Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2016-02-17, 14:35
Jak długo czekaliście (czekacie) na odbiór Dacii?
Autor Wiadomość
Knutsen 



Marka: DACIA
Model: DUSTER
Silnik: 1.0 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 26 Sty 2022
Posty: 54
Skąd: Miasto Świętej Wieży
Wysłany: 2022-06-04, 16:09   

Teraz coś się ruszyło. Wypychają te samochody co zalegały niekompletne w Bytomiu. Na razie podobno komponenty są wszystkie więc kolejki powinny się rozładować.
_________________
Czasem tak bywa, pies się topi, a łańcuch pływa.
 
Gagman 


Marka: Renault
Model: Kadjar
Silnik: 1.3 TCe 140 EDC 4x2
Rocznik: 2021
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 12 Lis 2021
Posty: 60
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-06-05, 11:32   

mariusz0207 napisał/a:
potrzebuje autka 7 osób... I tu szybka decyzja o zakupie joggera extrem


Ja bym jednak uważał z wożeniem ludzi w bagażniku.
https://youtu.be/yLuUEVlpqWo
Ostatnio zmieniony przez Gagman 2022-06-05, 11:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
mariusz0207 


Marka: dacia
Model: lodgy
Silnik: 1,6
Rocznik: 2017
Wersja: Stepway
Dołączył: 01 Lip 2017
Posty: 58
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2022-06-05, 21:36   

Wiesz jak bym myslał tymi kategoriami i zawsze myslał o najgorszym to nic bym nie kupił bo mnie nie stać na cos lepszego a uzywki kilkuletniej to nie chce. Poprzednio tez miałem dacie tyle ze lodgy zrobiłem prawie 100 tys km i wszyscy zyjemy tym bardzie ze to nie codziennie jezdzi się z całą rodziną.
_________________
Mario Bros
 
Mecin 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100 LPG f.2
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 18 Sty 2022
Posty: 53
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-06-06, 08:15   

Gagman napisał/a:

Ja bym jednak uważał z wożeniem ludzi w bagażniku.
https://youtu.be/yLuUEVlpqWo


Mam całkowicie odmienne zdanie jeśli chodzi o tego Pana (z YT). Co prawda nie podał żadnych szczegółowych informacji o prędkości drugiego pojazdu, aczkolwiek mniej niż 60 km/h to po takich trasach nikt nie jeździ (możliwe że było to grubo ponad to), a nawet nie było zdaje się słychać hamowania. Jak na uderzenie z pełnym impetem, w praktycznie stojący pojazd, oba auta spisały się bardzo dobrze. Chyba lepsze to niż wizualnie, na "pozór sprawne auto" z wyklepaną tylną maską niż nowe następne. To dopiero by była tykająca bomba. Swoją drogą, ciekawe jak taki kop by zniosła zdecydowana większość "okazyjnych" aut sprowadzanych od pierwszych właścicieli i w ogóle. Dla mnie ten film, wręcz przeciwnie, wygląda jak dobra reklama dla DD. Wiadomo że "kiedyś to było a teraz to nie ma" ale jak na te nowe auta "papierowe", dla mnie generuje poczucie bezpieczeństwa.

Co do samego Joggera - ten Pan ma swoje zdanie, bazując na swoim przypadku. To tylko zdanie. Nie brałbym jako pewnik opinie użytkowników YT, tym bardziej, nie opartej o żadne dane.
 
RAJ 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 lpg
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 12 Mar 2022
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-06, 09:38   

Żeby móc powiedzieć, że ta DD źle to zniosła, to trzeba by móc porównać efekt podobnego uderzenia na innym samochodzie. Bez tego nie wiadomo czy tak jak jest jest źle, czy dobrze.
Biorąc pod uwagę, że panu nie chciało się pokazywać wnętrza i tylnych siedzeń, to zgaduję, że nie było tam co pokazywać, czyli wyglądały ok.
To, że hak się schował pod spód to zarąbiście dobrze, tak właśnie powinien się zachować.
To, że rama się wygięła, też dobrze - przyjęła na siebie energię, której nie przyjęłaby gdyby pozostała sztywna. A wtedy ta energia poszłaby w pasażerów.
Ogólnie priorytetem konstrukcji ma być życie i zdrowie pasażerów a nie zdolność do wyklepania aby dalej się jechało.
Na mój gust facet gada farmazony.
Nie twierdzę, że Dacia to wzorcowy samochód pod względem bezpieczeństwa, tylko, że koleś nie ma pojęcia o czym mówi.
Ostatnio zmieniony przez RAJ 2022-06-06, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-06, 10:06   

YT jest po prostu od rozrywki, a nie od faktów historycznych. Zdarzają się przypadki np. profesjonalnej wymiany rozrządu itp. jednak w większości to jest rozrywka. A jak rozrywka to musi przyciągać. Mniej przyciąga "duster autem bezpiecznym" niż "duster zmiął się jak puszka fasoli po potraktowaniu młotem" ;-) . Z tego co powszechnie wiadomo z crash testów - Duster jest autem bezpiecznym, a jego niskie oceny końcowe wynikają z tego, że ma odjęte punkty za brak elektronicznych nianiek (utrzymanie pasa ruchu, radar przedni, sos, itp.). W przypadku tego konkretnego dzwona, żadne utrzymanie pasa i radar przedni w Dusterze nic by nie pomogły. SOS by się ew. przydało ...
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Knutsen 



Marka: DACIA
Model: DUSTER
Silnik: 1.0 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 26 Sty 2022
Posty: 54
Skąd: Miasto Świętej Wieży
Wysłany: 2022-06-06, 20:36   

Również uważam, że to co jest przedstawione na filmie powinno być reklamą Dustera. Facet zaliczył spory dzwon, nic mu się nie stało, a marudzi. Oglądałem jego filmy i z wielkiego fana Dacii stał się w jeden moment wielkim jej przeciwnikiem mimo, że nic nie zawiniła...

Jeśli myślał, że po uderzeniu z taką siłą w tył auto będzie jak nowe no to faktycznie mógł się zaskoczyć. Dla mnie jednak ważne jest w tej chwili jakie szkody są na żywym organizmie, a auto już nawet lepiej że ma szkodę całkowitą bo po takim wypadku z miejsca powinno iść na utylizację.
_________________
Czasem tak bywa, pies się topi, a łańcuch pływa.
Ostatnio zmieniony przez Knutsen 2022-06-06, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
RafalSky84 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 7-os.
Dołączył: 26 Kwi 2022
Posty: 16
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2022-06-06, 21:43   Jogger z 28.02.2022

Cześć ponownie,
no i jest pierwsze info o moim:
Jogger SL Extreme TCe 100 LPG 7-miejsc
Zamówienie + zadatek 28.02.2022
Data dostawy wg umowy do 30.06.2022

Autka ne budiet. Przynajmniej w pierwszym terminie, cytujemy:

"otrzymaliśmy informację od producenta dot. opóźnień produkcyjnych.
Niestety, sytuacja również dotyczy Pańskiego samochodu. Obecnie według naszych ustaleń, samochód z produkcji będzie mógł wyjechać 20.07. Samochód zostanie dostarczony 26.07 na skład centralny, skąd wyjedzie do salonu".
Czyli jeszcze papiery, legalizacje, rejestracja = sierpień wita.

Oczywiście powodem brak półprzewodników jako tzw. "siła wyższa", oraz opóźnienie nie wpływa na zmianę ceny, tj. wszelkie podwyżki, które miały miejsce, Pana nie dotyczą (również te, które mogą pojawić się w najbliższych tygodniach).

Pytanie do Was:
Czy w takiej sytuacji i informacji mailowej, po pierwotnej dacie dostawy (30.06.2022) warto skorzystać z pkt. 5.2 OWS? Dokładniej - sporządzić wezwanie do wydania pojazdu w terminie do 45 dni, który staje się "Ostatecznym Terminem Dostarczenia"?

Domyślam się, że będzie to miało znaczenie, gdy drugi termin znów okaże się trefny, wtedy te 45 dni będzie "startować" dopiero od mojego Wezwania.
Pozdrowienia!
_________________
RafalSky
Nie mój Cyrk nie moje Małpy.
 
Marta_zielona 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0
Rocznik: —-
Dołączyła: 17 Maj 2022
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-06-07, 08:49   Re: Jogger z 28.02.2022

To chyba najgorsze ci można zrobić. Zwrócą zaliczkę i sprzedadzą Gi auto po nowej cenie katalogowej
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2022-06-07, 09:15   

jak skorzystasz z 5.2 to ci oddadzą zadatek i sprzedadzą komuś innemu. odpisz dziękujesz za info i czekasz niecierpliwie.

Ten problem dotyka teraz wszystkich producentów, w Dacii o tyle dobrze że auta są wogóle dostarczane. Kia/Hyundai wyzerowała zamówienia na auta z automatami, Mercedes na niektóre modele wstrzymał zamówienie, Skoda ponad rok oczekiwania....
 
RAJ 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 lpg
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 12 Mar 2022
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-07, 13:31   Re: Jogger z 28.02.2022

RafalSky84 napisał/a:

"otrzymaliśmy informację od producenta dot. opóźnień produkcyjnych.
Niestety, sytuacja również dotyczy Pańskiego samochodu. Obecnie według naszych ustaleń, samochód z produkcji będzie mógł wyjechać 20.07. Samochód zostanie dostarczony 26.07 na skład centralny, skąd wyjedzie do salonu".
Czyli jeszcze papiery, legalizacje, rejestracja = sierpień wita.

Może nawet wrzesień i się ciesz, że nie październik.
W obecnej sytuacji awanturowanie się ma sens tylko wtedy jeżeli nie chcesz dostać tego samochodu. Na pewno w żaden sposób nie przyspieszysz otrzymania tego samochodu, niezależnie od tego jakie fikołki byś fikał.
Ostatnio zmieniony przez RAJ 2022-06-07, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3645
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-07, 14:09   Re: Jogger z 28.02.2022

RafalSky84 napisał/a:
Czy w takiej sytuacji i informacji mailowej, po pierwotnej dacie dostawy (30.06.2022) warto skorzystać z pkt. 5.2 OWS? Dokładniej - sporządzić wezwanie do wydania pojazdu w terminie do 45 dni, który staje się "Ostatecznym Terminem Dostarczenia"?
Oczywiście- nie zaszkodzi postępować zgodnie z Umową, sam pisałem takie pismo gdy minął mój termin odbioru (15 pażdziernika) a samochód ostatecznie odebrałem 6 grudnia. Przestudiuj zapisy swojej Umowy, bo wystosowanie takiego pisma (w moim wypadku) było dopiero pierwszym z trzech kroków (pism) jakie były konieczne przed ewentualną rezygnacją z zakupu i zwrotem wpłaconej sumy. A cała opisana w umowie procedura, łącznie z terminami jakie dealer miał na reakcję lub udzielenie odpowiedzi mogła trwać i 3 miesiące. W każdym razie na pewno wystosowanie takowego pisma nie równa się wypowiedzeniu umowy, masz tylko całkowicie zgodną z umową podkładkę na wypadek dalszych nieprzewidzianych okoliczności. Nikt nie wie co się jeszcze może wydarzyć. A dodatkowo gdy jest papier to jest i ślad, że klient marudny, to i może o jakiś gratis na koniec łatwiej...
 
Marta_zielona 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0
Rocznik: —-
Dołączyła: 17 Maj 2022
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-06-07, 15:24   

To nie tak do końca jest dobrze pisać pismo żeby był ślad. U mnie po skutecznym doręczeniu wezwania do wydania auta, po 45 dniach oddaliby mi zaliczkę i tyle a to zupełnie nie leży w moim interesie. Nie da się już tego odwrócić bez zgody salonu a ten nie ma w tym interesu, bo i tak nasze auto sprzeda od ręki tylko za wyższa cenę
 
Kamilos23 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 Tce Lpg
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 03 Cze 2022
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-07, 16:11   

Rafalsky u mnie podobna sytuacja jogger zamówiony 16 marca z dostawą do 31.07 dzwoniłem pytałem to jest tak samo jak u ciebie opóźnienie ok miesiąca na koniec sierpnia produkcja. Poczekamy zobaczymy...
 
RafalSky84 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 7-os.
Dołączył: 26 Kwi 2022
Posty: 16
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2022-06-07, 19:45   

Dziękuje wszystkim.
Wiadomo, nie ma złych odpowiedzi.
Pismo jako podkładkę można napisać, jeżeli nie można czekać "w nieskończoność" z przyczyn osobistych, i faktycznie chce się otworzyć drogę do zwrotu.

Jeżeli zależy na aucie, to cieszyć się z umowy i gwarancji ceny i czekać.
Każdy indywidualnie musi ocenić swój interes i cel.

Wiadomo, że jak nie ma to nie wydadzą, nie mamy na to wpływu i nie przyśpieszymy.
Mam czym jeździć, więc czekam :-P
_________________
RafalSky
Nie mój Cyrk nie moje Małpy.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3645
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-07, 20:09   

Marta_zielona napisał/a:
To nie tak do końca jest dobrze pisać pismo żeby był ślad. U mnie po skutecznym doręczeniu wezwania do wydania auta, po 45 dniach oddaliby mi zaliczkę i tyle...
Dlatego napisałem- zależy co mamy w umowie, musi być wyraźnie napisane czym skutkuje takie pismo. Warunki i procedury mogą być diametralnie różne u różnych dealerów. Jeżeli to jedno pismo oznacza "wydajcie mi samochód do danego dnia, inaczej rezygnuje z zakupu", to oczywiście nie polecam. W moim przypadku tak nie było.
 
Rafał77 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 7-os.
Dołączył: 08 Cze 2022
Posty: 1
Skąd: Opole
Wysłany: 2022-06-08, 09:10   Już jest

Jogger Extreme LPG 7 miejsc. Zamówiony 25 Styczeń 2022 już czeka. Teraz formalności i rejestracja.
 
Knutsen 



Marka: DACIA
Model: DUSTER
Silnik: 1.0 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 26 Sty 2022
Posty: 54
Skąd: Miasto Świętej Wieży
Wysłany: 2022-06-08, 20:52   

Mój Duster trafił już na salon. Opłacony, jutro idę odebrać papiery do rejestracji... :)
_________________
Czasem tak bywa, pies się topi, a łańcuch pływa.
 
temporar 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 81
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-06-08, 21:43   

Jogger 5 os, TCe 110 Extreme, zamówiony w ostatnim tygodniu kwietnia. Oryginalny termin dostawy połowa lipca - odebrany wczoraj (07.06). Termin odbioru mógłby być nawet parę dni wcześniej - samochód stał i czekał aż dopięte zostaną formalności (sam dealer był zaskoczony, że samochód tak wcześnie przyjechał).

Dealer zapytany ile czekałbym na dostawę gdybym zamówił w dniu odbioru odpowiedział, że niewykluczone, że w sierpniu, aczkolwiek pewniejszy termin to październik-listopad. Ma być jakaś przerwa w dostawach na 'przebrandowanie' aut pod nowe logo.
 
Mecin 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100 LPG f.2
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 18 Sty 2022
Posty: 53
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-06-09, 09:49   

Osobiście miałem czekać do terminu ustalonego na zamówieniu, ale czytając co się dzieje, oraz o szeregu planowanych nadchodzących zmian, zadzwoniłem do mojego dilera. Powiedział że faktycznie jest bardzo dużo teraz aut, i prawdopodobnie będzie w tym miesiącu moje do odbioru - że już ma zdjętą blokadę techniczną - cokolwiek to znaczy. Szkoda że nie mam zaktualizowanego VIN w MyDacia, bym wiedział, a tak to prawdopodobnie już auto jest gotowe? Na zamówieniu mam wpisany 22 lipca (zamówienie złożone 22 stycznia).
 
Knutsen 



Marka: DACIA
Model: DUSTER
Silnik: 1.0 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 26 Sty 2022
Posty: 54
Skąd: Miasto Świętej Wieży
Wysłany: 2022-06-09, 18:18   

Mecin napisał/a:
...prawdopodobnie będzie w tym miesiącu moje do odbioru - że już ma zdjętą blokadę techniczną - cokolwiek to znaczy. Szkoda że nie mam zaktualizowanego VIN w MyDacia, bym wiedział, a tak to prawdopodobnie już auto jest gotowe? Na zamówieniu mam wpisany 22 lipca (zamówienie złożone 22 stycznia).



Jeśli ma zdjętą blokadę to znaczy, że jest kompletne i czeka na transport. Bardzo możliwe, że jest już w Polsce na składzie centralnym.
_________________
Czasem tak bywa, pies się topi, a łańcuch pływa.
 
Liakim 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway III
Silnik: ECO-G 100
Rocznik: 2022
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2021
Posty: 102
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-06-10, 07:01   

Mecin napisał/a:
Szkoda że nie mam zaktualizowanego VIN w MyDacia, bym wiedział, a tak to prawdopodobnie już auto jest gotowe?
.


Otóż nic z tego, My Dacia przed odebraniem auta w sumie nie jest przydatne, jedyne co możesz sprawdzić to czy wyposażenie zgadza się z tym co wybrałeś, tyle. Pozostałe informacje w stylu, najbliższych przeglądów, zawartych umów są widoczne dopiero po odbiorze auta i to też nie od razu.
 
Mecin 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100 LPG f.2
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 18 Sty 2022
Posty: 53
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-06-10, 10:52   

Knutsen napisał/a:
Jeśli ma zdjętą blokadę to znaczy, że jest kompletne i czeka na transport. Bardzo możliwe, że jest już w Polsce na składzie centralnym.


Dzięki, to dobra wiadomość. Jeszcze mnie czeka dodatkowe pewnie kilka dni na kilka akcesoriów i sprawy z rejestracją oraz ubezpieczeniem.

Liakim napisał/a:
Otóż nic z tego, My Dacia przed odebraniem auta w sumie nie jest przydatne, jedyne co możesz sprawdzić to czy wyposażenie zgadza się z tym co wybrałeś, tyle.


Bardziej w zasadzie mi się sam VIN by przydał, do wyliczenia już OC/AC, ale to poproszę przy następnym kontakcie - w sumie nie ma pośpiechu.
 
Knutsen 



Marka: DACIA
Model: DUSTER
Silnik: 1.0 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 26 Sty 2022
Posty: 54
Skąd: Miasto Świętej Wieży
Wysłany: 2022-06-10, 13:45   

Sprawy z rejestracją i ubezpieczeniem trzeba załatwić w jednym dniu. Musi być ta sama data. Ja mam jutro odbiór, dziś zawiozłem blachy do salonu. Mam wszystko z głowy.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2022-07-04, 10:55 ]
Ceny ubezpieczeń - http://www.daciaklub.pl/f...1833627#1833627.
_________________
Czasem tak bywa, pies się topi, a łańcuch pływa.
 
Mecin 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100 LPG f.2
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 18 Sty 2022
Posty: 53
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-06-11, 20:41   

Knutsen napisał/a:
Ja brałem za gotówkę i składka 1870 zł. Najbogatszy pakiet w PZU z OC, AC NNW i Assistance przez salon załatwiałem.

A tak w ogóle to muszę wam coś napisać...

Nareszcie w garażu :D
Fura odebrana bez problemów. Robi wrażenie, super dzień :) Niebawem pochwalę się zdjęciami :)


To brzmi bardzo dobrze, i jeszcze przez salon, niewiele taniej oferują przy ich finansowaniu.

Czekamy na zdjęcia w takim razie, i drugie i kolejne wrażenia ;).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne