Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
"Ogony"
Autor Wiadomość
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-08-18, 10:50   

ian napisał/a:
Przy wyprzedzaniu zauważyłem też bardzo denerwujące mnie zachowanie kierowców. Wykonują manewr wyprzedzania jednocześnie ze mną jadąc tuż przy moim tylnym zderzaku. Muszę nie tylko patrzeć przed siebie, obok na wyprzedzane pojazdy, ale także w tylne lusterko. Holowałem już tak Volkswagen Passata GL TDI kombi, BMW 318i, i Alfę Romeo.



Gdy jeździłem CQ 700 często ludzie trzymali się za mną na odległość lakieru, czyli popularna jazda zderzak w zderzak. Mam taki prosty sposób na pozbycie się ogona, po prostu wciskam delikatnie hamulec tak aby z tyłu zaświeciły się STOPY - nigdy po raz drugi nie musiałem tego powtarzać, koleś za mną rozumiał, że nie lubie gdy ktoś tak jeździ.

Przy wyprzedzaniu to jednak nie zda egzaminu :mrgreen:
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
Sun 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 14
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-01-13, 18:43   

sami-99 napisał/a:
Gdy jeździłem CQ 700 często ludzie trzymali się za mną na odległość lakieru, czyli popularna jazda zderzak w zderzak. Mam taki prosty sposób na pozbycie się ogona, po prostu wciskam delikatnie hamulec tak aby z tyłu zaświeciły się STOPY - nigdy po raz drugi nie musiałem tego powtarzać, koleś za mną rozumiał, że nie lubie gdy ktoś tak jeździ.


Wystarczy włączyć tylne światła przeciwmgielne - jest to bardziej bezpieczne, bo nie ryzykujesz, że gościu się pogubi. :-P
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-13, 20:50   

Sun napisał/a:
Wystarczy włączyć tylne światła przeciwmgielne - jest to bardziej bezpieczne, bo nie ryzykujesz, że gościu się pogubi.

Nie na wszystkich działa: dwa razy dostałem długimi po lusterkach :evil:
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-01-13, 22:17   

Beckie napisał/a:
dwa razy dostałem długimi po lusterkach

Ciekawe czemu...?
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2009-01-13, 23:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-13, 22:55   

Chcąc mieć czyste sumienie, takiemu delikwentowi siedzącemu na ogonie, mrugam awaryjnymi (czasem skutkuje) i jeśli po trzecim razie nie skutkuje, to ... włączam prawy kierunkowskaz, zwalniam, zjeżdżam max w prawo i pozwalam się wyprzedzić.
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-14, 07:55   

KaS602 napisał/a:
Beckie napisał/a:
dwa razy dostałem długimi po lusterkach

Ciekawe czemu...?

Sam nie wiem. Jeśli jadę z przepisową prędkością, jest ciemno, trzymam się prawej strony pasa, a klient siedzi mi na ogonie to może chciałby żebym zjechał do rowu. Mam zwyczaj,że po ciemku nie jeżdże poboczem. Jeśli jest dobra widoczność to nie widzę powodu żeby nie dać się wyprzedzić - jesli pobocze jest asfaltowe- no problem.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-01-14, 10:26   

Beckie, to bylo nieco zlosliwe pytanie... Ode mnie tez bys dostal dlugimi po lusterkach :-)
Nie odbieraj tego personalnie, ale tylne przeciwmglowe to swiatla, ktorych naduzywanie mnie najbardziej denerwuje. Tym bardziej, ze w sytuacji o ktorej piszesz taki syganl (mruganie przeciwmglowym) jest bardzo niejasny, podobnie z reszta jak mruganie awaryjnymi (IMHO).
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-14, 10:30   

KaS602 napisał/a:
to bylo nieco zlosliwe pytanie

Wiem Zajażyłem.
W takim razie jak radzisz uwolnić się od ogona?
To mruganie przeciwmgielnym ma na celu zamarkowanie hamowania. Tak żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa a dać sygnał: Uważaj w razie czego w miejscu się nie zatrzymasz.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-01-14, 10:40   

Beckie napisał/a:
W takim razie jak radzisz uwolnić się od ogona

Lewa noga delikatnie na hamulec! Nawet na mnie to dziala ;-) Zdarza mi sie trzymac blisko poprzedzajacego, ale zazwyczaj na zyczenie innnych kierowcow.
Np.: Jedziesz sobie jak czlowiek do domu... Dojezdzasz do kolejki 12 samochodow za tirem. Miejsc do wyprzedzania duzo, lae jakos nikt sie nie kwapi, za to kazdy trzyma odstep 2 - 4 metry od innych ssamochodow. No dobra, startujesz z konca kolejki, 3 samochody udalo sie wyprzedzic i pora chowac sie na wlasny pas, a tam nie ma miejsca, bo jak juz wspomnialem inni trzymaja za male odstepy. Efekt taki - wlaczam prawy kierunkowskaz i wciskam sie "na chama". Konczy to sie tym, ze ten ktory jest za mna zaczyna trabic, a ten przede mna zaczyna dawac jakies dziwne znaki przeciwmglowymi albo awaryjnymi (sam przyznasz, ze to moze nie byc zbyt czytelne). Na ogol tylko w takich przypadkach trzymam za maly odstep o innych, ale inaczej nie da sie wyprzedzac w tym kraju.

Przeciwmglowym raczej mrugaj kiedy denerwuja Cie w lusterku przednie przeciwmglowe (wlaczone niezgodnie z przepisami) pojazdu za Toba.
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2009-01-16, 06:37   

Odbyłem wczoraj wycieczkę do Łodzi i z przykroscią stwierdzam, że są kierowcy na których nic nie działa, tzn. zwalnianie powolne ze 120 do 100 potem 90, 80, 70, nawet swiatła stop przeciw mgielne z tyłu i wszystkie inne sposoby poruszane na tym forum. Wszystko przez to, że chciałem przy 120 wyprzedzić dwa tiry. I gdzie się gościowi tak spieszyło? Oprucz mrugania jak mu w końcu zjechałem, bo był bardzo natarczywy (oczywiście wyprzedziłem najpierw te tiry), to chciał coś gadać przez szybę, być może nawet wyciągnąć mnie przez nią ale się zorientował, że było nas dwoje więc jak szybko się ze mną zrównał to jeszcze szybciej odjechał.
Drugiego mniej natetnego koło Piotrkowa Trybunalskiego dogoniłem w Siewierzu na Swiatłach (jakieś 100km dalej). Więc czy jest sens się tak spieszyć?
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-16, 12:15   

Vox napisał/a:
... ale w tym miejscu absolutnie z Tobą się nie zgodzę

Warmia, Olkusz, Polska połódniowa, aż Wam zazdroszczę. Ta Warmia zwłaszcza.

Jadę do pracy ulicą Kilińskiego. Praktycznie cały czas w korku. Kolejka do skrzyżowania przy Nawrot. Jestem 10 więc mam szansę. Może miałbym, ale w tym momencie ktoś komu sie bardzo spieszy omija wszystkich i staje na poczatku, a za nim jeszcze jeden. Ten drugi musi się wbić w kolejkę bo z przeciwka jedzie tramwaj. Kłopot w tym że za skrzyżowaniem i tak nie ma miejsca. Ruszamy ale tylko troszkę bo nie ma gdzie. Z tego co pamiętam nie powinno się wieżdzać na skrzyzowanie jeśli nie będzie możliwości go opuscić, ale co tam, nikt na to nie patrzy. W efekcie odcinek od Dworca do Piłsudzkiego pokonuję w 10 do 30 minut. Choć mam świadomość ze gdyby wszyscy zachwywali się jak należy trwało by to 5 a czasem 10 minut krócej.

Uśrednię 7 minut razy 250 dni w roku to ponad jeden dzień. Świat jaki jest każdy widzi choć ja widzę go właśnie w ten sposób. Statystycznie, skradziono mi jeden dzień, a kradzież miała miejsce na ulicy Kilińskiego. Było by smiesznie gdyby to nie była prawda.

Kłopot w tym że prawie nikt nie zaprzątają sobie głowy tym że ich prawo do korzystania z dróg i nie tylko kończy sie w miejscu gdzie zaczynają się prawa innych.
A na dodatek wielu z nas wsiadając do auta wybiera się w podróż jak na wojnę zapominając że celem nie musi być zdobycie pierwszego miejsca lecz bezpieczne dotarcie do celu nas wszstkich.
Ostatnio zmieniony przez stempik 2009-01-16, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2009-01-16, 14:17   

mnie się sprawdza zwolnienie i prawy migacz. Nie zdarzyło się, żeby ktoś nie zrozumiał. pozdr
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-16, 20:24   

Bardziej chodzi chyba o sytuację kiedy nie ma jak wyprzedzić a na zderzaku delikwent siedzi za długo i niebezpiecznie blisko.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-17, 10:54   

Kilińskiego jest ... drogą w mieście. Takie zachowania, jakie opisujesz, są oczywiście chamskie. Ja jednak mam na myśli ruch poza obszarem zabudowanym.
 
piotrpek 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 34
Skąd: Wrocław okolice
Wysłany: 2009-01-17, 13:31   

KaS602 napisał/a:
p.: Jedziesz sobie jak czlowiek do domu... Dojezdzasz do kolejki 12 samochodow za tirem. Miejsc do wyprzedzania duzo, lae jakos nikt sie nie kwapi, za to kazdy trzyma odstep 2 - 4 metry od innych ssamochodow. No dobra, startujesz z konca kolejki, 3 samochody udalo sie wyprzedzic i pora chowac sie na wlasny pas, a tam nie ma miejsca,


to dowodzi tylko złej ocenie wolnego miejsca - "było i sie zmyło"

Ja dojeżdżam 15 km do pracy we Wrocku jak widze takie zachowanie to współczuje rodzinie tego człowieka.
Owszem jak TIR lub coś innego, przy dobrych warunkach pogodowych, jedzie mniej jak 60km/h to OK na mojej trasie trzeba wyprzedzać, ale jak przed nim jest jak okiem sięgnąc (nawet do 1,5km) sznur świateł to co za róznica czy bede jechał 50 czy 100 m dalej w tej kolejce.

Zachowanie gościa "na trzy samochody" powoduje jedynie zagrożenie dla pozostałych, a i tak dojedzie tylko szybciej do świateł w mieście na których się spotkamy.
_________________
Logan Arctica 1.4 (Marine) :) już minęło 60kkm i wszystko OK!
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-17, 18:55   

Niektórzy dalej w kółko to samo.

Potwierdzam, że takie zachowanie "na trzy samochody" jest niebezpieczne (dlatego ja tego nie robię i wlekę się w tym łańcuszku, ale przynajmniej przed poprzedzającym mnie samochodem zostawiam bezpieczny odstęp), ale to zagrożenie powodują barany (instynkt stadny; przepraszam ;-) - uniosłem się) jadące zderzak w zderzak.
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-01-17, 20:19   

piotrpek napisał/a:

Zachowanie gościa "na trzy samochody" powoduje jedynie zagrożenie dla pozostałych, a i tak dojedzie tylko szybciej do świateł w mieście na których się spotkamy.


Eeee tam... To dotyczy tylko krótkich odcinków :]
Policzmy:
Cykl Zmiany swiateł - 3 min
Średnie prędkosci samochodów 60 km/h i 70 km/h (wyprzedzany i wyprzedzajacy)
Roznica predkosci 10 km/h
Aby wyprzedzajacy zdazył na swiatłach przed wyprzedzonym samochodem musi się oddalić o 3 min (najgorszy przypadek, wystarczy mniej np 2 min), czyli dla predkosci 60 km/h 3 min odpowiadaja dokładnie odległości 3 km.
Aby oddalić się na te 3 km musi jechac (przy roznicy predkosci 10 km/h) przez 18 minut.
Przez 18 minut pokona dystans (przy predkosci 70 km/h) 21 km.

Podsumowujac: jesli do najblizszych swiateł jest conajmniej 21 km to sie na nich nie spotkacie :D

Zazwyczaj cykla zmiany swiateł jest krótszy. Dla dwoch minut wystarczy 14 km drogi aby nie spotkac sie na swiatłach z wyprzedzanym samochodem.

Predkosci 60 km/h i 70 km/h sa traktowane jako predkosci srednie. Bez problemu jadac dacia osiagam obie :D

--
pozdrawiam
kierek
 
piotrpek 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 34
Skąd: Wrocław okolice
Wysłany: 2009-01-17, 21:05   

wox napisał/a:
dlatego ja tego nie robię i wlekę się w tym łańcuszku, ale przynajmniej przed poprzedzającym mnie samochodem zostawiam bezpieczny odstęp


ta zasada się sprawdza - odstęp za poprzedzającym samochodem, jak nie chcesz go wyprzedzić. Jest to też sygnał dla następnych po tobie, że jedziesz spokojnie w kolumnie.

Odstęp właściwy nie raz uratował mój tyłek. Czasem, muszę się przyznać, mogłem poprawić własny błąd, a jeżdże bezkolizyjnie - od kilkunastu lat bez przerwy (prawko rocznik '78).
_________________
Logan Arctica 1.4 (Marine) :) już minęło 60kkm i wszystko OK!
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-01-25, 15:02   

Autorowi tematu chyba chodzilo o cos innego... W sumie ne bardzo rozumiem w czym ma problem... Skoro inni uwazaja, ze tez zdaza wyprzedzic to wyprzedzaja, chyba prawo tego nie zabrania.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-01-25, 18:38   

Pyk ... strzela opona lub ktoś wpada w poślizg lub ... i co najmniej 3 - 4 auta rozwalone (oby tylko na rozwalonych autach się skończyło). To tak po krótce dla tych, którym wyobraźni brakuje.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-26, 02:38   

Cytat:
Autorowi tematu chyba chodzilo o cos innego... W sumie ne bardzo rozumiem w czym ma problem... Skoro inni uwazaja, ze tez zdaza wyprzedzic to wyprzedzaja, chyba prawo tego nie zabrania.

Bo nie chodzi o to czy wyprzedzają, tylko jak - prawo nakazuje zachować odpowiedni odstęp i akurat taki "na grubość lakieru" na pewno nie jest właściwy.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-01-27, 15:37   

Napisal wyraznie "przy wyprzedzaniu". To tak jakby JAZDA "NA LAKIER" w innych przypadkach nie przeszkadzala. No i zrozumailem, ze generalnie mu przeszkadza jak ktos wyprzedza razem z nim.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-27, 17:34   

W innych przypadkach też jest oczywiście niewłaściwa - ale przy wyprzedzaniu jednak jeszcze bardziej.
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-30, 09:13   

Odświeżę nieco temat ponieważ ostatnio zdarzyło mi się być "ogonem". Zamiar wyprzedzania sygnalizuję z odpowiednim wyprzedzeniem a mimo to jak nie z przodu to z tyłu jakiś narwaniec zawsze mi się napatoczy. No i przy wyprzedzaniu około 8 pojazdów w połowie manewru wyskoczył mi jeden taki z kolejki, na dodatek nie zredukował biegu. Naprawdę wkurzające.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-03-30, 10:08   

Znow nie kumam...

Z tylu nie ma rawa zdazyc przed toba, chyba, ze sie ociagasz, a z przodu... ? Co ci przeszkadza ? No to, ze ty dajesz migacz nie znaczy, ze nikt przed toba nie moze wyprzedzac...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne