DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Technika jazdy - Okulary do samochodu

bebe - 2011-08-22, 17:23
Temat postu: Okulary do samochodu
Zainspirował mnie kolega matucha w wątku o jeździe w nocy.

Jedna, istotna uwaga odnośnie okularów i samochodów -

do samochodu nie kupujemy fotochromów!!!


(Szkła fotochromowe to takie, które ciemnieją w słońcu, dzięki czemu we wnętrzach okulary są przejrzyste, a w ostrym słońcu - automagicznie się przyciemniają.) Problem polega na tym, że czynnikiem powodującym ciemnienie szkieł nie jest światło jako takie (bo wtedy ciemniałyby też od światła sztucznego), a promieniowanie UV, którego silnym źródłem jest Słońce. Jedne z najlepszych filtrów UV występujących w przyrodzie mają... szyby samochodowe. ;) W efekcie fotochromy w samochodzie nie działają. O czym przekonuję się boleśnie, ilekroć jadę w słońcu. :|

czaju - 2011-08-22, 18:52

Zastanawiam się czy do samochodu *W OGÓLE* kupujemy okulary. I czy to nie jest tak, że jeśli w samochodzie jest poduszka powietrzna nie wolno prowadzić go w okularach.

Z tego powodu moi znajomi przed egzaminem na prawo jazdy prosili lekarzy o to aby na zaświadczeniu nie było że ma jeździć w okularach, a w soczewkach.

Zaznaczam, że sam fakt istnienia przepisu może być plotką

mekintosz - 2011-08-22, 20:03

Ja jadac w nocy uzywam okularow i dzieki nim lepiej widze, lepiej oceniam sytuacje, jezdze bezpieczniej.
czaju - 2011-08-22, 20:08

nie wątpię, tylko kwestia tego co może się stać w przypadku ew. detonacji poduszki...
matucha - 2011-08-22, 20:33

Jak dorwę artykuł, to wrzucę. W 99% przypadkach kończy się napewno zniszczeniem okularów ;-)
Ponoć nie stwierdzono obrażeń oprócz zadrapań nosa spowodowanych obecnością okularów podczas wybuchu poduszki.

malygabrys - 2011-08-22, 20:41

A co z jazdą w okularach przeciwsłonecznych? W niektórych krajach jest nakaz jazdy zimą w brylkach aby odblaski od śniegu nie oślepiały. :shock:
maciek - 2011-08-22, 21:11

jak mówimy o okularach przeciwsłonecznych to pamiętajmy że te sprzedawane na bazarach i innych stoiskach, nie mają filtru UV choć zarzekają się sprzedawcy że mają ponieważ koszt wyprodukowania szkieł wynosi około 150 zł :roll: i jeszcze pare innych rzeczy do tego dochodzi przynajmniej mi tak powiedziała okulistka. Powiedziała żeby lepiej tego badziewia nie używać bo tylko wzrok można sobie popsuć
czaju - 2011-08-22, 21:24

Cytat:
A co z jazdą w okularach przeciwsłonecznych? W niektórych krajach jest nakaz jazdy zimą w brylkach aby odblaski od śniegu nie oślepiały. :shock:


Problem w tym, że część obowiązujących przepisów się wyklucza... Stąd też bardzo łatwo jest oblać kogoś np. na egzaminie na prawo jazdy.

Cytat:
Jak dorwę artykuł, to wrzucę. W 99% przypadkach kończy się napewno zniszczeniem okularów ;-)
Ponoć nie stwierdzono obrażeń oprócz zadrapań nosa spowodowanych obecnością okularów podczas wybuchu poduszki.


Znając życie, gdybym nosił okulary i miał wypadek w okularach, byłbym pierwszym człowiekiem na globie z pociętymi powiekami w takim razie :D

wox - 2011-08-22, 21:24

Z tym brakiem filtru UV to bym dyskutował - najlepszy dowód: będąc dłuższy czas na świeżym powietrzu opaliła mi się twarz, ale okolice oczu pozostały blade, bo przysłonięte przez okulary (za chyba 20 złotych), które widocznie nie przepuszczały UV.
malygabrys - 2011-08-22, 21:27

Ja używam atestowanych okularów roboczych UVEX lub VENITEX - w takich pracuję na wysokości i wykorzystuję do auta - i żadne tam 150 zyla - okuliści i optycy generalnie strasznie naciągają - ale na szczęście nie korzystam z ich usług. :-P
matucha - 2011-08-22, 21:51

wox napisał/a:
Z tym brakiem filtru UV to bym dyskutował - najlepszy dowód: będąc dłuższy czas na świeżym powietrzu opaliła mi się twarz, ale okolice oczu pozostały blade, bo przysłonięte przez okulary (za chyba 20 złotych), które widocznie nie przepuszczały UV.


Jeśli są szklane, to nie przepuszczają UV. Tylko te z tworzywa przepuszczają.

matucha - 2011-08-22, 21:52

malygabrys napisał/a:
Ja używam atestowanych okularów roboczych UVEX lub VENITEX - w takich pracuję na wysokości i wykorzystuję do auta - i żadne tam 150 zyla - okuliści i optycy generalnie strasznie naciągają - ale na szczęście nie korzystam z ich usług. :-P


Ja takie okulary używam do jazdy na rowerze ;-)

bebe - 2011-08-22, 23:14

Problem się zaczyna, kiedy potrzebne są okulary korekcyjne. :/ Jest kilka opcji:
  1. zwykłe okulary korekcyjne z przyciemnionymi szkłami. Wada: nie ma oprawek eliminujących dostawanie się światła bokami/górą/dołem.
  2. okulary przeciwsłoneczne o profilowanych szkłach korekcyjnych. Jedyne mi znane to Oakley RX. Wady: praktycznie nie można przymierzyć ich w Polsce, bo w polskich salonach są pojedyncze sztuki oprawek w najbardziej wieśniackich wzorach, koszt oprawek + szkieł dobrze powyżej 1000 zł, trzeba czekać ponad miesiąc na wykonanie szkieł i przysłanie ich z USiech do Bolandy.
  3. okulary rowerowe/strzeleckie/taktyczne z wkładką optyczną. Wady: wkładki optyczne niekoniecznie obejmują pole widzenia poza tym centralnie na wprost, bywają problemy z dopasowaniem szkieł we wkładce.
Trenowałem opcję 1, ale wada mi się zmienia i "wyrosłem" z poprzednich okularów, a ponieważ nie byłem z nich w 100% zadowolony, darowałem sobie. Opcję 3 właśnie trenuję i jest jakiś problem z wkładką - widzenie peryferyjne nawet ok, za to przy patrzeniu na wprost dzieją się dziwne rzeczy z ogniskowaniem wzroku na oddalonych punktach i po kilkunastu minutach w okularach zaczyna mnie boleć głowa. :/ Wkładkę/okulary będę reklamował.

marekwoj - 2011-08-23, 21:41

czaju napisał/a:
tylko kwestia tego co może się stać w przypadku ew. detonacji poduszki...
Przeżyłem zderzenie czołowe, oczywiście poduszka odpaliła. Miałem założone okulary (korekcyjne, metalowe oprawki) i nic mi się z tego tytułu nie stało, nawet najmniejszego zadrapania (obrażenia były, ale w innych miejscach).

Same okulary też prawie nie ucierpiały, lekko się zgięły ale po wyprostowaniu nie ma śladu zgięcia.

bebe napisał/a:
fotochromy w samochodzie nie działają.
Zwykłe nie działają, ale są wyjątki, tu można poczytać jak to działa http://www.luxoptica.pl/i...ow-do-samochodu (ostanie, drivewear). Tematem się nie interesowałem, więc ceny nie znam, ale tanie raczej nie będą :(

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group