DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Wymiana żarówki od świateł pozycyjnych

GeRRaD - 2009-09-14, 18:51
Temat postu: Wymiana żarówki od świateł pozycyjnych
http://www.daciaklub.pl/f...p?p=38965#38965
gigi303 napisał/a:
gorzej mi idzie [wymiana] z pozycyjnych zwłaszcza tą od strony kierowcy [...]
swoją drogą to jest tragiczne dojście do niej, chyba że zabierałem się od złej strony :-P


Pozycyjne wychodzą po przekręceniu o pół obrotu oprawki - dostęp nie jest łatwy ale też nie tragiczny (tym lepszy im mniejszą ma się dłoń i dłuższe palce) ;-)

gigi303 - 2009-09-14, 18:54

no mi dłoń się tam nie mieściła i nie dawałem rady :-/
tomaszgebala - 2009-09-14, 20:30

gigi303 napisał/a:
no mi dłoń się tam nie mieściła i nie dawałem rady :-/


a w dCi jest jeszcze ciasniej

petek - 2010-04-10, 12:03
Temat postu: Wymiana żarówki od świateł pozycyjnych
Jak wymienić żarówkę od świateł pozycyjnych w przednich lampach? Za nic nie da się tam włożyć ręki. Nawet damska szczupła ręka nie da rady. Maksymalnie udało mi się wyjąć żarówkę od kierunkowskazu.
Co mówią manuale na ten temat?

tomi - 2010-04-10, 13:26

Z tego co jest napisane wykonuje się to beż demontażu reflektora.
Ja na razie wymieniałem tylko H4.

kajos32 - 2010-04-10, 15:35

Od strony akumulatora dostęp jest dosyć utrudniony. Ale da się wymieni żarówkę świateł postojowych
petek - 2010-04-11, 15:07

kajos32 napisał/a:
Od strony akumulatora dostęp jest dosyć utrudniony. Ale da się wymieni żarówkę świateł postojowych


Nie wiem tylko jak tam rękę włożyć. Próbowałem wielokrotnie sam, ale namówiłem też żonę, która ma bardzo szczupłe ręce i nie udało się.

Konrad - 2010-04-13, 17:20

Ja wymieniałem już kilka razy i nie wyjmowałem akumulatora.
Wepchnąłem tam jakoś moje łapsko ( jak bochenek chleba ) i udało się. Co prawda trzeba to robić na czuja, ale daje się.

Potworny - 2010-04-13, 18:20

Konrad napisał/a:
Wepchnąłem tam jakoś moje łapsko ( jak bochenek chleba ) i udało się. Co prawda trzeba to robić na czuja, ale daje się.

Gratuluje i podziwiam ;-)
Mnie pewnie to czeka, ale, puki co staram się minimalizować straty w sprzęcie.... 8-)

krakry1 - 2010-04-13, 18:32

Potworny napisał/a:
Konrad napisał/a:
Wepchnąłem tam jakoś moje łapsko ( jak bochenek chleba ) i udało się. Co prawda trzeba to robić na czuja, ale daje się.

Gratuluje i podziwiam ;-)
Mnie pewnie to czeka, ale, puki co staram się minimalizować straty w sprzęcie.... 8-)
Po prostu kolega Konrad to sprytny gościu - wie jak tam wepchnąć łapsko ... ;-)
Potworny - 2010-04-13, 19:59

krakry1 napisał/a:
Po prostu kolega Konrad to sprytny gościu - wie jak tam wepchnąć łapsko

Ale przy takiej "ciasnocie" jak prz akumulatorze :roll: no, no.... ;-)

krakry1 - 2010-04-13, 20:15

Potworny napisał/a:
krakry1 napisał/a:
Po prostu kolega Konrad to sprytny gościu - wie jak tam wepchnąć łapsko

Ale przy takiej "ciasnocie" jak prz akumulatorze :roll: no, no.... ;-)
No mówiłem przecież - wirtuoz. ;-)
Potworny - 2010-04-13, 21:48

krakry1 napisał/a:
No mówiłem przecież - wirtuoz.

A co to oznacza? Czy płeć żeńską trzeba zamykać w domu :-)
Przepraszam kol. Kondrada, że tak o nim tu, tak bez wiedzy i zgody :-D

petek - 2010-04-14, 10:19

Konrad napisał/a:
Ja wymieniałem już kilka razy i nie wyjmowałem akumulatora.
Wepchnąłem tam jakoś moje łapsko ( jak bochenek chleba ) i udało się. Co prawda trzeba to robić na czuja, ale daje się.


Ale Ty masz inny silnik. W dCi jest podobno dużo mniej miejsca, niestety.

wojtus - 2010-06-23, 06:29
Temat postu: Wymiana żarówki światła pozycyjnego lewy przód
Niestety padła mi żarówka pozycyjna z przodu z lewej strony.

Wymiana żarówki H4 reflektora to pikuś w porównaniu z wymianą żarówki światła pozycyjnego, trochę się namęczyłem, bo wsadzić tam rękę to jest dopiero wyczyn, później namacać oprawkę żarówki, przekręcić ją o 1/4 obrotu, nie pamiętam w którą stronę i ją wyciągnąć. No ale udało się.

Pewnie, żeby nie robić takich kombinacji to należałoby wyjąć akumulator, ale u mnie obeszło się bez tego.

krakry1 - 2010-06-23, 07:26

Gratulacje - na szczęście nie musiałem tego jeszcze przechodzić.
DUCATI - 2010-12-22, 13:18

W5W od strony aku. wyjalem majac zalozone 2 pary rekawic (rowerowe z palcami i "narciary"), by zalozyc z powrotem - zdjalem, bo zaslanialy dziure, a w rekawicach trudno ja bylo wymacac.

Grubasy...

WhiteDragon - 2011-10-04, 18:38

A ja się wczoraj zorientowałem, że nie świecą mi oba światła pozycyjne przednie. Dzisiaj rano sprawdziłem bezpieczniki i były OK. Więc doszedłem do wniosku, że musiały się przepalić żarówki. Czy jednocześnie to nie wiem bo nie pamiętam kiedy je ostatnio sprawdzałem. Jeździ się na światłach mijania, czasem drogowych, a na przednie pozycyjne nie zwraca się na ogół uwagi. Po robocie wyjąłem lewą i pokulałem się na stację kupić zapasowe po 2,20 zł sztuka. Lewą zaraz wsadziłem z powrotem - ładnie świeci i dawaj do wyjmowania prawej. No i szlag! :evil: Dostęp przez rurki od klimy (i nie tylko) jest taki że łapką owszem pomacać oprawkę sobie można, ale żeby wyjąć ją wraz z żarówką mowy nie ma :evil: Trochę przeszkadza w tym przykrywka od żarówki świateł mijania / drogowych, więc postanowiłem ją zdjąć i przy tej czynności wpadła mi w dół :evil:
Wkurzony odjechałem ze stacji i zajechałem pod dom. Zgodnie z zasadą zes....j się a nie daj się przystąpiłem do dalszych prób. I eureka - koleżanki i koledzy patent by tą prawą pozycyjną wyjąć jest następujący: stanąć przed autem wsadzić obie łapy w gąszcz rurek i przewodów, i przekręcić oprawkę oburącz - wyszła :idea: Montaż w kolejności odwrotnej. Teraz obie ładnie świecą i kontrola drogowa może mnie cmoknąć.
Jutro za dnia trzeba będzie wybadać jak wyciągnąć tą wpadniętą przykrywkę, no chyba że zrobi to serwis bo w sumie i tak się wybieram, jako że 40 000 km stuknęło.
Uffff :-P

mekintosz - 2013-12-24, 16:06

Udało się wymienić te pieprzone żarówki postojowe ;-) Padła prawa ale dla świętego spokoju obie wymieniłem. Gdybym wiedział, że tak trudno się to robi kupiłbym "wieczne" ledy. Ledwo łapska wsadziłem, cudem, odkręciłem o 90 stopni oprawkę by wyjąć ją z reflektora. Od strony akumulatora bardzo ciężko, od strony pasażera tak sobie. Poza tym trudno później poprawnie i mocno, z wyczuwalnym klikiem dokręcić oprawkę.
orzeszek2 - 2014-09-15, 21:04

mekintosz napisał/a:
Udało się wymienić te pieprzone żarówki postojowe ;-) Padła prawa ale dla świętego spokoju obie wymieniłem. Gdybym wiedział, że tak trudno się to robi kupiłbym "wieczne" ledy. Ledwo łapska wsadziłem, cudem, odkręciłem o 90 stopni oprawkę by wyjąć ją z reflektora. Od strony akumulatora bardzo ciężko, od strony pasażera tak sobie. Poza tym trudno później poprawnie i mocno, z wyczuwalnym klikiem dokręcić oprawkę.


Ja mam podobne odczucie do twojego. Tzn ciężko je wymienić ale się udało. U mnie padła żarowka przednia od strony akumulatora. Podobno poprzedni właściciel raz wymieniał. Jakoś zamontowałem, ale mam pytanie czy sprężyna przytrzymująca żarówkę musi opaść z trzaskiem by przy jeździe trzymać bo nie wiem czy opór przy jej opuszczaniu ma sygnalizować poprawne zamontowanie żarówki?

janekboss - 2017-07-06, 12:34
Temat postu: Re: Wymiana żarówki światła pozycyjnego lewy przód
wojtus napisał/a:
... trochę się namęczyłem, bo wsadzić tam rękę to jest dopiero wyczyn, później namacać oprawkę żarówki, przekręcić ją o 1/4 obrotu, nie pamiętam w którą stronę i ją wyciągnąć. No ale udało się.


O widzisz, takiej informacji trzeba mi było! :lol:
Teraz [mam nadzieję] pójdzie łatwiej!

EDIT: poszło! prawa żarówka, 1/4 obrotu w lewo, nowa żarówka 1,99 zł, a radość bezcenna! :-D

m-504256305 - 2018-09-24, 17:57
Temat postu: Dacia Sandero - wymiana żarówki pozycyjnej przedniej (prawa)
Cześć,
Mam problem z wymianą żarówki pozycyjnej przedniej.
O ile (patrząc od strony kierowcy) lewa żaróweczka bezproblemowo wychodzi po odkręceniu jej na pół obrotu w prawo, to lewa za choinkę nie drgnie.

Zwątpiłem czy przypadkiem przy prawej żarówce nie trzeba zrobić obrotu w lewo (tzn do środka).
Nie chcę majstrować na siłę, żeby tam co nie pękło.
Pliz jak tam jest u Was ?

Pozdrawiam Artur

shrek - 2018-09-24, 19:12

Tak jak piszesz. Odkreca sie w lewo moze sie zapiekl plastik od temperatury.
gfedorynski - 2019-01-02, 08:26

Dobra, a czy wymiana postojowego w lodgy jest problemem? Nie zaglądałem nawet, ale nie wiem, czy w ogóle otwierać maskę w taką pogodę, czy od razu do warsztatu...
DrOzda - 2019-01-02, 10:01

Pozycyjnej nie wymieniałem , ale dzienne P21 (bo pociemniały) i H4 są dość łatwo wymienialne.
Lukasz - 2019-01-02, 15:16

Pozycyjne wymienia się łatwiej, niż pozostałe - wsadzić łapę, złapać za plastikową obudowę z żarówką, przekręcić o 90 stopni, wyjąć, wymienić żarówkę i włożyć analogicznie :)

Wczoraj wymieniłem obie (obie były przepalone), pierwsza wymiana od 5 lat. Miesiąc temu jeszcze obie musiały świecić, bo byłem na przeglądzie......

bantus100 - 2019-01-04, 21:44

Też niedawno przerabiałem wymianę, od strony kierowcy miło i przyjemnie, od strony pasażera faktycznie inna bajka i łapsko trochę musi się nagimnastykować, ale wymienisz sam bez większych problemów.
shrek - 2019-01-04, 22:22

Wymiana latwa.
Nic nie trzeba rozbierac.

route2000 - 2019-01-07, 08:45

A co tam przeszkadza po stronie pasażera?
Smalcmen - 2019-02-02, 13:29

Np. linka od ustawienia reflektora. Wczoraj wymieniałem i dla lepszego podejście musiałem ją zdjąć.
Zapomnijcie o wyjęciu reflektora bez zdjęcia zderzaka. Lampa ma trzy śruby (dwie od dołu) poza tym jest "zaklinowana" w zderzaku.

tomasso - 2019-06-30, 11:39

potwierdzam, że wymiana postojowej w5w to 1/4 obrotu w lewo i elegancko wyjdzie, mam sporą dłoń a bez kłopotu jest dojście od tyłu reflektora.
najtańsza na allegro kosztuje 4,80
https://allegro.pl/oferta/zarowka-szklana-t10-w5w-w2-1x9-5d-12v-501q-6816087486


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group