Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Szkoda całkowita z OC sprawcy FAQ
Autor Wiadomość
kicpra 


Marka: Dacia/Ford
Model: Logan MCV II/Mondeo mk4
Silnik: 0.9 tce 120KM 188nm/2.2 TDCI 213KM 490nm
Rocznik: 2017/2008
Wersja: Stepway Outdoor
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 810
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-12, 11:05   Szkoda całkowita z OC sprawcy FAQ

P: Jakiś czas temu moja siostra dostała pismo od PZU oczywiście o szkodzie całkowitej. Auto wycenili na X tys. a naprawę na Y zł z tego co pamiętam, a wrak na Z zł. Wypłacili X-Z zł odszkodowania. Da się coś z tym zrobić? Auto już po części naprawione, jeśli to coś zmienia.
O: Za szkody w mieniu poszkodowany ma prawo dochodzić roszczeń do 3 lat od zdarzenia, tak więc z pewnością coś da się zrobić.

P: Dostałem informacje od kolegi, że do wyliczonej wartości auta mam prawo naprawiać samochód w dowolnym warsztacie, a później żądać zwrotu od PZU na podstawie faktury. Czy to prawda?
O: Tak. Przy szkodach likwidowanych z OC sprawcy ubezpieczyciel ma obowiązek rekompensować koszt naprawy do pełnej wartości auta przed szkodą.

P: A czy ma prawo sprawdzić czy naprawa faktycznie była wykonana do wyliczonej wartości auta?
O: Ubezpieczyciel ma do tego prawo w przypadku naprawy z rozliczeniem bezgotówkowym. Wtedy bowiem to likwidator szkody (ubezpieczyciel) jest płatnikiem usługi i zarazem zleceniodawcą.
Jeśli zaś poszkodowany płaci za naprawę z pieniędzy uzyskanych z odszkodowania, takie prawo nie przysługuje ubezpieczycielowi. Zresztą poszkodowany może powiedzieć "Ja zleciłem naprawę i nie interesowało mnie w jaki sposób tego dokonano. Dla mnie było ważne, by zmieścić się z kosztem naprawy w kwocie nieprzekraczającej wartości auta przed zdarzeniem".

P: To znaczy, że mogę od nich żądać wyrównania do kwoty X tys.? Czy faktura za usługę będzie przez nich wymagana? Zanim przyszła wycena szkody, PZU przelało już na konto X-Z zł. Czy to w niczym nie przeszkadza?
O: W przypadku szkody całkowitej będziesz musiał przedstawić fakturę za naprawę. Trzeba wykazać się udokumentowaniem poniesionych kosztów (faktura).

P: Czy warsztat który wystawi mi fakturę musi być najpierw zaakceptowany przez PZU? Czy to tylko ode mnie zależy w jakim warsztacie to będzie?
O: Wybór warsztatu zawsze należy do poszkodowanego.

Na prośbę kolegi hak64 wrzucam moje pytania i jego rzeczowe odpowiedzi na temat szkody całkowitej. Na przyszłość, dla innych forumowiczów. Myślę, że warto przypiąć ten temat.
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-15, 19:54   

kicpra napisał/a:
Na prośbę kolegi hak64 wrzucam moje pytani

W kwestii wyjaśnienia.
Kolega kicpra w powyższej sprawie kontaktował się ze mną na PW. Sugerowałem założenie tematu z opisem tej szkody, bo porady będą przydatne także innym użytkownikom forum. Problemy i pojawiające się pytania można by wtedy na bieżąco rozwiązywać, a odpowiedzi były by wtedy pełniejsze i zawierały uzasadnienie.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Pomógł: 20 razy
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2020-01-15, 21:32   

To dodam ciekawostkę od siebie:

Naprawa z AC z regresem na OC sprawcy powodowała dostęp do auta zastępczego zaledwie na 3 dni.
Zmiana zgłoszenia na bezpośrednie do ubezpieczyciela winowajcy pozwoliła mi się "cieszyć" autem zastępczym do rozwiązania sprawy, tj. około 50 dni.

Myślę, że jest to dość istotna kwestia, jeżeli autem się pracuje i nie można sobie pozwolić na jego tymczasowy brak.
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-15, 21:57   

GRL napisał/a:
Naprawa z AC z regresem na OC sprawcy powodowała dostęp do auta zastępczego zaledwie na 3 dni.

Tak, przy szkodzie likwidowanej z AC auto zastępcze przysługuje wyłącznie na okres naprawy (a i to nie zawsze - zależy od umowy). Natomiast likwidując szkodę z OC sprawcy ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensowania wszelkich następstw zdarzenia szkodzącego. Takim następstwem jest brak możliwości korzystania z własnego samochodu od dnia zdarzenia, do momentu odebrania go z warsztatu po dokonanej naprawie, lub do wypłaty odszkodowania (w przypadku szkody całkowitej).
Przestrzegam ponadto przed likwidacją szkód z własnego AC z regresem na ubezpieczyciela sprawcy. Istnieje bowiem ryzyko, że ktoś nie uzupełni wpisu i w systemie nadal będzie widnieć szkoda własna, a to skutkuje wzrostem wysokości składki ubezpieczenia.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-17, 10:15   

Ad 3 i 4: roszczenie odszkodowawcze nie jest zależne od dokonania naprawy pojazdu. Właścicielowi należy się odszkodowanie za szkodę (czyli za uszkodzenie należącej do niego rzeczy), nie za to, że szkodę usunął (rzecz naprawił).
Więc owszem, jeśli żądanie obejmuje naprawę z rozliczeniem bezgotówkowym, to faktura być musi (ale to nie jest sprawa poszkodowanego), natomiast jeśli człowiek chce wziąć kasę i pojechać sobie w podróż dookoła świata, a rozbite auto postawić sobie w ogródku, to jak najbardziej ma do tego prawo.
 
kicpra 


Marka: Dacia/Ford
Model: Logan MCV II/Mondeo mk4
Silnik: 0.9 tce 120KM 188nm/2.2 TDCI 213KM 490nm
Rocznik: 2017/2008
Wersja: Stepway Outdoor
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 810
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-17, 21:15   

Czyli mam prawo żądać kwoty odszkodowania równej wartości pojazdu przed uszkodzeniem?
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-17, 21:21   

kicpra napisał/a:
Czyli mam prawo żądać kwoty odszkodowania równej wartości pojazdu przed uszkodzeniem?

Tak, ale ubezpieczyciel będzie chciał faktur potwierdzających, że naprawa została dokonana za taka właśnie kwotę.
Tu raczej spotkasz się z twardym stanowiskiem ubezpieczyciela, bo oni niezbyt chętnie sięgają do własnej kieszeni, a korzystniejszym dla nich rozwiązaniem jest wypłacenie tylko części wartości auta, wskażą przy tym, że resztę mogłeś uzyskać sprzedając wrak na części.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2020-01-20, 08:12   

Trochę racji w tym co napisane, ale z częścią się nie zgodzę.

kicpra napisał/a:
Wtedy bowiem to likwidator szkody (ubezpieczyciel) jest płatnikiem usługi i zarazem zleceniodawcą.
TU nie jest zleceniodawcą - TU jest tylko płatnikiem.

hak64 napisał/a:
Tak, przy szkodzie likwidowanej z AC auto zastępcze przysługuje wyłącznie na okres naprawy (a i to nie zawsze - zależy od umowy).
Nie prawda - zastępcze auto przysługuje tylko na okres nie dłuższy niż obejmuje to polisa i nie jest to polisa AC, ale dodatkowe ubezpieczenie Car Assistance.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-20, 13:46   

tAboon napisał/a:
Nie prawda - zastępcze auto przysługuje tylko na okres nie dłuższy niż obejmuje to polisa i nie jest to polisa AC, ale dodatkowe ubezpieczenie Car Assistance.

Czepiasz się słów i sam napisałeś nieprawdę. Ja wyraziłem się "zależy od umowy", tak więc wskazuję, że nie wszystkie umowy ubezpieczenia gwarantują możliwość korzystania z samochodu zastępczego. Ponadto dodatkowe ubezpieczenie Car Assistance jest niczym innym tylko umową ubezpieczenia, lub opcją umowy głównej. Zatem Twoja poprawka niczego nie poprawia.
tAboon napisał/a:
TU nie jest zleceniodawcą - TU jest tylko płatnikiem.
Wiem, że to znaczne uproszczenie (skrót myślowy), ale istotnie w przypadku naprawy z rozliczeniem bezgotówkowym następuje odwrócenie ról i to nie zleceniodawca (właściciel pojazdu) decyduje o zakresie i technologii naprawy. Ponadto ubezpieczyciele często wskazują, iż to oni uzurpują sobie prawo do dysponowania częściami z demontażu.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2020-01-21, 08:05   

hak64 napisał/a:
AC auto zastępcze przysługuje wyłącznie na okres naprawy
To jest nie prawda. Pisz precyzyjniej a nie ogólnikowo. Potem takie "prawdy" od zawodowca ludzie czytają i powielają. Piszesz również, iż ze szkody AC należy się auto zastępcze, a potem sam uzupełniasz, że z ubezpieczenia Car Assistance.

hak64 napisał/a:
tAboon napisał/a:
TU nie jest zleceniodawcą - TU jest tylko płatnikiem.
Wiem, że to znaczne uproszczenie (skrót myślowy), ale istotnie w przypadku naprawy z rozliczeniem bezgotówkowym następuje odwrócenie ról i to nie zleceniodawca (właściciel pojazdu) decyduje o zakresie i technologii naprawy. Ponadto ubezpieczyciele często wskazują, iż to oni uzurpują sobie prawo do dysponowania częściami z demontażu.
Dalej TU jest tylko płatnikiem chyba, że strony umówią się inaczej.

Poradnik FAQ o szkodzie z OC, więc nie rozumiem po co mieszasz do tego AC?
W sprawach związanych z ubezpieczeniami i likwidacją szkód pisząc poradniki należy pisać konkretnie, prost i zrozumiale. Bo potem tak Ty jak i ja w swojej pracy mamy kontakt z ludźmi, którzy coś gdzieś przeczytali na forum w dziale FAQ i przyjmują to za pewnik.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-21, 11:29   

tAboon napisał/a:
Poradnik FAQ o szkodzie z OC, więc nie rozumiem po co mieszasz do tego AC?

Gdybyś bardziej uważnie czytał to może byś zauważył to:
GRL napisał/a:
Naprawa z AC z regresem na OC sprawcy powodowała dostęp do auta zastępczego zaledwie na 3 dni.
Stąd właśnie moja odpowiedź.
tAboon napisał/a:
Piszesz również, iż ze szkody AC należy się auto zastępcze, a potem sam uzupełniasz, że z ubezpieczenia Car Assistance.

Nie kolego, to Ty uzupełniłeś, usiłując wytknąć mi błąd, tylko coś Ci nie wyszło. Ja wspomniałem, że nie wszystkie umowy ubezpieczenia gwarantują samochód zastępczy.
tAboon napisał/a:
W sprawach związanych z ubezpieczeniami i likwidacją szkód pisząc poradniki należy pisać konkretnie, prost i zrozumiale. Bo potem tak Ty jak i ja w swojej pracy mamy kontakt z ludźmi, którzy coś gdzieś przeczytali na forum w dziale FAQ i przyjmują to za pewnik.
Tę uwagę powinieneś uwzględniać także Ty.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-21, 11:59   

hak64 napisał/a:
kicpra napisał/a:
Czyli mam prawo żądać kwoty odszkodowania równej wartości pojazdu przed uszkodzeniem?

Tak, ale ubezpieczyciel będzie chciał faktur potwierdzających, że naprawa została dokonana za taka właśnie kwotę.
Tu raczej spotkasz się z twardym stanowiskiem ubezpieczyciela, bo oni niezbyt chętnie sięgają do własnej kieszeni, a korzystniejszym dla nich rozwiązaniem jest wypłacenie tylko części wartości auta, wskażą przy tym, że resztę mogłeś uzyskać sprzedając wrak na części.


Niektóre polisy (rzadko) zawierają klauzule o przeniesieniu własności rozbitego auta na ubezpieczyciela. Niedawno znajomy rozbił nowego (+/- rocznego) Renegata -- po odszkodowaniu i odkupieniu wraka... dostał cenę zakupu + równowartość 1 tankowania do pełna (!).
Ale do nowego Jeepa musiał dopłacić, oczywiście ze względu na zmianę cennika.
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2020-01-21, 13:46   

hak64 nie zamierzam się przepychać. Poradnik powstał i został od razu Off-Topic.

Każdy ma swoją rację i widzę, że nie zamierza ustąpić.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-21, 16:50   

tAboon napisał/a:
hak64 nie zamierzam się przepychać.

Właśnie byłem bardzo zdziwiony, że zacząłeś. Nie udało Ci się udowodnić swojej racji, czy mojego błędu i wyszło jak w wierszyku: "jak się komar z komarem przekomarzać zaczął".
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2020-01-22, 07:32   

hak64 jak napisałem nie zamierzam się przepychać. Skoro nie dostrzegasz swoich niedomówień, niepełnych i wprowadzających w błąd informacji to nie ma co pisać więcej.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-01-22, 08:33   

tAboon napisał/a:
Skoro nie dostrzegasz swoich niedomówień, niepełnych i wprowadzających w błąd informacji
Proszę zatem na PW, bo znowu sugerujesz, że istnieją tylko moje błędy (których zresztą nie udało Ci się udowodnić), pomijasz zaś własne.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
Ostatnio zmieniony przez hak64 2020-01-22, 08:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne