Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana radia na MediaNav
Autor Wiadomość
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-10, 18:37   

Koledzy pomóżcie. Kupiłem MediaNav 3 w celu jego wymiany na z radia tradycyjnego montowanego w Duterach II. Czytając ten wątek zasugerowałem się informacją kol. Robson68 iż po odpięciu wiązki z dotychczasowego radia kostki będą pasowały, a tu zong - tutaj wątek: https://www.daciaklub.pl/...r=asc&start=125

Jakiego adaptera potrzebuję aby podłączyć to ustrojstwo? Ew. dajcie namiary na jakiegoś sprzedawcę. Będę wdzięczny.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 19:01   

Najwyraźniej żadnego i trzeba tylko wypiąć fabrycznie obecną przejściówkę:
Robson68 napisał/a:
Wygląda to tak , że do zwykłego radia jest wpięta przejściówka [...] MNE podpinamy bezpośrednio pod wiązkę w aucie
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 19:49   

@BLACHA997
Ostatnio te przejściówki sa już bardzo długie a standardowe wtyczki ( 12pinowa+24 pin +8 pin) są zapętlone tym czarnym bandażem naprawdę bardzo głęboko i trudno przez otwór na MN sięgnąć aby je rozplątać . Trzeba wręcz rozbierać dolną część deski rozdzielczej aby je znaleźć .
Ale da się . Ostatecznie można się pobawić i w sumie za niewielkie pieniądze zrobić samemu kabelki . Trzeba poszukać na portalach tzw zestaw kabli Parrot-Renault. To będzie najtańsze rozwiązanie , pozostaje jedynie zdobycie wtyczki 8 pin do pilota zdalnego sterowania
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-10, 20:00   

Dzięki jas_pik za szybką odpowiedź. MN już podłączone. Istotnie kostki co prawda były widoczne lecz uznałem je jako część instalacji od której dopiero należy poprowadzić kable do radia. Były one przyczepione na takich zaczepach metalowo-plastikowych do plastikowej ramki - wnęki radia. Musiałem się trochę nagimnastykować, żeby odczepić to cholerstwo, ale się udało i sprzęt działa. Na razie nie sprawdzałem wszystkich funkcji bo mimo prac w garażu temperatura nie sprzyja. Przy okazji jeszcze jedno pytanie...
Ściągając ramkę maskującą zauważyłem, że jeden z uchwytów nie ma takiej metalowej blaszki sprężynującej blokującej ramkę w otworze. Czy istnieje możliwość zakupienia takiej blaszki? Jak to nazwać, czy ma to jakiś nr katalogowy?
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 20:40   

Podejrzewam że ta blaszka nie ma własnego numeru części ( moze jako zestaw kilku)
Możesz to zastępczo owinąć bandażem (tym czarnym) ale tylko wtedy gdy rezonuje
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-11, 18:56   

Radio podłączone, jednak dzisiaj zauważyłem, że nie działają mi przednie tweetery. Nie wiem czy wystarczy tylko odblokować tą funkcję w MICOM (to w jakim stanie jest przełącznik MICOM zobaczę jutro - dzisiaj przygotowuję pendiva z plikiem żeby wejść w oprogramowanie i czytam forum), czy też czekają mnie jakieś przeróbki. Obawiam się, że nie będzie łatwo gdyż głośniki (Focal) montowane były, a właściwie zamieniane ze standardowych już po odbiorze samochodu, przez pracownika ASO no i do końca nie wiem czy połączenia są takie jak w standardzie czy też była to własna twórczość serwisanta. Stare radio było podłączone za pomocą takich przejściówek - fot 1:
[/url]
Z opisów podłączenia MN wynika, że w samochodzie powinna zostać wiązka z 3 kostkami (12pinowa+24 pin +8 pin) i rzeczywiście po zamianie radia na MN wszystko (poza tweetwerami) działa. Zastanawia mnie jednak jeszcze taka wiązka, która z tego co widzę ma dwa przewody skręcone w „sprężynkę”, które jak podejrzewam mogą prowadzić do tweeterów - wygląda to następująco:






Ewentualnie (gdy tweetery nie ożyją po zmianie ustawień w MICOM) rozważam przecięcie tych skręconych kabelków i połączenie ich z kostkami w radiu, tylko nie wiem które piny odpowiadają za to połączenie. Jeśli macie jakieś sugestie będę wdzięczny.

Poza tym po sparowaniu telefonu po bluetooth MN nie widzi kontaktów - chyba na forum był jakiś wątek - muszę postudiować.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-11, 20:35   

przepraszam za wyrażenie ale ten kto montował te głośniki dodatkowe zrobił Ci coś co delikatnie nazwę burdelem.
Głosniki wysokotonowe ( tweetery ) nie maja osobnego okablowania jesli nie sa zasilane specjalizowane wzmacniaczem - sa łączone do standardowych wyjść głośników ( zazwyczaj za pomocą filtru pasmowego. W najtańszych rozwiązaniach takim filtrem odcinającym niskie częstotliwości jest zwykły kondensator .
Ustawienia tweeterów w micom są potrzebne tylko wtedy gdy używasz końcówki mocy BOSE . Bo tak rozkładają działanie przetwornika dźwięku aby filtry BOSE działały optymalnie
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-12, 09:16   

jas_pik napisał/a:
przepraszam za wyrażenie ale ten kto montował te głośniki dodatkowe zrobił Ci coś co delikatnie nazwę burdelem.
Głosniki wysokotonowe ( tweetery ) nie maja osobnego okablowania jesli nie sa zasilane specjalizowane wzmacniaczem - sa łączone do standardowych wyjść głośników ( zazwyczaj za pomocą filtru pasmowego. W najtańszych rozwiązaniach takim filtrem odcinającym niskie częstotliwości jest zwykły kondensator .
Ustawienia tweeterów w micom są potrzebne tylko wtedy gdy używasz końcówki mocy BOSE . Bo tak rozkładają działanie przetwornika dźwięku aby filtry BOSE działały optymalnie


Czy w takim razie, w moim przypadku "fachowiec" podłączył głośniki równolegle? Czyli z impedancji 4 ohm każdego głośnika zrobił się zestaw 2 ohm? Fakt, że przy starym radiu głośniki działały i nie było żadnych problemów. Może tweetery Focala mają wewnątrz już jakiś filtr i dlatego zrealizowano takie połączenie i w moim przypadku aktualnie wystarczy znaleźć przewody łączące kostkę MNE do dużych głośników i zrobić podobnie tzn. połączyć równolegle tweetery? Będę wdzięczny za rady.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-12, 15:01   

Zazwyczaj tweetery maja filtr górnoprzepustowy ( w najprostszej wersji przez kondensator). Ponieważ kondensator stanowi dla prądu stałego przerwę nito łączna impedancja nie spada przy takim podłączeniu do 2 Ohmów. Dale mamy 4 Ohmy.
Możesz podłaczyć je równolegle .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-12, 16:30   

jas_pik napisał/a:
Zazwyczaj tweetery maja filtr górnoprzepustowy ( w najprostszej wersji przez kondensator). Ponieważ kondensator stanowi dla prądu stałego przerwę nito łączna impedancja nie spada przy takim podłączeniu do 2 Ohmów. Dale mamy 4 Ohmy.
Możesz podłaczyć je równolegle .


Jeszcze jakbyś doradził jaki kondensator (chyba nie elektrolit), jakiej pojemności (wyczytałem, że 4,7mF) - może nawet taki gdzieś znajdę bo trochę części mam oraz czy należy go wpiąć szeregowo z tweeterami.

Pojawiły się jeszcze kolejne problemy.
1. MNE nie czyta plików audio z pendrive i to nie ma znaczenia jakiej pojemności, jaki bitrate itp. Po włożeniu pendrive wyskakuje komunikat o braku plików do odtworzenia. Udało mi się uruchomić jeden utwór z pena, ale reszty już nie czyta i lista jest pusta - można tylko utwór "spałzować" i wznowić. MPtrójki natomiast bez przeszkód odtwarzane są z telefonu i to zarówno połączonego po BT jak i w trybie AA. W menu MNE widoczne są katalogi i utwory. Wypróbowałem chyba z 5 pendrivów i nic.
Drugi problem to brak kontaktów telefonu w MNE w trybie BT. Przeniosłem kontakty do pamięci telefonu - jak wynikało z informacji z tego forum - no i niestety nic to nie dało. W trybie AA MNE widzi wszystkie kontakty i połączenia.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2022-03-12, 16:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-12, 21:35   

kondensator 3,3uF/50V bipolarny najlepiej .
pendrive musi być sformatowany FAT32 .Wtedy MN powinien widzieć pliki ale wyłącznie MP3 i odtworzy każdy . Innych rodzajów standardowo nie odtwarza ( ale tek na 100 % nie jestem pewien
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-13, 10:46   

jas_pik napisał/a:
pendrive musi być sformatowany FAT32 .Wtedy MN powinien widzieć pliki ale wyłącznie MP3


Próbowałem wiele pamięci - wszystkie formatowane w FAT32 (nawet z wyłączoną opcją szybkiego formatowania) - różnych pojemności. Pliki MP3 o różnym bitrate i niestety nie działa.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2022-03-13, 10:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-13, 10:53   

No to powiem że jeszcze się z czymś takim nie spotkałem. Może jest jakiś problem z softem. Możesz mi wysłać tzw odcisk - czyli to co się robi przy zgrywaniu danych na pendrive. Zobaczymy w czym jest problem
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-13, 11:04   

jas_pik napisał/a:
Możesz mi wysłać tzw odcisk - czyli to co się robi przy zgrywaniu danych na pendrive. Zobaczymy w czym jest problem


Sorry ale nie za bardzo rozumiem :cry: Chodzi o właściwości pena?
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-13, 11:50   

Nie zgraj na pendrive odcisk pamięci Twojego MN3. Tak jak sie robi aktualizacje map czy softu.
chcę zobaczyć co tam masz namieszane w systemie.
To prostsza metoda niż wysyłanie całego MN do mnie
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-13, 14:21   

jas_pik napisał/a:
Nie zgraj na pendrive odcisk pamięci Twojego MN3. Tak jak sie robi aktualizacje map czy softu.
chcę zobaczyć co tam masz namieszane w systemie.
To prostsza metoda niż wysyłanie całego MN do mnie


jas-pik z góry dzięki za pomoc. Mam wszystko zgrane. Lustro chciałem Ci wysłać na priv, ale folder nie wchodzi, a nie wiem czy chodzi o jakiś konkretny plik z foldera, czy też mam Ci przesłać cały folder - wówczas prześlę to e-mailem.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2022-03-13, 16:01   

Udało się podpiąć tweetery :!: :!:

Całkiem przypadkiem, w garażu wpadła mi w ręce wiązka przewodów z napisem Focal :shock: :shock: Zdałem sobie sprawę, że jest to identyczna wiązka (sądząc po kolorach przewodów -audio - gniazdo i wtyk ISO) jaka była dołączona do starego radia z tym, że białe końcówki odpowiadały już rozmiarem gniazdom MNE. Parę minut temu podłączyłem ponownie MNE jednak za pośrednictwem w.wym. wiązki, łącząc także wcześniej niewykorzystane i uprzednio schowane kostki audio. Muszę zwrócić honor monterowi w ASO - niesłusznie podejrzewałem go o druciarstwo, a tymczasem wszystko jest ok.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
Kolins 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 0.9 tce
Rocznik: 2018
Dołączył: 08 Cze 2022
Posty: 2
Skąd: Ostrava
Wysłany: 2022-06-09, 10:38   Przejściówka do MediaNav z radia Visteon

Witam,
Witam kolegów z Polski. Jestem z Czech. I składam wielką prośbę. Miałem stepway dacia sandero a teraz mam renault clio 4. I jest tam toto radio. Kupiłem medianav, ale są różne zakończenia. Znalazłem ten temat na waszym forum i pomyślałem, że oryginalna redukcja też będzie w zwyczaju. Ale nie jest. I dlatego chciałem zapytać, czy nikomu nie zdarza się sprzedawać tej redukcji? A może nie wiesz z jakiej redukcji mógłbym skorzystać? Bardzo dziękuję za radę. Przepraszam za polski to napisane przez tłumacza.

Původní rádio.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 180,01 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 36 raz(y) 105,48 KB

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3624
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-09, 11:10   

Redukcja na Twoim zdjęciu ma numer katalogowy 240364179R i można ją u nas kupić na przykład:
TUTAJ
Ale to Ci nie pomoże, bo to jest redukcja "w odwrotną stronę". Tylko takie redukcje są w Dacia. Dacia miała pierwsze, fabryczne złącza pasujące do MediaNav a jeżeli fabrycznie jest zamontowane takie radio jak na Twoim zdjęciu, to wtedy dokładają fabrycznie taką redukcję. Sprawdź dokładnie- może w Clio jest tak samo? Popatrz głęboko na te wiązki schowane za radiem- może te wtyczki w Clio to też jest redukcja? Zobacz na zdjęciach- wtyczki na redukcji mają z jednej strony czarne zatrzaski i mogą być przypięte gdzieś głęboko w miejscu połączenia z wiązką fabryczną. Dlatego czasem jest trudno to wyciągnąć i zobaczyć, że to jest redukcja.
Bo redukcji odwrotnej u nas w Dacia nie ma.
Ostatnio zmieniony przez laisar 2022-07-03, 22:03, w całości zmieniany 7 razy  
 
Kolins 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 0.9 tce
Rocznik: 2018
Dołączył: 08 Cze 2022
Posty: 2
Skąd: Ostrava
Wysłany: 2022-06-09, 17:39   

No nie bardzo. Wyciągnąłem radio, ale były tylko te kable i nic więcej. Szukałem, ale nie znalazłem żadnych innych przejść.

IMG_20220609_095942688_HDR.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 222,68 KB

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3624
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-09, 21:43   

No to niedobrze. Trzeba szukać takich złącz i zrobić samemu redukcję - CZYTAJ
 
PabloLNC 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2021
Dołączył: 30 Paź 2022
Posty: 1
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2022-10-30, 13:26   

Mam pytanie o radio w Logan/Sandero nowego 2020 w górę.

W wersji essential jest ekran taki, że go nie ma, przerabiał ktoś montaż ekranu media nav z wersji comfort?

Specjalnie mnogich funkcji wyświetlacz nie ma, więc może jest możliwe jego zamontowanie? Nie widze używek nigdzie, albo źle szukam, więc przy okazji pytam czy można taki kupić nowy np. w ASO?

Ważne, żeby wyglądało to wszystko w miare jak w oryginale.

Dzięki za pomoc!
Ostatnio zmieniony przez PabloLNC 2022-10-30, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-10-30, 18:12   

http://www.daciaklub.pl/f...1828187#1828187 - z Media Control powinno być podobnie.

Nówka sztuka MN4 na pewno jest możliwa do zamówienia w ASO, ale zapewne trzeba przygotować 1) wagon złotych luidorów oraz 2) drugi wagon z cierpliwością...

Używki też można znaleźć - np https://www.eurofrance.pl...15095r-0km.html

(Przy okazji widać jak jest montażem).
 
uno0 



Marka: Dacia / Opel
Model: Sandero Stepway 2021 / Yaris III/ Piaggio MP3
Silnik: 999 TCE X-Tronic
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 30 Maj 2021
Posty: 321
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 2022-10-30, 18:51   

zakładając jakieś kompromisy...ciekaw jestem czy i jak działałoby inne niefabryczne radio z takim wyświetlaczem...
Ostatnio zmieniony przez uno0 2022-10-30, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-10-30, 20:00   

uno0 napisał/a:
z takim wyświetlaczem

Tzn. z jakim?

Podłączenie innego radia do wyświetlacza Media Control / Display / Nav raczej nie będzie zbyt proste (o ile nie niemożliwe), ale montaż w miejsce ostatnich dwóch czegoś innego to w zasadzie plug&play.

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9298

Pozostaje "jedynie" kwestia dopasowania plastikowej obudowy na wierzchu...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne