Jak u mnie skrzypiało to miałem wpuścić olej silikonowy strzykawką z igłą wprowadzoną między gumę a drążek. Ale zanim się do tego zabrałem to przestało skrzypieć.
jurek - 2022-03-02, 10:47

Przestraszyło się. Ale dobry pomysł. pozdr
corrado - 2022-03-02, 11:00

Niestety , tak jak pisałem wcześniej, już wymieniłem gumy stabilizatora a i nawet sam drążek stabilizatora i nic to nie dało - może w małym ułamku coś poprawiło jedynie.
:-?

corrado - 2022-03-02, 11:04

Zbyniusz napisał/a:
Tulejki wahacza, stabilizatora. Nasmaruj jich.

https://www.youtube.com/watch?v=X1clgrXc94A


Tak Zbyniusz, skrzypienie jest praktycznie takie jak w tym filmiku!
Czyli to może być tuleja wahacza ? Nawet jeśli tam nie ma nadmiernego luzu na wahaczu ?

pietreksz - 2022-03-06, 09:43

Takie skrzypienie miałem kiedyś w Peugeocie 307 - winne były łożyska amortyzatorów.
corrado - 2022-03-06, 12:52

Niestety łożyska wymienione i nadal skrzypi.
corrado - 2022-03-12, 17:17

Chyba wiem co to skrzypi.

Podejrzewam że to osłony amortyzatora trace o trzpień amortyzatora , wtedy amortyzatory miałem z Monroe i chyba miały mniejszą średnicę tłoka a te są mają większą.
Osłona trze i skrzypi gdy przesuwam ja nawet trochę ręką między zwojami sprężyny.
Myślę czy nie posmarować na razie jakimś olejem w strzykawce cały tłok od gory odboju .

A wy co myślicie?

corrado - 2022-03-14, 20:21

Problem rozwiązany. Tak jak pisałem powyżej winne okazały się "ciasne" odboje amortyzatorów a w sumie to właściwie szersze tłoki amortyzatorów bilstein . :shock:
corrado - 2022-09-15, 08:43

Co zrobić jak skrzypia straszliwie osłony plastikowe amortyzatorów z przodu podczas ruchu góra dół?
corrado - 2023-01-24, 14:37
Temat postu: Skrzypiąca osłona amortyzatora
Hej,

Wymieniałem amortyzatory na przodzie i wymieniłem z kompletem oczywiście osłon , poduszki amortyzatora i łożyska . Niestety te amortyzatory Bilstein mają minimalnie większą średnicę tłoka amortyzatora niż Monroe i osłony trą o nie wydając skrzypienia jak ze starego tapczanu :)
Posmarowałem tłok olejem ale pomogło tylko na chwilę - niecały dzień jazdy . Czy macie jakieś pomysły jak to skrzypienie zlikwidować bez rozbierania całej kolumny mcpersona i wyciągania osłony z niej?

Black Dusty - 2023-01-24, 15:09

Może na ciepło trochę rozszerzyć średnicę.
corrado - 2023-01-24, 15:17

Niezły pomysł jakby zadziałać tam jakąś punktową opalarką, obawiam się , że jednak trzeba będzie do tego wyciągnąć mcpersona całego bo przeszkadza nadkole , spręzyna i generalnie ciasno tam jest, żeby tą osłoną manewrować i ją rozciągać...
Black Dusty - 2023-01-24, 18:33

Można by jeszcze owinąć tłok drobnym papierem ściernym i odrobinę zetrzeć otwór wewnętrzny osłony jak jest z dość twardego materiału, ale to już zależy czy Ci się to uda manualnie wykonać tak jak i z poszerzeniem na ciepło.
corrado - 2023-01-25, 09:09

Black Dusty napisał/a:
Można by jeszcze owinąć tłok drobnym papierem ściernym i odrobinę zetrzeć otwór wewnętrzny osłony jak jest z dość twardego materiału, ale to już zależy czy Ci się to uda manualnie wykonać tak jak i z poszerzeniem na ciepło.

Niestety nie uda się to bo papier za sztywny jest i ma za dużą grubość - osłona trze o tłok i ciężko chodzi w nim skrzypiąc nawet ruszając minimalnie ręką . Nie ma aż tyle wolnego miejsca żeby między tłok a osłonę wsunąć papier ścierny - trzeba byłoby rozebrać całą kolumnę ze sprężyną.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group