Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
300 nowych fotoradarów na drogach od sierpnia 2012
Autor Wiadomość
Farurej 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Wersja: Duster
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-26, 11:53   Przydługie nieco (na wiosenne wieczory :)

Uzasadniłem swoją wypowiedź o niechęci do prasy i w ogóle do mess mediów wskazując konkretny, jaskrawy przykład niskiego poziomu dziennikarstwa. Wydało mi się to tak oczywiste, że nie zanudzałem rozbieraniem bzdur na czynniki pierwsze. Dziwi mnie mocno tak duża rozbieżność ocen - widać jestem jakiś "inteligentny inaczej", więc się wytłumaczę:
- dla mnie wewnętrzne sprzeczności znaczeniowe (oksymorony, jak np.: to dobrze jak popełniasz przestępstwo) są nie tylko błędem leksykalnym, ale i logicznym. Bo nie wiadomo, czy dobrze (warto, czyli się opłaca, jest dobre, wartościowe), czy źle (łamanie prawa, czyli przestępstwo, wykroczenie w naszej kulturze to zło). A na poetyckie, metaforyczne narzędzie to mi tu nie wygląda...
- strasznie mętne te wywody, zwłaszcza pierwszy i trzeci, bo drugi to w zasadzie tendencyjne przytaczanie wyrwanych z kontekstu cudzych wypowiedzi ( a wierszówka leci :)). Na przykład nie mogę rozgryźć tego (skrócone): oprócz zwiększenia bezpieczeństwa innych korzyści brak, a nawet można mówić o wadach. Emisja szkodliwych spalin o 3-4% niższa.
Jak to jest wada (komuś zaraz pod oknem!) to ja przepraszam, ale nie łapię.
- rozmijanie się z rzeczywistością (niektórzy mówią kłamstwo, inni błąd, niewiedza) jak np. silniki pracujące poniżej 50km/h są zazwyczaj głośniejsze. Tu kłamstwo przez niedopowiedzenie: "przecież nie napisałem od czego! Chodziło mi o komara idącego piechotą!". Podobnie jak pomijanie faktów - w Skandynawii od dawna takie ograniczenia są powszechne i skrupulatnie przestrzegane a ilość i śmiertelność wypadków najniższa na świecie.
- ogólnie artykuły "ideologiczne", czyli skrajnie tendencyjne. Pierwszy jeszcze zawiera ślad prób rozważania wad i zalet, za to trzeci zawiera prawdę jedyną objawioną w formie rozkazu: rozgrzewaj na postoju! stój na lewym pasie! wyprzedzaj jak debil! Brakuje tylko: i żadnej rzeczy która w prawie jest!

Można by się jeszcze długo znęcać nad leżącym poziomem tych wypocin, ale jako umysł ścisły brzytwę jednego zakonnika zastosowałem :)))
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 922
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2013-03-26, 19:25   

Farurej napisał/a:
dla mnie wewnętrzne sprzeczności znaczeniowe (oksymorony, jak np.: to dobrze jak popełniasz przestępstwo) są nie tylko błędem leksykalnym, ale i logicznym. Bo nie wiadomo, czy dobrze (warto, czyli się opłaca, jest dobre, wartościowe), czy źle (łamanie prawa, czyli przestępstwo, wykroczenie w naszej kulturze to zło). A na poetyckie, metaforyczne narzędzie to mi tu nie wygląda...

Zaraz? Czy ja dobrze widzę? Chodzi o to, że tytuł jest zły? Srsly?

Mam pytanie: czy "Motor" to periodyk poetycki, czy pismo motoryzacyjne, bo już się pogubiłem?

Farurej napisał/a:
Na przykład nie mogę rozgryźć tego (skrócone): oprócz zwiększenia bezpieczeństwa innych korzyści brak, a nawet można mówić o wadach. Emisja szkodliwych spalin o 3-4% niższa.

Właśnie. Skrócone, żeby nie powiedzieć, że zmanipulowane. Dlatego brzmi bez sensu! Tak samo robią ćwierćinteligenci zatrudnieni na stanowiskach dziennikarzy. Ktoś mówi ABCDE, dziennikarz cytuje BC i dopisuje coś o Hitlerze i wychodzi, że od początku chodziło o pałowanie i wsadzanie do więzień :-P

Farurej napisał/a:
- rozmijanie się z rzeczywistością (niektórzy mówią kłamstwo, inni błąd, niewiedza) jak np. silniki pracujące poniżej 50km/h są zazwyczaj głośniejsze. Tu kłamstwo przez niedopowiedzenie: "przecież nie napisałem od czego! Chodziło mi o komara idącego piechotą!"

Motor nie podał danych potwierdzających tę tezę, ja nie znam danych, które mogłyby ją obalić. Natomiast w wielu samochodach na pewno turlanie się 30kmh na drugim biegu generuje więcej hałasu, niż 50 na trzecim, głównie z racji obrotów.

Farurej napisał/a:
w Skandynawii od dawna takie ograniczenia są powszechne i skrupulatnie przestrzegane a ilość i śmiertelność wypadków najniższa na świecie

Pójdę dalej w tej logice, na środku Sahary w ogóle nie jeździ się samochodem i śmiertelność wypadków jest jeszcze niższa, niż w Skandynawii.

Farurej napisał/a:
ogólnie artykuły "ideologiczne", czyli skrajnie tendencyjne.

A ja głupi myślałem, że to rząd i drogowi piraci mają w tej sprawie skrajne zdanie...

Farurej napisał/a:
trzeci zawiera prawdę jedyną objawioną w formie rozkazu

???!!!!

...czy rada pt. "odmrażanie szyby przed ruszeniem z miejsca parkingowego" to ideologia? tendencyjność? objawiona prawda? A może dziennikarze Motoru powinni byli wykonać badanie na odpowiedniej liczbie przypadków i wyliczyć istotność statystyczną uzyskanych różnic?

Farurej napisał/a:
Można by się jeszcze długo znęcać nad leżącym poziomem tych wypocin, ale jako umysł ścisły brzytwę jednego zakonnika zastosowałem :)))

Skoro już jesteśmy przy brzytwie Ockhama i nauce, to akurat ten "dziennikarski bełkot" jest zdecydowanie bliższy naukowemu myśleniu, niż brednie polityków, ponieważ nie opiera się - a przynajmniej nie opiera się wyłącznie - na wybiórczej i powierzchownej analizie statystyk.

W internecie funkcjonuje doskonałe określenie na ten sposób "merytorycznych" komentarzy :P
Ostatnio zmieniony przez Marmach 2013-03-26, 19:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-27, 01:18   

Tak jak rzadko gardzę dobrym flejmem, tak teraz nawet mi się nie chce. :) Jak dla mnie - bełkotliwość przytoczonych artykułów dla osoby nie tyle nawet obeznanej z BRD i kodeksem, co chociażby myślącej logicznie, jest oczywista. Jeśli nie jest, to IMHO dyskusja z nią nie ma sensu, bo po prostu nasze dyskursy nie mają części wspólnych. :]
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 922
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2013-03-27, 18:35   

"Oczywista oczywistość", "ludzie na pewnym poziomie", "białe jest białe, czarne jest czarne" chciałoby się rzec :>

Szczęśliwie nie chodzi o to, żeby kogokolwiek przekonywać, tylko żeby społeczna frakcja miłujących prawo i księgowość legalistów siedziała cicho, co w Europie niekoniecznie się niestety udaje :-P
Ostatnio zmieniony przez Marmach 2013-03-27, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-27, 18:51   

Wybacz dosadność, ale to jak gra w szachy z gołębiem - gołąb przewróci pionki, nasra na planszę i oznajmi, że wygrał. ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne