Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Może któryś z elektryków coś doradzi
Autor Wiadomość
ex_perimental 



Marka: Dacia
Model: Duster/ Logan II
Silnik: 1.5 dCi/ 1.2
Rocznik: 2013/ 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 13 Lut 2015
Posty: 239
Skąd: Next to WRO
Wysłany: 2023-03-23, 16:26   Może któryś z elektryków coś doradzi

Cześć.
Próbowałem napisać na elektordzie, ale nie mam punktów a kupić ich nie można...
Mam taki problem. Zamontowalem czujnik poziomu płynu w dodatkowym zbiorniku, który wstawilem. Prosty czujnik analogowy na pływaku z dwoma stykami. Czujnik analogowy (sterowanie masa) pod żarówkę jak sądzę w jakiś starym mercu musiał być...
Problem jest następujący, żarówka (która testowałem całość) nie świeci pomimo rozwarcia obwodu, natomiast dioda tak- przewodzi plyn w zbiorniku pomiędzy stykami. Myślałem o przekaźniku samochodowym, ale prąd jest wystarczający (miernik pokazuje tyle co pomiar na akumulatorze 12,44 V) i zwiera styki. Sprawdzałem przejście miernikiem i wiadomo dla miernika jest to 0.1 i 1, dla czujnika w stanie rozwartym 176. Próbowałem puścić masę przez żarówkę T5W, ale dioda nadal świeci (co ciekawe, gdy przyłożyć do żarówki tą "słaba" masę i prąd z akumulatora to sama zarowka nie swieci...) Jeżeli macie jakiś pomysł, to proszę o podpowiedź, bo żarówki nie da się wstawić w miejsce kontrolki ;)
Pozdrawiam.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-24, 10:27   

1. A zmierzyłeś w ogóle szeregowo prąd jaki płynie w tej pętli przy rozwartych stykach a świecącej diodzie?
2. To jest zwykła dioda LED, czy specjalna na 12V? Jeśli zwykła, to jaki ma dodany rezystor szeregowy?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-24, 14:08   

OK- nawet zrobiłem sobie taki mały teścik na poczekaniu... :mrgreen:
Faktycznie, nawet jeśli tą cieczą jest woda i styki są mokre, to dioda LED będzie się świecić, bo nawet zanurzając dwa krótkie druty mamy w obwodzie nawet 1,5mA. Tak naprawdę siła świecenia zależy od typu użytej diody LED- standardowa o nominalnym prądzie 10mA zaświeci słabiej a dioda "low current" o prądzie 2mA zaświeci z pełną mocą. Poza tym mogą być jeszcze różne stopnie jasności diod LED- to też ma wpływ.
Generalnie żeby nie rzeźbić dodatkowego układu sterującego masz na początek jeden prosty sposób- dołączenie do diody LED równoległego rezystora (zbocznikowanie diody). Jeżeli to jest typowy układ typu "zwykła dioda plus szeregowy rezystor", to ten rezystor dodatkowy może bocznikować oba te elementy albo samą diodę- można próbować. A jeżeli to jest po prostu gotowa "żarówka LED" to wyboru już nie ma. Jego wartość można dobrać doświadczalnie, bo to zależy od typu diody. Chodzi o to, żeby większość prądu szła przez ten rezystor a nie przez diodę LED. Oczywiście zmniejszy to też trochę siłę świecenia gdy styki czujnika będą zwarte, szczególnie wtedy gdy bocznik będzie tylko na samej diodzie.
Wstępnie podłącz rezystor np.1,5 kOhm i zobacz co będzie, ewentualnie zmniejszaj wartość. Rezystor nie musi być dużej mocy i nie będzie się grzał, bo prąd jest tutaj minimalny nawet przy zwartych stykach będzie max kilkanaście mA- spokojnie wystarczy np. typowy, mały rezystor 0,6W.
Oczywiście mam nadzieję, że zasilanie tego obwodu dajesz "po stacyjce"...
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-03-24, 14:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne