Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Eksploatacja reflektorów ledowych
Autor Wiadomość
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2023-02-12, 13:25   

Lampy nie sa problem tylko ściągane powypadkowe szroty które ktoś wyklepał zamiast wymienić pas przedni. Efekt jest zawsze ten sam czyli oślepianie i bardzo często widzisz że to świeży zakup z jakiegoś AAA auto.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 418 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18032
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-12, 15:05   

Marmach napisał/a:
absurdalny jest brak legalizacji retrofitów (Osram itp) wysokiej jakości w Polsce

Tym razem wyjątkowo to nie był problem Polski, tylko ogólne precle prawne regulaminów UNECE, co najwyżej, już jak zwykle, z naszym krajowym opóźnieniem ich implementacji - https://www.daciaklub.pl/...1815696#1815696

Ale przyznaję, że nie śledziłem ostatnio sprawy, więc może się w końcu coś zmieniło...
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-12, 15:52   

A jakby ktoś miał wątpliwości jak świeci tandetna żarówka LED -- przed chwilą nakręciłem filmik w zwolnionym tempie (240 kl. /s )

https://youtu.be/J4oxRRuw-Kk

(proponuję też odtworzyć ten filmik w zwolnionym tempie -- x0,25).

Można też przeprowadzić łatwy eksperyment: włączyć funkcję aparatu fotograficznego w smartfonie i skierować na włączoną żarówkę LED -- im bardziej szajsowata, tym wyraźniejsze będzie migotanie (i np. przyzwoity Osram czy nawet Ikea nie migocze prawie wcale).

Dlatego wszystkim takim wynalazkom z Allegro -- 40 paciorkom nanizanym na trzonek -- należy powiedzieć zdecydowane NIE, cokolwiek jest na nich napisane.
Ostatnio zmieniony przez defunk 2023-02-12, 15:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 469
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-12, 17:28   

Ale to jest nie na temat przecież, ledy w samochodzie są zasilane prądem stałym z akumulatora, bez impulsowego zasilacza po drodze.
 
Henry 



Marka: Dacia
Model: Duster 4wd
Silnik: 1.3 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2021
Posty: 71
Skąd: Warmia
Wysłany: 2023-02-12, 20:08   

Samochodowe LED sterowane bezpośrednio z akku? To bez sensu. Musi być sterownik PWM.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-12, 21:48   

gfedorynski napisał/a:
Ale to jest nie na temat przecież, ledy w samochodzie są zasilane prądem stałym z akumulatora, bez impulsowego zasilacza po drodze.


Moja lepsza żarówka LED w domu też jest zasilana prądem zmiennym, a nic nie migocze, więc to chyba niekoniecznie ma związek tylko z kwestią AC/DC, lecz z jakością samych diod.

(Mam wrażenie, że jak "patrzyłem przez komórę" na LED-y zamontowane w moim Rifterze (mam tam tylko ten mały paseczek DLR), to też coś mrugało; jutro postaram się przeprowadzić podobny eksperyment.)
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-13, 09:46   

Proszę bardzo, Peugeot Rifter, włączone dzienne LED i mijania H7 (filmik slo-mo 240 fps):

https://youtu.be/9pBTSq7HGhg


Diody zapewne są lepszej jakości, ale jak widać też mrugają, ale ponieważ tych diod jest mniej, mruganie jest mniej odczuwalne i nie tak irytujące.
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 469
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-13, 10:00   

defunk napisał/a:

Moja lepsza żarówka LED w domu też jest zasilana prądem zmiennym, a nic nie migocze, więc to chyba niekoniecznie ma związek tylko z kwestią AC/DC, lecz z jakością samych diod.


Ale przecież w każdej żarówce led jest zasilacz. I pewnie jest znacząco droższy od diód, więc nic dziwnego, że do lepszej wkładają lepszy.
 
dovectra 


Marka: Dacia
Model: duster / Logan MCV
Silnik: 1,5 dci 110km? dci 88 KM
Rocznik: 2011
Dołączył: 31 Gru 2021
Posty: 38
Skąd: Piastów
Wysłany: 2023-02-13, 10:19   

laisar napisał/a:
Fruxo napisał/a:
nikogo nie oślepiam

Wtedy nawet idealnie idealne fabryczne LEDY-y i ksenony z super-duper poziomowaniem oślepiają, przez samą swoją zwiększoną jasność. I nie pomaga na to nawet automatyka, w tym matrycowanie, bo po prostu działa z opóźnieniem.

Tak samo jak i halogen oślepia.
Oczywiście jakieś wynalazki ledy od Chińczyka świecą po prostu słabo.
Ale takie markowe na rynek europejski to poprostu zamiennik żarówki który musi się zmieścić w normach max ilości światła na lampę.
A za odcięcie odpowiada reflektor.
A ja wymieniłem na led bo na przeglądzie diagnosta powiedział że bardzo słabo mi świecą te reflektory , bo są stare a żarówki są już wypalone (halogeny z kaźdym dniem tracą moc).
I marudził że przeglądu nie powinien dać bo nic nie widzę (no i miał rację , w nocy g.. widziałem, a piesi w lesie czy na poboczu to porażka. Powiedział żebym sobie jakieś markowe żarówki wstawił, nie koniecznie halogeny.
Wy czyściłem reflektory, założyłem ledy i powiedział że jest lepiej choć nie idealnie.
Subiektywnie, widać ostrzej, szybciej zauważam pieszych w krzakach.
Ostatnio zmieniony przez dovectra 2023-02-13, 10:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-13, 10:20   

gfedorynski napisał/a:
defunk napisał/a:

Moja lepsza żarówka LED w domu też jest zasilana prądem zmiennym, a nic nie migocze, więc to chyba niekoniecznie ma związek tylko z kwestią AC/DC, lecz z jakością samych diod.


Ale przecież w każdej żarówce led jest zasilacz. I pewnie jest znacząco droższy od diód, więc nic dziwnego, że do lepszej wkładają lepszy.



(Chwilę wcześniej napisałeś, że to kwestia stałości lub zmienności prądu -- jednak nie.)

Mnie się wydaje, że nie jest istotna przyczyna, lecz efekt -- LED zawsze będzie do pewnego stopnia migotał, kiepski LED będzie wręcz wpadał w wibrato. To się przekłada zarówno na jakość światła, jak i na jego temperaturę barwową (która zwykle jest nieokreślona, właśnie dlatego, że nie ma konkretnego strumienia światła).

Nigdy nie napiszę, że dioda elektroluminiscencyjna nie ma żadnych zalet, bo ma ich mnóstwo (na DLR, na kierunkowskazy, może na światła tylne), ale niestety: światła mijania LED w przeciętnej Tojocie czy VAG-u są poniżej przeciętnej zwykłego halogena. Czyli kosztuje znacznie więcej, a rzadko jest wyraźnie lepsze niż zwykła żarówka -- zwykle jest wyraźnie gorsze. (Być może bardzo zaawansowane układy pozbawione są tych wad, ale zapewne mówimy o czymś, co kosztuje kilkukrotność taniego reflektora LED z Aurisa, Corolli czy innego Leona).
Natomiast sztukowanie chińskiego badziewia, niezależnie od tego czy to H7 czy jakaś inna lampka, to już IMHO cios poniżej pasa.

dovectra napisał/a:
A za odcięcie odpowiada reflektor.


Będzie odpowiadał reflektor, jeśli włożysz mu coś, do czego jest on przystosowany -- ta chińszczyzna zwykle ma takie knoty, że reflektor nie ma szans.

(Co nie zmienia faktu, że dopinguję te wszystkie Osramy, Philipsy, etc., żeby rzeczywiście uzyskali pełną homologację -- bo czemu nie?)
Ostatnio zmieniony przez defunk 2023-02-13, 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 418 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18032
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-13, 10:50   

dovectra napisał/a:
Tak samo jak i halogen oślepia.

http://www.daciaklub.pl/f...1839503#1839503

(Ale jeżeli masz owe OSRAMy, to do Ciebie odnosi się oczywiście nawias i jesteś w połowie rozgrzeszony (; - chociaż ja i tak wolałbym zmienić reflektor na sprawny, niż cudować z dogorywającym...).

dovectra napisał/a:
za odcięcie odpowiada reflektor

Nie, głównie metalowa przesłona na żarówce halogenowej.

(Gdyby prawdziwa była Twoja wersja, to badziewne żarówki by nie oślepiały).
 
dovectra 


Marka: Dacia
Model: duster / Logan MCV
Silnik: 1,5 dci 110km? dci 88 KM
Rocznik: 2011
Dołączył: 31 Gru 2021
Posty: 38
Skąd: Piastów
Wysłany: 2023-02-13, 11:48   

W takim razie mam dobre żarówki Narva, bo odcinają tak samo jak halogeny.
Diagnosta zresztą ustawiał.
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 469
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-13, 12:05   

defunk napisał/a:

(Chwilę wcześniej napisałeś, że to kwestia stałości lub zmienności prądu -- jednak nie.)


Kwestia jakości zasilacza. Dlaczego psują to w samochodach, gdzie "za darmo" jest prąd stały - nie wiem.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3497
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2023-02-13, 13:25   

A to dlatego, że prąd jest stały, ale napięcie się waha 10...16V, a LEDY są bardzo wrażliwe na podane napięcie, gdyż mają charakterystykę silnie nieliniową.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2023-02-13, 23:11   

Mam voltomierz w aucie i u mnie wacha się 13.8 - 14.2 ale zwykle 99% czasu jest to 14.1V
 
michauek22 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Off-Road
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 300
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2023-02-26, 14:20   

defunk napisał/a:
światła mijania LED w przeciętnej Tojocie czy VAG-u są poniżej przeciętnej zwykłego halogena

Taaa... świecą jak jakieś stare "świetlówki" czy "jarzeniówki" z PRL-u ...
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-27, 10:11   

michauek22 napisał/a:
defunk napisał/a:
światła mijania LED w przeciętnej Tojocie czy VAG-u są poniżej przeciętnej zwykłego halogena

Taaa... świecą jak jakieś stare "świetlówki" czy "jarzeniówki" z PRL-u ...


O, to-to! tylko brakuje mi tych cykad na cykladach, ale pewnie wystarczałoby przyłożyć ucho.
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 368
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2023-02-27, 15:33   

Fruxo napisał/a:
Mam voltomierz w aucie i u mnie wacha się 13.8 - 14.2 ale zwykle 99% czasu jest to 14.1V

To jakie masz napięci na akumulatorze nie powinno mieć wpływu na ledy bo te powinny być w dobrej żarówce zasilane przez regulator napięcia lub prądu w zależności od ledów i ich połączeń.
Wspomniany wcześniej układ PWM jest tam zbyteczny bowiem w dacia nie ma regulacji jasności świecenia żarówek, ledy działają na stałym napięciu. Jeśli żarówka LED zasilana DC, mruga to jest żenującej jakości lub uległa awarii np. wspomniany regulator napięcia lub prądu jest niesprawny - może się przegrzewa..
Ostatnio zmieniony przez Łukasz_M 2023-02-27, 15:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne