Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Kodeksowe "kwiatki" ;)
Autor Wiadomość
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-12, 22:54   Kodeksowe "kwiatki" ;)

1. "chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych" - moja ulubiona definicja, ale skad mam wiedziec, ze akurat ta czesc jest dla pieszych, ze to chodnik, a nie pobocze na przyklad ?

2. "Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości." Czyli, jak bedziemy na drodze wielojezdniowej opieszale ruszymy spod swiatel, to w zasadzie nie wolno nam ruszyc jesli samochody na pasie obok rusza wczesniej i bardziej energicznie. Beda nas wyprzedzac, a wtedy nie wolno przyspieszac... ;)

3. "zatrzymanie pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów;" - czyli jak jest zakaz zatrzymywania nie wolno nam sie zatrzymac np na czerwonym swietle... ??

4. "Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem." Czym rózni sie przecinanie kierunkow ruchu od przecinania drog ?

Na razie wystarczy... :)
 
p0501 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: dci
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica
Dołączył: 12 Lip 2008
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-13, 06:38   Re: Kodeksowe "kwiatki" ;)

wydaje mi się, że nie są to najdziwniejsze fragmenty...

DUCATI napisał/a:
1. "chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych" - moja ulubiona definicja, ale skad mam wiedziec, ze akurat ta czesc jest dla pieszych, ze to chodnik, a nie pobocze na przyklad ?


może drogą eliminacji... skoro nie jezdnia - oznaczona pasami/znakami poziomymi, nie pobocze (oznaczone pasami/znakami poziomymi) to może część wydzielona (np. krawężnikiem lub inną powierzchnia) to chodnik

DUCATI napisał/a:
2. "Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości." Czyli, jak bedziemy na drodze wielojezdniowej opieszale ruszymy spod swiatel, to w zasadzie nie wolno nam ruszyc jesli samochody na pasie obok rusza wczesniej i bardziej energicznie. Beda nas wyprzedzac, a wtedy nie wolno przyspieszac... ;)


ale jak wyprzedzą to już wolno, a jeżeli jeszcze staliśmy to było omijanie, a wtedy ruszyć możesz

DUCATI napisał/a:
3. "zatrzymanie pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów;" - czyli jak jest zakaz zatrzymywania nie wolno nam sie zatrzymac np na czerwonym swietle... ??


zatrzymanie na światłach wynika właśnie z warunków ruchu

z pozdrowieniami
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-02-13, 09:28   

Zakaz zatrzymywania nie obowiązuje przy zatrzymaniu wynikającym z warunków ruchu ub przepisów nadrzędnych.
Przeczytaj kodeks do końca. Tam znajdziesz odpowiedzi na niektóre pytania.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-13, 15:16   

Niektore sa podchwytliwe ;)

Cytat:
może drogą eliminacji... skoro nie jezdnia - oznaczona pasami/znakami poziomymi, nie pobocze (oznaczone pasami/znakami poziomymi) to może część wydzielona (np. krawężnikiem lub inną powierzchnia) to chodnik

Gdzie w kodeksie jest napisane, ze pobocze jest oznakowane pasami/znakami czy czymkolwiek, a chodnik nie ?

Cytat:
ale jak wyprzedzą to już wolno, a jeżeli jeszcze staliśmy to było omijanie, a wtedy ruszyć możesz

Teoretycznie moge, praktycznie nie bo jak tylko rusze zaczyna sie wyprzedzanie. Zakladajac, ze rusze to moege jechac tylko w tempie zblizonym do 0, czyli w zasadzie stac. :)
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-02-13, 19:10   

DUCATI napisał/a:
to w zasadzie nie wolno nam ruszyc jesli samochody na pasie obok rusza wczesniej i bardziej energicznie

Cytat:
28) wyprzedzanie - przejeżdżanie (...) obok pojazdu (...) poruszającego się w tym samym kierunku.
Cytat:

Jak stoisz to nie jesteś wyprzedzany. A jak w ruchu jest przed tobą to Ty go możesz wyprzedzić. A po za tym przy 2 pasach w jednym kierunku to chyba nie podpada pod wyprzedzanie.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-13, 23:32   

Podpada
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2009-02-14, 18:44   

DUCATI napisał/a:
1. "chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych" - moja ulubiona definicja, ale skad mam wiedziec, ze akurat ta czesc jest dla pieszych, ze to chodnik, a nie pobocze na przyklad ?


droga - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

jezdnia - część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni;

pobocze - część drogi przyległą do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych



DUCATI napisał/a:
"Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie
wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości." Czyli, jak bedziemy na drodze wielojezdniowej opieszale ruszymy spod swiatel, to w zasadzie nie wolno nam ruszyc jesli samochody na pasie obok rusza wczesniej i bardziej energicznie. Beda nas wyprzedzac, a wtedy nie wolno przyspieszac... ;)


10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-14, 20:53   

No skopiowales kilka przepisow, tylko co to wnosi do dyskusji ?
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2009-02-14, 21:07   

Odpowiedziałem na Twoje wątpliwości cytując całe brzmienie przepisu, bo Ty doczytałeś tylko kawałek.A jeśli czytałes całość i nie zrozumiałeś to zostaje Ci tylko pojeździć rowerem po Dębinie.

[ Komentarz dodany przez: KaS602: 2009-02-15, 01:20 ]
Może i faktycznie słusznie zacytowaleś fragment kodeksu z definicją pobocza, ale drugą część zdania w tym poście mogłes sobie darować.
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2009-02-15, 01:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-15, 00:12   

A tobie wyglaszanie takich ambitnych tekstow... Z rowerem bys sobie nie poradzil :)

[ Komentarz dodany przez: KaS602: 2009-02-15, 01:23 ]
Ty na nie mógłbyś tak nie odpowiadać, bo do nikąd to Was nie zaprowadzi.
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2009-02-16, 02:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2009-02-15, 17:35   

Z mojej strony dołożę tylko takie powiedzonko,kol. Ducati powinien je znać :
Niewazne co się ma pod d...,ważne co się ma pod kaskiem.
Tyle odemnie w tym temacie.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-26, 12:18   

Cytat:
Może i faktycznie słusznie zacytowaleś fragment kodeksu z definicją pobocza, ale drugą część zdania w tym poście mogłes sobie darować.

Gdzie ty tu jakas slusznosc widzisz ?? Dobrze, ze o reszcie nie wspomniales..

[ Komentarz dodany przez: KaS602: 2009-02-16, 00:57 ]
W tym:
DUCATI napisał/a:
1. "chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych" - moja ulubiona definicja, ale skad mam wiedziec, ze akurat ta czesc jest dla pieszych, ze to chodnik, a nie pobocze na przyklad ?


KaS602, ja wiem, ze masz mnie za idiote, a siebie za Boga, ale sprobujcie sobie wyobrazic, ze skoro zacytowalem definicje kodeksowa chodnika, to istnieje prawdopodobienstwo, ze zapoznalem sie z definicja pobocza widniejaca "obok" niej i skoro zalozylem ten temat to widocznie sa one dla mnie niewystarczajace... Nadal nie mam odpowiedzi na pytanie zadane na samym poczatku...

[ Komentarz dodany przez: KaS602: 2009-02-26, 12:48 ]
Ani Ciebie nie uważam za idiotę, ani siebie za Boga, jeśli myślisz inaczej - to już nie jest moim problemem. Domyśliłem się, że pewnie ją znasz (tą definicję), ale jak widzisz nie wszyscy muszą to wiedzieć. Stąd też napisałem "Może i faktycznie..."

Chodnik, w odróżnieniu od pobocza jest częścią przeznaczoną tylko i wyłącznie dla ruchu pieszych, chyba tyle można wywnioskować z obu definicji.
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2009-02-26, 13:13, w całości zmieniany 5 razy  
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-03-06, 13:36   

Cytat:
Chodnik, w odróżnieniu od pobocza jest częścią przeznaczoną tylko i wyłącznie dla ruchu pieszych, chyba tyle można wywnioskować z obu definicji.

Powtarzam to co na poczatku: Skad mam wiedziec ze akurat ten kawalek jezdni jest dla pieszych (czyli jest chodnikiem), a nie dla innych celow rowniez (czyli np poboczem), skoro zadnymi znakami nie jest to oznaczone ?!
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-06, 14:14   

Właściwie jakie to ma znaczenie? Jak jest chodnik oddzielony od jezdni krawężnikiem - to wiadomo. Jak jest pobocze a nie ma chodnika pieszy ma obowiązek poruszać się po poboczu. Jak pobocze jest oddzielone linią ciągłą kierowca nie ma prawa po nim jechać. W strefie zamieszkania pieszy zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdem. Są jeszcze jakieś inne warianty?
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-03-06, 14:28   

No nie jest napisane, ze kraweznik czyni chodnikiem, no i nie zawsze jest kraweznik, a i tak niektorzy twierdza, ze to chodnik... Znaczenie ma np takie, ze chodnikiem nie moga jezdzic rowery, a czesto by chcialy. Mandatu z kolei by nie chcialy...
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-06, 14:31   

Jeśli na jezdni dopuszczalna V> 70 km/h rower może poruszać się po chodniku ale musi ustępować pierwszeństwa pieszym.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-03-06, 14:43   

Znow twoja nadinterpretacja... No ale chyba sa takie odcinki, gdzie dozwolona jest <70. Chyba, ze nie ma, to przepraszam.. :P
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-06, 22:22   

No gdzieś pewnie są :-) ale po co rowery chciały by po chodniku?
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-03-08, 15:34   

Bo albo nie umieja jezdzic, albo sie boja ze zostana zdmuchniete przez auta, ale znow zbaczamy...
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-20, 08:05   

W nowym KD dodano w art. 20 ust. 5a w brzmieniu:
Cytat:
Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz.U. Nr 52, poz. 343), wprowadzić ograniczenia w dopuszczalnej prędkości pojazdów samochodowych.

Wiadomo, że rozpędzenie samochodu do 90 km/h zabiera nieco więcej paliwa niż do 60 km/h. Dla pojedynczego kierowcy taka "strata" jest pewnie bardzo mała, ale może widział ktoś wyniki jakichś badań ile dałoby się oszczędzić paliwa w skali kraju?
Ostatnio zmieniony przez laisar 2009-03-20, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-03-20, 11:50   

To nie zaden kwiatek, prosze mi to usunac.. :P
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-05-12, 15:51   

"skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze"

Moze mi ktos wyjasnic prostym jezykiem co znaczy okreslenie "powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia" ? No i w ktorym momencie sie konczy skrzyzowania ? Czy przejscie dla pieszych zaraz za skrzyzowaniem naleza do tego skrzyzowania, czy sa poza nim ? Czy jak bezposrednio przed przecieciem droga sie lekko rozwidla (np dla skrecajacych w prawo) to to jest oddzielne skrzyzowanie czy nalezy do jednego, duzego ?
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-05-13, 11:49   

Jak dla mnie "powierzchnie utworzone" to jakby części wspólne.

kRZYZ.JPG
Plik ściągnięto 151 raz(y) 19,07 KB

 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-05-13, 13:25   

To czym jest to "przeciecie" ? Bo jak dla mnie przeciecie to czynnosc, jakies zjawisko, a skrzyzowanie to raczej byt bardziej materialny... "Miejsce przeciecia" juz by lepiej brzmialo... Co za analfabeci wymyslaja te przepisy... No ale to w takim razie to samo co te powierzchnie, wiec po co najpierw pisza o jakims "przecieciu"...
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-05-13, 13:30   

DUCATI, chodzi o powierzchnie (no bo skrzyżowanie nie może być przecież punktem ani prostą) utworzone przez przecięcia (chyba krawędzi :?: )
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne