Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Jakie rady podczas jazdy w nocy?
Autor Wiadomość
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-28, 21:43   

Zamontuj sobie w samochodzie tachograf to wtedy pogadamy, ale pewnie nawet nie wiesz co to jest... A ja wiem i kiedy widzę durną "pięcidziesiątkę" na drodze gdzie nie ma żadnych realnych zagrożeń nawet nie zdejmę nogi z gazu. Bo po co?

Co do żniw śmierci i kierowców ciężarówek... Spojrz na statystyki wypadków powodowanych przez kierowców ciężarówek i osobówek, Do tego uwzględnij fakt, że kierowca ciężarówki w ciągu miesiąca robi tyle kilometrów, ile Ty pewnie przez rok...
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-28, 22:16   

KaS602 napisał/a:
A ja wiem i kiedy widzę durną "pięcidziesiątkę" na drodze gdzie nie ma żadnych realnych zagrożeń nawet nie zdejmę nogi z gazu. Bo po co?

Jeżeli masz szklaną kulę w kabinie albo pozostajesz w ciągłym kontakcie z Duchem Tęczowego Węża, to faktycznie - luz. :)

KaS602 napisał/a:
Co do żniw śmierci i kierowców ciężarówek... Spojrz na statystyki wypadków powodowanych przez kierowców ciężarówek i osobówek,

Spójrz na statystyki skutków wypadków z udziałem ciężarówek i osobówek.

KaS602 napisał/a:
Do tego uwzględnij fakt, że kierowca ciężarówki w ciągu miesiąca robi tyle kilometrów, ile Ty pewnie przez rok...

Mnie tam zawsze uczono, że istotna jest jakość, nie ilość... :) Co z tego, że ktoś trzaska miliardy kilometrów, skoro wszystkie bezmyślnie i zwyczajnie źle? Doświadczenie bez gruntownej wiedzy jest tak samo bezużyteczne, jak wiedza niepoparta doświadczeniem.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-29, 03:52   

bebe napisał/a:
Jeżeli masz szklaną kulę w kabinie

Mam oczy. Wystarczy.

bebe napisał/a:
Mnie tam zawsze uczono, że istotna jest jakość, nie ilość... :) Co z tego, że ktoś trzaska miliardy kilometrów, skoro wszystkie bezmyślnie i zwyczajnie źle? Doświadczenie bez gruntownej wiedzy jest tak samo bezużyteczne, jak wiedza niepoparta doświadczeniem.


Mi chodziło o to, że każda ciężarówka jest w ruchy niemal ały czas, a mimo to ich kierowcy powodują znacznie mniej wypadków niż kierowcy osobówek. Nie będę tu ciągnął wojny "osobowo - ciężarowej bo to nie ma najmniejszego sensu.

Dobra kończę, bo ruszam bezmyślnie i zwyczajnie źle do Francji... Pozdrówki. ;-)
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2011-09-27, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2011-08-29, 07:16   

a ja i tak podziwiam kierowców ciężarówek za umiejętności i świetną wyobraźnię przestrzenną (chociażby to że jakimś cudem ciężarówki potrafią się zmieścić w pasie ruchu a już autokary czy autobusy regularnie mają to w nosie),

tutaj było o skutkach wypadków spowodowanych przez ciężarówki, a ja bym powiedział że Z UDZIAŁEM ciężarówek. jeśli osobówka wyprzedzając wbija się w ciężarówkę (były takie przypadki) to skutki również są ekstremalnie wyraziste.

O technice wyprzedzania, tj. pierwszy samochód ciągnie na lewym pasie żeby pokazać drugiemu, że może jechać, wiem słyszałem, stosowana była ona podczas wakacji, kiedy w rodzinie jeździliśmy po Europie na wakacje dwoma samochodami (kilka lat wstecz), przez dwóch kierowców, których na pewno piratami drogowymi trudno nazwać (dziadek i tata).

KaS602, piszesz że wiesz co jest za zakrętem, bo ktoś Ci powie - a jeśli jednak okaże się że np. wyjedzie samochód z pól (ja tak raz już leciałem po hamulcach w osobówce) to co zrobisz? To takie małe spostrzeżenie, żeby później nie było "a ja myślałem". 99% wypadków zdarza sie przez myślenie :D
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-08-29, 11:38   

Ktoś pomyślał co by było gdyby przy zastosowaniu tej wspaniałej techniki wyprzedzania wyjechał ktoś z podporządkowanej i skręcił w prawo (na wasz lewy pas Koleś popatrzy w lewo, wjeżdża a tu jest to co jest... Niestety nawet gdyby spojrzał też w prawo, nie zawsze zauważy takiego "zdolnego" kierowcę (łuk drogi, w nocy zasięg świateł itp)
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2011-08-29, 11:43   

Cytat:
nie zawsze zauważy takiego "zdolnego" kierowcę (łuk drogi, w nocy zasięg świateł itp)


Wyprzedzanie "na CB radio" jest wątpliwą techniką właśnie z tego powodu (mimo że wyjeżdżająca osoba de facto powinna rozejrzeć się w obie strony, bo może i on wyprzedzał gdzie nie wolno, ale to z powodu wymuszenia pierwszeństwa, to tak btw.)

Ale wyprzedzanie pokazując osobie za że lewy pas jest wolny przez to że się z niego nie zjeżdża przez czas do tego potrzebny jak najbardziej ułatwia "ominięcie przeszkody", bo to niekoniecznie musi być samochód, a np. zwężenie na drodze...
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-08-30, 11:13   

O cholewcia, a mi się wydawało że wzrost o 90zł za OC w Allianzie na Forda Ka z 98 roku to dużo..
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2011-08-30, 11:46   

benny86 napisał/a:
O cholewcia, a mi się wydawało że wzrost o 90zł za OC w Allianzie na Forda Ka z 98 roku to dużo..

A ta podwyżka to za jazdę w nocy :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Bądź łaskaw przeczytać jeszcze raz tytuł wątku. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2011-08-30, 12:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-08-30, 11:47   

eplus, :?: :?:
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-08-30, 13:02   

Coś mi przeglądarka przeskakuje między okienkami, a mówili żeby Internet Explorera nie instalować :mrgreen:
 
Auto Krytyk 


Marka: .
Model: .
Silnik: .
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 819
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-30, 15:45   

Ktoś tam napisał że wyprzedza na cb radio, sam byłem kilka lat kierowcą najpierw solówki potem zestawów tzw.tira i z cb radia rzadko korzystałem, do taxi kupiłem i szybko je wywaliłem i sprzedałem. Życzę powodzenia w poleganiu na kimś przy wyprzedzaniu, nie mówiąc już o tym ,że ktoś może cię specjalnie podpuścić że dróżka wolna. Jeżdżę zgodnie z przepisami bo prawo jazdy to mój chleb i nie chciałbym zdawać 4 kategorii BCDE od nowa , nie mówiąc o straconym zarobku i stałych klientach. Odnośnie moich refleksji na temat 12 letniej jazdy po polskich krajowych głównie drogach to nigdy też nie zjeżdżam na pobocze, ostatnio widziałem jak gość busem zjeżdżał szybkiemu-wściekłemu w drugim busie na pobocze, w pewnym momencie na pobocze wystawił dziób traktor z pola-gość miał ciepło i ledwo się wyrobił. Podczas jazdy nocą najbardziej boję się wylatujących zwierzątek z pola i lasów. ;-)
_________________
KANAŁ MOTORYZACYJNY
 
ian 



Marka: Dacia
Model: Logan Ambiance
Silnik: 1390 cm, 75 KM
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 548
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-08-30, 18:13   

Moje indywidualne przyzwyczajenie-zimny nawiew w kabinie pasażerskiej, otwierane od czasu do czasu okno, stały dostęp świeżego powietrza, a unikniesz uczucia senności i zmęczenia. W nocy organizm zdecydowanie szybciej się męczy, czasami oczy mogą łzawić (u mnie tak jest, przy zbyt dużej liczbie jadących samochodów z naprzeciwka-zdarzają się takie sytuacje).

Jak najdłuższa jazda na długich, ruch na drodze w nocy jest najczęściej niewielki (no, ale ja jeżdżę z reguły między godz.2.00, a godz.5.00), a długie w Daćce tak bardzo nie oślepiają zapewniając przy tym zdecydowanie lepszą widoczność.

Utrzymuj większą odległość jadąc za jakimś pojazdem. Dziwne, ale prawdziwe-w nocy trudniej zauważyć jak samochód hamuje.

Cytat:
unikaj jeżdżenia poboczami


Bezwzględnie najlepsze zalecenie. Różna nawierzchnia pobocza (grunt) i drogi (asfalt) powoduje utratę przyczepności. Jednak najgorsze są nieoświetlone dziury i bliskość rowów, śmieci porzucone przy drodze (zdarzają się nawet opony, jak zobaczyć czarne w ciemnościach :-P ?), oraz rowerzyści-tych często po prostu nie widzisz (co najwyżej ledwo mrugające czerwone światełko, a w małych miejscowościach często nie jeżdżą po linii prostej-taki zwyczaj, naciska pedał i już wyjeżdża na drogę).

Cytat:
Podczas jazdy nocą najbardziej boję się wylatujących zwierzątek z pola i lasów


Szczególnie tych upiornie świecących oczów w świetle reflektorów :-D Dorzucę do tego nastolatków popisujących się odwagą (dobrze jak stoją, ale gdy leżą-strach...). Widząc dużą grupę młodych osób przy drodze lepiej uważać. Najgorsze są noce z soboty na niedzielę.

Cytat:
Warto jechać środkiem drogi, tam, gdzie oś jezdni zaznaczona jest linią przerywaną


Blisko białej (często odblaskowej) linii, ale na swoim pasie. W tym przypadku uważać na duże ciężarówki jadące z naprzeciwka-mogą zahaczyć szczególnie, gdy brak oświetlenia na skrajnych krawędziach (ale niektóre są na szczęście oświetlone jak choinka).

Na odcinkach remontowanych zwalniaj, uważaj na słupki, zdarza się, że są porozrzucane-to taka ich nocna przypadłość, oraz na zwężenia jezdni wyznaczane barierkami. W nocy bardzo trudno określić faktyczną odległość od nich.
_________________
Skoda 105 S (1982-1989), Polonez 1500 SLE (1989-2000), 3×Fiat 126p (19??-2002), czasami pożyczane Daewoo Tico, Skoda Felicia
Ostatnio zmieniony przez ian 2011-08-31, 19:38, w całości zmieniany 5 razy  
 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2011-09-08, 19:13   

A ja w nocy to najbardziej nie lubię... senności. Trudno organizm oszukać. Nawet jak samemu jest ok, to nigdy nie wiadomo czy na przeciwnym pasie ktoś nie zaśnie i nie będzie czołówki.

No a tak poza tym to najgorsze moim zdaniem są zwierzęta wybiegające na drogę.
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-09-11, 21:55   

W zeszłym tygodniu w czasie nocy kierowca ciągnika z naczepą skasował służbowego VW Caddy, którym akurat jechałem.
Na skrzyżowaniu stał na pasie do jazdy na wprost i skręcił w prawo przez moje autko :-P "bo nie zauważył" no i przecież ja miałem na niego uważać, bo jest większy :-/
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-09-11, 22:01   

uwielbiam takie tłumaczenia... gdyby na mnie to trafiło chyba miałbym cięższe konsekwencje za naruszenie dóbr osobistych i nitykalności cielesnej niż koleś za spowodowanie kolizji
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-09-27, 13:36   

psur napisał/a:
A ja w nocy to najbardziej nie lubię... senności.


Na senność najlepszy jest tempomat... ;-) :mrgreen:
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2011-09-27, 13:56   

... i ładna laska obok (najlepiej obca - bo swoja może znużyć). ;-) :-P :lol:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne