Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Bezpieczna jazda - wydzielone z tematu o spalaniu
Autor Wiadomość
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-25, 17:37   

kas602 napisał/a:
To sie powoli zaczyna nadawac do dzialu "technika jazdy" --> "predkosc bezpieczna" :?:


:lol: :lol: :lol: albo raczej prędkość niebezpieczna :lol: Wracamy zatem do tematu głównego :-D Panuje ogólna zgoda ze spalanie zależy od stylu jazdy, tak więc każdy pali tak jak lubi/umie (ja tam palę raczej dużo :lol: )
_________________
GeRRaD
 
Pablo78 



Marka: Dacia
Model: Logan Sedan; 1310
Silnik: 1.5 dci 90 KM; 1.3
Rocznik: grudzień 2015; 1983
Wersja: Laureate2
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 984
Skąd: woj. Śląskie
Wysłany: 2008-01-25, 19:27   

El Logano napisał/a:
I na koniec - bezpośrednią przyczyną wypadków nie jest zazwyczaj prędkość, bo 20km/h to też prędkość. Przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze i własnych umiejętności.


Nie sposób się z tym nie zgodzić...


laisar napisał/a:
Np "test łosia" na torze, kiedy kierowca wie, że jest testowany i skupia się na tym co robi ma się kompletnie nijak do tego jak reaguje 99% kierowców kiedy jedzie przez las i wyskoczy mu na drogę głupi zając...


No jasne, bo w teście łosia wyskakuje łoś, jak sama nazwa wskazuje, a nie głupi zając... :mrgreen: :mrgreen: ;-)
_________________
Poprzednio: Logan 2005, Ambiance 1.4 Mpi, Marine
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-25, 20:14   

Po prawdzie to w teście łosia, jak sama nazwa wskazuje, w ogóle nic nie wyskakuje.... (((:
 
Andrzej 



Marka: Dacia Logan
Model: MCV 7os.
Silnik: dci 85
Rocznik: 11.2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 556
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-24, 10:35   

Panowie, czegos tu nie rozumiem. Mówicie, ze jeździ się glową, że większość wypadków jest wynikiem nidostowania prędkości do umiejętności i do warunków na drodze. Wszystko to prawda, ale co tu dadzą ogrniczniki montowane do samochodow?
Przyklad - Warszawa ul Puławska, trzy pasy w każdym kierunku, i ograniczenie prędkości do 50km/h. Zazwyczaj wszyscy jeżdżą 100-120km/h. Ale jak jest zima i drogowcy zawiodą to jedzi sie 30km/h. Druga rzecz to odstęp od poprzedzającego samochodu - czy wprowadzić czujniki odleglości? Obserwacja drogi i otoczenia - kiedyś jechalem 40km/h i zostałem staranowany przez inny samochod bo kierowca się zagapił [trasa katowicka - prosty odcinek drogi]. Idąc tymi śladami w końcu dojdziemy do wniosku, że samochodem powiniem kierować komputer, a nie człowiek.
Dla tego twierdzę, że "pies jest pogrzebany" w kulturze na drodze, w szkoleniach kierowców, w braku możliwości podnoszenia umiejetności poza drogą - place o nauki jazdy np po śliskim, ruszanie pod górkę, nauka zachowania w awaryjnych sytuacjach - czemu tego wzyskiego [może poza ruszaniem pod górkę] nie ma na kursie nauki jazdy za to jest tyle manewrów na parkingu - ilu ludzi rocznie ginie przy parkowaniu samochodu? I przede wszyskim nauka wyobraźni na drodze, umiejętnoś przewidywanie tego, co może się stać za chwilę, - zwłaszcza dla młodych kierowców.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-24, 11:02   

Cytat:
co tu dadzą ogrniczniki montowane do samochodow?


To samo, co te wszystkie ABS-y, EBD-y, ESP-y i inne?
Znaczy, konkretnie: wprowadzą oczywiście nowe problemy <; ale dla rozsądnych kierowców będą zawsze jakąś pomocą, a dla nierozsądnych - dodatkową przeszkodą d:

Cytat:
samochodem powiniem kierować komputer, a nie człowiek.


I - nie tylko moim zdaniem (vide prace badawcze) - wcale nie jest to zły pomysł (;

Cytat:
Dla tego twierdzę, że "pies jest pogrzebany" w kulturze na drodze, w szkoleniach kierowców, w braku możliwości podnoszenia umiejetności poza drogą


Ale wiesz, poprawienie tych elementów nie stoi w sprzeczności z wprowadzaniem innych dyskutowanych tu elementów...
 
Andrzej 



Marka: Dacia Logan
Model: MCV 7os.
Silnik: dci 85
Rocznik: 11.2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 556
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-25, 13:26   

Cóż, ja tam jednak wolę sam za siebie myśleć. Mam cholerną radochę z tego, że mogę prowadzić - zawsze chciałem jeździć samochodem. Ale i prawdą jest, że nie wszyscy co kożystają z dróg powinni mieć prawo jazdy.
Druga sprawa to to, że coraz więcej rzeczy myśli za nas - w końcu staniemy się kalekami nie umiejącymi samemy nic zrobić.

Co do ABS-u EBD - innych udogodnień to myślę, że to jednak nie to samo jak wyręczenie kierowcy w prowadzeniu samochodu.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-26, 00:40   

Akurat z myślenia za siebie to chyba nigdy żaden komputer nas nie zwolni - a już na pewno nie ma takich rzeczy teraz [:

Mnie się też zdarza odczuwać przyjemność z prowadzenia samochodu: kierowanie daje mi radość kiedy można sobie podróżować nieśpiesznie - choćby czasem oznaczało to nawet 150km/godz (: Ale i tak wolałbym możliwość podróży samolotem, pociągiem czy statkiem - wtedy można poczytać, przespacerować się, pobawić z dziećmi czy po prostu pogapić przez okno...

Tu jednak rozprawiamy o zwiększeniu bezpieczeństwa na co dzień - w pośpiechu i w tłoku, gdzie chyba połowa kierowców to świry /:
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2008-02-26, 18:20   

laisar napisał/a:
kiedy można sobie podróżować nieśpiesznie - choćby czasem oznaczało to nawet 150km/godz ... chyba połowa kierowców to świry /:

Czegoś tu nie rozumiem? Dla mnie taka prędkość - to żadna przyjemność. Zwłaszcza na polskich drogach. Wszystko przemawia za tym, że polscy kierowcy są tragiczni. Oczywiście, że chciałbym sobie zasiąść np. za kierownicą bolidu F1 i na torze poszaleć (ale nie Pandą, Golfem czy Dacią jadąc 130 przez wieś!!!).

PS(tu Black Eryk)>Sorki pomyliłem przyciski - zamiast cytuj dałem edytuj :/
Ostatnio zmieniony przez Black Eryk 2008-03-12, 00:32, w całości zmieniany 5 razy  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-27, 10:15   

Bo przyjemność wynika z nieśpieszności - zachowanej czasem nawet pomimo dość wysokiej prędkości. Polskie drogi faktycznie są nienajlepsze, ale akurat szczęściem w nieszczęściu najczęstszy dojazd do rodziny mam po tych lepszych kawałkach: "gierkówka", A4 i A2 (choć ta stanowi tylko ok. połowy mojej trasy).
 
Black Eryk 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 06'
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 541
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2008-03-10, 09:18   

wox napisał/a:
laisar napisał/a:
kiedy można sobie podróżować nieśpiesznie - choćby czasem oznaczało to nawet 150km/godz ... chyba połowa kierowców to świry /:

Czegoś tu nie rozumiem? Dla mnie taka prędkość - to żadna przyjemność. Zwłaszcza na polskich drogach. Wszystko przemawia za tym, że polscy kierowcy są tragiczni. Oczywiście, że chciałbym sobie zasiąść np. za kierownicą bolidu F1 i na torze poszaleć (ale nie Pandą, Golfem czy Dacią jadąc 130 przez wieś!!!).
A propos przyjemności z jazdy: ja nigdy nie wolałbym podróżować samolotem czy statkiem. Lubię jeździć i najchętniej w wakacje wybrałbym się np na podróż dookoła Europy (3 razy jeździłem do Włoch i największe przyjemności to droga i ciepłe morze).




Oczywiście że masz rację ,ale dodam że daćka super wybiera nierówności i nawet po dziurach nie jest tak źle, wiadomo że prędkość robi swoje, ale mimo to twierdzę że Daćką da się jechać bezpiecznie, szybko i przyjemnie załóżmy tak do maksymalnie 120km/h ... potem huk niestety robi swoje.
_________________
LOGAN 1.5 DCI 8-) (niestety troszke się poobijał i został sprzedany)

Przejechane 97000km, Only ON BP ULTIMATE.
Pozdrawia Krystian
gram w http://www.speedimspeed.pl
 
ian 



Marka: Dacia
Model: Logan Ambiance
Silnik: 1390 cm, 75 KM
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 548
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-03-14, 11:30   

W Polsce stan dróg (obecnie fatalny, pamiętam drogi z końca lat osiemdziesiątych, i początku dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku-były równiejsze, mniej dziurawe, spokojniejsze - czyżby kapitalizm niszczył drogi? :-D ), oraz stan emocjonalny wielu kierowców nie pozwala na szybką jazdę, co powinno być normą, i jest w wielu zwykłych krajach - szybsza jazda, radość z prowadzenia, kultura na drodze.
Gdzie np. mam rozwinąć bezpiecznie w Polsce prędkość 220-230 km/g Audi A6 z turbodieslem o pojemności 2,7 l i mocy 186 KM (wspaniały silnik)?
Loganem jeździłem już z prędkością około 120-130 km/g, ale cały czas z obawą, czy gdzieś na tej cholernej drodze jakaś dziura, koleina, nierówność nie wybije mi kierownicy z rąk, i nie zmieni toru jazdy. Przy tej prędkości przeciętny kierowca (np. taki jakim ja jestem) nie zdąży zareagować odpowiednio szybko. Zabraknie też czasu.
_________________
Skoda 105 S (1982-1989), Polonez 1500 SLE (1989-2000), 3×Fiat 126p (19??-2002), czasami pożyczane Daewoo Tico, Skoda Felicia
 
Black Eryk 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 06'
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 541
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2008-03-28, 08:31   

Logan wybiera rewelacyjnie dziury - nawet przy 160....
_________________
LOGAN 1.5 DCI 8-) (niestety troszke się poobijał i został sprzedany)

Przejechane 97000km, Only ON BP ULTIMATE.
Pozdrawia Krystian
gram w http://www.speedimspeed.pl
 
piotrres 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 2605
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-03-31, 08:37   7 grzechów głównych PL_kierowców

http://auto.gazeta.pl/auto/1,48316,5058297.html
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2009-01-20, 21:27   

"bezpieczna jazda" to prawie oksymoron. Przecież "bezpieczeństwo" na drodze nie zależy tylko od poszczególnego kierowcy, ale od ogółu - trudno sobie wyobrazić, że nagle wszyscy zaczną jeździć jak na udanym egzaminie na prawo jazdy (już nie wyobrażam sobie siebie na egzaminie - jakieś linie, prędkość, zawracanie w najbardziej poj***ny sposób i takowym miejscu etc.).
A co jeśli na A4 do Wrocławia z Katowic wyskoczy Ci Jeleń? Z jednej strony bezpiecznie byłoby jechać ok. 70km/h, ale bycie wyprzedzanym przez kolumny TIRów też nie jest najbezpieczniejsze.
Taka anegdota - kilkadziesiąt lat wstecz mój pradziadek miał wypadek przy jeździe 30km/h w Krynicy - w wyniku on i prababcia skończyli w kołnierzach, gdyby jechał 10km/h szybciej pewnie nic by się nie stało, drugi przykład kumpel który dachował po tym jak w samochód z naprzeciwka skręcający w lewo uderzył inny i jakoś go tak przepchnęło że uderzył w tylne lewe koło kumpla. Znowu - gdyby jechał 5km/h szybciej to by go tam już nie było.

Także czasami jedziemy za wolno myśląc że jedziemy w porządku, a czasami za wolno myśląc że jedziemy za szybko, albo po prostu jeździmy za szybko - nie ma środka nazwanego "bezpieczną jazdą".

Nie mówiąc już o dziurach na polskich drogach, debilnych oznaczeniach, które niejako mają się do sytuacji itp.
Możemy mówić jedynie o rozsądnej jeździe, bo czasami faktycznie ściągnięcie nogi z gazu nic nas nie kosztuje, a zyskać możemy jedynie kilka, w ekstremalnych przypadkach kilkanaście minut
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-01-21, 14:09   

czaju napisał/a:
gdyby jechał 10km/h szybciej pewnie nic by się nie stało,

Cytat:
Znowu - gdyby jechał 5km/h szybciej to by go tam już nie było.


ale... gdyby jechał 10 km/h szybciej i jednak doszłoby do wypadku (hmm... jade szybciej, szybciej zajade, to wyjade sobie pozniej) to moze skonczyliby nie w kolnierzach a w trumnach.

I na tym polega cały dowcip z prędkoscią :)

A tak wogole zagadka: Rocznie za kierownicą spędzamy dajmy na to 500 godzin. Statystycznie rzecz biorac nasze szanse na udział w kolizji/wypadku są jak 1 do 100.

Czy teraz, jesli bedziemy zwiększąc prędkosc na tych samych trasach i bedzie malal czas spedzony za kierownica to nasze szanse na wypadek zmaleja?? (np. Dwukrotny wzrost prędkosci czyli rocznie 250 godz to prawdopodobienstwo naszego udzialu w kolizji zmaleje do 1/200???

pozdrawiam
kierek
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2009-01-21, 17:05   

miałem na myśli to, że samochód nie jest najbezpieczniejszym sposobem komunikacji i to bez względu na to jak się staramy.
Wypadek jak sama nazwa wskazuje jest wypadkiem, czyli zdarzeniem losowym, a nie zamierzonym. Gdyby człowiek wiedział, że się przewróci to by się położył...
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-21, 18:02   

czaju napisał/a:
Wypadek jak sama nazwa wskazuje jest wypadkiem, czyli zdarzeniem losowym, a nie zamierzonym.

Świadoma jazda 100 km/h przez obszar zabudowany (nie wchodząc w szczegóły i nie rozwodząc się nad ilością pasów, dziur w drodze, warunków pogodowych, itp., itd.) jest działaniem niezamierzonym?
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2009-01-21, 18:42   

Kiedyś była już o tym mowa,nie sama szybkość jest niebezpieczna,tylko okoliczności.
W środku miasteczka na drodze tranzytowej czasem i 40 to za dużo,a np.w Poznaniu jest wiele ulic z podniesionym limitem prędkości i wypadków tam nie ma.

wox napisał/a:
(nie wchodząc w szczegóły i nie rozwodząc się nad ilością pasów, dziur w drodze, warunków pogodowych, itp., itd.)


No właśnie o te szczegóły chodzi,bo oklepany zwrot niedostosowanie prędkości do warunków ma czasem decydujące znaczenie,nawet jeśli winę ponoszą np.drogowcy, bo nie posypali.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-21, 18:58   

A wyobraźnia kierowcy?

Brak kultury - wręcz chamstwo; "walka o ogień"; wszystko i wszyscy są winni - tylko nie ja. To jest obraz polskich dróg.

Większość kierowców rozumuje ( :mrgreen: trudno to nazwać rozumowaniem) tak: mimo, że łamie wszelakie przepisy, ale nic złego się nie dzieje (do czasu!) jest świetnym kierowcą i czego może chcieć od niego Policja, czy inny kierowca używający klaksonu bo on właśnie po chamsku wyprzedza na trzeciego, na skrzyżowaniu I NIC SIĘ NIE STAŁO. Tyle, że innym razem zabije siebie (takiego debila akurat nie jest żal) i 4-ro osobową rodzinę!
UMIEJĘTNOŚĆ PRZEWIDYWANIA - to nie istnieje.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne