Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2020-01-02, 12:03
parowanie szyb
Autor Wiadomość
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2019-12-23, 12:14   

tak mam klimatyzacje , filtr kabinowy świeżutki , nawet ostatnio wywlekałem jest ok. spróbuje jeszcze z włączona klimatyzacja , no ba tylko jak zima bez ogrzewania ? dziś kupiłem w auhan taki workowy pochłaniacz wilgoci spróbuje z nim
 
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2019-12-23, 12:18   

tak mam klimatyzacje , filtr kabinowy świeżutki , nawet ostatnio wywlekałem jest ok. spróbuje jeszcze z włączona klimatyzacja , no ba tylko jak zima bez ogrzewania ? dziś kupiłem w auhan taki workowy pochłaniacz wilgoci spróbuje z nim
 
marwojc 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi 115
Rocznik: 2020
Wersja: Celebration 7 os.
Dołączył: 21 Gru 2019
Posty: 85
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-23, 12:51   

Klimatyzacja jest przydatna najbardziej jesienią, zimą i wiosną. Osusza powietrze, przez co szyby nie parują. Używanie klimy nie wyklucza używania ogrzewania.

Włącz klimę.
 
gogol 


Marka: Dacia
Model: Nowy Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2018
Wersja: Comfort
Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 164
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-23, 12:54   

generalnie ponizej ilus tam stopni sprezarka sie nie zalacza i nie ma jako tako chlodzenia - za to dziala wlasnie osuszanie powietrza. jak powiedzialem cos nie tak to niech koledzy mnie poprawia ;)
_________________
http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1770118
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 744
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-12-23, 13:25   

Osuszenie powietrza w kabinie następuje poprzez skroplenie zawartej w nim wilgoci na parowniku. Zgodnie z zasadami fizyki, musi być zimny by to nastąpiło (tak jak efekt rosy na zimnej butelce wyjętej latem z lodówki).
Wątpię by osuszanie działało gdyby sprężarka nie sprężała. Być może nie pracuje intensywnie zimą ale coś tam schłodzić musi. Inaczej tak ładnie nie odparowywało by samochodu.
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 50 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1823
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2019-12-23, 14:22   

Mnie sie wydaje, ze klimatyzacja manualna zimą nie pracuje,a nawet jestem tego pewien bo sprawdzałem to w dwóch swoich poprzednich Daciach oraz obecnej podczas pierwszych oględzin. Kiedy temperatura powietrza jest poniżej bodajże 6 stopni klima nie ruszy, oczywiście kontrolka się zapali ale powietrze z nawiewów leci takie jak podczas pracy samego wentylatora dmuchawy bez włączonej klimatyzacji.
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2019-12-23, 16:40   

A ja sprawdzałem dzisiaj. Było +3 i padał deszcz. Bez włączonej klimy, praktycznie nie ma szans żeby szyby odparowały do końca. Po włączeniu klimy zaparowanie znika momentalnie. Więc, czy klima załącza się poniżej +6 czy nie, to i tak w jakiś sposób działa i usuwa wilgoć z powietrza.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 617
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-12-23, 17:35   

trybik napisał/a:
spróbuje jeszcze z włączona klimatyzacja , no ba tylko jak zima bez ogrzewania ?
Grzejesz normalnie tak by było ci ciepło, tylko włączasz przycisk klimatyzacji. W takim układzie nie będzie chłodzić, ale będzie osuszać powietrze (musisz tylko pamiętać, że jak ją wyłączysz w trakcie jazdy to szyby mogą ci zaparować w kilkanaście sekund)
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 629
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-23, 18:40   

Sprężarka nie załącza się gdy temperatura na lusterku spadnie poniżej 3 stopni.
 
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2019-12-24, 07:43   

witam
dziękuje za porady
spróbuje tego sposobu z włączonym ogrzewaniem i klimatyzacją ,
gość w salonie w trakcie sprzedaży mówił że przy włączonym ogrzewaniu załączona klimatyzacja działać nie będzie , może jednak osuszać będzie , nie mniej jednak kupiłem taki worek z materiałem adsorpcyjnym , myślę że jedno drugiemu nie będzie przeszkadzać
pozdrowienie wszystkim i miłych , zdrowych i przyjemnego czasu z rodzina i znajomymi z okazji Świąt Bożego Narodzenie życzę wszystkim kolegom klubowym
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1723
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-12-24, 08:02   

telecaster1951 napisał/a:
Sprężarka nie załącza się gdy temperatura na lusterku spadnie poniżej 3 stopni.

Nie jest to zależne od temperatury z czujnika zewnętrznego. Zmienia się ciśnienie w układzie i sprężarka poniżej 0 nie powinna się włączyć.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-12-24, 09:56   

trybik napisał/a:
witam
dziękuje za porady
spróbuje tego sposobu z włączonym ogrzewaniem i klimatyzacją ,
gość w salonie w trakcie sprzedaży mówił że przy włączonym ogrzewaniu załączona klimatyzacja działać nie będzie , może jednak osuszać będzie , nie mniej jednak kupiłem taki worek z materiałem adsorpcyjnym , myślę że jedno drugiemu nie będzie przeszkadzać
pozdrowienie wszystkim i miłych , zdrowych i przyjemnego czasu z rodzina i znajomymi z okazji Świąt Bożego Narodzenie życzę wszystkim kolegom klubowym


Jednoznacznie stwierdzę - przynajmniej w sandero klima manualna włącza sie także przy niskich temperaturach.
Osuszanie powietrza to efekt uboczny jego chłodzenia.
Prędzej uwierzę, że w automacie może się w niskiej nie włączać klima - skor minimum jakie miałem w automatycznej klimie w scenicu było "stopień poniżej 16" (tzn. można było ustawić ...18, 17, 16, MIN) - to skoro już jest poniżej 16 to po co klima?
W ręcznej nie ma żadnych sztucznych nieinteligencji i jak klikam WŁĄCZ SIĘ to żaden elektroexpertodureń nie steruje tym, czy ma to działać - czy nie - bo go nie ma.
Do tej pory nikt nigdy wcześniej nie mówił, że nie może być na raz i ogrzewanie i klima - zimą często tak używam. Powiem więcej, 95 % mojego używania klimy - to zima (jesienią/wiosną - jeśli chłodno i szyby parują) wraz z ogrzewaniem - w lecie klimy nie bardzo lubię.
Zdarzają się mokrawe dni z temperaturą ok.0 że cały czas jade na ogrzewaniu + klima.
_________________
Spritmonitor.de
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2019-12-24, 12:27   

Manualna klima z całą pewnością włącza się także w niskich temperaturach i skutecznie osusza powietrze. Tak miałem w poprzednim aucie, tak działa to również w obecnym Dusterze. Sam nawiew (bez włączonego przycisku AC) nie osusza zaparowanych szyb tak szybko jak z klimatyzacją. Nie wiem, w jakim trybie działa klimatyzacja w niskich temperaturach, ale coś musi robić, skoro efekt jest bardzo widoczny.

Zresztą nieraz czytałem w magazynach motoryzacyjnych zalecenia, żeby w sezonie jesienno-zimowym używać klimatyzacji - z dwóch powodów: aby osuszyć wnętrze auta oraz dla utrzymania dobrej kondycji samej klimatyzacji.
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 629
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-25, 00:06   

toka93 napisał/a:

Nie jest to zależne od temperatury z czujnika zewnętrznego. Zmienia się ciśnienie w układzie i sprężarka poniżej 0 nie powinna się włączyć.
Taką informację dostałem w ASO. Że komputer nie włączy sprężarki, gdy na lusterku jest poniżej 3 stopni. Czy to prawda? Nie wiem. Nie mam wglądu w oprogramowanie.
Ostatnio zmieniony przez telecaster1951 2019-12-25, 00:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 900
Skąd: EL
Wysłany: 2019-12-29, 21:04   

Nie wiem jak to działa, ale u mnie działa. Para z szyby znika natychmiast po włączeniu klimy przy włączonym ogrzewaniu i nadmuchu na przednią szybę. Z tym że nigdy nie włączam klimy i ogrzewania zaraz po uruchumieniu zimnego silnika. W trakcie jazdy po jakims czasie już mogę wyłączyc klimę i szyby nie parują (o ile nie mam zamkniętego obiegu). Przed zakończeniem jazdy znowu klima, wył ogrzewanie, potem wył. klima, i tylko z namuchem dojeżdżam do parkingu pod gołym niebem.
 
askr_poz 


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 05 Wrz 2019
Posty: 89
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-12-30, 08:10   

Dziś 1 stopień na ekranie i na auto sprężarka wyłączona, ale ręcznie - włacza się bez problemu i szyba sucha i czysta.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-30, 08:59   

askr_poz napisał/a:
Dziś 1 stopień na ekranie i na auto sprężarka wyłączona, ale ręcznie - włacza się bez problemu i szyba sucha i czysta.

W starszych samochodach z klimą, którymi jeździłem, sprężarka w temperaturach ujemnych nie działała a próg był właśnie na poziomie ok. +3*C.
Takie permanentne parowanie szyb to chyba jednak sprawa indywidualna. Jakby była ciągła wilgoć gdzieś w kabinie- może są jakieś przecieki?
W mojej Sandero, normalne nadmuchy ustawione na "2" szybciutko sobie radzą z ewentualną parą na szybach, bez konieczności dosuszania klimą. Także nawet nie wiem czy sprężarka działa w temperaturach ujemnych.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-12-30, 09:44   Re: parowanie szyb

trybik napisał/a:
witam
nie wiem czy to z powodu dużej wilgoci w powietrzu mam cały czas zaparowane boczne szyby w drzwiach kierowcy i pasażera , nawiewy pracują jak należy , jest to odczuwalne w czasie długiej jazdy , czy koledzy podzieliliby się własnymi doświadczeniami ?

Nie wiem jak to wygląda w innych samochodach, ale u mnie w Dusterze w takcie jednych z prac modernizacyjnych zwrócono mi uwagę na możliwość niedostatecznej wentylacji wnętrza samochodu spowodowanej wciśnięciem od środka (od wewnętrznej strony otworu wentylacyjnego - tego na foto) maty wygłuszającej - co praktycznie zatykało cyrkulację powietrza. Było tam fabryczne nacięcie, ale w fabryce źle to zamontowano - proponuje sprawdzić to u Ciebie.

otwór wentylacyjny Duster.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 97,71 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2019-12-31, 12:15   

witam ponownie
cały problem z parowaniem szyb rozwiązała moja nieoceniona żona , w trakcie jazdy zauważyła że "suwak" pobierania powietrza z wnętrza lub z zewnątrz pojazdu ustawiony był na " z wnętrza" dziś jadąc 400 km z ustawieniem na pobieranie powietrza z zewnątrz pojazdu było okej , jechałem bez klimy szybki czyściutkie jak należy i to dokładnie wszystkie bez jednej tej malutkiej bez ogrzewania :-D a ja cudowałem że coś niby się spaprało
:-) dostała pochwalę w jadłospisie :-D
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3497
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-12-31, 13:21   

acco napisał/a:
U mnie paruje jak przełączę na obieg zamknięty.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-31, 13:51   

trybik napisał/a:
... "suwak" pobierania powietrza z wnętrza lub z zewnątrz pojazdu ustawiony był na " z wnętrza"

No proszę Cię... :lol:
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 744
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-01-04, 14:16   

Mimo wszystkich opinii ASO itp. na temat działania lub niedziałania sprężarki poniżej 3 stopni, informuję, że w Sandero II z 2014 z manualną klimą przy temp. +1 st. sprzęgło sprężarki regularnie się załączało (to słychać). Raczej znaczy to, że sprężarka klimy działa niezależnie od temperatury otoczenia lub próg jest znacznie poniżej zera. Powyższe wynika z obserwacji mojego pojazdu.
 
Killer King 



Marka: Fiat
Model: TIPO SW
Silnik: 1.4
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 295
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 2020-10-14, 07:52   

Odgrzebuje trupa,

Wczoraj 4*C i klima chodzi jak należy - tzn. odpowiednio szybko odparowuje parę z szyb.
Dzisiaj 3*C i wydaje mi się, że klima nie ruszyła - chyba, że wilgoć była już tak duża, że klima potrzebowała dużo więcej czasu na osuszenie powietrza ( lub odpaliła dopiero, jak temperatura otoczenia wrosła do 4*C)
Kompresora raczej nie słyszę.
Jutro jeżeli znów będzie +3*C albo mniej, to posłucham pod maską, czy kompresor rusza.

Ktoś dzisiaj miał podobne objawy ?
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 50 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1823
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2020-10-14, 08:03   

Klimatyzacja nie odpali kiedy na dworzu jest poniżej 6 stopni, więc Tobie może się zdawać że klima działa a faktycznie nie będzie pracować. I nie ma tu różnicy w producencie samochodu czy samym rodzaju klimatyzacji ( manual / automatyczna), jest to takie zabezpieczenie przed uszkodzeniem chyba sprężarki. Testowane na trzech ostatnich Daciach i innych samochodach
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 900
Skąd: EL
Wysłany: 2020-10-14, 08:04   

Killer King napisał/a:
Dzisiaj 3*C i wydaje mi się, że klima nie ruszyła

Przeczytaj 1. post z tej strony tematu.
Ostatnio zmieniony przez eio 2020-10-14, 08:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne