Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
odblaskowy "anioł stróż" czyli o kamizelkach odbla
Autor Wiadomość
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-07-19, 08:46   odblaskowy "anioł stróż" czyli o kamizelkach odbla

sezon urlopowy w pełni, Europa stoi otworem to zapewne warto wiedzieć w jakich krajach europejskich istnieje obowiązek posiadania na pokładzie naszych bolidów kamizelki odblaskowej oraz ile kosztuje jej brak :-( ...

(Niestety informacje trochę mało precyzyjne...)


Kraje w Europie, w których obowiązuje posiadanie kamizelek odblaskowych (dane ADAC):
KRAJ, TREŚĆ PRZEPISU, MANDAT

Austria


Obowiązek nakładania kamizelki po wyjściu z samochodu na autostradzie, drogach szybkiego ruchu i drogach powiatowych - od 14 Euro

Belgia

Obowiązek posiadania kamizelki dotyczy aut osobowych i motocykli.
Podczas awarii samochodu na autostradach - 50 - 1375 Euro

Bułgaria

Obowiązek nakładania kamizelki przez wszystkich pasażerów w trakcie opuszczania zepsutego pojazdu poza terenem zabudowanym. Dotyczy także motocyklistów - 25 Euro

Chorwacja

Obowiązek zakładania kamizelek przez wszystkich pasażerów podczas opuszczania pojazdu w terenie niezabudowanym - brak danych

Czechy

Posiadanie kamizelek dla wszystkich pasażerów aut osobowych. Dotyczy także obcokrajowców - brak danych

Finlandia

Sugerowane jest posiadanie chociażby pasków odblaskowych w momencie opuszczania pojazdu w niedostatecznych warunkach widoczności i w nocy. Dotyczy osób poruszających się pieszo i rowerzystów - brak danych

Francja

Minimum jedna kamizelka na samochód oraz po jednej dla każdego pasażera podczas wysiadania z samochodu w trakcie awarii. Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dla rowerzystów jadących po zmierzchu - od 90 Euro,
rowerzyści od 22 Euro

Hiszpania

Obowiązek nakładania kamizelki podczas wysiadania z uszkodzonego pojazdu - do 90 Euro

Luksemburg

Obowiązek nakładania kamizelek przez wszystkich pasażerów, wysiadających z uszkodzonego pojazdu. Obowiązek jazdy w kamizelce przez motocyklistóworaz pieszych po zmierzchu w terenie niezabudowanym - od 74 Euro samochody, od 49 piesi i motocykliści

Norwegia

Dotyczy tylko kierowców i motocyklistów, podczas opuszczania uszkodzonego pojazdu po zmroku. Kamizelka musi być łatwo dostępna pod siedzeniem kierowcy. Dotyczy także obcokrajowców, ale tylko tych, którzy poruszają się pojazdem z norweskimi tablicami rejestracyjnymi - brak danych

Portugalia

Obowiązek posiadania kamizelki we wszystkich samochodach z portugalskimi tablicami rejestracyjnymi (także auta z wypożyczalni) -od 60 do 300 Euro

Rumunia

Dotyczy samochodów ciężarowych do 3,5 tony - brak danych

Serbia

Kamizelki odblaskowe dla kierowców i pasażerów aut osobowych, ciężarowych i autobusów - od 32 Euro

Słowacja

Jedna sztuka na wyposażeniu auta osobowego i motocykla - od 50 Euro

Słowenia

Nie ma obowiązku posiadania kamizelek, ale w przypadku awarii pojazdu na autostradzie lub drogach szybkiego ruchu musi być założona - od 40 Euro

Węgry

Obowiązek nakładania kamizelki przez pieszych i rowerzystów w terenie niezabudowanym po zmroku oraz w warunkach niedostatecznej widoczności nakładania przez pasażerów pojazdu, wysiadających z uszkodzonego pojazdu - ok. 120 Euro

Włochy

Nakładanie kamizelek przez wszystkich pasażerów uszkodzonego pojazdu w terenie niezabudowanym - od 38 Euro
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-07-19, 08:51   

warto wspomnieć że w Francji trzeba mieć teraz alkomat samochodzie :-/
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-19, 09:13   

Kary karami, świadomość trzeba budować/lansować.
A co do alkomatów - to chyba przegięcie. I zaczynam wierzyć w zmowę "tych złych" :oops:
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2012-07-19, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-07-19, 09:41   

maciek napisał/a:
w Francji trzeba mieć teraz alkomat samochodzie

I to tyczy się wszystkich pojazdów poruszających się po drogach francuskich i nieważne że jedziesz tranzytem i takie tam... .
_________________
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-19, 09:51   

Cytat:
Czechy

Posiadanie kamizelek dla wszystkich pasażerów aut osobowych. Dotyczy także obcokrajowców - brak danych

A ja myślałem, że jestem nadgorliwy że wożę dwie gaśnice i jedną kamizelkę... Możecie rozwinąć temat alkomatu? Chodzi o taki z homologacją, czy poprostu jakiś alkotest?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-19, 09:52   

Akurat kamizelki to oczywiście dobry pomysł, wart stosowania nawet bez nakazów prawnych, ale tak naprawdę-naprawdę, to wymaganie przez inne kraje dodatkowego wyposażenia jest mocno wątpliwe pod względem prawnym...

Konwencja wiedeńska, którą przyjęli prawie wszyscy, nakazuje bowiem uznawać za wystarczające to, co jest obowiązkowe w kraju rejestracji auta. Niektórzy - np właśnie ostatnio Francja z alkomatami - próbują to obchodzić twierdzeniami, jakoby były to wymagania wobec kierowcy, a nie samochodu, ale to też się qpy nie trzyma.
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-07-19, 10:34   

Wczoraj dostałem kamizelkę od SKP przy okazji badania technicznego, ot tak za free. Niby fajnie, niby propagują bezpieczeństwo ale informacji o posiadaniu atestu nie znalazłem (były rozdawane w jednorazówkach). No ale w myśl zasady że darowanemu koniowi... nie mam co narzekać
 
Zdzicho 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 144
Skąd: Poznań/Śrem
Wysłany: 2012-07-19, 23:46   

czaju napisał/a:
Cytat:
Czechy

Posiadanie kamizelek dla wszystkich pasażerów aut osobowych. Dotyczy także obcokrajowców - brak danych

A ja myślałem, że jestem nadgorliwy że wożę dwie gaśnice i jedną kamizelkę...


Wcale nie jesteś nadgorliwy. Po lekturze wychodzi mi, że w zasadzie kamizelek trzeba mieć tyle ilu pasażerów a Ty wozisz tylko jedną :-)
_________________
Bądź ostrożny na drodze. Szanuj życie swoje i innych.
 
wojtek_pl 


Marka: Peugeot
Model: 3008
Silnik: 2.0 HDI 165
Rocznik: 2010
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 1204
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-20, 07:04   

Ja mam dwie. No może trzy, bo chyba przy jakimś pakiecie ubezpieczeniowym kiedyś jedną dostałem.
Jeżdżą w bagażniku jako owijki do różnych bambetli, coby te bambetle nie grzechotały. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez wojtek_pl 2012-07-20, 07:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomekl 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6
Rocznik: 2004
Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 6
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-09-09, 22:11   

Kamizelek używam wyłącznie w firmach na placach manewrowych itp. W pakiecie mam jeszcze kask. przy jakiejś awarii pewnie również się pokuszę, ale póki co, na szczęście nie miałem okazji :-)
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-09-10, 08:39   

a ja w pakiecie bezpieczeństwa w bagażniku mam gustowny, choć nieodblaskowy kij do baseballa. Dwa auta temu mi się nawet przydał, choć do bezpośredniego użycia nie doszło
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2012-09-10, 08:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne