Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziwne dźwięki - dwa problemy, Sandero I 1.4. MPI
Autor Wiadomość
toad 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 23
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2016-01-06, 19:25   Dziwne dźwięki - dwa problemy, Sandero I 1.4. MPI

Witam!
Od pewnego czasu zastanawiają mnie pewne dźwięki, które moja Dacia potrafi wygenerować. Pierwszy problem pojawia się gdy przejadę przez kałużę, pojawia się chmura białego dymu za mną (przypuszczam, że to para wodna) ale też czuje pod moimi nogami jakby coś drżało, uderzało o podwozie.
Druga sprawa ostatnio jak wyruszyłem kilka razy w dłuższą trasę niż jazda po mieście zaczęło coś dzwonić przez pewien czas. Nie jestem pewny skąd ten dźwięk pochodzi ale myślę, że z przedniego koła od strony pasażera. Podkreślam, że pewny źródła tego "dzwonienia" nie jestem. Dźwięk ustawał po przejechaniu kilku kilometrów.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuje
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2878
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2016-01-06, 19:31   Re: Dziwne dźwięki - dwa problemy, Sandero I 1.4. MPI

toad napisał/a:
Witam!
Od pewnego czasu zastanawiają mnie pewne dźwięki, które moja Dacia potrafi wygenerować. Pierwszy problem pojawia się gdy przejadę przez kałużę, pojawia się chmura białego dymu za mną (przypuszczam, że to para wodna) ale też czuje pod moimi nogami jakby coś drżało, uderzało o podwozie.




To masz racje jest to para wodna a pod nogami czujesz wode odbijajaca sie od nadkola,karoserie.

toad napisał/a:
Druga sprawa ostatnio jak wyruszyłem kilka razy w dłuższą trasę niż jazda po mieście zaczęło coś dzwonić przez pewien czas. Nie jestem pewny skąd ten dźwięk pochodzi ale myślę, że z przedniego koła od strony pasażera. Podkreślam, że pewny źródła tego "dzwonienia" nie jestem. Dźwięk ustawał po przejechaniu kilku kilometrów.


Poszukaj na forum dziwne dzwieki ,odglosy jest tego duzo; przedewszystkim ustal zrodlo dzwieku to napewno ktos ci pomoze
Ostatnio zmieniony przez shrek 2016-01-06, 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
toad 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 23
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2016-01-06, 19:36   

Shrek, ale to drżenie pod moimi nogami jest nawet jak zatrzymam się na światłach i stoję. Tak jakby coś (jakiś element) uderzało mi o podwozie. Czy tamtędy czyli pod moją prawą nogą blisko gazu przebiega wydech i on może wpadać w wibracje po nagłym zamoczeniu i pewnie w pewnym stopniu schłodzeniu?

Jeśli chodzi o te drugie dźwięki to kojarzy mi się to z łożyskiem kulkowym i jakby właśnie te kulki uderzały o obwód co powoduje dzwonienie. Nie znam się na mechanice samochodu także podaje z czym mi się to kojarzy ;)
Ostatnio zmieniony przez toad 2016-01-06, 19:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
Konrad 51 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,6; 8V
Rocznik: 2011
Wersja: BlackLine 5 os.
Dołączył: 25 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-01-06, 19:51   

Witaj.
Nie dawno miałem coś podobnego Okazało się, że urwał się wieszak od rury wydechowej. Po dospawaniu wszystko ucichło. Sprawdź.
_________________
Konrad
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2878
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2016-01-06, 20:12   

Sprawdz uklad wydechowy czy nie ma luzow (zerwane gumy,wieszaki).Sprawdz pod maska z prawej strony czy nie ma jakis luznych elementow.Sprawdz elementy zawieszenia czy nie jest cos urwane,luzne,odkrecone.
Opisz dokladnie czy slyszysz dzwieki dochodzace z lewej strony podczas przyspieszania,skretu,skretu i przyspieszania, stalej jazdy, na wolnych obrotach.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2016-01-06, 20:38   

shrek napisał/a:
Sprawdz uklad wydechowy

od tego należy zacząć - wjechać na kanał i obejrzeć cały wydech od kolektora po ostatni tłumik - czy są wszystkie metalowe wieszaki(potrafią się odłamywać), czy są wszystkie gumowe amortyzatory, czy tłumik idzie równo, nie ma nieszczelności,czy przewód tłumika nie dotyka do podłogi lub elementów osłony termicznej itd. 3/4 hałasów spod auta to tego rodzaju drobne niesprawności. Często przy zimnym silniku jest cicho a po rozgrzaniu, przy odpuszczeniu gazu, gdy obroty schodzą na granicę 2500-1500 - pojawia się na moment naturalny rezonans wydechu i jeśli jest krzywy, to zaczyna uderzać o tunel
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2016-01-06, 20:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7421
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2016-01-07, 06:14   

W pierwszej kolejności sprawdź, jak mówią koledzy, wieszaki wydechu.

Sprawdź ewentualnie śruby łącznika drążka reakcyjnego przy wahaczach. Od tego pręta co idzie z jednego do drugiego wahacza pod silnikiem (od dołu samochodu). Będzie stukał przy przejazdach np po dziurach.
 
Lajkonik 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Ambiance
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 1134
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-01-07, 07:08   

To drżenie po kałuży to też może być objaw problemów z mocowaniem układu wydechowego. Po schłodzeniu lodowatą wodą dochodzi do naprężeń i zmiany w drganiu wydechu. Katalizator ma temp. kilkuset st. Dalsza część wydechu też się mocno grzeje (ale nie aż tak jak katalizator). Same drgania pochodzą od pracy silnika. Trudno mi wyobrazić sobie, że np. katalizator wpada w samoczynne drgania po schłodzeniu. Może co najwyżej "pykać" co kilka sekund. Ale to bardziej słychać niż czuć.
_________________

 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7421
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2016-01-07, 09:11   

Jeszcze jedno. Jaki przebieg?

W okolicach 80-100kkm mogą być wypracowane poduszki pod silnikiem/skrzynią i nadmiernie przenoszą drgania na nadwozie. To też mogło być powodem szybszego uszkodzenia (zerwania) wieszaków wydechu. Nie licząc naturalnie ich korozji.
Jeżeli są już na nich pęknięcia to znaczy o ich zużyciu i trzeba się liczyć z ich wymianą. Proponuje w takim razie wymienić od razu wszystkie trzy.

Jak widzisz rzeczy może być wiele i trzeba po kolei sprawdzać eliminować.
 
toad 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 23
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2016-01-07, 19:27   

Przebieg to nieco ponad 140 kkm.
Pierwsza sytuacja dotyczy tego, że jak wjadę w kałuże pojawia się para wodna (co mnie nie martwi) autko zaczyna głośniej (nie pisałem o tym wcześniej) przez chwilę pracować jakby tłumik był dziurawy i pod moją prawą nogą czuję drżenie czegoś. Coś uderza w "podłogę" potem się to uspokaja i wszystko wraca do normy.
Jednak ciągle zastanawia mnie "dzwonienie" podczas dłuższej jazdy, które po kilku kilometrach ustaje i potem zaś zaczyna "dzwonić". Źródło dźwięku raczej jest z przodu (po stronie pasażera) i wydaje mi się, że przy prawym kole. Metaliczne dzwonienie tak jak pisałem kojarzy mi się jakby kulki z łożyska obijały się o obwód i jak zaobserwowałem dzwonienie słychać przy prędkości ok. 80 km i więcej.
W przyszłym tygodniu mam urlop to się wybiorę do mechanika aby obejrzał co to może być. Dzięki za dotychczasowe sugestie i na pewno będzie brane to pod uwagę :)
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7421
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2016-01-08, 05:59   

Przy 140 to raczej do sprawdzenia poduszki.

A jeszcze jedno mi się przypomniało. Jeżeli dzwonienie dochodzi przy około 80 to będzie około 2500obr i mogą być rurki klimatyzacji w mocowaniach po prawej stronie auta (lewa jak otworzysz maskę). W okolicy obudowy amortyzatora. Jeżeli masz oczywiście klimę.

To takie gdybanie, ponieważ dzwonienie, dzwonieniu nierówne. ;-)
 
Lajkonik 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Ambiance
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 1134
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-01-08, 07:08   

A nie przywaliłeś w coś podłogą? Lub coś nie uderzyło w samochód od dołu ( spory kamień, obluzowany właz studzienki)? Może przy cofaniu zahaczyłeś o coś tłumikiem? To co opisujesz pasuje mi do wykrzywionego wydechu. Umiejscowienie miejsca pochodzenia dźwięków jest trudne do określenia na słuch, bo rozchodzi się różnie po konstrukcji. Wiem to z własnych doświadczeń.
_________________

 
piotr. z 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 LPG fabryczny (tfu!)
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 805
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-01-08, 08:25   

toad,
przynajmniej o łożysko możesz być spokojny bo jakby było walnięte to by huczało a jakbyś usłyszał kulki to zobaczył byś również koło udające się na spacer- nie do przeoczenia. :->
Koledzy dobrze prawią- mogą się obijać pierdoły i generować niepokojące dźwięki.
_________________
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2016-01-09, 16:02   

toad napisał/a:
Pierwszy problem [...] czuje pod moimi nogami jakby coś drżało, uderzało o podwozie.

może to byc wieszak środkowy rury wydechowej - http://forum.daciaklub.pl...e519e463d845fc2

toad napisał/a:
Druga sprawa

J.w przy urwanym wieszaku moze dzwonić, ja tak miałem ubiegłej wiosny lub/ewentualnie mozesz jeszcze sprawdzić czy to niejest przypadkiem osłona pod silnikiem, może jakaś śruba się zgubiła i osłona się telepie podczas pracy silnika i dzwoni.
_________________
Ostatnio zmieniony przez monopios 2016-01-09, 16:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne