Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak często włączać klimatyzację? / Temperatura uruchomienia
Autor Wiadomość
Mariusz 


Marka: była Dacia, jest Toyota
Model: Sandero, Auris Touring Sports
Silnik: 1,6 (132 KM)
Rocznik: 2015
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 1500
Skąd: Ozorków
Wysłany: 2009-01-06, 15:57   Jak często włączać klimatyzację? / Temperatura uruchomienia

Mam do was małe pytanie drodzy forumowicze! Swoje Sandero kupiłem w październiku i nie miałem okazji sprawdzić swojej klimatyzacji bo warunki atmosferyczne nie powodowały takiej konieczności.Czy zdrowe dla klimatyzacji będzie jak uruchomię ją dopiero latem tego roku?
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez laisar 2015-04-13, 11:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18026
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-06, 16:37   

Zdecydowanie niezdrowe! Klimę powinno się podobno włączać przynajmniej raz na tydzień na 15 min.

A TSD "warunki atmosferyczne" to nie tylko upał - klima działa również (zwłaszcza przy zamkniętym obiegu wentylacji) jako osuszacz powietrza, co czasem bardzo się przydaje... (nawet / zwłaszcza - zimą).
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-06, 18:51   

laisar napisał/a:
Klimę powinno się podobno włączać przynajmniej raz na tydzień na 15 min.

Nie podobno, ale na pewno. Chodzi o przesmarowanie. Jeśli nie ma potrzeby jej uruchamiania, to włączam raz na 2 tygodnie (czasem może rzadziej) na około 5- 10 min (albo inaczej: 5 - 10 km).
W poprzednim aucie (ponad 3 lata i ponad 90 tys. km) raz odgrzybiałem (po 2 latach), a jej skuteczność bez zmian w tym czasie (na wylocie przy max chłodzeniu temp. 7,5 - 8,5 stopnia; teraz w Dacii - na razie pierwszy rok - też taka temperatura).
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-06, 20:52   

Ale włączacie klimę AC (się świeci) i co ? Włączanie ogrzewanie czy temperatura min ?

Ale czy teraz przy -10 stopniach klima się w ogóle włączy ?
Bo w instrukcji napisali że przy temp. ujemnych klima się nie włączy. Więc smarowania nie będzie układu pomimo że AC jest załączone ?
_________________

 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-06, 20:56   

Włączasz AC (świeci się), a ogrzewanie dajesz, np. na max (bo i tak chodzi nam o grzanie). Tu nie chodzi o to, żeby klima chłodziła (bo i tak - jak piszesz - nie załączy się), ale o "rozruszanie", przesmarowanie podzespołów odpowiedzialnych za pracę całego układu. To znaczy - konkretnie - chodzi o sprężarkę. Tam jest olej i musi to popracować od czasu do czasu.
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-06, 21:17   

wox napisał/a:
Włączasz AC (świeci się), a ogrzewanie dajesz, np. na max (bo i tak chodzi nam o grzanie). Tu nie chodzi o to, żeby klima chłodziła (bo i tak - jak piszesz - nie załączy się), ale o "rozruszanie", przesmarowanie podzespołów odpowiedzialnych za pracę całego układu. To znaczy - konkretnie - chodzi o sprężarkę. Tam jest olej i musi to popracować od czasu do czasu.


aha, dzięki za uświadomienie. Pierwsze auto z klimą i sam rozumiesz.
_________________

 
Marcin 
Administrator



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.6 CDTI
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 325
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-06, 21:25   

Tylko ze przy ujemnych temperaturach wlaczenie klimatyzacji zupelnie nic nam nie da :roll: No moze poza swieceniem sie lampki przy przycisku klimy ;-) Przy takich temperaturach sprezarka nie zalaczy sie (konkretniej sprzegielko do jej zalaczania), a tym samym nici z przesmarowania ukladu :cry: Uklad nie zalacza sie bodajze ponizej 5 stopni na dworze :-| Chodzi tutaj w tym wszystkim o to, aby nie uszkodzic calego ukladu przez nadmierne jego zmrozenie ;-)
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-06, 21:38   

Nie wiem jak jest w Dacii (nie sprawdzałem, to znaczy sprawdzałem, ale było niewiele poniżej zera i sprężarka załączyła się, z tym, że miałem pokrętło na max ogrzewanie), ale przy manualnych klimatyzacjach część sprężarek (raczej starszego typu) załącza się bez względu na temperaturę i nie wiem czy jest to uzależnione od pokrętła regulacji temperatury - chodzi mi o to, że jeżeli mamy ogrzewanie, to sprężarka się włączy, jeśli mamy chłodzenie, to sprężarka się nie załączy. Przy automatycznych klimatyzacjach włączenie sprężarki raczej jest niemożliwe w temperaturach ujemnych (bo tu komputer rządzi).
 
Marcin 
Administrator



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.6 CDTI
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 325
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-07, 07:12   

Wydaje mi sie, ze wszystkie tak maja no ale oczywiscie moge sie mylic ;-) Najlepiej niech koledzy wyposazeni w klime w Daciach sprawdza czy slychac zalaczenie sprezarki przy dzisiejszych mrozach :-)
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-07, 07:27   

Marcin napisał/a:
Wydaje mi sie, ze wszystkie tak maja no ale oczywiscie moge sie mylic ;-) Najlepiej niech koledzy wyposazeni w klime w Daciach sprawdza czy slychac zalaczenie sprezarki przy dzisiejszych mrozach :-)


Dobrze a co jeśli włączę obieg zamknięty, czyli do auta nie będzie doprowadzanie zimne powietrze z dworu. Czy wtedy włączy mi się klima ?

Dzisiaj miałem włączoną klimę. Czy coś słyszałem ?
Trudno jednoznacznie powiedzieć. Kiedy ją wyłączałem słyszałem jakby jakiś dźwięk zanikał wtedy ale czy to byłą sprężarka - to nie wiem .
Latem (we wrześniu )na pewno się włączała klima, bo wiało srogo zimnym powietrzem i też zbytnio nic nie było słychać.

Ale zastanawia mnie czy przy obiegu zamkniętym w zimę, kiedy w aucie jest ciepło to wtedy klima powinna się chyba włączać, bo wtedy nie pobiera zimnego powietrza z dworu a powinna schładzać te powietrze wewnątrz auta.
Jeszcze dzisiaj to sprawdzę, jeśli zacznie wtedy dmuchać zimnym powietrzem to oznacza że wtedy klima się włącza (oczywiście przy obiegu zamkniętym kiedy w aucie jest ciepło.) Z testuje to również przy wyłączonej klimie - wtedy nie powinno wiać mi zimnym powietrzem, oraz sprawdzę przy włączonej klimie - wtedy zimno powinno dmuchać.
_________________

 
Mariusz 


Marka: była Dacia, jest Toyota
Model: Sandero, Auris Touring Sports
Silnik: 1,6 (132 KM)
Rocznik: 2015
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 1500
Skąd: Ozorków
Wysłany: 2009-01-07, 16:37   

jackthenight napisał/a:
wox napisał/a:
Włączasz AC (świeci się), a ogrzewanie dajesz, np. na max (bo i tak chodzi nam o grzanie). Tu nie chodzi o to, żeby klima chłodziła (bo i tak - jak piszesz - nie załączy się), ale o "rozruszanie", przesmarowanie podzespołów odpowiedzialnych za pracę całego układu. To znaczy - konkretnie - chodzi o sprężarkę. Tam jest olej i musi to popracować od czasu do czasu.


aha, dzięki za uświadomienie. Pierwsze auto z klimą i sam rozumiesz.

U mnie też dlatego poruszyłem ten wątek.Właśnie przeczytałem,że przy długich okresach nie używania klimatyzacji może dojśc do uszkodzenia sprężarki :roll:

jackthenight napisał/a:
Marcin napisał/a:
Wydaje mi sie, ze wszystkie tak maja no ale oczywiscie moge sie mylic ;-) Najlepiej niech koledzy wyposazeni w klime w Daciach sprawdza czy slychac zalaczenie sprezarki przy dzisiejszych mrozach :-)


Dobrze a co jeśli włączę obieg zamknięty, czyli do auta nie będzie doprowadzanie zimne powietrze z dworu. Czy wtedy włączy mi się klima ?

Dzisiaj miałem włączoną klimę. Czy coś słyszałem ?
Trudno jednoznacznie powiedzieć. Kiedy ją wyłączałem słyszałem jakby jakiś dźwięk zanikał wtedy ale czy to byłą sprężarka - to nie wiem .
Latem (we wrześniu )na pewno się włączała klima, bo wiało srogo zimnym powietrzem i też zbytnio nic nie było słychać.

Ale zastanawia mnie czy przy obiegu zamkniętym w zimę, kiedy w aucie jest ciepło to wtedy klima powinna się chyba włączać, bo wtedy nie pobiera zimnego powietrza z dworu a powinna schładzać te powietrze wewnątrz auta.
Jeszcze dzisiaj to sprawdzę, jeśli zacznie wtedy dmuchać zimnym powietrzem to oznacza że wtedy klima się włącza (oczywiście przy obiegu zamkniętym kiedy w aucie jest ciepło.) Z testuje to również przy wyłączonej klimie - wtedy nie powinno wiać mi zimnym powietrzem, oraz sprawdzę przy włączonej klimie - wtedy zimno powinno dmuchać.

No i co sprawdzałeś?
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2009-02-05, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-07, 16:51   

Tak sprawdzałem. Wygląda na to że się włącza sprężarka.
U mnie najbardziej słychać wyłączanie się sprężarki.
Kiedy naciskam na AC, gaśnie lampka AC i wtedy słychać takie głuche piszczenie "uuuuuu" , coraz ciszej aż przestanie być słychać - ale trzeba się naprawdę dobrze wsłuchać aby to usłyszeć.
Przy włączaniu AC nic nie słychać ale przy wyłączaniu AC słychać (ale trzeba się bardzo wsłuchać).

I przy obiegu zamkniętym kiedy w aucie jest ciepło przy włączonym AC i ustawionej temp. na minimum zdecydowanie wieje zimne powietrze.
_________________

 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-07, 18:02   

Jeżeli silnik jest rozgrzany (silnik pracuje na biegu jałowym) i włączamy klimatyzację, to wyraźnie wzrastają obroty silnika (o około 10 %). W dCi raczej dodatkowych efektów dźwiękowych nie ma (przynajmniej siedząc w środku). Po wyłączeniu klimatyzacji (analogicznie) spadają obroty silnika i być może słychać coś takiego jak opisuje Jackthenight.
W ujemnych temperaturach (jeżeli faktycznie w Dacii sprężarka jest załączana bez względu na temperaturę - tak jak pisałem nie sprawdzałem tego na większym mrozie) nie możemy zmuszać klimatyzacji do chłodzenia, gdyż może dojść do uszkodzenia parownika. Na pewno można włączyć AC, jeśli mamy pokrętło ustawione na ogrzewanie.
 
Mariusz 


Marka: była Dacia, jest Toyota
Model: Sandero, Auris Touring Sports
Silnik: 1,6 (132 KM)
Rocznik: 2015
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 1500
Skąd: Ozorków
Wysłany: 2009-01-07, 21:40   

jackthenight napisał/a:
Tak sprawdzałem. Wygląda na to że się włącza sprężarka.
U mnie najbardziej słychać wyłączanie się sprężarki.
Kiedy naciskam na AC, gaśnie lampka AC i wtedy słychać takie głuche piszczenie "uuuuuu" , coraz ciszej aż przestanie być słychać - ale trzeba się naprawdę dobrze wsłuchać aby to usłyszeć.
Przy włączaniu AC nic nie słychać ale przy wyłączaniu AC słychać (ale trzeba się bardzo wsłuchać).

I przy obiegu zamkniętym kiedy w aucie jest ciepło przy włączonym AC i ustawionej temp. na minimum zdecydowanie wieje zimne powietrze.


Sprawdzę u siebie i zdam relację :-)
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-07, 21:52   

wox napisał/a:
W ujemnych temperaturach (jeżeli faktycznie w Dacii sprężarka jest załączana bez względu na temperaturę - tak jak pisałem nie sprawdzałem tego na większym mrozie) nie możemy zmuszać klimatyzacji do chłodzenia, gdyż może dojść do uszkodzenia parownika. Na pewno można włączyć AC, jeśli mamy pokrętło ustawione na ogrzewanie


W instrukcji jest napisane , cyt. "Uwaga : klimatyzacja może być włączana w każdych warunkach, jednakże nie działa ona przy niskiej temperaturze zewnętrznej"
_________________

 
Mariusz 


Marka: była Dacia, jest Toyota
Model: Sandero, Auris Touring Sports
Silnik: 1,6 (132 KM)
Rocznik: 2015
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 1500
Skąd: Ozorków
Wysłany: 2009-01-28, 21:26   

Sprwdziłem dzisiaj klimatyzację działa bez zarzutu.Słychac jak załącza i wyłącza się sprężarka!!
_________________

 
kola 
Zielony listek


Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1.4 mpi
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica
Dołączył: 14 Gru 2008
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-01-29, 01:54   

koledzy załączać chociaz na chwilke..... ciekawe ten ogranicznik zalczania sie klimy czy dziala jak motor jest rozgrzany...? mimo temp zewnetrzej w komorze silnika jest nieco wyzsza temperatura. ja z kolei praktykuje taki zwyczaj: mianowicie załczam klime co 2, 3 dni tuż przy dojezdzie do domu... nigdy nie mialem problemow z klima. A przesmarować układ trzeba. zwlaszcza, gdy sa mrozy. Jesli jestem w bledzie to mnie z marszu poprawcie
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-01-29, 12:12   

Ja mam klimatyzacje caly czas wlaczona (niezaleznie od pory roku), a tego wlacznika by moglo dla mnie nie byc, bo jej nigdy nie wylaczam.
Jak jest za zimno, klima sie nie wlaczy i tyle.
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2009-01-29, 15:11   

Nie włączy się też bez załączonego nawiewu, chyba że masz klimę automatyczną. pozdr
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-01-29, 18:02   

jurek napisał/a:
Nie włączy się też bez załączonego nawiewu, chyba że masz klimę automatyczną

To wiem. Nawiewu tez nigdy nie wylaczam :)
 
jacek 



Marka: dacia
Model: logan mcv
Silnik: 1.5 dci85KM
Rocznik: 2007
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 433
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-01-30, 20:41   

Cytat:
Jak jest za zimno, klima sie nie wlaczy i tyle
a co z wetylatorem chłodnicy ?
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-30, 20:50   

Klima manualna włącza się zawsze po włączeniu obiegu powietrza i naciśnięciu przycisku AC, autmat zmierzy natomiast temperaturę i o ile nie włączyny tzw szybkiego odparowywania klima w zimę nie działa :-D

Wantylator chłodnicy w mroźną zimę to raczej śpi :lol: :lol: :lol: Chyba że czujnik temperatury po ostrym katowaniu silnika powie że ma byc inaczej :-D
_________________
GeRRaD
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-01-30, 23:31   

jacek napisał/a:
a co z wetylatorem chłodnicy ?

Z moich obserwacji wynika, ze mimo, iz sprezarka klimy sie nie wlacza, to mimo wszystko wentylator sie zalacza... To, zle? Jakos nigdy sie tym nie martwilem. Poki silnik zimny to i tak uklad chlodzenia chodzi na malym obiegu, a pozniej to juz bez roznicy.
 
jacek 



Marka: dacia
Model: logan mcv
Silnik: 1.5 dci85KM
Rocznik: 2007
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 433
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-01-31, 22:04   

Też to zauważyłem.Ja mam wyłączoną klimę ,szkoda silnika wentylatora chłodnicy. Pracujący silnik wentylatora pobiera prąd, więc zwiększa spalanie. Dodatkowo praca wentylatora w mroźne dni nie tylko chłodzi chłodnicę ale i blok silnika - zwiększa spalanie.
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-01, 10:31   

Ale klima jest bardzo pomocna w wilgotne dni dobrze osusza okna i wtedy warto jej używać
_________________
GeRRaD
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne