Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Reflektor Duster 2021 led ... padł prawy kierunkowskaz
Autor Wiadomość
Maro5000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Duster
Dołączył: 09 Maj 2024
Posty: 7
Skąd: Frysztak
Wysłany: 2024-05-09, 22:53   Reflektor Duster 2021 led ... padł prawy kierunkowskaz

Witam. Problem jak w temacie. Auto ma trzy lata. Dziś na drodze przy włączeniu prawego kierunku kontrolka na tablicy zaczęła dziwnie szybciej mrugać. Przełączyłem na lewy .. a tu jest normalnie. Dojechałem pod dom .. wychodzę .. patrzę na auto z przodu ... a kierunek w prawym reflektorze nie działa. Boczny i tylny w tym czasie mrygają dużo szybciej. Wkładam głowę pod maskę ... a tu jest tylko dojście do jednej żarówki od światła drogowego. Reszta zabudowana i zero dostępu. Mało nie zemdlałem .. bo dotarło do mnie że chyba mnie czeka wymiana całego reflektora. Dajcie mi jakieś światło nadzieji że można tu coś zaradzić ...?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3645
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-10, 10:04   

Jak masz już tą wersję Dustera po FL z reflektorami "typu Y", to jest jak piszesz- kierunkowskazy są typu LED, nie ma żarówki, ani prostej możliwości wymiany. Przesrane, ale to koszt nowoczesności niestety...
Nowe Dacie przestały już być proste w obsłudze :-?
 
Maro5000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Duster
Dołączył: 09 Maj 2024
Posty: 7
Skąd: Frysztak
Wysłany: 2024-05-10, 21:10   

To jest jakieś chore. Nadaje się do trybunału praw konsumenta (nabywcy). Ludzie ... kto dopuścił do użytkowania lampy w których nie ma prawie żadnej ingerencji w lampę .. ? A co sìę stanie gdy przestanie działać światło mijania ? Staniemy na drodzę .. bo dalsza jazda grozi co najłagodniej mandatem i odchooowaniem. Kto to za mądry wymyślił ?
Moja fura na gwarancji do sierpnia 2024 .. niby mają wymienić po wsześniejszej diagnozie. Ale dla mnie to jest jakieś kuriozum ...
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 853
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-11, 07:45   

Ale przecież rozsądni ludzie mówili, że te wszystkie LED-y (zwłaszcza zaklejone na amen) to rak -- jednak klienci wołają wiencyj! wiencyj! -- więc producent nie może odmówić zaspokojenia popytu...
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 892
Skąd: EL
Wysłany: 2024-05-11, 07:57   

defunk napisał/a:
Ale przecież rozsądni ludzie mówili, że te wszystkie LED-y (zwłaszcza zaklejone na amen) to rak -- jednak klienci wołają wiencyj! wiencyj! -- więc producent nie może odmówić zaspokojenia popytu...

Myślę, że przeciętny nabywca wolałby wkręcać żaróweczkę albo lampkę LED wlasnymi palcami. Takie komplikacje w nowoczesnych autach nie mają uzasadnienia technologicznego, ale ksiegowe. Zarabiają na tym: producent klosza zintegrowanego z LED, ASO, firmy holownicze. I pewnie ubezp. wzrosną.
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1056
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2024-05-11, 12:20   

Często LED jest włączony w obieg z jakąś zwykłą żarówką i jak się przepali żarówka, led też nie działa. Przyjżyj się czy coś jeszcze się nie przepaliło, np żarówka w lusterku lub na błotniku, lub tylnej lampie.

Ledy bardzo nieczęsto padają.

Włącz awaryjne, obejdź auto dookoła i zobacz czy coś jeszcze nie ryra.
 
Maro5000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Duster
Dołączył: 09 Maj 2024
Posty: 7
Skąd: Frysztak
Wysłany: 2024-05-11, 22:21   

Sprawdziłem pozostałe żarówki .. sprawdziłem bezpieczniki .. gniazda zapalniczek i usb. Wszystko działa .. tylko durny led prawego kierunku dalej ciemny. Rozmawiałem dziś z diagnostą na stacji kontroli .. i wg obowiązujących przepisów auto z takim uszkodzeniem nie może poruszać się po drodze bo stwarza zagrożenie. Przy kontroli Policji jest zakaz dalszej jazdy... No kuriozum normalnie. W normalnych samochodach (obowiązkowo w niektórych krajach) wozi się ze sobą komplet żarówek ... ale tu .. przy ledach trzeba mieć w bagażniku WSZYSTKIE CZTERY LAMPY w zapasie. Ile to będzie ? Jakieś kole 10 tys zł ... Nie nooo ... to jakaś abstrakcja ..
Co ciekawsze .. na ogłoszeniach w necie są te reflektory w sprzedaży .. po około 800 zł ... z tak samo uwalonym kierunkiem jak u mnie. Wychodzi więc na to że nie jestem jedyny ... a problem jest szerszy ...
Do 18.08..2024 mam niby gwarancję ... więc chyba mi wymienią .. ale co potem ? A jak się drugi za chwilę wysypie ...? 3500 zł kosztuje nowy. Wspomniany diagnosta mówi dziś : to taniej Ci jest płacić AC .. bo całość ubezpieczenia wyjdzie jakieś 2500 zł. Jak Ci znowu walnie jakiś led .. np w trasie ... to zjedź na pobocze .. zatrzymaj auto .. potraktuj reflektor jakimś młotkiem lub cegłą .. i zgłoś na AC że ktoś Ci rozbił lampę (kamień spod koła innego samochodu). Assistance .. laweta .. jak w trasie to nocleg w oczekiwaniu na auto zastępcze ... a Twoje do serwisu .. i wymiana na nowy reflektor z ubezpieczenia ..
No bo jak inaczej ....?
Powiedzcie .. czy to nie jest chore ... ? Jedna głupia żarówka rozwiązuje całą sprawę .. ale ktoś wymyślił coś .. by skomplikować ... a nie ułatwić ...
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3495
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2024-05-12, 08:33   

I jeszcze żeby nie czekać 6 tygodni na część z Chin... :-(
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Michał_ZS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,0 LPG
Rocznik: 2023
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 24 Mar 2024
Posty: 21
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2024-05-12, 08:55   

To celowe działanie.
Oby nie było jak z H7, że za jakiś czas drugi klęknie. Trzymać kciuki żeby było to na gwarancji jeszcze.
_________________
Nawet najgorszy dzień na rybach jest lepszy od najlepszego w pracy ;)
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 367
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2024-05-12, 10:05   

Masz na gwarancji to Ci wymienią i możesz już nigdy nie mieć tego problemu. A gdybyś miał to coś mi się tak wydaje że ta lampa jest rozbieralna w pewnym zakresie. Ma zatrzaski między czarnym a przeźroczystym. Może się da i warto tę lampę pomierzyć. Nie mam z takimi lampami zbyt dużego doświadczenia ale opcja że nie świeci cały kierunek a reszta lampy świeci sugeruje szeregowe łączenie led w sekcji kierunku - padnie jeden Led - całość nie świeci. Te ledy raczej nie są jakieś hiper specjalne i jeśli się da wymienić jedną taką diodę to lampa może wrócić do pełnej funkcjonalności. Mając dostęp do wnętrza z czystej ciekawości bym sprawdził na czym polega usterka. Oczywiście może się okazać że wewnątrz jest to jakoś poklejone ale wtedy trudno. Są też firmy które regenerują lampy klejone, w tym wymieniają diody, soczewki napylają odblaśniki etc.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz_M 2024-05-12, 10:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
Maro5000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Duster
Dołączył: 09 Maj 2024
Posty: 7
Skąd: Frysztak
Wysłany: 2024-05-12, 22:17   

We środę mam werfikację w serwisie. Jak się umawialem telefonicznie to pani w obsłudze .. całkiem miła w sluchawce .. chciała już mi zamówić ten reflektor .. ale konsultowała to jeszcze z kierownikiem .. i ten jej zabronił. Bo najpierw sprawdzenie na miejscu .. czy faktycznie przyczyną braku kierunkowskazu jest uszkodzony led ...
A swoją drogą ... skoro istnieje przekonanie czy założenie .. że ledy są takie dobre .. wytrzymałe .. ekologiczne ... i baaardzo długożywotne ... to czemu jest na nich tylko tyle gwarancji ... ile jest podstawowej na cały samochód ? Powinno być lat 10 ... 12 ... 15 ... a nie trzy ..
Chętnie bym faktycznie zaglądnął do środka tego uszkodzonego reflektora .. ale serwis mi go nie podaruje .. bo pewnie muszą się z tego rozliczyć ..
Co ciekawe ... on bardzo delikatnie błyska w środku jak się przyłoży oko pod odpowiednim kątem. Widać błyski po całości ... takie coś jak żarzenie.
Napiszę Wam co usłyszę we środę. A jak ktoś tu na forum mial podobny przypadek ... niech się ujawni ..
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3705
Skąd: Lublin
Wysłany: 2024-05-13, 08:01   

To wygląda na to, że padła jakaś rezystancja co spowodowała większy opór prądu i duuuużo słabsze świecenie diodów LED..
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3645
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-13, 08:07   

Słowo daję... Mając najnowszego Dustera i te najnowsze lampy, przy pierwszej takiej awarii po gwarancji, próbował bym wstawić reflektory od przedlifta, gdzie jeszcze były po bożemu żarówki... O ile w ogóle mechanicznie pasują :roll:
A z tyłu tak samo- masz z kolei LEDy w światłach pozycyjnych i w oświetleniu tablicy takoż (a też już były lamenty, że padają)
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 853
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-13, 09:07   

eio napisał/a:
defunk napisał/a:
Ale przecież rozsądni ludzie mówili, że te wszystkie LED-y (zwłaszcza zaklejone na amen) to rak -- jednak klienci wołają wiencyj! wiencyj! -- więc producent nie może odmówić zaspokojenia popytu...

Myślę, że przeciętny nabywca wolałby wkręcać żaróweczkę albo lampkę LED wlasnymi palcami. Takie komplikacje w nowoczesnych autach nie mają uzasadnienia technologicznego, ale ksiegowe.


Jak zaczęli je wstawiać do drogich marek, kierowcy zapragnęli ich w tańszych; pojawiły się w najdroższych wersjach zwykłych aut, nabywcy narzekali, że trzeba dopłacać, żeby je mieć. Więc teraz LED jest wszędzie, czasem nawet w najtańszych wersjach wyposażenia.
A mnie się wydaje, że gdyby klientela nie oczekiwała, nie żądała, nie domagała się -- producenci byliby bardziej wstrzemięźliwi.
 
Maro5000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Duster
Dołączył: 09 Maj 2024
Posty: 7
Skąd: Frysztak
Wysłany: 2024-05-14, 07:06   

Wczoraj w południe zdarzył się cud ..
Kierunek ożył ..
Zaczął mrygać normalnie i do teraz działa. A mnie trafia szlag .. bo znając moje szczęście to nie wierzę by coś samo się naprawiało .... i jak się znowu zrypie po 18.08.2024 .... to będę w c... d..... bo wtedy minie okres gwarancji. Narazie nie zgłosiłem tego faktu do serwisu .. i we środę normalnie pojadę. Niech ją podłączą pod kompa i wszystko sprawdzą. Może jakiś ślad po tej awarii pozostał. I uprę się by wpisali w system że takie zdarzenie miało miejsce teraz ... by mieć argument do ewentualnej walki później.
Jedyne co mogę z wczorajszego dnia sobie przypomnieć to to .. że lekko przednimi kołami (oboma na raz) wyskoczyłem na wysoki krawężnik .. uderzając przy tym minimalnie powierzchnią czołową opon. No i to że stało przodem w pełnym słońcu chyba koło godziny. I jakoś chwilę po tym się naprawił ... więc albo wstrząs .. albo temperatura. Dziś jak narazie działa ... a co dalej .... to nie omieszkam tu Wam napisać ..
I już bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi ..
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 853
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-14, 08:44   

Czyli coś się rozłączyło i teraz albo wstrząs, albo temperatura (i rozszerzanie się ciał) spowodowało, że się połączyło. Obmacać wszystkie wtyczki, wiązki, docisnąć -- bo jak przyjdzie zima i przestanie działać... ;-)
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3645
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-14, 08:53   

Czyli mamy tu jakiś "niekontakt", prawdopodobnie coś w rodzaju zimnego lutu czy mikropęknięcia obwodu wewnątrz lampy.
Zmienia to sytuację tylko o tyle, że teraz w razie ponownego zaniku, można próbować naprawy poprzez "yebnięcie" w lampę :mrgreen:
Oczywiście cały czas przyjmujemy, że problem leży w lampie a nie w jej zasilaniu- braku napięcia podawanego na kierunkowskaz i to wymaga weryfikacji.
A tu trzeba uważać, bo szczególnie fałszywe mogą być pomiary napięć robione przy odłączonej lampie- bez obciążenia obwodu, bo nawet przy dużej rezystancji w obwodzie miernik pokaże nam prawidłowe napięcie- przykładowo te 12V. Myślimy, że wszystko OK a tymczasem po obciążeniu obwodu (przy podłączonej lampie) napięcie spada do zera lub znacznie się obniża.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2024-05-14, 09:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
Lajkonik 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Ambiance
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 1137
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-05-15, 09:41   

Dymek napisał/a:
Zmienia to sytuację tylko o tyle, że teraz w razie ponownego zaniku, można próbować naprawy poprzez "yebnięcie" w lampę :mrgreen:

Pomoże jak to sprawka styków lub elektroniki w lampie. A jak kabelki, przekaźnik, przełącznik, lub jeszcze coś innego, to trzeba raczej walnąć całym autem. Gorzej jak kierunek się naprawi, ale auto ucierpi :-P
_________________

 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1714
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2024-05-15, 10:59   

Reflektory z wersji FL mają jakąś wadę fabryczną do której producent się jeszcze nie przyznał. Mam jakieś 15 reflektorów na magazynie i w każdym nie działa kierunek.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3645
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-15, 13:06   

Lajkonik napisał/a:
Pomoże jak to sprawka styków lub elektroniki w lampie...
Takie właśnie było założenie ;-) A informacja od kolegi toka93 zdaje się to potwierdzać.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3495
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2024-05-15, 15:19   

toka93 napisał/a:
Reflektory z wersji FL mają jakąś wadę fabryczną do której producent się jeszcze nie przyznał. Mam jakieś 15 reflektorów na magazynie i w każdym nie działa kierunek.

Prawe jak w tytule wątku - czy lewe też?
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1714
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2024-05-15, 20:51   

Lewe niestety też. Zapewne można to w jakiś sposób naprawić w miarę niskim kosztem jednak nikt w okolicy nie chce się podjąć rozklejenia lampy. Zastosowano jakoś dziwny klej, który nie ma zamiaru puścić szkła.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Maro5000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Duster
Dołączył: 09 Maj 2024
Posty: 7
Skąd: Frysztak
Wysłany: 2024-05-15, 21:40   

Byłem dziś w tym ASO ...
Iiiii ... we wszystkim co tu piszecie jest trochę racji ... ale na to gdzie rzeczywiście leży problem musimy jeszcze chwilkę poczekać. A było tak : po przyjeździe na oględziny i weryfikację przyszedł sam kierownik ASO ... w towarzystwie serwisanta. Napomknę tu ... że wg umowy miało być dziś samo sprawdzenie .. a wymiana lampy miała nastąpić w poniedziałek .. po zamówieniu nowej. I tak wstępnie zostało to ponownie dziś potwierdzone ... z małym ALE ...
Bo co się okazało ... ? Ano to że serwis ma na warsztacie takiego samego Dustera jak mój ... z tym samym identycznym problemem. I tamtego rozkręcili z przodu (zderzak .. atrapa) do wymiany tak samo zjeb.... reflektora zamawiając w międzyczasie nowy ... założyli ... włączają do sprawdzenia ... i też ..hhhh ... nie działa. I zrobił się proooblem ...
Serwisant powiedział .. że do piątku fakultet zrobi z tej usterki .. i żeby skały srały to znajdzie przyczynę. Mam dzwonić w piątek po południu i wtedy mi potwierdzą czy zgłębili temat ... i czy mogę się wbijać na naprawę. Myślę że mi i tak nie powiedzą gdzie tkwi przyczyna (o ile uda im się to określić) .. ale spróbuję natrętnie ich przepytać.

Acha ... nadmienię jeszcze i nawiążę do tego co pisałem kilka postów wyżej ... że ten mój kierunek sam się naprawił . Tak ... ale trwało to 24h .. po czym wczoraj po południu znowu przestał mrygać (o co tak faktycznie modliłem się w duchu) ..
Więc to co będzie dalej okaże się w piątek ...
C .. D .. N ...
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 853
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-16, 08:58   

Czyli jest jakiś bardzo błahy problem, który będzie bardzo trudny do naprawienia: jest wada fabryczna, ale jej źródło może być w samym reflektorze, jak i troszkę przed nim.
Przekleństwo współczesnej motoryzacji i "modułowego" sposobu projektowania rozwiązań.
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 367
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2024-05-16, 12:59   

Zakładajać że te ledy sa zasilane przez 12V trzeba wziać akumulator i przemierzyć te lampe przez gniazdko. To wykluczy kwestie przed czy w lampie. Znalezienie masy powinno być banalne.
Zakładam że w ASO ktoś to diagnozował przed zamówieniem lampy tj zasilanie do lampy jednak docierało a lampa nie świeciła
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne