Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Ubezpieczenie w pakiecie nowego samochodu
Autor Wiadomość
dodek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Sie 2011
Posty: 66
Skąd: Wa-wa / Łomianki
  Wysłany: 2011-09-15, 20:44   Ubezpieczenie w pakiecie nowego samochodu

Witam,

Szybkimi krokami zbliża się termin odbioru samochodu.
Mała prośba do Koleżanek i Kolegów z naszego forum, którzy w ostatnich tygodniach
stali się szczęśliwymi posiadaczami swoich autek o podzielenie się informacjami na temat
wyboru ubezpieczyciela i kosztów pakietu. Być może są również osoby, którym bardziej
opłacało się nie korzystać z pakietów salonowych - też prośba o kilka słów uzasadnienia.
Mnie zaproponowano w salonie pakiet Warty w cenie ok. 1950 PLN za autko Duster
( szacowana wartość ok. 51500 PLN ). Jest jeszcze chwila na podjęcie decyzji.

Pozdrawiam.

Dodek
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-15, 21:23   

Wydaje sie sensowna opcja. Ja za Sandero juz dwu letnie w Warcie zaplacilem ok 1300 zl a warte jest 1/2 ceny Twego Dusterka.
 
OradeaOrbea 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 4x2
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Lip 2011
Posty: 20
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2011-09-15, 23:47   

dodek napisał/a:
Mała prośba [..] o podzielenie się informacjami na temat wyboru ubezpieczyciela i kosztów pakietu.


Może spróbuj dopytać się o Allianza. Za szacowane 56000 wyszło ciutkę poniżej 1900PLN. Czyli delikatnie lepiej dla kieszeni niż Warta...
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2011-09-16, 08:20   Re: Ubezpieczenie w pakiecie nowego samochodu

dodek napisał/a:
Witam,

Szybkimi krokami zbliża się termin odbioru samochodu.
Mała prośba do Koleżanek i Kolegów z naszego forum, którzy w ostatnich tygodniach
stali się szczęśliwymi posiadaczami swoich autek o podzielenie się informacjami na temat
wyboru ubezpieczyciela i kosztów pakietu. Być może są również osoby, którym bardziej
opłacało się nie korzystać z pakietów salonowych - też prośba o kilka słów uzasadnienia.
Mnie zaproponowano w salonie pakiet Warty w cenie ok. 1950 PLN za autko Duster
( szacowana wartość ok. 51500 PLN ). Jest jeszcze chwila na podjęcie decyzji.

Pozdrawiam.

Dodek


Ja odbierałem Dustera w maju . Salonowe ubezpieczenie to było ok 3000 zł dla wartości samochodu 72 tys. W Avivie zapłaciłem 1550 zł. Różnica jest taka , że wypłacają stratę całkowitą samochodu ( z faktury sprzedaży) przez 6 miesięcy a nie przez 12.

pozdrawiam
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2011-09-16, 12:21   

dla mnie najlepsza oferta byla w Hestii
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2011-09-16, 18:31   

A ja że zdarzają mi się szkody ( ;( ) ubezpieczam tylko w PZU - nie muszę później ganiać po żadnych ubezpieczycielach, wszystko załatwiam w warsztacie, możesz sobie wyliczyć na pzuonline.pl, może nie będzie drożej
Ostatnio zmieniony przez czaju 2011-09-16, 18:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
Zdzicho 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 144
Skąd: Poznań/Śrem
Wysłany: 2011-09-17, 23:26   

Te salonowe propozycje zmieniają się co jakiś czas.

Znajdź jakieś Centrum Ubezpieczeń gdzie mają full ofert i niech Ci wyliczą
co jak i gdzie.
_________________
Bądź ostrożny na drodze. Szanuj życie swoje i innych.
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2011-09-18, 11:36   

Co do pakietów, to warto odróżnić dwie kategorie - pakiety salonowe, dealerskie na pojazdy nowe, z możliwością kontynuacjio na lata kolejne lata (choć nie zawsze) oraz pakiety zwykłe, dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli.

Te pierwsze zwykle wypadają najkorzystniej cenowo i zakresowo. Dostępne sa tylko w salonach (wyłaczny, alternatywny kanał sprzedaży). Nieistotny jest wiek właściciela, liczba szkód w ostatnich latach, okres posiadania prawa jazdy, miejsce garażowania etc. etc. Warto podkreślić, że pakiety dealerskie są umowami generalnymi danego dealera z ubezpieczycielem. Bywa tak, że na tę samą markę jest atrakcyjny pakiet w Warszawie, a nie ma takowego w salonach innego dealera w Krakowie czy Szczecinie.

Jeśli chodzi o zwykłe pakiety, to sposób oceny ryzyka jest już bardziej złożony i mają często znaczenie wiek klienta, poziom zniżek i inne czynniki. Podobnie, jak przy tradycyjnym systemie ubezpieczeń komunikacyjnych, gdzie na arkuszu kalkulacji składki o składce ostatecznej decyduje niekiedy kilkanaście parametrów oceny ryzyka.

Sposób wyliczenia pakietu jest prosty - wartośc pojazdu x stawka procentowa, czasami jakiś współczynnik korygujący jakieś zjawisko.


Choć napisałem, że salonowe pakiety dealerskie są zwykle najkorzystniejszą propozycją, to warto sprawdzić składkę dla siebie u doświadczonych agentów w oparciu o własne uprawnienia.

Zdzicho ma rację, że salonowe propozycje zmieniają się co jakiś czas. Wynika to z określonych strategii firm ubezpieczeniowych. Wzmiankowana Warta przez szereg ostatnich lat nie konkurowała w salonach, oddając pole Hestii, Allianzowi czy PZU. Jakieś bodaj cztery latat temu przebiła się do salonów marek z wyższej półki - Jaguara, BMW, Merecedesa z pakietami na nowe roczniki za 1.9% wartości pojazdu.
Od ubiegłego roku zagościła także w niektórych salonach innych marek, m. in. Dacia/Renault (stawki nieco wyższe, niestety).

Ale, w przeciwieństwie do Zdzicha, wielkich multiagencji bym nie polecał. Czasami sami sprzedawcy tychże dobrze nie znają warunków oferowanych produktów, czy procedur likwidacyjnych i prtaktyk w danym towarzystwie. To trochę tak, jak byśmy na zakupy poszukiwanych dobrych jakościowo produktów wybrali się do supermarketu. Jak nam dopisze szczęście, to coś trafimy, ale na ogół....

Odnosząc się do zapytania Zygi03, to warto brać pod uwagę:
- gwarantowaną sumę ubezpieczenia (przy kradzieży i szkodzie całkowitej) przez 12 miesięcy - bniektóre firmy oferują ja nawet do 6 lat (Warta)
- nieredukowalną sumę ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania (jeżeli wybrana jest gwarantowana suma na cały rok, to ten warunek już jest spełniony);
- wycenę szkody w oparciu o ceny części niowych oryginalnych bez żadnych potrąceń i stawki robociznyz ASO danej marki;
- dobre ubezpieczenie assistancowe - m. in. działające w RP oraz Europie, z dużym limitem na holowanie, z samochodem zastępczym przy awarii oraz podczas naprawy blacharsko-lakierniczej.

Trzeba zwracać szczególną uwagę na pytania, jakie zadają agenci i konsultanci przy zawieraniu umów, a szczególnie o przewidywany przebieg w czasie roku, miejsce garażowania, liczby kierowców do danego pojazdu itp. Szczególnie dotyczy to firm działających w systemie directowym.

I w tym miejscu pozwolę sobie zakończyć swoje mądrości, życząc wszystkim bezkolizyjnych i bezawaryjnych jazd swoimi "rumburakami" :-D
_________________

 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-08, 02:08   

Przy kupnie auta za gotówkę nie ma obowiązku wykupu ubezpieczenia z wyjątkiem OC.
Oczywiście przy kupnie nowego auta byłoby nierozsądne nie zrobić tego.

Sam niedługo znajdę się w tej sytuacji (na razie szukam w ofertach).
Rozważam też możliwość wykupienia GAP - Guaranteed Asset Protection.

Myslę o GAPie fakturowym – klient w razie szkody całkowitej lub kradzieży auta otrzyma różnicę między wartością fakturową auta a odszkodowaniem z polisy AC. Ubezpieczenie to często jest dostępne u dilerów samochodowych. Opłaca się je wykupić dla nowego auta lub drogiego samochodu używanego. Składka za trzy lata dla samochodu wartego 50 tys. zł wynosi 1200 – 1400 zł.

ze źródła -> http://www.rp.pl/artykul/136927.html
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
Ostatnio zmieniony przez Piotr_K 2011-10-08, 02:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-08, 09:22   

Piotr_K napisał/a:
Rozważam też możliwość wykupienia GAP - Guaranteed Asset Protection

Bardzo dobra oferta, ale ... po 1 roku eksploatacji. KUpując AC na nowy samochód sporo ubezpieczycieli oferuje w warunkach ubezpieczenie stałą kwotą ubezpieczenia przez 1 rok eksploatacji, więc w razie szkody całkowitej i tak dostaniesz z AC pełną kwotę którą zapłaciłeś w salonie. Utratę wartości uwzględnią dopiero przy kupnie polisy na 2gi rok eksploatacji i wtedy GAP ma sens
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-08, 12:43   

Hm, to godne zastanowienia, z tego co czytam na forach najczęściej jest tak, że auto za bramą salonu już traci i rzadko kiedy odzyskiwało się 100 %. Muszę przejrzeć oferty AC., które uwzględniają taki zapis w 1 roku eksploatacji - czyli zwrot 100 %.
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-08, 12:47   

Cytat:

Hm, to godne zastanowienia, z tego co czytam na forach najczęściej jest tak, że auto za bramą salonu już traci i rzadko kiedy odzyskiwało się 100 %

No tak, bo gdybyś sprzedawał w 1 roku to faktycznie kupujący tyle nie zapłaci (choć w przypadku dustera to nie jest takie oczywiste, ktoś może wyłożyć kasę i nie czekać kilka miesięcy...) Ja mam w PZU tzw, pakiet dealerski na cheviego, przez 1 rok miałem sumą ubezpieczenia AC równą cenie auta a obecnie na 2gi rok mam gwarantowaną sumę ubezpieczenia przez cały okres ważności polisy.
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-09, 01:11   

benny86 napisał/a:
Cytat:

Hm, to godne zastanowienia, z tego co czytam na forach najczęściej jest tak, że auto za bramą salonu już traci i rzadko kiedy odzyskiwało się 100 %

...Ja mam w PZU tzw, pakiet dealerski na cheviego, przez 1 rok miałem sumą ubezpieczenia AC równą cenie auta a obecnie na 2gi rok mam gwarantowaną sumę ubezpieczenia przez cały okres ważności polisy.


Benny, mógłbyś jaśniej rozwinąć zdanie z drugim rokiem? Gwarantowana suma ubezpieczenia przez cały okres ważności polisy. tzn na jaką sumę? wartość auta w 2-gim roku spada (o ile?). Może bardziej konkretami - sumami?
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-09, 12:44   

Piotr_K napisał/a:
Benny, mógłbyś jaśniej rozwinąć zdanie z drugim rokiem? Gwarantowana suma ubezpieczenia przez cały okres ważności polisy. tzn na jaką sumę? wartość auta w 2-gim roku spada (o ile?). Może bardziej konkretami - sumami?

Cena samochodu po rabatach, z dodatkowym wyposażeniem 37 490zł. Taka była właśnie suma ubezpieczenia AC na pierwszy rok eksploatacji.
Na drugi rok pakiet wykupowałem w grudniu 2010r i oczywiście samochód stracił na wartości - suma ubezpieczenia była 32 650zł i jest ona (podobnie jak w 1 roku) gwarantowana przez cały okrs ważności polisy czyli do grudnia 2011r.

W razie szkody całkowitej dostałbym taką właśnie kwotę, wrak przejmuje ubezpieczyciel (kumpel tak miał z corsą kupioną u tego samego dealera). Dlatego GAP fakturowy ma sens po 1 roku eksploatacji.
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-09, 21:46   

benny86 napisał/a:
Piotr_K napisał/a:
Benny, mógłbyś jaśniej rozwinąć zdanie z drugim rokiem? Gwarantowana suma ubezpieczenia przez cały okres ważności polisy. tzn na jaką sumę? wartość auta w 2-gim roku spada (o ile?). Może bardziej konkretami - sumami?

Cena samochodu po rabatach, z dodatkowym wyposażeniem 37 490zł. Taka była właśnie suma ubezpieczenia AC na pierwszy rok eksploatacji.
Na drugi rok pakiet wykupowałem w grudniu 2010r i oczywiście samochód stracił na wartości - suma ubezpieczenia była 32 650zł i jest ona (podobnie jak w 1 roku) gwarantowana przez cały okrs ważności polisy czyli do grudnia 2011r.

W razie szkody całkowitej dostałbym taką właśnie kwotę, wrak przejmuje ubezpieczyciel (kumpel tak miał z corsą kupioną u tego samego dealera). Dlatego GAP fakturowy ma sens po 1 roku eksploatacji.


Jasne, ale jeśli i 1 i 2 roku AC będzie ubezpieczał na cały okres w stałej cenie to GAP będzie zbędny całkowicie, chyba, że umowy takiej (oferty) na AC nie znajdę. Piszesz, że masz pakiet dealerski z PZU, pójdę popytać u nich o oferty AC na nowe auto. Wiem, że w salonie też mam wybór ubezpieczyciela.
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
Ostatnio zmieniony przez Piotr_K 2011-10-09, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-09, 21:59   

Piotr_K napisał/a:
jeśli i 1 i 2 roku AC będzie ubezpieczał na cały okres w stałej cenie to GAP będzie zbędny całkowicie, chyba, że umowy takiej (oferty) na AC nie znajdę

Nie do końca tak... Gdybym w chwili obecnej miał szkodę całkowitą, z AC dostanę tylko 32 650zł, bo tyle wynosi aktualna suma ubezpieczenia. Gdybym wykupił GAP fakturowy dostałbym:
a)od PZU z polisy AC 32 650zł
b)z ubezpieczenia GAP 4890zł (różnice między ceną zakupu w salonie a odszkodowaniem z AC).

Dlatego GAP ma sens, ale w moim przypadku tylko od 2. roku eksploatacji

Piotr_K napisał/a:
Piszesz, że masz pakiet dealerski z PZU, pójdę popytać u nich o oferty AC na nowe auto

Widzisz to nie jest takie proste niestety. Szukałem ubezpieczenia również poza salonem(gdy kupowałem samochód) W tym celu byłem między innymi u dwóch pośredników, którzy oferty z PZU przedstawili mi na gorszych warunkach i z wyższą składką (ponad 1800zł, a suma ubezpieczenia nie była gwarantowana przez cały okres polisy!!!). Gdy spytałem skąd taka różnica, Pani stwierdziła że dealerzy mają zupełnie inne oferty od ubezpieczycieli niż jednostkowy klient u agenta czy też on-line. PO prostu dealer sprzedaje kilkadziesiąt takich polis miesięcznie i PZU daje mu lepszą ofertę - a klient zyskuje bo załatwia wszytsko w salonie, z jednym pracownikiem...

Analogicznie było z resztą z ofertą kredytową - Santander Consumer Bank w salonie miał lepszą ofertę niż ich pracownik który oddzwonił po wypełnieniu formularza na stronie internetowej...
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-10, 07:27   

To wiele wyjaśnia, dzięki benny.
Hm, chciałem kliknąć "pomógł" ale nie widzę, nie wiem jak ?
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
Ostatnio zmieniony przez Piotr_K 2011-10-10, 07:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-10, 08:19   

Piotr_K napisał/a:
chciałem kliknąć "pomógł" ale nie widzę, nie wiem jak ?

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=257
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-10, 10:35   

Piotr_K napisał/a:
Hm, chciałem kliknąć "pomógł" ale nie widzę, nie wiem jak ?

To nie polityka, tu się liczy sens pomocy a nie słupki poparcia, liczniki i statystyki :-> ;-)
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-10, 11:53   

ale zawsze miło jak ktoś klepnie w klawisz ;)
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
dodek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Sie 2011
Posty: 66
Skąd: Wa-wa / Łomianki
Wysłany: 2011-10-11, 19:33   

Witam ponownie,

Jako założyciel tego wątku miło mi donieść iż sprawa w dniu dzisiejszym zakończyła się podwójnym sukcesem.
Po pierwsze, autko o własnych siłach wyjechało z salonu ku ogromnemu zadowoleniu mojej połowicy i mojemu. Po drugie, ponowne przeliczenie stawki ubezpieczenia pakietowego pozwoliło zaoszczędzić 150 PLN. Tak więc dałem się skusić na Wartę w cenie 1800 PLN.

Pozdrawiam
_________________
Kanony piękna: kobieta w tańcu, rumak w galopie , żaglowiec pod pełnymi żaglami i Duster na bezdrożach.
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-12, 12:03   

To pogratulować tylko i życzyć szerokiej drogi ;)
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne