Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozważania o skrzyżowaniu
Autor Wiadomość
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 300
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-11-16, 14:22   Rozważania o skrzyżowaniu

Hej, mam drobną rozkminę i w sumie kogo pytam to każdy ma inne zdanie. Sytuacja

Auto B skręca w prawo na strzałce warunkowej, auto A zawraca na świetle zielonym ogólnym. Które auto ma wtedy pierwszeństwo?
_________________
 
temporar 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-11-16, 16:07   

Wg mnie nie ma konfliktu jak są dwa pasy - każdy powinien zająć swój pas.

W przypadku jednego pasu pierwszeństwo ma auto A.
Zielona strzałka "oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu (...) pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom."
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2022-11-16, 17:16   Re: Rozważania o skrzyżowaniu

Czajo napisał/a:
Auto B skręca w prawo na strzałce warunkowej, auto A zawraca na świetle zielonym ogólnym. Które auto ma wtedy pierwszeństwo?
Kiepsko widać, dlatego odniosę sie do opisu wierząc, że jest zgodny z rysunkiem. Zielona strzałka jest nadawana razem z czerwonym światłem. Auto B musi sie zatrzymać przed sygnalizatorem, później może skręcić zgodnie z kierunkiem strzałki pod warunkiem że "nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom" (par. 96 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych).
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-16, 17:59   

Dołączam się do kol. temporar.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-11-16, 21:13   

Zgadzam się z temporar i automatycznie z EBmazur a opinia eio też jest podobna.

Na marginesie: ostatnio zaliczyłem świeże szkolenie, uczyłem się i zdałem egzamin teoretyczny na kat.d, więc powiedzmy, że jestem na bieżąco z przepisami aktualnymi. Auto A jest po prostu cały czas na wyższej pozycji pierwszeństwa co wynika z zielonego. Auto B jest cały czas na niższej pozycji. Gdyby to było skrzyżowanie równorzędne (bez świateł i znaków pierwszeństwa/podporządkowania) to Auto B miało by pierwszeństwo bo skręca w prawo (mogło by też jechać na wprost zachowując pierwszeństwo) a Auto A skręca w lewo (zasada prawej ręki w zasadzie to właśnie obrazuje).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2022-11-16, 22:45   

tomkasz napisał/a:
... Gdyby to było skrzyżowanie równorzędne (bez świateł i znaków pierwszeństwa/podporządkowania) to Auto B miało by pierwszeństwo bo skręca w prawo (mogło by też jechać na wprost zachowując pierwszeństwo)...

Znaczy to, że nie mając "wolnej prawej" B ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Jest jakiś taki przepis, że kolejność pierwszeństwa określa się przed wjazdem na skrzyżowanie, jak by to głupio nie brzmiało, to jednak przed wjazdem A ma wolną prawą rękę.
Wracając do pierwotnej zagadki - nie chce mi się sprawdzać, ale aby nawrócić na skrzyżowaniu ze światłami, to musi być strzałka kierunkowa i do tego nie zaszkodzi, żeby był wydzielony pas z oznakowaniem poziomym i strzałką np. w lewo plus zawracanie. Zielone ogólne światło nie zezwala na zawracanie.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-16, 23:01   

eplus napisał/a:
Zielone ogólne światło nie zezwala na zawracanie.

Zielone ogólne właśnie zezwala. Nie zezwala osobna strzałka do jazdy w lewo, jażeli jest osobny pas.
Coś takiego:
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Ostatnio zmieniony przez Hiszpan_JS 2022-11-16, 23:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2022-11-17, 09:57   

A jeśli jedno z aut lub oba są TIRami, ciężarówkami albo SUVami z małym promieniem skrętu? Trudno odnieść się do teoretycznej sytuacji, bo w realu zarządca drogi powinien zmniejszyć ryzyko kolizji, np. wyłączając w programatorze zieloną strzałkę, albo włączając ją z jakimś opóźnieniem, wyłączając część pasa ruchu na krzyżówce, albo przypisująć pas dla ruchu prawoskrętnego za pomocą poziomych znaków, jak na zrzucie z Google maps centrum Łodzi:
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-11-17, 11:00   

Hiszpan_JS napisał/a:
eplus napisał/a:
Zielone ogólne światło nie zezwala na zawracanie.

Zielone ogólne właśnie zezwala. Nie zezwala osobna strzałka do jazdy w lewo, jażeli jest osobny pas.
Coś takiego:
[url=https://images90.fotosik.pl/631/5ab571b540040df3m.jpg]Obrazek[/URL]



To jest w sumie bardzo ciekawe, bo jednak zgodnie z par. 96 ust. 2 rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych

Cytat:
Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.


Jakkolwiek będziemy pojmować hierarchię dyrektyw ruchu drogowego ("stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych..."), strzałka na pasie do skrętu w lewo nie może "nadpisywać" sygnalizatora S-2.

Co do tego czy zawracający na zielonym przy sygnalizatorze S-1 nadal ma priorytet wynikający z zielonego:

Cytat:
sygnał zielony - [oznacza] zezwolenie na wjazd za sygnalizator


więc z tym nawrotem na zielonym lepiej uważać, zwłaszcza, że obowiązek zachowania szczególnej ostrożności dotyczy obu kierowców, zaś po nawrotce niewątpliwie ma tego wyjeżdżającego z prawej strony (art. 25 ust. 1 pord).

Bajdełej jeśli pod pytaniem o pierwszeństwo kryje się pytanie o to, kto będzie ponosił odpowiedzialność za ew. kolizję -- będzie ją ponosił ten, kto ją spowodował ;-) A tu możliwości jest znacznie więcej niżby wynikało z prostego rysuneczku (liczą się krótkie sekundy).
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-17, 15:39   

Cytat:
To jest w sumie bardzo ciekawe, bo jednak zgodnie z par. 96 ust. 2 rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych

Cytat:
Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.


Właśnie chodzi o to że nie można zawracać jeżeli jednocześnie, na pasie do skrętu w lewo jest strzałka na jezdni i sygnalizator świetlny.

Cytat:
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych kierowca jadący pasem, na którym namalowana jest biała „strzałka kierunkowa do skręcania” w lewo- czyli znak poziomy P-8b, może na takim skrzyżowaniu także zawrócić. Jest jednak pewien wyjątek.
§ 87. 1. ust. 2:
„Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3”.

Zatem jeśli jednocześnie na pasie ruchu do jazdy w lewo na skrzyżowaniu namalowany jest znak P-8b a dodatkowo umieszczony jest sygnalizator S-3, kierowcy nie wolno w tym miejscu zawrócić.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 300
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-11-17, 15:43   

defunk napisał/a:


Bajdełej jeśli pod pytaniem o pierwszeństwo kryje się pytanie o to, kto będzie ponosił odpowiedzialność za ew. kolizję -- będzie ją ponosił ten, kto ją spowodował ;-) A tu możliwości jest znacznie więcej niżby wynikało z prostego rysuneczku (liczą się krótkie sekundy).


ja wczoraj byłem autem B, kolizji nie było ;)
zaczęło mnie zastanawiać, czy przypadkiem nie wymusiłem i chyba jednak wymusiłem, ale...

auto A zawracało z pasa do skrętu w lewo, przed nim był sznureczek pojazdów faktycznie skręcających w lewo. I kiedy ja byłem już na skrzyżowaniu (ruszyłem na strzałce warunkowej upewniwszy się, że nikomu nie wymuszę) to auto A dopiero było na środku skrzyżowania.


Po prostu mnie tęga rozkmina złapała i wiem już jak się zachować na przyszłość
_________________
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-11-17, 16:50   

Hiszpan_JS napisał/a:
Zatem jeśli jednocześnie na pasie ruchu do jazdy w lewo na skrzyżowaniu namalowany jest znak P-8b a dodatkowo umieszczony jest sygnalizator S-3, kierowcy nie wolno w tym miejscu zawrócić.


Z tym, że na rysunku jest sygnalizator S-1 ;-)

Natomiast rzeczywiście można powiedzieć, że przepisy są nieco zamotane i trzeba prawie habilitacji z sygnalizatorów, albowiem:

par. 87 ust. 2 rozporządzenia oznacza, że sygnalizator S-3 -- taki jak ten
-- nie pozwala na zawracanie

Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3.


ale już zgodnie z par. 96 ust. 2 sygnalizator S-2
zawracanie dopuszcza:

Cytat:
Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2022-11-17, 22:14   

https://www.auto-swiat.pl...g55cq7m#slajd-1

Można się śmiać. Pozwalam :mrgreen:
_________________
Paweł
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2022-11-17, 22:26   

defunk napisał/a:
par. 87 ust. 2 rozporządzenia oznacza, że sygnalizator S-3 -- taki jak ten
-- nie pozwala na zawracanie




To nie jest S-3 tylko S-2 i zezwala na zawracanie, choć chyba jeszcze takich nie widziałem

Cytat:
ale już zgodnie z par. 96 ust. 2 sygnalizator S-2
zawracanie dopuszcza:


To jest akurat S-3 i zezwala tylko na jazdę na wprost lub lewo. Zawracanie możliwe kiedy sygnalizacja jest wyłączona lub pulsująca i nie ma znaku B-23
_________________
Paweł
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-18, 06:12   

defunk napisał/a:
Hiszpan_JS napisał/a:
Zatem jeśli jednocześnie na pasie ruchu do jazdy w lewo na skrzyżowaniu namalowany jest znak P-8b a dodatkowo umieszczony jest sygnalizator S-3, kierowcy nie wolno w tym miejscu zawrócić.


Z tym, że na rysunku jest sygnalizator S-1 ;-)

Natomiast rzeczywiście można powiedzieć, że przepisy są nieco zamotane i trzeba prawie habilitacji z sygnalizatorów, albowiem:

par. 87 ust. 2 rozporządzenia oznacza, że sygnalizator S-3 -- taki jak ten
Obrazek-- nie pozwala na zawracanie

Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3.


ale już zgodnie z par. 96 ust. 2 sygnalizator S-2
Obrazek zawracanie dopuszcza:

Cytat:
Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.

Tak. Masz rację. Na rysunku jest S1 i ten sygnalizator zezwala na zawracanie. Natomiast moje posty odnosiły się do tej wypowiedzi
Cytat:
Zielone ogólne światło nie zezwala na zawracanie.


Natomiast w twoim poście pomyliłeś zdięcia. Jak to przytomnie napisał nowy, właśnie sygnalizator na pierwszym zdięciu zezwala na zawracanie (oczywiście jeżeli nie ma znaku B23), a na drugim nie wolno zawracać.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Ostatnio zmieniony przez Hiszpan_JS 2022-11-18, 06:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-11-18, 09:15   

Racja, pomyliłem opis, więc jeszcze raz, sięgając do rozporządzenia:

- sygnalizator S-2 ("warunkowy"), zezwalający na skręt w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 (par. 96 ust. 2);
- strzałka kierunkowa w lewo (znak poziomy P-8b) także oznacza zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3 (par. 96 ust. 2).

W sumie durne bo niepotrzebnie skomplikowane -- mam nadzieję, że nowe rozporządzenie o znakach jednak to uprości.

sygnalizator.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 42,94 KB

 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2022-11-18, 16:36   

Hiszpan_JS napisał/a:
eplus napisał/a:
Zielone ogólne światło nie zezwala na zawracanie.

Zielone ogólne właśnie zezwala. Nie zezwala osobna strzałka do jazdy w lewo, jażeli jest osobny pas.


Masz rację, ale tak, jak napisałem, było w kodeksie, z którego zdawałem prawo jazdy.
Ale wtedy nie byłoby problemu, bo był przepis, że zawrający ustępuje pierwszeństwa wszystkim innym pojazdom. Niejednoznaczność - skręca czy zawraca - była nieistotna. I komuś to przeszkadzało, trzeba podzielić włos na czworo: sygnalizacja z zielonym polem, z wydzielonym pasem, z pasem i strzałką, z zakazem zawracania i z żółtym migającym.

A moja druga kwestia? Czy nadal "pierwszeństwo przejazdu określa się przed wjazdem na skrzyżowanie"? Czy dotyczy to także skrzyżowań o ruchu okrężnym (to chyba to samo, co rondo)?
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2022-11-18, 16:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-18, 21:04   

Cytat:
eplusCzy nadal "pierwszeństwo przejazdu określa się przed wjazdem na skrzyżowanie"? Czy dotyczy to także skrzyżowań o ruchu okrężnym (to chyba to samo, co rondo)?

Rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym . Nie każde skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest rondem . Pierwszeństwo określa się przed skrzyżowaniem , także tych o ruchu okrężnym
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2022-11-18, 21:33   

Ale przecież wszystkie drogi dojazdowe do ronda mają jednakowy priorytet.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2022-11-18, 21:37   

eplus napisał/a:
Ale przecież wszystkie drogi dojazdowe do ronda mają jednakowy priorytet.
No i ustawiony przed rondem znak A-7, lub jego brak, wskazuje kto i gdzie ma pierwszeństwo ;-)
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-18, 21:53   

Cytat:
Ale przecież wszystkie drogi dojazdowe do ronda mają jednakowy priorytet.

Ale drogi / jezdnie dojazdowe nie stykają się ze sobą bezpośrednio . A znak A 7 umieszczony w obrębie skrzyżowania obowiązuje do najbliższej jezdni .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2022-11-19, 09:39   

EBmazur napisał/a:
Cytat:
Ale przecież wszystkie drogi dojazdowe do ronda mają jednakowy priorytet.

Ale drogi / jezdnie dojazdowe nie stykają się ze sobą bezpośrednio . A znak A 7 umieszczony w obrębie skrzyżowania obowiązuje do najbliższej jezdni .


Wszystko się zgadza, jeśli stoi znak A7, musisz ustąpić pierwszeństwa wjeżdżając na rondo, niezależnie z której drogi wjeżdżasz. Będąc na rondzie, nie musisz ustępować wjeżdżającym.

Jeśli znaku A7 nie ma, to znajdując się na rondzie, musisz ustąpić pierwszeństwa włączającemu się do ruchu okrężnego. Słowem gdy tego znaku nie ma, to wjeżdżający na rondo ma pierwszeństwo
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2022-11-19, 09:58   

Bardziej miałem na myśli, że rondo może być rozległe, a sytuacja nie jest statyczna, jak na obrazku z kursu. Traktor dojeżdża do ronda albo skrzyżowania, motocykl jest 500 metrów od niego. Traktorzysta ocenia, że droga jest wolna, nikogo nie widać. Motocyklista wpada na skrzyżowanie znikąd.
Drugi motyw:
Załączam rysunek odręczny. B dojeżdża do skrzyżowania. Z jego lewej pędzi C, oczywiście ma pierwszeństwo. Naprzeciw B na środku skrzyżowania stoi A z lewym kierunkowskazem. C przejechał, kto teraz? B nie wie, czy A skręca z drogi podporządkowanej jadąc z północy, czy musiał na chwilę przerwać manewr zawracania na głównej drodze ze względu na pierwszeństwo C? Oczywiście kolejność przejazdu została ustalona przed wjazdem na skrzyżowanie. :evil:
W starych przepisach zawracający miał obowiązek ustąpić wszystkim innym, B miałby bez wątpliwości pierwszeństwo.
Spalić kodeks drogowy :!:

cross.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 33,41 KB

_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2022-11-19, 10:09, w całości zmieniany 3 razy  
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-19, 10:58   

eplus napisał/a:
W starych przepisach zawracający miał obowiązek ustąpić wszystkim innym, B miałby bez wątpliwości pierwszeństwo.

Moje zdanie jest takie że dalej "B" ma pierwszeństwo. "A" ma prawą zajętą, niezależnie czy jedzie z północy, czy zawraca, czy jedzie z Pcimia Dolnego :-D .
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-11-19, 15:05   

eplus napisał/a:
W starych przepisach zawracający miał obowiązek ustąpić wszystkim innym


Aż sprawdziłem -- rzeczywiście!


art. 18 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym z 1983 r.

Cytat:
Kierujący pojazdem zawracając jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa również pojazdom wjeżdżającym z drogi podporządkowanej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne