Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: laisar
2008-12-15, 23:46
Nowy dział na forum pt. "Technika jazdy"

Czy jesteście za utworzeniem nowego działu pt. Technika Jazdy"
tak
88%
 88%  [ 24 ]
nie
11%
 11%  [ 3 ]
Głosowań: 27
Wszystkich Głosów: 27

Autor Wiadomość
Pablo 



Marka: Dacia
Model: Logan Laureate
Silnik: 1,6 MPI
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 44
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2007-09-23, 19:54   Nowy dział na forum pt. "Technika jazdy"

Chciałem zaproponować utworzenie na forum nowego dużego działu pt. "Technika Jazdy". Wydaje mi się że jest to na tyle ważki temat, wzbudzający zresztą, jak widać na przykładzie mojej dyskusji z kolegą majkhellem spore emocje, iż zasługuje on na odrębne potraktowanie. Problematyka dotycząca techniki jazdy była już wielokrotnie poruszana przy różnych tematach na "starym" forum, vide arcyciekawa dyskusja na temat jazdy na tzw. "sprzęgle". Każdy z nas ma jakieś swoje techniki, przyzwyczajenia i przemyślenia na temat technicznych i praktycznych aspektów jazdy samochodem. Wydaje mi sie że nie było by złym pomysłem zebrać je w jeden obszerny wątek. Można by tam poruszać takie tematy jak chociażby wspomniana jazda "na sprzęgle", używanie hamulca, dobór właściwego ogumienia, czy z pozoru tylko błahy temat właściwego umiejscowienia apteczki w samochodzie (tu znowu ukłon w kierunku "starego" forum), pisać o zachowaniach które nie podobają nam się na drodze i dlaczego tak uważamy. Proszę o opinie na ten temat.
 
piotrres 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 2605
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-09-23, 19:58   

Pablo
Podpisuję sie wszystkimi kończynami przednimi górnymi.
Sam sygnalizowałem wczoraj coś takiego. Pisząc uwagę o tym czego uczą/nieuczą 'Nawykach samosiejkach" etc.
Tylko posiłbym o merytoryczny charakter dyskusji na nie delikatnie mówiąc: "friendly fire" :evil:
 
MartinPŃ 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 100
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-23, 20:00   

Jestem na tak. Może coś w stylu własnych doświadczeń/plotek skonfrontowane z fachową literaturą, ograniczając cały dział do merytorycznych wypowiedzi na temat techniki jazdy zamiast pyskówek czemu tak lepiej a czemu nie :-)
 
baba za kółkiem 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączyła: 18 Wrz 2007
Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-23, 20:56   

Bardzo tak!
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-23, 21:08   

Z naciskiem na bezpieczeństwo i dynamikę jazdy. :-D
_________________
GeRRaD
 
majkhell 



Marka: Dacia
Model: DOKKER full wypas
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 74
Skąd: Katowice - Śląsk
Wysłany: 2007-09-24, 08:26   

A ja osobiście uważam, że nie. Przyczyna jest b. prosta każdy z nas jest fantastycznym kierowcą i pod żadnym pozorem nie przyzna sie do błędu i nie przyjmie dobrych rad tudzież nie odzuci ich uzywając logicznych i prostych argumentów - tak by przekonać rozmówcę do swojej racji. Predzej się spotakmy na ubitej ziemi niż przekonamy zwolennika jazdy na luzie do hamowania silnikiem itd. itp..
_________________
majkhell
 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2007-09-24, 09:11   

Ja też jestem na tak, zwłaszcza, że jestem początkującym kierowcą, a Logan będzie moim pierwszym autem.

Tylko to już kolejny taki wątek, że 80% jest za nowym działem i nic z tego nie wynika...
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
dmas 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV Laureate 7 os.
Silnik: 1,6 MPI (87)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 199
Skąd: Warszawa/Bielany
Wysłany: 2007-09-24, 10:15   

majkhell napisał/a:
A ja osobiście uważam, że nie. Przyczyna jest b. prosta każdy z nas jest fantastycznym kierowcą i pod żadnym pozorem nie przyzna sie do błędu i nie przyjmie dobrych rad tudzież nie odzuci ich uzywając logicznych i prostych argumentów - tak by przekonać rozmówcę do swojej racji. Predzej się spotakmy na ubitej ziemi niż przekonamy zwolennika jazdy na luzie do hamowania silnikiem itd. itp..


Moim zdaniem chodzi bardziej o dzielenie sie doswiadczeniem a nie przekonywanie kogos do czegos. Ja przynajmniej tak bym to wykorzystywal.
_________________
Logan MCV 1.6 (87) Laureate 7os. Niebieski.
 
majkhell 



Marka: Dacia
Model: DOKKER full wypas
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 74
Skąd: Katowice - Śląsk
Wysłany: 2007-09-24, 10:45   

Cytat:
Moim zdaniem chodzi bardziej o dzielenie sie doswiadczeniem a nie przekonywanie kogos do czegos. Ja przynajmniej tak bym to wykorzystywal.


Jeżeli zatem napiszesz że z doświadczenia wiesz, że hamowanie silnikiem np. jest bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i znacznie polepszajace płynność jazdy - tak ważną na naszych zatłoczonych ulicach. To zaraz znajdzie się mistrz świata, który udowodni Ci że przejedzie całe miasto na luzie i że tak jest lepiej. Nastepnie rozgorzeje dyskusja nad wyzszością Świąt B.N. nad Wielkanocą i g... z tego wyniknie. Bo i tak każdy zna się najlepiej na wszystkim i nie ma mowy że ktoś coś wie lepiej - taki polski brak pokory.

Wstawmy tu może linki do poradników jak np. ten: http://www.technikajazdy....osc-bezpieczna/
_________________
majkhell
 
Andrzej 



Marka: Dacia Logan
Model: MCV 7os.
Silnik: dci 85
Rocznik: 11.2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 556
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-24, 10:47   

majkhell napisał/a:
A ja osobiście uważam, że nie. Przyczyna jest b. prosta każdy z nas jest fantastycznym kierowcą i pod żadnym pozorem nie przyzna sie do błędu i nie przyjmie dobrych rad tudzież nie odzuci ich uzywając logicznych i prostych argumentów - tak by przekonać rozmówcę do swojej racji. Predzej się spotakmy na ubitej ziemi niż przekonamy zwolennika jazdy na luzie do hamowania silnikiem itd. itp..


Ja nie jestem fantastycznym kierowcą!!!
Chociaż jeżdzę od 1991r. i przejechałem ok. 250000km. Zdaję sobie sprawę, że są lepsi ode mnie.
Poza tym, przecież często duskutuje się przy okazji innych zupełnie spraw o technice jazdy, kulturze na drodze itp. Dla czego więc nie stworzyć do tego osobnego działu z podziałem np. na jazdę ekonomiczną, "sportową" i chyba przede wszystkim bezpieczną???
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2007-09-24, 10:53   

majkhell napisał/a:
A ja osobiście uważam, że nie. Przyczyna jest b. prosta każdy z nas jest fantastycznym kierowcą i pod żadnym pozorem nie przyzna sie do błędu...


ciekawe spostrzezenie.... ja na ten przyklad prawko zrobilem w zurichu w roku 1985 majac 28 lat... od tej pory jezdze i zrobilem te pareset tysiecy kilometrow ale nie twierdze ze jestem jakims fantastycznym kierowca i chetnie sie ucze, czemu dalem tutaj dowod chwalac innych uzytkownikow za dobre rady, ktore pozwalaja jezdzic oszczedniej...

podejrzewam ze to KOLEGA ma raczej jakies problemy ze swoja osoba niz WSZYSCY inni, ci fantastyczni kierowcy, ktorzy tez chetnie by sie od kogos nauczyli jeszcze fantastyczniej jezdzic...
 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2007-09-24, 10:58   

Cytat:
Jeżeli zatem napiszesz że z doświadczenia wiesz, że hamowanie silnikiem np. jest bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i znacznie polepszajace płynność jazdy - tak ważną na naszych zatłoczonych ulicach. To zaraz znajdzie się mistrz świata, który udowodni Ci że przejedzie całe miasto na luzie i że tak jest lepiej. Nastepnie rozgorzeje dyskusja nad wyzszością Świąt B.N. nad Wielkanocą i g... z tego wyniknie. Bo i tak każdy zna się najlepiej na wszystkim i nie ma mowy że ktoś coś wie lepiej - taki polski brak pokory.


Stosując tego rodzaju argumentację należy w ogóle zamknąć forum.
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
dmas 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV Laureate 7 os.
Silnik: 1,6 MPI (87)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 199
Skąd: Warszawa/Bielany
Wysłany: 2007-09-24, 11:00   

majkhell napisał/a:
Cytat:
Moim zdaniem chodzi bardziej o dzielenie sie doswiadczeniem a nie przekonywanie kogos do czegos. Ja przynajmniej tak bym to wykorzystywal.


Jeżeli zatem napiszesz że z doświadczenia wiesz, że hamowanie silnikiem np. jest bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i znacznie polepszajace płynność jazdy - tak ważną na naszych zatłoczonych ulicach. To zaraz znajdzie się mistrz świata, który udowodni Ci że przejedzie całe miasto na luzie i że tak jest lepiej. Nastepnie rozgorzeje dyskusja nad wyzszością Świąt B.N. nad Wielkanocą i g... z tego wyniknie. Bo i tak każdy zna się najlepiej na wszystkim i nie ma mowy że ktoś coś wie lepiej - taki polski brak pokory.

Wstawmy tu może linki do poradników jak np. ten: http://www.technikajazdy....osc-bezpieczna/


teraz, to juz nie rozumiem logiki kolegi. Wlasnie kolega sam przyjal styl "mistrza swiata"w kwestii swiatla stopu a teraz go krytykuje?

Ja nadal uwazam, ze warto dzielic sie doswiadczeniem - a czy ktos bedzie z tego korzystal czy nie to jego sprawa. A kwestia kultury w dyskusji to oddzielny temat.
_________________
Logan MCV 1.6 (87) Laureate 7os. Niebieski.
 
baba za kółkiem 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączyła: 18 Wrz 2007
Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-24, 11:36   

Ja też, oczywiście, jestem fantastyczną kierownicą, ale wcale nie uważam, że coś mi się złego stanie, jeśli podpatrzę u kogoś jakiś myk i sprawdzę, jak mi idzie.
Poza tym jestem strasznie fajna, ale to wcale nie znaczy, że w związku z tym siedzę w gaciach na kanapie i dłubiąc w nosie gapię się w telewizor. Bo dobre samopoczucie i świadomość własnej wartości nie zwalnia od nieustannego doskonalenia i ciekawości świata. Także za kółkiem.
Jeżeli ktoś nie chce wiedzieć, co na jakiś temat sądzą inni, może ich po prostu nie pytać i nie słuchać. Albo nie czytać pewnych wątków.
 
majkhell 



Marka: Dacia
Model: DOKKER full wypas
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 74
Skąd: Katowice - Śląsk
Wysłany: 2007-09-24, 14:18   

Cytat:
teraz, to juz nie rozumiem logiki kolegi. Wlasnie kolega sam przyjal styl "mistrza swiata"w kwestii swiatla stopu a teraz go krytykuje?


Ja tylko krytykuję nieumiejętność słuchania. W kwestii światła stopu mam rację i nikt do tej pory poza pyskówkami nie przedstawił logicznego argumentu przeciwko faktowi że jaskrawe czerwone, często bardzo silne światło razi w oczy zwłaszacza z małej odległości i po zmroku. I w żadnym wypadku nie jestem mistrzem świata, nie jestem już wystarczająco młody by wszystko wiedzieć, jak powedział pewien mędrzec. Wiem że czasem warto posłuchać i nauczyć się czegoś nowego. To przychodzi z czasem ale wiem że nie do każdego :-)
_________________
majkhell
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-24, 14:39   

Ja używam jednego i drugiego hamulca w zależności od okoliczności - najczęściej stoję bez i na luzie. Jeśli jest jednak potrzeba, to na na dłuższym postoju używam ręcznego - ale tuż przed zmianą świateł (zazwyczaj to jednak widać) zmieniam na nożny razem z wrzuceniem biegu. Na krótkim postoju oczywiście w ogóle nie zaciągam ręcznego. A za to w korku staram się w ogóle nie używać hamulca, tylko w zależności od warunków toczyć się wolniej lub szybciej, ale jednak ciągle (1.-2. bieg - jak można 3. to już nie jest korek ;) ) - niestety, rzadko znajduję zrozumienie u innych kierowców...
 
majkhell 



Marka: Dacia
Model: DOKKER full wypas
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 74
Skąd: Katowice - Śląsk
Wysłany: 2007-09-24, 15:05   

Cytat:
niestety, rzadko znajduję zrozumienie u innych kierowców...


Ja razumiem, stara dobra zasada czym żadziej używasz hamulca tym lepszy z ciebie kierowca.

Warto jednak faktycznie jak któryś z kolegów wspomniał musnąć czasem pedał hamulca by zasygnalizować innym, że się wytraca prędkość. Kierowcy często nie obserwują co robi pojazd przed nimi i reagują tylko na światła stop.
_________________
majkhell
 
Pablo78 



Marka: Dacia
Model: Logan Sedan; 1310
Silnik: 1.5 dci 90 KM; 1.3
Rocznik: grudzień 2015; 1983
Wersja: Laureate2
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 984
Skąd: woj. Śląskie
Wysłany: 2007-09-24, 15:27   

Jestem na tak.

A "dlaczemu" by sobie nie podyskutować :?: :mrgreen:
_________________
Poprzednio: Logan 2005, Ambiance 1.4 Mpi, Marine
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-24, 17:46   

Aha - nie napisałem: ja nie mam absolutnie nic przeciwko stopom przede mną, takie światła absolutnie mnie nie rażą.

Cytat:
musnąć czasem pedał hamulca by zasygnalizować innym, że się wytraca prędkość


Robię tak i to nawet z modyfikacją: "migam" stopami z różną prędkością w zależności od siły hamowania. No ale to nie jest "używanie" hamulca sensu stricto ;)
 
dmas 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV Laureate 7 os.
Silnik: 1,6 MPI (87)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 199
Skąd: Warszawa/Bielany
Wysłany: 2007-09-24, 21:07   

majkhell napisał/a:
Cytat:
teraz, to juz nie rozumiem logiki kolegi. Wlasnie kolega sam przyjal styl "mistrza swiata"w kwestii swiatla stopu a teraz go krytykuje?


Ja tylko krytykuję nieumiejętność słuchania.

no a jak z ta umiejetnoscia sluchania u kolegi?

mnie tez kol nie przekonal do swoich argumentow. Prog tolerancji swiatla dla galek ocznych - fakt, moze byc rozny. Jednego draznia, drugiego nie. Ale nie jest to z pewnoscia przejaw chamstwa.

[quote="majkhell"]
Cytat:

Wiem że czasem warto posłuchać i nauczyć się czegoś nowego. To przychodzi z czasem ale wiem że nie do każdego :-)


i tak trzymac. Jeszcze raz dziekuje za rozmowe.
_________________
Logan MCV 1.6 (87) Laureate 7os. Niebieski.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne