Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2015-11-18, 02:30
Humorzaste radio w Dusterze
Autor Wiadomość
bad-i 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 39
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-10-12, 07:08   Humorzaste radio w Dusterze

Witam

Szanowne Koleżanki i Koledzy pomóżcie w znalezieniu przyczyny dziwnego zachowania radia.
Mam u siebie w Dusterku zamontowane radio JVC KD-R821BT z głośnikami Pioneer'a TS-G1313i na fabrycznej instalacji. Wczoraj podczas jazdy leciał fajny utworek więc trochę (no może nawet trochę bardzo ;-) ) podkręciłem głośność i nagle "pyk" - radełko zamilkło, całkowicie (nie było żadnych szumów nic - całkowita cisza). Samo radio działało (menu, głośniej/ciszej, RDS itd.) - niby wszystko ok, ale głosu brak. Myślę sobie, no trudno dojadę na miejsce i zobaczę co się dzieje. Po kilku minutach nagle znowu było "pyk" i radio zaczęło działać normalnie i do końca dnia działało poprawnie. Dzisiaj z rana, wsiadam do samochodu, a radio znowu milczy (nie było "pyk", nie działało od razu). Zacząłem kombinować, a radio nic, dalej działa, ale nic nie słychać. Ponieważ ma zestaw głośnomówiący przez Bluetooth to sprawdziłem telefon i mikrofon działa, a głosu niet. Ponieważ czas naglił do roboty - pojechałem z milcząco-działającym radiem. Po ok. 30 minutach dojechałem na miejsce, wyłączyłem silnik i coś mnie jeszcze tknęło, odpaliłem samochód ponownie, a radio..... zagrało :shock:

Ponieważ każdy z elementów był kupowany osobno i są jeszcze na gwarancji chciałem prosić o ew. sugestie co może być nie tak i gdzie szukać przyczyny takiego zachowania "mojego systemu audio" :-P
_________________
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7418
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2012-10-12, 08:02   

Po pierwsze wzmacniacz jest na osobnym zasilaniu więc poszukaj tam czy jest wszystko oki. Pamięć i radio na drugim.
Może być też błąd przy montażu, zwiera przewody głośnikowe i wyłącza końcówkę mocy - wzmacniacz. Większość obecnie układów ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe dlatego jeszcze go nie załatwiłeś jeżeli to, to.
 
bad-i 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 39
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-10-12, 08:30   

Dzięki za sugestie. Montaż sprowadził się do podłączenia fabrycznej instalacji do radia (nie była potrzebna żadna przeróbka) i przez prawie rok wszystko było ok - ale z tego co piszesz wynika, że przyczyna tkwi w zasilaniu - przynajmniej wiem, gdzie szukać. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
_________________
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7418
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2012-10-12, 10:19   

Napisz jak znajdziesz co to było.
 
mariush_78 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lis 2011
Posty: 69
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-10-12, 14:33   

Też miałem identyczne objawy. Okazało się, że konektor głośnika w tylnych drzwiach się odpiął od wibracji i dotykał masy auta. Raz działało raz nie. Objawy były takie że radio przestało wysyłać dźwięk na głośniki (reszta funkcji OK), zgasiłem auto wyjąłem kluczyk, wsadziłem i zapaliłem i działało do pierwszej nierówności i znów brak dźwięku.
Sprawdź styki - ten Pioneer tak reaguje na zwarcie do masy. Pół godziny roboty, tylko trzeba uważać bo zaślepki głośników są delikatne. Gdzieś na tym forum jest rozrysowane jak je podważyć i zdjąć.
_________________
"Omne ignotum pro magni fico" - Wszystko co nieznane, wydaje się niezwykłe
Ostatnio zmieniony przez mariush_78 2012-10-12, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
bad-i 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 39
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-10-13, 11:19   

Jestem właśnie po generalnym przeglądzie instalacji radiowej. Teoretycznie wszystko jest ok - żadnych poluzowanych czy przetartych kabelków, żadnych przebić, żadnych nieprawidłowości itp. Jedyna rzecz, która mnie zastanowiła to fakt, że po odkręceniu głośników, znalazłem w środku, wewnątrz drzwi, sporo wody - do tego stopnia, że śrubki trzymające głośniki, które mają raptem rok już zaczęły rdzewieć. Czytałem już gdzieś na forum o tym, ale nie pamiętam dokładnie co, w każdym bądź razie jest to dla mnie co najmniej niepokojące. Na razie przyjmuję, że przyczyną problemu jest woda i zobaczymy co będzie dalej - pewnie będzie trzeba pomyśleć o jakimś dodatkowym zabezpieczeniu konektorów i samych głośników
_________________
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7418
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2012-10-13, 14:01   

Najpierw usuń przyczynę gromadzenia się wody, która mogła być przyczyną symulowania zwarcie głośnika i odłączania wzmacniacza.
Sprawdź czy masz drożne otwory spustowe w drzwiach.
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-10-13, 17:28   

Przez drzwi dużo wody przelatuje, wpływa górą i dołem otworami powinna ta woda wypłynąć.
Także głośniki i wtyczki głośników w każdych Daciach są mokre po ulewie i jakoś radio działa normalnie.
Także nie wiem czy ta woda u ciebie w drzwiach stała na dnie drzwi i nie wypływała.
Czy tylko było mokro, ale na dnie wody stojącej nie było - bo jeśli tak, to nie to jest przyczyną twoich problemów.
A mokre wtyczki, złącza, nawet można by było zanurzyć głośnik w wodzie i nadal będzie wszystko działać. To nie woda jest problemem.
_________________

Ostatnio zmieniony przez jackthenight 2012-10-13, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
Domel2250 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2011
Posty: 752
Skąd: internet
Wysłany: 2012-10-13, 19:09   

Miałem kiedyś identyczne objawy w skodzie, jak mi alternator poleciał, a właściwe to czujnik ładowania. Instalacja elektryczna dostawała za dużo "prądu" i i zabezpieczenie przed spaleniem się systemu audio rozłączało instalacje po zwiększeniu obrotów silnika. Woda o ile mi wiadomo tak jak kolega Jackthe night mówi, nie powinna mieć znaczenia o ile wszystkie styki są ładnie popodpinane i zaizolowane.
_________________
Były: Polonez Atu plus 1,6 gsi, Skoda Felicja HB 1,3 glx, fiat uno 0,9....
 
Lukas87 



Marka: Dacia
Model: Sandero I oraz MCV II
Silnik: 1.5 dci oraz 1.2 16V LPG
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1103
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-10-13, 19:31   

Domel2250 napisał/a:
a właściwe to czujnik ładowania


raczej regulator ładowania ;-)
_________________
Dacia jest bogiem, prędkość nałogiem, sandero podstawą, turbo zabawą
Witaj Gość :)
 
kotuniunia 
Zielony listek


Marka: dacia
Model: sandero
Silnik: 1,5cdi
Rocznik: 22222
Dołączył: 16 Wrz 2012
Posty: 7
Skąd: Mszana Dolna
Wysłany: 2012-10-13, 21:00   

Raczej przywieranie przewodów wy.z wzmacniacza m.cz.Czy to w kostkach czy w innym miejscu może dawać taki efekt (zarówno do masy jak i do +). Warto samo radio sprawdzić na stole testowym. Nowe technologie tak mają ,że po jakimś czasie krystalizacja połączeń powoduje takie objawy-wówczas radio oddać należy fachowcowi. Niektórzy nazywają to "zimnymi lutami". Przyczyna również może być w samym ukł. scalonym mocy ,ale to też do diagnozy u speca.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne