Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: laisar
2010-09-20, 22:58
Dywagacje nt katastrofy w Smoleńsku - c.d.
Autor Wiadomość
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-04, 18:31   

krakry1 napisał/a:
ZeneC napisał/a:
Pozdrawiam, Janie Szambelanie Ostrzyco herbu Zakuta Pała! :mrgreen:
Me too.


Jesteście chłopcy infantylnie niepoprawni. Gdy kolejny raz dochodzimy do punktu, w którym właściwie można już nic nie dodawać, ZeneC tradydyjnie rzuca obelgę kierowaną do interlokutora a Krakry 1 z ochotą go popiera.

Zaczyna mnie nawet bawić dochodzenie do tej granicy, gdy obaj Prawdziwi Polacy, Prawdziwi Patrioci i Prawdziwi Katolicy posuwają sie do prywatnych wycieczek, obelg insynuacji.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
mag 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate2
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 132
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-08-04, 18:46   

jan ostrzyca napisał/a:
Prawdziwi Polacy, Prawdziwi Patrioci i Prawdziwi Katolicy


Proszę mnie w to też wliczyć. :-)
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-04, 18:55   

mag napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
Prawdziwi Polacy, Prawdziwi Patrioci i Prawdziwi Katolicy


Proszę mnie w to też wliczyć. :-)


Chętnie. Mamy więc już trzech "prawdziwków". Lista jest otwarta. Ciekawe jak wyglądała by ankietka gdyby zadać Kolegom takie pytanie
czy uważasz się za:
1) Prawdziwego Polaka, Prawdziwego Patriotę i Prawdziwego Katolika
2) Polaka, patriotę, katolika bez dodatkowych przymiotników.

Trzeci człon pytania dot. wyznania można ewentualnie pominąć. Nie potrafię wieszać ankiet, więc może ktoś w czynie społecznym...
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
Ostatnio zmieniony przez jan ostrzyca 2010-08-04, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2010-08-04, 18:57   

Janie, litości. Przywołujesz raz po przykłady z marginesu życia politycznego, społecznego i religijnego i chcesz wszystkich przekonać, że taka jest polityka, że część społeczeństwa to dzika tłuszcza, że kościól to szmbo, a księża szkodzą kościołowi. Ja, krakry1 i jeszcze kilku kolegów odważnie mówimy, że starmy się sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stają. Wiemy, że nie ma świata idealnego. Ale nie nzawamy się Prawdziwymi Katolikami czy Patriotami. A ty prowokujesz, szydzisz i straszysz klęską. W obronie krzyża widzisz handel polityczny, wmawiasz, że dla katolików krzyż to totem i inne takie pierdoły. I szukasz egzotycznych przykładów.

Nadałem Ci dwa "tytuły" nawiązując bezpośrednio do Twoich wywodów. Zawsze masz szansę zweryfikować swoje poglady. Ja zaś mogę tytuły anulowac. Wszystko przed Tobą i od Ciebie zależy.
_________________

 
mag 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate2
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 132
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-08-04, 18:58   

Wiesz nie tak dawno było w kręgach "leberalnych" obelżywe określenie "ciemnogród". Byłem dumny z tego, że jestem "ciemnogrodzianinem" - i jestem dumny z tego, że patriotyzm, że tradycja, że Polska są dla mnie ważne...
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-04, 19:14   

ZeneC napisał/a:
(...) wmawiasz, że dla katolików krzyż to totem i inne takie pierdoły (...)


Kłamiesz ZeneCu. Podaj cytat w którym to napisałem.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
Ostatnio zmieniony przez jan ostrzyca 2010-08-04, 19:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-08-04, 19:20   

jan ostrzyca napisał/a:
Gdy kolejny raz dochodzimy do punktu, w którym właściwie można już nic nie dodawać, ZeneC tradydyjnie rzuca obelgę kierowaną do interlokutora
Odezwał się wzór cnót wszelakich - przypomnij sobie jak nie tak dawno w tym temacie sam rzucałeś mięsem.
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-04, 19:26   

krakry1 napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
Gdy kolejny raz dochodzimy do punktu, w którym właściwie można już nic nie dodawać, ZeneC tradydyjnie rzuca obelgę kierowaną do interlokutora
Odezwał się wzór cnót wszelakich - przypomnij sobie jak nie tak dawno w tym temacie sam rzucałeś mięsem.


Jako żywo rzucałem i przeprosiłem. Nigdy nie atakowałem peronalnie rozmówców.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2010-08-05, 06:09   

jan ostrzyca napisał/a:
ZeneC napisał/a:
(...) wmawiasz, że dla katolików krzyż to totem i inne takie pierdoły (...)


Kłamiesz ZeneCu. Podaj cytat w którym to napisałem.


No to mnie zasmuciłeś tym stwierdzeniem :-( .

W dyskusjach z Tobą przeszkadza mi często upór i brak pamięci wypowiedzianych słów własnych. To stąd przesłanie do nadania tytułu "zakutej pały". Nie w sensie, że jesteś głupi (jak niektórzy to definiują), bo tu wszyscy mamy jasność, ale w sensie właśnie uporu i niepamięci.

Po wczorajszym swoistym przesileniu wieczornym (próbie nocnego zamachu na wolność słowa - jak za rządów Olszewskiego :-D ) byłem już bliski założenia wora pokutnego i odwołania tej nominacji. Dlaczego inni forumowicze mają postrzegać mnie jako człowieka toksycznego? Jednak trudno, będzie, co ma być, ale skoro Ty nadajesz mi tytuł kłamcy, to muszę się bronić.

Prosisz o cytat - bardzo proszę - oto on z 3 sierpnia 2010 roku z godziny 9.30

jan ostrzyca napisał/a:

W kontekście dyskusji o krzyżu smoleńskim, który wg mnie jest traktowany przez zwolenników PiS jak pogański totem, jest nowa informacja. Otóż "obrońcy krzyża" dostawili przed Pałacem Prezydenckim kolejny krzyż, którego też zamierzają do upadłego bronić.


Zwolennicy PiS-u to nie katolicy? może Marsjanie? Nie wiem, kto jest prawdziwym katolikiem, ale wiem, że bliżej do tego ideału temu, kto nie wstydzi się publicznie wyrazić szacunku dla krzyża jako symbolu swojej wiary.

Temat tego krzyża podjąłeś też na swoim blogu 16 lipca. Ostrzycowy język jest prowokacyjny. Piszesz na blogu:

W Polsce prawdziwych wrogów krzyża prawie nie ma, no może poza narzeczonym pewnej wokalistki. Komu przeszkadza krzyż? Ręce do góry! Nie widzę...

Jest wielu, którym krzyż np. w urzędach przeszkadza. I Ty sam do nich należych. Kilka dni temu tu na forum pisałeś o wójcie, który krzyż ma w gabinecie. A ten wójt i inni jemu podobni nie uprawiają gierek politycznych traktując krzyż instrumentalnie. Coś więc jakby hipokryzją trąci Twoja postawa w tej kwestii.

Widzisz Nergala jako wroga krzyża, a tysięcy lewaków różnej maści - choćby z SLD - ostro potępiających obecność krzyży w szkołach i miejscach publicznych nie dostrzegasz? Nie pamiętasz jazgotu posłanki Senyszyn w tej kwestii? Co jakiś czas odgrzewają temat.

Tym wpisem na swoim blogu pięknie przysłużyłes się lewicy. Jerzy Urban w swoim "NIE" chyba nie napisał by lepiej.

Na poprawę pamięci i ukojenie nerwów jest wiele dobrych mieszanek ziołowych. Masz u siebie w Lublinie Herbapol. Nawet nie musisz jechać na Diamentową - mają aptekę internetową...

No i nie zapomnij, że na paktowaniu z Diabłem dobrze się nie wychodzi...
_________________

 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-05, 07:10   

ZeneC napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
ZeneC napisał/a:
(...) wmawiasz, że dla katolików krzyż to totem i inne takie pierdoły (...)


Kłamiesz ZeneCu. Podaj cytat w którym to napisałem.


Prosisz o cytat - bardzo proszę - oto on z 3 sierpnia 2010 roku z godziny 9.30

jan ostrzyca napisał/a:

W kontekście dyskusji o krzyżu smoleńskim, który wg mnie jest traktowany przez zwolenników PiS jak pogański totem, jest nowa informacja. Otóż "obrońcy krzyża" dostawili przed Pałacem Prezydenckim kolejny krzyż, którego też zamierzają do upadłego bronić.




A więc jednak kłamałeś ZeneCu. W przytoczonym cytacie nie ma nic o tym, że "dla katolików krzyż to totem". Nie ma nawet słowa "katolik". Zamiast przeprosić lub sprostować kręcisz.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
Ostatnio zmieniony przez jan ostrzyca 2010-08-05, 07:15, w całości zmieniany 3 razy  
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2010-08-05, 07:19   

Tak.. tak...

Zwolennicy PiS-u to ateiści... I w obronie krzyża też w Warszawie stawili się ateiści.. I w ogóle nie ma przeciwników krzyża w Polsce...

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka...
_________________

 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-05, 07:41   

ZeneC napisał/a:
Tak.. tak...

Zwolennicy PiS-u to ateiści... I w obronie krzyża też w Warszawie stawili się ateiści.. I w ogóle nie ma przeciwników krzyża w Polsce...

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka...


Do tej pory ZeneCu raczyłeś mnie prywatnie insynuacjamii i mniej lub bardziej wyszukanymi obelgami. To sprawa między nami i m.in. tego prawa do wolności słowa broniłem wczoraj jak lew.

Tym razem jednak okłamałeś wszystkich użytkowników forum, żeby podeprzeć swoją tezę. Przynam, że jestem bardzo zaskoczony.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
Ostatnio zmieniony przez jan ostrzyca 2010-08-05, 07:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2010-08-05, 08:18   

Wyraziłem konsekwentnie i dosłownie to, co TY nazwałeś eufemistycznie, prowokancko, jak masz to w stylu, acz tchórzliwie...

Ja też odwołam się do opinii wszystkich forumowiczów i zapytam, kogo mogłeś mieć na uwadze mówiąc o zwolennikach PiS-u broniących żarliwie krzyża, pardon - totemu, jeśli nie katolików?

Uprawiasz po prostu manipulację pojęciową. Przypomnijmy, że o tej grupie powiedziałeś też, że to sfanatyzowana tłuszcza. Zaczynam dostrzegać w Twoim myśleniu jakieś objawy - że tak to nazwę - palikotyzacji, choć zbieżność zamieszkiwania w tym samym mieście nie ma tu większego znaczenia.

Jeżeli więc ktoś kogoś ma przepraszać, to nie ja Ciebie, ani TY mnie.Natomiast powinieneś przeprosić tych katolików spod Pałacu Prezydenckiego, których tak eufemistycznie nazwałeś sfanatyzowaną tłuszczą. Wpadnij do Warszawy, ci zwolennicy PiS-u i miłośnicy chrześcijańskiego "totemu" ciągle tam są. Będą zaskoczeni, ale przyjmą Twój ukłon z uśmiechem i uznaniem. Jeśli nie masz czasu - skorzystaj przynajmniej z pośrednictwa swojego Pasterza abpa Życińskiego - tak najprościej, po prostu wyślij maila.

Ciekawe, co wymyślisz dalej? Poprosisz o ankietę, jak jesteś rozumiany przez innych?
_________________

 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-05, 09:03   

Kłamiesz ZeneCu przypisując mi słowa, których nie napisałem. To fakt. Przekroczyłeś najważniejszą granicę, poza którą nie ma już rzeczowej dyskusji, sporu, wymiany opinii. Podkreślę, że nie mnie okłamałeś, ale innych użytkowników forum.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-08-05, 12:23   

Pokój, PiS, Peace, między chrześcijany. ;-)
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2010-08-05, 12:24   

ZeneC napisał/a:
Zwolennicy PiS-u to nie katolicy? może Marsjanie?


hmmm... i tu sie rzecz macala...
co w takim razie ze mna? po dziesiatym kwietnia stalem sie nagle "zwolennikiem PiSu"....
czy musze w takim razie isc do kosciola i kazac sie ochrzcic???
czy moze raczej poprosic o to....

ZeneC napisał/a:
Zwolennicy PiS-u to ateiści... I w obronie krzyża też w Warszawie stawili się ateiści..


czy mam w takim razie nagle pokochac wielka miloscia tuskowych?

bo juz sie zaczynam w tym wszystkim gubic...
Ostatnio zmieniony przez swissman 2010-08-05, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-08-05, 12:31   

Ja jestem zwolennikiem PiS ... i jestem z Kryptona ... tylko nie mówcie nikomu. :-P
 
leo 


Marka: MZ, DU, Dacia
Model: ETZ, Tico, Duster
Silnik: 0.125, 0.8, 1.6
Rocznik: 1990, 1998, 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 529
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2010-08-05, 12:34   

ZeneC napisał/a:
Ja też odwołam się do opinii wszystkich forumowiczów i zapytam, kogo mogłeś mieć na uwadze mówiąc o zwolennikach PiS-u broniących żarliwie krzyża, pardon - totemu, jeśli nie katolików?


Skoro się odwołujesz również do mojej opinii, odpowiem: znany mi nie osobiście, lecz jedynie z wpisów na forum, Jan Ostrzyca... mógł mieć na myśli grupkę ludzi zmanipulowanych, którzy działali w amoku i nie byli w stanie rozumować logicznie, prawomyślnie i w zgodzie z wyznawaną religią. Jeśli ktoś po obejrzeniu relacji w TV odnosi inne wrażenie, chyba oglądał inną "imprezę".
Uważam, że hasło "Brońcie krzyża" zostało potwornie nadużyte, bo na pewno nie o taką obronę chodziło autorom i autorytetom powtarzającym te słowa. Bo nie wyobrażam sobie, aby np. Jan Paweł II miał na myśli obronę krzyża przed księdzem, działającym na polecenie kurii, która zawarła dobrowolną umowę z organami państwowymi. Dodam, że zupełnie innymi organami niż wcześniejsze, przed którymi rzeczywiście krzyża trzeba było czasem bronić.
Katolicy... czy nie powinni stosować się do tego, co zdecydują władze Kościoła? Czy nie powinni (jeśli już nie akceptować, to przynajmniej) uszanować poczynania i decyzje zwierzchników kościelnych? Jak to się dzieje, że oni "wiedzą lepiej"? Jak daleko można się posunąć w swoim katolicyzmie, odrzucając działania Kościoła Katolickiego, a nawet je czynnie uniemożliwiając?

Nie wnikając w istotę tego sporu, ciekawy jestem, jak zwolennicy krzyża przed pałacem prezydenckim przyjęliby tam obecność innych symboli, np. krzyża prawosławnego, gwiazdy Dawida, półksiężyca, koła Dharmy, kwiatu lotosu, może nawet dżinistycznej swastyki... Wyznawców innych religii też znajdziemy w Polsce. Tyle tylko, że oni traktują swoje symbole jakoś poważniej...

Na koniec napiszę jeszcze, że bardzo nieładnie postępujesz, stosując jako argumenty wyraźne wycieczki osobiste i przypisując Janowi O. pewne negatywne przymioty. Sugerując tak opisowo (np. z "tytułami", Palikotem lub Herbapolem w tle) zły stan umysłu kolegi, sam wystawiasz sobie świadectwo i sprowadzasz dyskusję do takiego poziomu, na jakim żadnemu normalnemu człowiekowi nie chce się pisać (chyba to celowe działanie). Dlatego dyskusja ta toczy się w tak ograniczonym gronie. Nie odpowiadaj mi, że adwersarz pisał to, czy tamto... Zachowując odpowiedni poziom nie trzeba uciekać się do szeroko rozumianej metody "oko za oko, ząb za ząb". W dyskusji można wymieniać poglądy normalnie, można drugą stronę przekonać albo i nie - ale powinno się zachować umiar i rozstać bez urazy, którą - moim zdaniem - niepotrzebnie prowokujesz. Dlatego chyba grono dyskutantów w tym wątku nie wzrośnie.
EOT
_________________
Pozdrawiam.
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-08-05, 13:05   

leo napisał/a:
przyjęliby tam obecność innych symboli, np. krzyża prawosławnego, gwiazdy Dawida, półksiężyca, koła Dharmy, kwiatu lotosu, może nawet dżinistycznej swastyki... Wyznawców innych religii też znajdziemy w Polsce.
Wszystko się zgadza, tylko ilu jest tych np. wyznawców hinduizmu czy Jahwe - garstka (poza prawosławnymi, którzy stanowią sporą grupę społeczną - ok. 0,5 mln). Polska na 38,1 mln mieszkańców ma 33,5 mln katolików. Więc jak widać proporcje same świadczą za siebie - dlaczego krzyż rzymski? - dlatego, że jest on symbolem, prawie 88% społeczeństwa.
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-05, 13:20   

Co prawda miałem nie robić wpisów w tym temacie ale:


krakry1 napisał/a:
wyznawców hinduizmu czy Jahwe - garstka

Czy Ty jako Katolik - Chrześcijanin (?) wiesz, co napisałeś????? :shock: :shock: :shock:

Uważam, że to jest sedno sprawy i dotyczy wszystkich Katolików. :roll:

A na zakończenie mojej tu bytności daje uroczyste słowo honoru, że więcej w tym wątku nic nie napisze chyba, że zostanie założony nowy watek np. Katolicy a aspekty wiary.....
Pytanie, mam nadzieje uzyska odpowiedź bo dotyczy meritum dyskusji Katolicyzm a sprawa Polska.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Potworny 2010-08-05, 14:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-08-05, 13:29   

Potworny napisał/a:
Czy Ty jako Katolik - Chrześcijanin (?) wiesz, co napisałeś????? :shock: :shock: :shock:
Zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi? :shock:
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-05, 13:34   

krakry1 napisał/a:
Zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi? :shock:

Z cyklu Czy Wiesz, Że: chrześcijański Bóg ma imię, chociaż obecnie rzadko się o tym wspomina, a jeszcze rzadziej go używa. Brzmi ono Jahwe. :)

Owa delikatna wtopa ładnie pokazuje, jak wierzy owo 88% społeczeństwa. :)
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-08-05, 13:56   

"W większości przekładów Biblii imię to [Jahwe] zastąpiono określeniami "Pan" lub "Bóg". Tłumacze podzielili w ten sposób judaistyczną tradycję: Żydzi pomijając imię Boga, uzasadniali to poglądem, że jest ono zbyt święte, aby można je było wymawiać. Dziś część uczonych tłumaczy ten zwyczaj brakiem całkowitej pewności, jak pierwotnie wymawiano to imię. W myśl tradycji o niestosowności zawierania imienia Jahwe w Piśmie Świętym, łacińska Wulgata – pierwszy oficjalnie uznany przekład katolicki – we wszystkich miejscach imię Boga zastępuje wyrazami "Dominus" (Pan) oraz "Deus" (Bóg)."

Masz tu b. ładny cytacik - kto używa powszechnie słowa Jahwe dla określenia Boga, a kto mówi po prostu Bóg. Wiesz co powiem krótko (może zrozumiesz) - nie ucz ojca dzieci robić.
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-08-05, 14:03   

krakry1 napisał/a:
"W większości przekładów Biblii imię to [Jahwe] zastąpiono określeniami "Pan" lub "Bóg". [i][b]


To znaczy, że skrybowie przepisujący ręcznie pismo święte wykreślili z jego kart (zwojów) imię Boga? Ciekawe co jeszcze wykreślili a co dopisali?
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-05, 14:35   

krakry1 napisał/a:
"W większości przekładów Biblii imię to [Jahwe] zastąpiono określeniami "Pan" lub "Bóg". Tłumacze podzielili w ten sposób judaistyczną tradycję: Żydzi pomijając imię Boga, uzasadniali to poglądem, że jest ono zbyt święte, aby można je było wymawiać. Dziś część uczonych tłumaczy ten zwyczaj brakiem całkowitej pewności, jak pierwotnie wymawiano to imię. W myśl tradycji o niestosowności zawierania imienia Jahwe w Piśmie Świętym, łacińska Wulgata – pierwszy oficjalnie uznany przekład katolicki – we wszystkich miejscach imię Boga zastępuje wyrazami "Dominus" (Pan) oraz "Deus" (Bóg)."

Masz tu b. ładny cytacik - kto używa powszechnie słowa Jahwe dla określenia Boga, a kto mówi po prostu Bóg. Wiesz co powiem krótko (może zrozumiesz) - nie ucz ojca dzieci robić.

Przeczytaj jeszcze raz to, co tak zgrabnie wyguglałeś i zacytowałeś. :) Tylko tym razem ze zrozumieniem (hint: "dzielić" ma dwa, przeciwstawne znaczenia ;).

Proponuję jednakowoż darować sobie dyskusję o tłumaczeniach. Ważne jest co innego - pomijając już jakość tych 88%, to jest żaden argument. Demokracja, wbrew pozorom, nie polega na rządach większości narzucającej swoją wolę mniejszości. Demokracja polega na równych prawach mniejszości i większości, przynajmniej wobec państwa. Więc, teoretycznie, każda z mniejszości wyznaniowych ma prawo postawić swój symbol religijny i przeżywać publicznie żałobę. Co by się stało, gdyby faktycznie spróbowali, łatwo sobie wyobrazić. :/ Daje to też jakiś pogląd, jak daleko nam jeszcze do państwa demokratycznego.
Ostatnio zmieniony przez bebe 2010-08-05, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne