| Autor |
Wiadomość |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2026-06-16, 16:14 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Do tej pory wklejałem tylko wyśrubowane wyniki, ale tym razem postanowiłem jechać bez oglądania się na spalanie. Tak zwyczajnie, ale w tempie wakacyjnym. Trasa z Kęt przez Pszczynę, Żory, Rybnik, Racibórz, Głubczyce i kręcenie się po okolicy (Prudnik, Głogówek, Góra św. Anny). No i potem ta sama trasa do domu. W sumie zrobiłem ponad 570km, a średnie spalanie (wyzerowałem komputer przed wyruszeniem) pokazało 5,5l/100km. Bigster 1.2 4x4 manual (miękka hybryda) - 2 dorosłe osoby na pokładzie + dziecko. Auto wypakowane po dach klamotami, walizami, torbami...
 |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2026-05-27, 17:41 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| 1.6 4x2 na 400km trasie zjechałem do 4,6l/100km :) No ale to był hardcor. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2026-05-18, 16:53 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Ja mam starą wersję, czyli jest to miękka hybryda, która tylko pomaga przy ruszaniu, a koła wszystkie napędzane są silnikiem spalinowym. Nowa ma przód spalinowy, a tył napędzany elektrycznie.
Dla mnie ta moja to nie hybrydsa, ale ta prawdziwa potrafi jechać na samym prądzie - to dla mnie jest hybryda. |
Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 293272
|
Forum: Portal Wysłany: 2026-05-11, 23:09 Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
| Nie miałem pojęcia, że wał się obraca cały czas. Stukanie czasem jest, czasem nie ma. I to jest nie z kół, tylko pod spodem, najbardziej mi pasuje, że to ze środka obudowany układu różnicowego. Gdybym miał zgadywać, to ułamał się kawałek zęba w jakimś trybiku i sobie tam biega po tej puszce, a czasami jak wpadnie między zęby to zgrzytnie. No ale zobaczymy co w aso powiedzą. Tylko teraz muszę do przyszłego tygodnia jakoś dojeździć. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2026-05-11, 16:44 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Bigstera 4x4 1.2 z maja 2025. Przejechane 21 tysięcy w rok. Olej wymieniany przy około 4000, 18000.
Główna jego zaleta dla mnie to spalanie. Nie jest to hybryda, a zwykła benzyna, ale wczoraj w takiej normalnej jeździe Kęty-Oświęcim-Chrzanów-Trzebinia-Sławków-Dąbrowa Górnica-Zawiercie ... no i z powrotem ... auto spaliło mi średnio 4,9 litra/100km. Przed wyjazdem zatankowałem do pełna i wyzerowałem komputer. Oczywiście da się zejść jeszcze niżej ze spalaniem, no ale to już trzeba się napocić i nie jest to przyjemne. To spalanie z wczoraj to taka moja normalna (emerycka) jazda. Ale nie, że wyprzedzają i trąbią, zwyczajnie przepisowo +10km/h. Ważne, aby jeździć na tempomacie i wiedzieć na którym biegu. Lepiej jest mieć 2000 obr/m ++ niż dusić go na 1700 obr/m jak pokazuje producent. No i ważne nie przyspieszać pod górkę, tylko odpowiednio wcześniej przyspieszyć i wjechać pędem.
Zdjęcie po powrocie z trasy już pod domem.
 |
Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 293272
|
Forum: Portal Wysłany: 2026-05-11, 16:41 Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
Ja tak tylko na szybko, po roku użytkowania Bigstera 4x4 1.2. Autem w od maja 2025 do maja 2026 zrobiłem 21 tysięcy. Nie jest to ani mało, ani dużo, chyba tak normalnie. Pisałem już swego czasu o odczuciach, teraz takie tylko podsumowanie po roku uyżytkowania.
Główna zaleta to spalanie. Nie jest to hybryda, a zwykła benzyna, ale wczoraj w takiej normalnej jeździe Kęty-Oświęcim-Chrzanów-Trzebinia-Sławków-Dąbrowa Górnica-Zawiercie ... no i z powrotem ... auto spaliło mi średnio 4,9 litra/100km. Przed wyjazdem zatankowałem do pełna i wyzerowałem komputer. Oczywiście da się zejść jeszcze niżej ze spalaniem, no ale to już trzeba się napocić i nie jest to przyjemne. To spalanie z wczoraj to taka moja normalna (emerycka) jazda. Ale nie, że wyprzedzają i trąbią, zwyczajnie przepisowo +10km/h. Ważne, aby jeździć na tempomacie i wiedzieć na którym biegu. Lepiej jest mieć 2000 obr/m ++ niż dusić go na 1700 obr/m co pokazuje producent. No i ważne nie przyspieszać pod górkę, tylko odpowiednio wcześniej przyspieszyć i wjechać pędem.
Wady: auto jest plastikowe i moim zdaniem za mało sztywne. Zdecydowanie fotele nie są wygodne i plecy pocą się po 10 km. Przez te 21 tysięcy zaczęły mi się rozchodzić szwy w fotelu, a nie jestem jakoś ciężki (180cm i 79kg). Pojechałem do aso i powiedzieli, że to częsta wada, ale wymienili fotel w godzinę na gwarancji.
No i czasem zawiesza mi się odczytywanie znaków i potrzeba twardego resetu - przez rok 3 razy się to stało.
No i najgorsze, coś stuka z tyłu. Zaczęło przy około 5000km przejechanych. Myślałem, że to wał, bo tak mi stukał w BMW320i, ale przecież w Bigsterze on nie obraca się zawsze, a tylko jak kliknę "4x4 lock", a ja jeżdżę na "auto", więc on sobie tylko wał dołącza w miarę potrzeb. A to coś stuka zawsze. Czyli gdzieś w mechanizmie różnicowym, albo gdzieś w półosiach? Nie znam się na mechanice. Może dalej, w kołach, łożyskach. Niezależnie czy napędzane są koła, czy tylko się auto toczy na wolnych obrotach, to coś delikatnie stuka. Im większa prędkość, tym częstotliwość większa. Stuka nawet podczas toczenia się.
Dwa razy jadąc na tempomacie 60km/g nagle zgrzytnęło gdzieś, jakby koła zębate przeskoczyły, jakby skrzynia nie miała synchronizacji 0 znacie to z malczaka jak się wrzucało jedynkę jak auto jechało jeszcze. Podczas tych zgrzytnięć nagle wyskoczył błąd zawieszenia, ale po sekundzie wszystko wróciło do normy. Nie wiem co to jest, nie chce dawać do aso, bo mogą pół auta rozebrać, a czasu nie mam na to - zgłoszę to przy ostatnim przeglądzie.
No i najważniejsze. Wiadomo, że to mały silniczek 3-cylindrowy 1.2 litra. Ale z dynamiką nie ma problemu, auto spoko przyspiesza, choć fakt, 90% jeżdżę sam. No ale jechaliśmy z rodzinką na wakacje 2+2, załadowanym autem po dach i też dał radę (zrobił 1000km). Natomiast nie wiadomo jak będzie trwały ten silnik - tam się leje 0w16. Serwis mówi, żeby go wymieniać co 30 tysięcy, a ja nie ufał takim interwałom. Pierwszą wymianę zrobiłem przy 3500 i drugą przy 18000. Teraz będzie przy 30000, kolejne będę robił co 15000. No i nie wiemy jak silnik pożyje, tego pewnie dowie się kolejny właściciel, albo jeszcze kolejny. Ja autko mam tylko na 3 lata, ale staram się o nie dbać, więc ktoś kto po mnie kupi powinien być zadowolony.
Ostatnia wada - lakier rysuje się od patrzenia :)
Ale ogólnie ... mega fajne auto. Dzieciaki z tyłu mają się jak książęta.
 |
Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 293272
|
Forum: Portal Wysłany: 2025-09-23, 12:38 Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
Zrobione już 9500 km i dwie uwagi.
1) Coś klika/stuka w tylnym zawieszeniu. Jakby coś z wału napędowego. Dziwne klikanie, stukanie, czasem pojawia się przy niższych prędkościach, czasem nie, przy wyższych najczęściej zanika.
2) Kluczyka nie używam już przyciskając, tylko sam łapie, że jest przy samochodzie i otwiera, a jak się oddalam to zamyka. Tutaj trzeba się pilnować, bo jak kluczyk trzymamy blisko teleofnu komurkowego, wtedy raz na cztery razy kluczyk nie łapie i auto się nie zamyka. Kilka razy zostawiłem auto otwarte z dikumentami, portfelem, tylko dlatego, że kluczyk trzymałem w tej samej dłoni co telefon i auto nie załapało, że sie oddaliłem. |
Temat: Nowy użytkownik potrzebuje pomocy |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8203
|
Forum: Na każdy temat Wysłany: 2025-09-19, 14:52 Temat: Nowy użytkownik potrzebuje pomocy |
| Dziękuje, już piszę. |
Temat: Nowy użytkownik potrzebuje pomocy |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8203
|
Forum: Na każdy temat Wysłany: 2025-09-19, 11:25 Temat: Nowy użytkownik potrzebuje pomocy |
Pisałem do admina maila, ale bez odpowiedzi.
Oto tekst, który napisał do mnie użytkownik, który od kilku tygodni nie może się zalogować, a przejechał już kilka tysięcy nowym Bigsterem w hybrydzie i chciałby się podzielić spostrzeżeniami.
"Dzień dobry,
Kontaktuję się z Panem w dość nietypowy sposób, sprawa dotyczy nie sklepu zoologicznego lub zakupów dla zwierzaków, ale forum "Dacia Klub Polska".
Na forum znalazłem Pana posty, a sam jestem od ponad dwu tygodni użytkownikiem Dacii Bigster Journey Full Hybrid. Chciałem dołączyć do forum, zarejestrowałem się, ale nie mogę się zalogować - otrzymuję komunikat, że mam nieaktywne konto, przez to nic nie mogę napisać, a przede wszystkim skontaktować się z administratorem forum. Otrzymuję informację, że link aktywacyjny został do mnie wysłany, ale wielokrotnie sprawdzałem, także folder SPAM - nie otrzymałem z forum żadnego maila.
Zarejestrowany jestem pod nickiem "Q", adres mailowy podany przy rejestracji: piotr.laptop@gmail.com
Byłbym zobowiązany, gdyby w moim imieniu przesłał Pan tę informację do administratorów z prośbą o kontakt ze mną. Jeżeli byłby potrzebny kontakt telefoniczny, przekażę numer do mnie w oddzielnej korespondencji." |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-08-29, 15:18 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Jechałem kiedyś za TIRami, ale kamyk wyleciał spod opony i zrobiuł dziurę w szybie. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-08-29, 12:24 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Teraz jadę przed TIRami, ich prędkością i kontroluję czy czasem się nie zbliżają, ale staram się trzymać spora odległość. Jednak wersje ze skrzynią 6-biegową wolą tę prędkość, bo 5-biegowe wolą dużo bardziej 80km/h :) |
Temat: TOP 20/30 segmentu crossover/SUV na rynku polskim |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 271
Wyświetleń: 361180
|
Forum: Przegląd mediów o Dacii Wysłany: 2025-08-28, 15:29 Temat: TOP 20/30 segmentu crossover/SUV na rynku polskim |
| Ja pytałem o wersje 4x4 i powiedzieli, że około 10% sprzedaje się z tym napędem :) |
Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 293272
|
Forum: Portal Wysłany: 2025-08-05, 15:49 Temat: Dacia BIGSTER oficjalnie. |
| Taka ciekawostka, jadąc 50km/h licznikowo to GPS pokazuje 48km/g, jadąc 100km/h licznikowo gps pokazuje 95km/h. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-31, 09:27 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Dla mnie męczące nie jest, pod warunkiem, że jedziemy prędkością dostosowaną do TIRa. Kiedyś jechałem za, teraz ustawiam się około 100-150m przed nim i co jakiś czas kontroluję tylko czy się nie zbliża albo za bardzo nie oddala. Natomiast na autostradach są osoby poruszające się z prędkością 80km/h. Bardzo czesto spotykam takich w okolicy A4 [Gliwice-Katowice]. Na szczęście tam są 3 pasy. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-30, 11:58 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| dudu$ napisał/a: | | Autami jeżdżę tak aby dawały z tego frajdę i aby jeździło się nim przyjemnie i komfortowo. |
No właśnie, ja też. Tyle, że taka jazda - komfortowa i przyjemna - jest dla mnie wtedy, jak autko mi możliwie najmniej spala. Lubię tam gdzie jest ograniczenie do 50km/h ustawić na tempomacie 52km/h i oglądać spalanie na poziomie 4,6-4,8l/100km (teren zabudowany). |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-25, 15:34 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Jeśli autostrada ma 2 pasy, to 80km/h jest za wolno, bo TIRom się przeszkadza. Ale jeśli są 3 pasy, to bez problemu możnatyle jechać, oni sobie wtedy popylają środkowym. Na autostradzie mało kto jedzie wolniej niż 90km/h. Przytrafia się taki delikwent, ale rzadko. Natomiast na ekspresówce to zjawisko bardzo czeste. Przynajmniej z moich obserwacji :) |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-25, 12:20 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Zrobiłem tak trzy razy i więcej nie będę, bo nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne. Nie polecam nikomu. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-25, 12:03 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Spoko, ja poznałem swoje możliwości i niżej nie jestem w stanie zejść. Kęty-Oświęcim-Tychy-Katowice-(A4)-Krapkowice-Moszna-Prudnik i potem ta sama trasa nazad - 4,2l/100km benzyny (DusterII 1.0) średnio według komputera. Być może jestem w stanie to pobić jeszcze o 0,1l, ale to było tak męczące i tak niebezpieczne, że nie chcę już tego pobijać. TIRowcy mi mrugali, trąbili, w sumie robiłem 3 próby i dość :) Poznałem swoje minimum, a teraz jak jadę, to raczej utrzymuję się za TIRami, aby mnie nie wyprzedzali. |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-24, 16:44 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| No ale ja np. lubię jeździć aby jak najmniej spalić. To dla mnie trochę wyzwanie, duża frajda, lubię to :) Dlaczego miałbym sobie odmawiać przyjemności jeżdżąc "normalnie" i nie przejmując się spalaniem? Ja na serio się tym relaksuję, mam spokojniejszą głowę jak mało palę. |
Temat: OC + AC - gdzie te cuda kupowaliscie - opinie |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 740
Wyświetleń: 851758
|
Forum: Kredyt, leasing, ubezpieczenie Wysłany: 2025-07-23, 10:54 Temat: OC + AC - gdzie te cuda kupowaliscie - opinie |
| 20% po roku wcale nie jest źle, nawet 25% nie wygląda źle :) |
Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 5206
Wyświetleń: 3938062
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-18, 14:25 Temat: Zużycie paliwa (spalanie) |
| Za TIRem trzeba trzymać odległość, nawet nie z powodu, że się nie wyhamuje, bo jak uważasz, to bez problemu wyhamujesz, tylko mam bardzo złe doświadczenia z kamykami. One potrafią spod opony TIRa wylecieć nawet na odległość około 100m - miałem taki przypadek i kamień zrobił mi dziurę w szybie w Mondeo. Odprysk z przodu był małe średnicowo, ale głęboki i dziurkę było można wyczuć od środka auta. Na szczęście trafił między tymi drucikami w szybie, więc nie wymieniałem szyby i przejechałem jeszcze 40 tysięcy w dwa lata z tą dziurką :) No ale mogło wyjść dużo słabiej. |
Temat: [Bigster 1.2 4x4] Wyskoczył błąd po 5200km. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 13591
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-17, 09:40 Temat: [Bigster 1.2 4x4] Wyskoczył błąd po 5200km. |
| No dla mnie to też jest nowość :) Hehehehe |
Temat: [Bigster 1.2 4x4] Wyskoczył błąd po 5200km. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 13591
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-17, 08:01 Temat: [Bigster 1.2 4x4] Wyskoczył błąd po 5200km. |
| No to wczoraj miałem inny, dziwny komunikat. Ruszyłem z parkingu pod domem do pracy i słyszę a coś stuka w okolicy przedniego lewego koła. Jakby jakiś kamyczek wszedł w oponę, tylko stukot bardziej tępy i donośniejszy. Dodaję gazu i stukot zwiększą częstotliwość, czyli stwierdziłem, że jednak coś w oponę wlazło. Nagle pojawił się komunikat - dwa paski poziome żółte i napis o jakimś błędzie zawieszenia. Ale na tyle krótko, że nawet nie przeczytałem dokładnie i zniknął. Przyjechałem do pracy i zerknąłęm na oponę. Przykleił się do niej plaster i za każdym razem uderzał w nadkole - dlatego był ten dzwięk donośniejszy i bardziej tępy/basowy. Niby plaster tylko, zgięty w połowę po długości (skleił się) ale czyżby jakiś czujnik wyłapał to stukanie i zinterpretował, że to coś z zawieszeniem? Np. końcówka drążka, jakaś guma, łożysko, itd... ? Taka ciekawostka, a błąd włączył się zaledwie na 5 sekund i zniknął. Nie pamiętam dokładnie co było napisane :) |
Temat: Nowy Duster 2024 |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 459
Wyświetleń: 303214
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-15, 13:44 Temat: Nowy Duster 2024 |
| Bo czasem dla kogoś Dacia może być jak hobby, albo jak p[asja :) Ja strzelam z wiatrówek i w ramach swojego hobby myję i oliwię śrut, który wyjeżdża z fabryki - poprawiam fabrykę :) Ja to rozumiem - Dacia może być hobby, a nawet coś więcej - pasją. |
Temat: [Bigster 1.2 4x4] Wyskoczył błąd po 5200km. |
Kacper_Potocki
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 13591
|
Forum: Dział ogólny o daciach Wysłany: 2025-07-15, 09:46 Temat: [Bigster 1.2 4x4] Wyskoczył błąd po 5200km. |
| U mnie to samo w Bigsterze - światła długie odpala na terenie zabudowanym, ale robi to chaotycznie, nigdy nie wiem kiedy i po co i robi to często na krótki czas. |
| |