Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakup używanej Dacia Lodgy 1.6 SCe + LPG Laureate S&S
Autor Wiadomość
marekraid 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 26 Wrz 2024
Posty: 3
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-09-26, 13:29   Zakup używanej Dacia Lodgy 1.6 SCe + LPG Laureate S&S

Witam serdecznie.

Życie zmusiło mnie do zakupu auta rodzinnego i jestem zainteresowany Dacią Lodgy. Obejrzałem wersję z silnikiem 1.6 SCe Laureate S&S + LPG rocznik 2017, przebieg ~240k km.

W obejrzanym samochodzie jest jedna rzecz, która mnie martwi. Mianowicie jak jedzie się tym samochodem na pusto to przy podjeżdżaniu pod niewielkie wzniesienie jego prędkość kończy się na ~70 km/h. Czy to jest normalne? Właściciel twierdzi, że tak po prostu jeździł i ma tak od nowości. Ja mam w planach wozić siebie, żonę, trójkę dzieci i załadowany bagażnik. Czy nie będzie akcji, że ten samochód nie wjedzie pod górę na biegu wyższym niż 3?


Właściciel od nowości serwisował go w ASO (na wszystko jest dokumentacji). Do zrobienia na pewno będzie rozrząd (wymiana co 120k km). Jaki jest koszt wymiany rozrządu?

Przebiegi, które będę generować to ok. 15 tysięcy kilometrów rocznie.
Ostatnio zmieniony przez marekraid 2024-09-26, 13:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 51 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1754
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2024-09-26, 13:38   

Biegi dobieramy względem obciążenia. Jeśli auto nie chce jechać pod górę, a nie ma żadnych błędów, szarpania, przerywania to wystarczy zredukować bieg. Ale z tych 2,5 tys. obrotów powinien pod górę się jakoś zbierać i w miarę przyspieszać. Pamietajmy, że auto ma jedynie 100km, co przy masie auta może powodwać, że wydaje się lekko mułowate.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
marekraid 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 26 Wrz 2024
Posty: 3
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-09-26, 13:41   

toka93 napisał/a:
Biegi dobieramy względem obciążenia. Jeśli auto nie chce jechać pod górę, a nie ma żadnych błędów, szarpania, przerywania to wystarczy zredukować bieg. Ale z tych 2,5 tys. obrotów powinien pod górę się jakoś zbierać i w miarę przyspieszać. Pamietajmy, że auto ma jedynie 100km, co przy masie auta może powodwać, że wydaje się lekko mułowate.


No tu jest taka kwestia, że on z wciśniętym gazem w podłogę nie chce przyspieszać.
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 476
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-09-26, 14:05   

Który bieg? Na trójce powinno być ok.
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 51 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1754
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2024-09-26, 15:25   

marekraid napisał/a:
toka93 napisał/a:
Biegi dobieramy względem obciążenia. Jeśli auto nie chce jechać pod górę, a nie ma żadnych błędów, szarpania, przerywania to wystarczy zredukować bieg. Ale z tych 2,5 tys. obrotów powinien pod górę się jakoś zbierać i w miarę przyspieszać. Pamietajmy, że auto ma jedynie 100km, co przy masie auta może powodwać, że wydaje się lekko mułowate.


No tu jest taka kwestia, że on z wciśniętym gazem w podłogę nie chce przyspieszać.


To ewidentnie jest coś raczej nie tak, może trzeba odpiąć gaz i zobaczyć na samej benzynie?
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 392
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2024-09-26, 18:26   

Ja tak miałem w dusterze.. po czasie okazało się że to był początek wypalonego zaworu..
 
marekraid 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 26 Wrz 2024
Posty: 3
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-09-27, 09:08   

keisyzrk napisał/a:
Ja tak miałem w dusterze.. po czasie okazało się że to był początek wypalonego zaworu..


Wymiana to droga operacja?
 
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 392
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2024-09-29, 17:44   

Ok 3.5tys..
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1864
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2024-09-30, 13:44   

Kiedyś posiadałem takie auto z tym, że w czystej benzynie i nie przypominam sobie abym miał problem podjechania na jakie kol wiek wzniesienie. Jest to silnik Japoński więc lubi wysokie obroty, redukcja na niższy i auto bez problemu powinno podjechać pod wzniesienie nawet z kompletem pasażerów. Co do rozrządu to jest tam łańcuch i jeżeli go nie słychać to lepiej go nie dotykać. Przy tym przebiegu to można pokusić się o wymianę pompy wody jeśli nie była ruszana i obowiązkowo regulacja zaworów - wymiana szklanek. Brak mocy na podjeździe może świadczyć o problemie z zaworami. Dacia i Renault nie przewiduje ich regulacji ale Nissan z którego ten motor został przeszczepiony, taką operację zaleca dokonywać po przejechaniu 90tyś. km i to na samej PB.
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 619
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2024-09-30, 18:04   Re: Zakup używanej Dacia Lodgy 1.6 SCe + LPG Laureate S&

marekraid napisał/a:


W obejrzanym samochodzie jest jedna rzecz, która mnie martwi. Mianowicie jak jedzie się tym samochodem na pusto to przy podjeżdżaniu pod niewielkie wzniesienie jego prędkość kończy się na ~70 km/h. Czy to jest normalne? Właściciel twierdzi, że tak po prostu jeździł i ma tak od nowości. Ja mam w planach wozić siebie, żonę, trójkę dzieci i załadowany bagażnik. Czy nie będzie akcji, że ten samochód nie wjedzie pod górę na biegu wyższym niż 3?

Jest coś takiego, jak zdolność pokonywania wzniesień na poszczególnych biegach i jak najbardziej może być tak (a wręcz musi), że pod odpowiednio strome wzniesienie samochód na danym biegu nie będzie się już rozpędzał, albo wręcz będzie zwalniał. Wszystko jest kwestią przełożenia, obrotów silnika (i odpowiadającego im momentu obrotowego) i nachylenia podjazdu. No i oczywiście dodatkowego obciążenia.
Im wyższy bieg, tym siła napędowa na kołach mniejsza. Największa siła napędowa na kołach (w ramach jednego biegu) jest wtedy, gdy silnik generuje maksymalny moment obrotowy. Jeśli po redukcji biegu siła napędowa na kołach wzrośnie, jego zdolność pokonywania wzniesienia wzrośnie, nawet jeśli silnik generuje wtedy niższy moment obrotowy niż maksymalny, gdyż liczy się moment na kołach.
Parę razy w życiu w górach wydawało mi się, że silnik mi się psuje, bo samochód słabo ciągnął pod górę. Oczywiście zredukowałem bieg lub dwa i jechałem dalej, ale dopiero po fakcie, analizując trasę zauważyłem, jak strome nachylenie podjazdu tam było. Z miejsca kierowcy nie zawsze da się to odczuć wizualnie, a jest zasadnicza różnica pomiędzy nachyleniem np. 10% (nawet na wyżynach rzadko bywa więcej), a 15-18% (bardzo częste w górach). Np. w Bieszczadach podjazd na Chwaniów od Wojtkówki albo Ropienki, Bezmiechowa Górna (szybowisko) - tam nachylenie sięga 20%.

Ale jeśli samochód męczy się pod górę, sprawdziłbym również, czy hamulce nie ocierają. Miałem tak kiedyś w maluchu, że musiałem redukować na 2-kę pod górę, którą normalnie jechało się 4-ką, aż zobaczyłem, że z bębnów leci dym (to był drugi samochód, rzadko używany i szczęki się zapiekły, bo z miesiąc stał, a na dworze długo wtedy padało).
Ostatnio zmieniony przez velomar 2024-09-30, 18:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
mr2k 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 09 Lut 2023
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-10-03, 05:43   

Pomijając fakt jakiejś możliwej usterki... ten typ tak będzie miał. Pod górkę żeby auto nie zwalniało trzeba wbić 3-kę i cisnąć. Toż to zwykły silnik bez turbinki :) W tym roku z pakiem na dachu i kompletem pasażerów zrobiłem Rumunię, pod górkę bywało słabo.

PS. Ja od lat jeździłem wyłącznie dieslami z turbo i jak wsiadłem do 1.6 SCe to przy pierwszym ruszeniu myślę sobie... co jest?!? Zepsuty!? Ale zaraz mi się przypomniało jak to drzewiej bywało, bo z racji wieku miałem przyjemność jeździć różnymi benzynkami bez turbo (prawo jazdy robiłem na 126p i potem takim śmigałem przez moment).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne