Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Kupno nowego Dustera z powodu braku alternatyw - kilka pytań
Autor Wiadomość
raf89 
Zielony listek


Marka: Ford
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2017
Dołączył: 11 Gru 2022
Posty: 3
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-12-11, 11:16   Kupno nowego Dustera z powodu braku alternatyw - kilka pytań

Cześć Wam
to już kolejne forum na którym będę pytał o zakup Suva - oby w końcu się udało :)
Sprawa jest prosta - szukam nowego Suva który spełni tylko 3 wymagania + ograniczenie cenowe do 140 tys zł.
Suv musi mieć:
1) silnik 4 cylindrowy benzynowy bez żadnej hybrydy
2) rozmiar: długość do max 4,4 m i szerokość do max 2 m, bagażnik minimum 420 litrów
3) podgrzewana szyba (tak wiem, ze Duster tego nie ma więc najwyżej zrezygnuję bo co zrobić jak nie ma aut na rynku?)
No i oczywiśćie działać i być bezawaryjny przez pierwsze kilka aut - myslalem ze to oczywiste przy nowym aucie ale jak widać powinno się o tym wspomnieć w tych czasach.

Wcześniej przymierzałem się do Skody Kamiq (odpadł bo jednak okazał się za mały oraz skrzynia ma problemy) Seata Ateca (odpadł również ze względu na skrzynie - zarówno manualną jak i automatyczną).
Alternatywa do Dustera została mi chyba tylko jedna: używany tak 3 leti Nissan Q - z tym samym silnikiem 1.3 + taki ze ma podgrzewaną szybę i nie ma klamek jak z Seicento i gibających się foteli.
Sam nie wiem co wybrać - w cenie 100 k mam albo Dustera nowego na gwarancji albo używkę 3-4 letniego Nissana z kończącą się gwarancją

Jeżeli zdecydowałbym się na Dustera - miałbym kilka pytań do posiadaczy Dacii:
1) Lakier - czy w ofercie jest w ogóle lakier metalik? Z wyglądu podoba mi się Urban Grey - problem w tym że na żywo on nie błyszczy jak na tym zdjęciu (to jakaś powłoka ceramiczna?) https://francuskie.pl/wp-content/uploads/2021/08/dacia-duster-extreme-1.jpg
Wygląda na zmatowiony i nie jest to wg mnie metalik - mimo to Dacia każe sobie za niego dopłacać. Czy jest zatem jakiś inny godny polecenia lakier metalik w ofercie?
2) Progi drzwi - jak wiadomo nie są osłonięte - jak radzicie sobie z tym na codzień w swoich Dusterach? - Czy spodnie są do prania po każdym użyciu auta czy też da się nauczyć jakoś z tego wychodzić/wchodzić?
3) Kompletnie niezrozumiała polityka Dacii jak dla mnie - myślałem że Duster to jej flagowy produkt - jak to zatem możliwe żę Sandero ma lepsze systemy bezpieczeństwa i lepsze klamki? Czy to się kiedyś zmieni - czy Duster będzie miał kiedyś awaryjne hamowanie ochronę pieszych?
4) Ochrona błotników plastikowa - czy warto dopłacać za to?
5) Modułowe relingi - j.w. - jaka jest ich główna przewaga względem tych standardowych? Myslalem ze na standardowe mozna tez zamntowac bagaznik/box?
6) Jako że automatu na pewno nie chcę bo też przeczytałem zę to skrzynia robiona pod zmniejszenie emisji (Wiec spodziewam sie problemow w przyszlosci) to mysle jeszcze nad 4x4 - jak bardzo wzrasta spalanie w takiej konfiguracji 150 KM w jezdzie po miescie wzgledem zwyklej skrzyni i 130 KM ?
7) Parowanie obrazu - czy wróci wersja bezprzewodowa za jakiś czas?
8) System kluczykowy - czy biorąc zwykły kluczyk dalej będzie on taki jak z Seicento? (bez składania)
9) Czy w najnowszej wersji poprawili gibające sie fotele?
10) Czy tą kierownicę z ekoskóry da się gdzieś na wolnym rynku obszyć czymś co nie jest imitacją? Może jest jakaś firma która się tym zajmuje? Wiem że są do kupienia na serwisie na A jakieś rzeczy do "zrób to sam" ale chodzi mi o bardziej profesjonalny efekt
11) Jak pracuje skrzynia manualna w tym 1.3 czytałem gdzieś że przy 30 k można spodziewać się potencjalnie jakiś problemów?
12) Czy koło zapasowe jest jakoś przykrącone od środka? czy nie ma ryzyka że się to poluzuje kiedyś i koło nie spadnie na drogę w czasie jazdy?
13) Jak spisuje się ręczny hamulec w Dacii - ja mam niestety nawyk zaciagania hamulca ręcznego na kazdym postoju mimo ze mam auto na biegu - czy jest on w miarę długowieczny w Dusterze?
14) Zamiana na płetwę rekina - czy salon liczy coś dodatkowo za montaż? Czy można wybrać płetwę w kolorze lakieru auta?
15) Jedno z ważniejszych pytań - system martwego pola - jak się sprawuje w Dusterze, czy nie jest denerwujący że ciągle coś migocze w lusterku? Obecnie tego systemu nie mam, jeździłem kiedyś takim autem po USA jak mialem wypzyczone i powiem szczerze na autostradach mnie to denerwowało bo ciągle sie swiecilo jak mnie ktoś mijał - wg mnie tam to było źle skonstruowane - powinno się świecić jak właczasz migacz bo chcesz zmienić pas a nie w czasie zwyklej jazdy. Czy w Dusterze tez to tak działa? I druga sprawa - czy w Dusterze jest to dobry system, czy nie ma fałszywych ostrzeżeń bądz braku ostrzeżeń kiedy trzeba? To akurat mnie zdziwiło ze droższe auta tego nie mają - np. w Skodzie nawet ciezko domówić bo nie maja półprzewodników.
16. Wsiadanie dzieci do auta - czy kilkuletnie dzieci (2-5 lat) mają problem z samodzielnym wsiaaniem do auta ze wzgledu na wysokość/przeswit?
17. Czy Duster ma problemy z parującą szybą ? (podgrzewanie szyby pomaga mi czesto w obecnym aucie, a zdarza sie to od czasu do czasu - w zaleznosci od pogody).
18. Jak wygląda zabezpieczenie antykorozyjne podwozia - czy jest tam cokolwiek ocynku?

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, moze mi to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Cały czas jeszcze oglądam się za używkami Nissana.

Nie ukrywam że auta bym pewnie nie zmieniał, w moim Focusie jest wszystko oprócz tego ze nie jest suvem - natomiast obawiam się jednej rzeczy - że zwykłę silniki nie beda za chwile dostepne i zostanie zakup tej całej mild hybrydy a nie chcialbym jezdzić z baterią litowo-jonową pod siedzeniem więc dla mnie odpada taka opcja - czy są jakieś przeciecki jak długo Duster będzie jeszcze z tym zwyklym silnikiem 1.3? Wiem ze następca Kajdara w Renault juz ma tylko hybrydę, podobnie Vitara, nowy Nissan Q. Zostały jeszcze Tuscon i Sportage ale tam budżet przekracza 140k - bym powiedział ze blizej 150-160 mozna kupic jakas sensowna wersję. Najchętniej poczekałbym na nowego Dustera ale obawiam się ze tam juz moze nie być zwyklego silnika.
Ostatnio zmieniony przez raf89 2022-12-11, 12:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
tomekptk 


Marka: Dacia
Model: Duster f.2 4x4
Silnik: TCe 150
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 56
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2022-12-11, 12:24   

Sporo punktów, ale odniosę się do tych, do których mam jakąś wiedzę, w moje wersji auta Prestige 2022.
Ad. 1. Mam kolor Grey Highland. I to jest metalik.
Ad. 2. Jeśli człowiek jeździ trochę w terenie (błocie) to się ubrudzi - trzeba progi przetrzeć szmatą, w normalnych warunkach nie jest to problem.
Ad. 3. Czy Duster to flagowy model? Ciekawe, nigdy tak nie myślałem, że jeżdżę "flagowcem".
Ad. 4. Nie mam tych osłon, ale jeżdżąc trochę w terenie, nieco mi ich brakuje.
Ad 6. Myślę, że główną przyczyną wzrostu zużycia paliwa jest napęd 4x4 (wał, tylny dyferencjał i półosie) i to jest, jak obserwuję fora ok. 05, - 1 l paliwa na 100km. Skrzynia w wersji 4x4 6 biegowa ma inne przełożenia niż w wersjach 4x2. Jedynka udaje reduktor poprawiając możliwości terenowe - świetna rzecz w terenie, ale na autostradzie to 6 bieg mógłby być "dłuższy", ale coś za coś.
Ad. 8. U mnie kluczyk nie jest składany, ale w instrukcji obsługi jest pokazany składany kluczyk, więc być może jest w jakiejś opcji?
Ad. 9. U mnie fotele się nie gibają. Nie gibały się też w poprzednim Dusterze z 2012 roku.
Ad. 12. Jeśli wybierzesz wersję 4x4 to koło zapasowe jest wewnątrz bagażnika, więc na pewno nie spadnie. Chyba, że przegnije podłoga ;-) . Minusem jest ograniczenie objętości bagażnika, bo jego podłoga jest w tej wersji wyżej.
Ad. 15. Według moich doświadczeń system martwego pola działa bez zarzutu. Nie mam fałszywych wskazań. Wiem, że w gęstej śnieżycy potrafi wariować, ale to chyba dotyczy wszystkich marek.
Ad. 16. W poprzednim Dusterze (i to się chyba nie zmieniło) kilkuletnia wnuczka bez problemu wdrapywała się z tyłu na fotelik. Oczywiście całkiem małe dzieci trzeba wsadzać, ale to raczej dotyczy chyba większości aut.
Ad 17. Nie zauważyłem, żeby to był problem, o ile wewnątrz nie ma za dużo wilgoci. W obecnym aucie jest funkcja klimy "dobra widoczność" do szybkiego oczyszczania przedniej szyby, ale na razie nie musiałem jeszcze z niej korzystać.
_________________

 
raf89 
Zielony listek


Marka: Ford
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2017
Dołączył: 11 Gru 2022
Posty: 3
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-12-11, 12:54   

tomekptk napisał/a:
Sporo punktów, ale odniosę się do tych, do których mam jakąś wiedzę, w moje wersji auta Prestige 2022.
Ad. 1. Mam kolor Grey Highland. I to jest metalik.

Hej, dzięki za odpowiedzi.
- obecnie tego koloru nie ma dostępnego.
tomekptk napisał/a:
Ad. 3. Czy Duster to flagowy model? Ciekawe, nigdy tak nie myślałem, że jeżdżę "flagowcem".

No wygląda przynajmniej bardziej flagowo niż Logan i Stepway :) Aczkolwiek nawet jak to ta sama półka to i tak nie ogarniam dlaczego zastosowano tylko w Dusterze klamki z Seicento i brak systemów bezpieceństwa - nawet za dopłątą nic nie ma :(.

tomekptk napisał/a:

Ad. 4. Nie mam tych osłon, ale jeżdżąc trochę w terenie, nieco mi ich brakuje.

Czy przy jezdzeniu po miescie jakoś się to przyda? Chodzi mi głownie np. o zarysowania na parkingu od drzwi iny

tomekptk napisał/a:

Ad 6. Myślę, że główną przyczyną wzrostu zużycia paliwa jest napęd 4x4 (wał, tylny dyferencjał i półosie) i to jest, jak obserwuję fora ok. 05, - 1 l paliwa na 100km. Skrzynia w wersji 4x4 6 biegowa ma inne przełożenia niż w wersjach 4x2. Jedynka udaje reduktor poprawiając możliwości terenowe - świetna rzecz w terenie, ale na autostradzie to 6 bieg mógłby być "dłuższy", ale coś za coś.

Nie wiem czy przyda mi się to 4x4 jak 95% moich tras to miasto, 5% drogi szybkiego ruchu, teren 0% ? Może chociaz bezpieczniej w zimie na oponach całorocznych?

tomekptk napisał/a:

Ad. 8. U mnie kluczyk nie jest składany, ale w instrukcji obsługi jest pokazany składany kluczyk, więc być może jest w jakiejś opcji?
Ok to muszę o to dopytać moze będzie mozliwość na zamówienie specjalne?

tomekptk napisał/a:
Ad. 9. U mnie fotele się nie gibają. Nie gibały się też w poprzednim Dusterze z 2012 roku.

OK czyli w przypadku gibania się - można spokojnie oddać na gwarancję?
Czy samochód zastępczy w Dacii na czas ASO to standard czy trzeba jakąś opcję wykupić?

tomekptk napisał/a:
Ad. 12. Jeśli wybierzesz wersję 4x4 to koło zapasowe jest wewnątrz bagażnika, więc na pewno nie spadnie. Chyba, że przegnije podłoga ;-) . Minusem jest ograniczenie objętości bagażnika, bo jego podłoga jest w tej wersji wyżej.
Jeśli bagażnik mniejszy to też bardziej przemawia dla mnie 4x2 - pytanie więc jak tam sytuacja z kołem? Jeżeli to jest okręcane od spodu to słąbo - ktoś zyczliwy moglby to poluzować :/

tomekptk napisał/a:

Ad. 15. Według moich doświadczeń system martwego pola działa bez zarzutu. Nie mam fałszywych wskazań. Wiem, że w gęstej śnieżycy potrafi wariować, ale to chyba dotyczy wszystkich marek.

Czy można go wtedy wyłączyć czasowo?


A byłbym zapomniał -
18 pytanko - czy system start stop mozna dezaktywowac raz na zawsze czy trzeba przy kazdym uruchmieniu - i czy jesli przy kazdym uruchomieniu to czy jest to latwe do zrobienia bez klikania na ekranie?
Ostatnio zmieniony przez raf89 2022-12-11, 13:03, w całości zmieniany 3 razy  
 
tomekptk 


Marka: Dacia
Model: Duster f.2 4x4
Silnik: TCe 150
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 56
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2022-12-11, 13:24   

raf89 napisał/a:
tomekptk napisał/a:

Ad. 4. Nie mam tych osłon, ale jeżdżąc trochę w terenie, nieco mi ich brakuje.

Czy przy jezdzeniu po miescie jakoś się to przyda? Chodzi mi głownie np. o zarysowania na parkingu od drzwi iny


Bardziej myślałem o krzakach porastających polne drogi, ale myślę, że i na parkingu się przydadzą.

raf89 napisał/a:

Nie wiem czy przyda mi się to 4x4 jak 95% moich tras to miasto, 5% drogi szybkiego ruchu, teren 0% ? Może chociaz bezpieczniej w zimie na oponach całorocznych?


U mnie decyzja co do 4x4 wynikała z działki w górach, ale też miałem kilka sytuacji miejskich, że przeklinałem napęd tylko na przednią oś, gdzie nie mogłem wyjechać spod zaśnieżonego garażu, albo ruszyć ze świateł na oblodzonej drodze. Dlatego powiedziałem sobie nigdy więcej napędu na jedną oś. Mam małe przebiegi więc jeżdżę na oponach całorocznych. 4x4 to tutaj też dodatkowy atut.

raf89 napisał/a:
tomekptk napisał/a:

Ad. 15. Według moich doświadczeń system martwego pola działa bez zarzutu. Nie mam fałszywych wskazań. Wiem, że w gęstej śnieżycy potrafi wariować, ale to chyba dotyczy wszystkich marek.

Czy można go wtedy wyłączyć czasowo?

Tak można. Jest osobny przycisk. Działa na stałe.

raf89 napisał/a:
A byłbym zapomniał -
18 pytanko - czy system start stop mozna dezaktywowac raz na zawsze czy trzeba przy kazdym uruchmieniu - i czy jesli przy kazdym uruchomieniu to czy jest to latwe do zrobienia bez klikania na ekranie?


Nie można raz na zawsze, ale jest dedykowany, łatwo dostępny przycisk i praktycznie odruchowo go teraz używam po każdym uruchomieniu silnika.
_________________

 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 827
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-12-11, 14:06   

Proponuję wpierw udać się do salonu i obejrzeć różnice, zadać tam pytania, przejechać się i coś Ci się zweryfikuje, dopiero później dopytać tu bo z zadanych pytań widać że nie znasz kompletnie marki.
 
Gagman 


Marka: Renault
Model: Kadjar
Silnik: 1.3 TCe 140 EDC 4x2
Rocznik: 2021
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 12 Lis 2021
Posty: 60
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-12-11, 20:48   Re: Kupno nowego Dustera z powodu braku alternatyw - kilka p

raf89 napisał/a:
Sam nie wiem co wybrać - w cenie 100 k mam albo Dustera nowego na gwarancji albo używkę 3-4 letniego Nissana z kończącą się gwarancją

W tej kwocie rocznego Kadjara można kupić z niewielkim przebiegiem.
 
raf89 
Zielony listek


Marka: Ford
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2017
Dołączył: 11 Gru 2022
Posty: 3
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-12-11, 21:27   

Skody maja ta przypadlosci z silnikiem 1.5 ze skrzynia w manualu z tego co sie dowiedzialem (a automat to 'sucha' skrzynia ktora tez ma swoje bolaczki) Poza tym Kajdarem nie zaparkuje pod blokiem za duzy :)
Ostatnio zmieniony przez raf89 2022-12-11, 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
Gagman 


Marka: Renault
Model: Kadjar
Silnik: 1.3 TCe 140 EDC 4x2
Rocznik: 2021
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 12 Lis 2021
Posty: 60
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-12-12, 03:54   

raf89 napisał/a:
Skody maja ta przypadlosci z silnikiem 1.5 ze skrzynia w manualu z tego co sie dowiedzialem (a automat to 'sucha' skrzynia ktora tez ma swoje bolaczki) Poza tym Kajdarem nie zaparkuje pod blokiem za duzy :)


Kadjar to Renault i jest mniej więc rozmiaru Dustera.
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 300
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-12-12, 08:59   

Cytat:
Tak można. Jest osobny przycisk. Działa na stałe.

na stałe do ponownego włączenia silnika :mrgreen:

Cytat:
No wygląda przynajmniej bardziej flagowo niż Logan i Stepway :) Aczkolwiek nawet jak to ta sama półka to i tak nie ogarniam dlaczego zastosowano tylko w Dusterze klamki z Seicento i brak systemów bezpieceństwa - nawet za dopłątą nic nie ma :(.


bo teraz Duster dostał tylko facelifting, kiedy reszta gamy nową generację. Wyjdzie nowa generacja dustera (2024?) to wtedy będzie

Cytat:
OK czyli w przypadku gibania się - można spokojnie oddać na gwarancję?
Czy samochód zastępczy w Dacii na czas ASO to standard czy trzeba jakąś opcję wykupić?

tak, możesz, a nawet powinienes oddac na gwarancję. Z samochidem zastepczym może być problem :shock:
_________________
 
spoogie 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3L 130KM
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 82
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-12-12, 09:08   Re: Kupno nowego Dustera z powodu braku alternatyw - kilka p

ad 1. - są lakiery akrylowe i metaliki - lakier jest dość miekki wiec dobrze dać powłokę ceramiczną lub minimum dobry wosk
ad 2. - trzeba sie nauczyć wychodzić ;)
ad 3. - to flagowy ale nie najnowszy - sandero to nowa konstrukcja - duster to ewolucja z 2018 roku. Nowy bigster pewnie bedzie mieć to co nowe sandero
ad 4. - modułowe czyli możesz jak w sandero przekręcić je poprzek tak że od razu masz belki
ad 5. - to zależy - moja żona je chciała bo w poprzednim aucie zahaczyła nadkolem o słup 2 tygodnie od zakupu :D
ad 6. - skrzynia 4x4 jest inna niż w 4x2 - jedynka jest krótka - udaje reduktor.
ad 7. - to pytanie juz do dacii - wycofali sie tymczasowo z tego ponieważ podobno nie było czipów - mi sie udało kupić jeszcze taką navi i działa wypas
ad 8. - tego nie wiem, nie mam od 8 lat już kluczyka ;)
ad 9. - zwracałem na to uwagę przy jeździe próbnej i także w moim aucie tego nie zaobserwowałem (DD po FL)
ad10. - wszystko się da, pytanie za ile ;)
ad 11. - na forum jeździ sporo 1.3 - raczej sie nie skarżą, wprawdzie czasem troche haczy ale ogólnie jest ok.
ad 12. w 4x2 koło wisi w koszu, w 4x4 jest w bagażniku - to stary sprawdzony francuski patent - kosze nie spadają.
ad 13. - hamulec jest taki jak w innych autach - działa, mi sie nie zacina.
ad 14. - chciałem zmienić na płetwe ale jak zobaczyłem ile to roboty to mam to w nosie - ale mozesz przy zakupie wysepić od salonu conieco ;)
ad 15. - działa przyzwoicie, mruga tylko dioda, nie ma efektu dźwiekowego, nawet podczas śniezycy jest ok, możesz to wyłączyć jak chcesz
ad 16. mam dwojkę maluchów (5 i 7) - wsiadają samodzielnie ale warto okleić progi albo folią albo nakładkami żeby ich nie porysowali butami ;)
ad 17. - włączasz opcje dmuchamy z odparowaniem szyb i problem znika (AC plus nawiew na szybe)
ad 18. - tego nie wiem ale ponoć jest baranek - pewnie po kilku latach bedzie jakiś nalot


raf89 napisał/a:



Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, moze mi to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Cały czas jeszcze oglądam się za używkami Nissana.

Ostatnio zmieniony przez spoogie 2022-12-12, 09:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
pastp 


Marka: FIAT, DACIA
Model: IDEA, SANDERO STEPWAY 2021
Silnik: 1,3 jtd, 1.0Tce LPG
Rocznik: 2005, 2021
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 142
Skąd: Koszęcin
Wysłany: 2022-12-12, 16:55   

Zastanawiałem się dlaczego nie zainteresowałeś się Skodą Karoq. Za te pieniądze powinieneś kupić już nawet 1.5. Kamiq to faktycznie ani kombi ani SUV. Dacię Sandro Stepway kupiłem bo Duster nie miał wtedy świateł Led i te state klamki. Jest też elektryczne ogrzewanie ( może dogrzewanie ) dzięki temu po 400 m leci już ciepłe powietrze. Nie wiem czy to jest w Dusterze. Uwaga tylko w wersji z autoklimą. Dziwne bo Dacia oficjalnie się tym nie chwali. Chwalili się bezprzewodowym AA i już go nie ma - Renówki się chyba źle sprzedawały :).
Podsumowując jak masz kasę to kup Skodę :-| unikniesz dylematu w stylu mogłem jednak dołożyć :):):).
 
tomekptk 


Marka: Dacia
Model: Duster f.2 4x4
Silnik: TCe 150
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 56
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2022-12-12, 18:11   

Czajo napisał/a:
Cytat:
Tak można. Jest osobny przycisk. Działa na stałe.

na stałe do ponownego włączenia silnika


Wyłącznik systemu martwego pola nie resetuje się po ponownym uruchomieniu sinika :-| .
_________________

Ostatnio zmieniony przez tomekptk 2022-12-12, 18:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 300
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-12-13, 09:02   

a faktycznie, byłem przekonany, że odpisuję odnośnie SS. Mea culpa :oops:
_________________
 
Henry 



Marka: Dacia
Model: Duster 4wd
Silnik: 1.3 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2021
Posty: 71
Skąd: Warmia
Wysłany: 2022-12-14, 10:46   

15. W deszczu jadąc wiejską drogą z drzewami miga czasami - trzeba wyłączyć. Normalnie na drodze ekspresowej nie miałem problemów.
17. Parują bardzo jak nie masz włączonej klimy, ale funkcja osuszania działa bardzo sprawnie. Tylko trzeba często włączać albo zostawić włączoną klimę i ręcznie ustawiony nadmuch na szybę (w sumie w automacie chyba też jest ok, nie wiem bo od jesieni jeżdżę na manualnych ustawieniach).
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-12-16, 10:52   Re: Kupno nowego Dustera z powodu braku alternatyw - kilka p

raf89 napisał/a:

3) Kompletnie niezrozumiała polityka Dacii jak dla mnie - myślałem że Duster to jej flagowy produkt - jak to zatem możliwe żę Sandero ma lepsze systemy bezpieczeństwa i lepsze klamki? Czy to się kiedyś zmieni - czy Duster będzie miał kiedyś awaryjne hamowanie ochronę pieszych?
Duster nie jest żadnym flagowym modelem (w moim odczuciu Dacia nigdy nie miała i nie ma takowego modelu) a dodatkowo miał premierę po prostu znacznie wcześniej niż obecne Sandero i Jogger- stąd nie ma w nim rozwiązań, które wprowadzono później. Co do klamek, to chyba jakaś pogoń za modą- ja zawsze ceniłem bardziej kasetowe, kryte klamki od obecnie modnych "górnochwytów". Choćby teraz w zimę- samochód cały upierdzielony śniegiem a wpuszczana, kryta klamka od dołu zawsze "czysta, sucha i pewna" :mrgreen:
Cytat:
8) System kluczykowy - czy biorąc zwykły kluczyk dalej będzie on taki jak z Seicento? (bez składania)
Zapomnij. Dacia oferuje zwykłe, nieskładane kluczyki. Kluczyk to jednak kluczyk i ma wyglądać jak kluczyk...
Cytat:
10) Czy tą kierownicę z ekoskóry da się gdzieś na wolnym rynku obszyć czymś co nie jest imitacją? Może jest jakaś firma która się tym zajmuje? Wiem że są do kupienia na serwisie na A jakieś rzeczy do "zrób to sam" ale chodzi mi o bardziej profesjonalny efekt
A widziałeś tą kierownicę na żywo? Mam taką z ekoskóry a w przeszłości miałem ze skóry naturalnej i nie widzę jakoś żadnej szczególnej różnicy ani w wyglądzie, ani w dotyku. Może tylko to, że w moim odczuciu skórę naturalną było łatwiej uszkodzić. Na upartego- jest przecież wiele firm zajmujących się obszywaniem, ale to przecież nie jest zależne od marki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i znaleźć w swoim mieście lub okolicy. Zapłacisz- będziesz miał kierę w świniaku.
Cytat:
14) Zamiana na płetwę rekina - czy salon liczy coś dodatkowo za montaż? Czy można wybrać płetwę w kolorze lakieru auta?
Oczywiście jest płatne- to jest dodatkowe akcesorium, domontowywane (wymieniane) przez ASO a nie konfigurowane fabrycznie. Płetwa jest czarna- ktoś chce mieć w kolorze to musi sobie gdzieś zamówić dodatkowo lakierowanie, ale to już uzgodnienia indywidualne z ASO lub z niezależnym lakiernikiem. No i oczywiście dojdzie raczej niemały koszt lakierowania takiego detalu. Poza tym płetwa to też tylko moda, dodatkowo okupiona jakością odbioru gdzieś na granicach cywilizacji- "nie ma bata", fizyki nie oszukamy. Ja odwrotnie- mając w standardzie płetwę, w miarę możliwości zamieniałbym na prętową normalność.

Mimo wszystko- mam wrażenie, że oczekujesz od Dustera znacznie więcej, niż może on zaoferować... Niestety- ile by nie dopłacił do dodatków wyposażenia, to Dacia nie stanie się nagle choćby Renault i nie będzie miała wszystkiego tego, co drożsi konkurenci. Dacia to samochody dla ludzi, którzy kochają je właśnie takimi jakie są i mają świadomość z czego rezygnują płacąc za samochód nieco mniej.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2022-12-16, 11:13, w całości zmieniany 5 razy  
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 827
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-12-16, 11:03   

Dymek napisał/a:
Niestety- ile by nie dopłacił do dodatków wyposażenia, to Dacia nie stanie się nagle choćby Renault i nie będzie miała wszystkiego tego, co drożsi konkurenci.

Bo nie musi, jeździ się Dusterem bardzo dobrze choć może brakuje mu kilku bajerów ale zawsze jest coś za coś.
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2022-12-16, 11:57   

W Daci nie ma wrażenia, że za coś przepłaciłeś, bo nie używasz.
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 907
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-12-16, 12:21   

Michał B24, można po prostu kupić base model innej firmy i będzie podobnie ;-)

Ja np długo myślałem o Dusterze, ale do zakupu tego co w profilu przekonało mnie to, że nie walę się głową o dach przy wsiadaniu...
Taki mały detal a powoduje wydanie ok 20k więcej...
No ale mikrourazy mózgu nie są tego warte.
Wsiadanie do Dustera mam przetestowane wielokrotnie bo ojciec ujeżdza D2 od kilku lat.
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 827
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-12-16, 14:28   

kapelusznik napisał/a:
przekonało mnie to, że nie walę się głową o dach przy wsiadaniu...

187 i nigdy nie odniosłem wrażenia nawet że coś jest nie tak.
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2022-12-16, 14:55   

Black Dusty napisał/a:
kapelusznik napisał/a:
przekonało mnie to, że nie walę się głową o dach przy wsiadaniu...

187 i nigdy nie odniosłem wrażenia nawet że coś jest nie tak.


bo to zależy od egzemplarza człowieka i auta - ja np. przy 177 cm wzrostu walę łbem przy wsiadaniu do mercedesa sprintera i Vito a do sandero mieszczę się bez problemu :D
Tak samo w skodzie rapid często przyhaczałem grzywką :D
 
Gagman 


Marka: Renault
Model: Kadjar
Silnik: 1.3 TCe 140 EDC 4x2
Rocznik: 2021
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 12 Lis 2021
Posty: 60
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-12-16, 15:03   

Michał B24 napisał/a:
W Daci nie ma wrażenia, że za coś przepłaciłeś, bo nie używasz.

A gdzie tak jest?
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2022-12-16, 15:05   

Gagman napisał/a:
Michał B24 napisał/a:
W Daci nie ma wrażenia, że za coś przepłaciłeś, bo nie używasz.

A gdzie tak jest?


np. w wielu autach z asystentem utrzymania pasa ruchu użytkownicy wyłączają to dziadowstwo bo jest nadpobudliwe i reaguje zbyt panicznie
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 907
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-12-16, 16:31   

chrom6 napisał/a:
Black Dusty napisał/a:
kapelusznik napisał/a:
przekonało mnie to, że nie walę się głową o dach przy wsiadaniu...

187 i nigdy nie odniosłem wrażenia nawet że coś jest nie tak.


bo to zależy od egzemplarza człowieka i auta - ja np. przy 177 cm wzrostu walę łbem przy wsiadaniu do mercedesa sprintera i Vito a do sandero mieszczę się bez problemu :D
Tak samo w skodzie rapid często przyhaczałem grzywką :D


187cm i za każdym razem walę łbem w Dusterze.
W Fabii nigdy.
W Atece też mi się nie zdarzylo.
Kwestia osobnicza. Ale dla mnie deal breaker :-P

Widocznie nie było mi pisane.
Ostatnio zmieniony przez kapelusznik 2022-12-16, 16:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2022-12-16, 16:48   

Gagman napisał/a:
Michał B24 napisał/a:
W Daci nie ma wrażenia, że za coś przepłaciłeś, bo nie używasz.

A gdzie tak jest?


Choćby w Hondzie, którą mam słuzbową, mam 180 koni pod maską, a używam tyle samo co w Daci, albo mniej.
Ekrany i stoliki dla drugiego rzedu siedzeń, gadający mercedes, wskażnik przyspieszenia i opóźnienia, automatyczne parkowanie, zylion izofixów, zdalnie otwierany bagażnik, wyściełany piekną wykładziną bagaznik, jest całkiem sporo żeczy, bez których mogę się obejść. Fajnie że są, ale gdybym miał zapłacić, to bym sie zastanawiał.
 
Henry 



Marka: Dacia
Model: Duster 4wd
Silnik: 1.3 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2021
Posty: 71
Skąd: Warmia
Wysłany: 2022-12-16, 20:28   

Michał B24 napisał/a:
W Daci nie ma wrażenia, że za coś przepłaciłeś, bo nie używasz.


Ja mam. Za alufelgi, automatyczna klimę, szare obudowy lusterek, zaciemnione szyby z tyłu, Android Auto. Musiałem wziąć bo inaczej nie dają 4wd.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne